Valorant Ping Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Valorant, günümüzde en çok oynanan FPS oyunlarının başında gelmektedir. Riot Games tarafından geliştirilen oyun, oynanabilirlikten grafik kalitesine kadar birçok yönüyle oyuncuların beğenisini toplamaktadır. Ancak oyuncular, neredeyse tüm online oyunlarda olduğu gibi Valorant oynarken de bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu sorunların başında yüksek ping değerleri gelmektedir. Bundan dolayı Valorant oyuncuları, ping düşürme yöntemleri nelerdir diye merak etmektedirler.

Yüksek ping değerine sebep olan çok çeşitli durumlar mevcut. Bundan dolayı Valorant oynarken ping değerinizi düşürmek istiyorsanız ilk olarak yüksek pinge sebep olan durumları tespit etmeniz gerekiyor. Sonrasında oyun esnasında yüksek ping değeriyle karşılaşmanıza neden olan sorunları, kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Bizler de bu yazımızda sizler için Valorant ping düşürme yöntemlerini detaylı bir şekilde açıklayacağız. Böylece hazırlamış olduğumuz rehberimizi inceleyerek Valorant oynarken ping değerinizi nasıl düşürebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ping Nedir?

Ping kavramı, internet kullanıcılarının en sık karşılaştıkları kavramların başında gelmektedir. Öyle ki teknoloji kullanıcıları, online oyunlardan web sitelerine kadar birçok alanda ping kavramıyla karşılaşmaktadırlar. Bu kavram, her ne kadar sıklıkla kullanılsa da çoğu teknoloji kullanıcısı ping kavramının neyi temsil ettiğini tam olarak bilmemektedirler.

Ping, cihazlar arasındaki bağlantıda ne kadar gecikme süresi olduğunu tespit etmek için kullanılır. Basit bir mantıkla geliştirilen ping sistemi, 1983 yılından beri kullanılmaktadır. Ping sisteminin işleyişinin ilk aşaması, bir cihazdan başka bir cihaza veri göndermesiyle başlamaktadır. Sonrasında hedef cihaz, karşı cihazdan gelen verileri cihaza geri gönderir.

İlk veriyi gönderen cihaz, karşı cihazdan gelen veriyle birlikte bu veri alışverişinin ne kadar süre sürdüğünü tespit etmektedir. Genel olarak milisaniye ile tespit edilen bu süre, ping değerini ifade etmektedir. Ping değeri, temel olarak verinin karşı cihaza ulaşıp cevap vermenin ne kadar süre sürdüğünü gösterdiği için gecikme değeri de denilmektedir.

Ping değeri, bağlantılarda sorun olup olmadığını tespit etmenin en başarılı ve kolay yöntemlerinden birisidir. Örneğin bir web sitesinin aktif durumda olup olmadığını ölçmek için siteye ping gönderilebilir. Bunun sonucunda sitenin aktifliği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ping kavramı, günümüzde çoğunlukla online oyun oynayan oyuncular tarafından kullanılmaktadır.

Valorant Ping Değeri Neden Önemlidir?

Oyuncular, günümüzde internet üzerinden başkasıyla oynayabildikleri online oyunlara ilgi göstermektedirler. Bu doğrultuda online oyunların sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Valorant, 2020 yılında oyuncularla buluşan bir FPS oyunudur. Dünya genelinde en popüler FPS oyunlarından birisi olan CS:GO ile rekabet eden oyun, kısa sürede oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı.

Tüm online oyunlarda olduğu gibi Valorant için de ping değeri büyük önem taşımaktadır. Çünkü ping değeri, online oyunlarda oyuncuların performansını doğrudan etkilemektedir. Online oyunlarda ideal ping değeri 20 – 60 ms aralığıdır. Bunun yanı sıra online oyunlarda yaklaşık 90 ms ping değerine kadar sorunsuz bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz. Ancak 100 ms ve üzeri değerlerde Valorant da dahil olmak üzere online oyunlarda performansınız ciddi şekilde düşecektir.

Çünkü online oyunlarda oyunun akıcılığını sağlayan en önemli unsurların başında internet gelmektedir. İnternet bağlantınızın zayıf olması yani ping değerinizin yüksek olması, oyunu oynamanızı zorlaştıracaktır. Bu yüzden de Valorant oynarken ne kadar düşük ping değerlerine sahip olursunuz oyunu online oynarken almış olduğunuz performans o kadar artacaktır.

Valorant Ping Düşürme Yöntemleri

Ping değeri, online oyunlarda oyunun sunucusuyla oyunu oynayan kişilerin bağlantıları arasındaki gecikme değerini göstermektedir. Bu yüzden online oyunlarda ping değeri, oyunculara bağlı olduğu kadar oyun sunucularına da bağlıdır. Örneğin oyunun sunucuları, sizin bulunduğunuz ülkeden çok uzak bir ülkede yer alıyorsa bu durumda yüksek ping sorunuyla karşılaşmanız oldukça muhtemel.

Valorant oynarken de ping değerinizi kontrol altında tutmak isteyebilirsiniz. Çünkü Valorant oynarken yüksek ping değerlerine sahip olmak oyundaki performansınızı ciddi ölçüde düşürecektir. Bundan dolayı oyunu oynarken, ping değerinizi olabildiğince minimum düzeyde tutmak isteyebilirsiniz.

Online oyunlarda ping değerini düşürebilmek için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Bu doğrultuda Valorant için de bazı yöntemleri uygulamayı deneyerek ping değerinizi düşürmeye çalışabilirsiniz. İşte Valorant oynarken ping değerinizi düşürmeye yarayabilecek yöntemler şunlardır:

Ağda Bağlanan Diğer Cihazların Bağlantısını Kesin

Yüksek ping değerleriyle karşılaşmanıza sebep olan durumların başında, aynı ağda çok sayıda cihazın aynı anda bağlantı kurmaya çalışması gelmektedir. Çok sayıda cihazın aynı ağda birden bağlantı kurmaya çalışması, ağda yoğunluk yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda kullanmış olduğunuz ağ üzerinden Valorant oynamaya çalışmanız, yüksek ping değeriyle karşılaşmanıza neden olacaktır.

Bu yüzden eğer Valorant oynarken yüksek ping değerleri alıyorsanız ve oyun oynarken ağınıza çok sayıda cihaz bağlıysa, cihazların bağlantısını kesmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede ağdaki yoğunluğu azaltarak Valorant oynarken daha düşük ping değerleri almaya çalışabilirsiniz.

Kablolu İnternet Kullanmayı Deneyin

Wi-Fi teknolojisi, günümüzde oldukça gelişmiş bir yapıya sahip. Öyle ki kablosuz bağlantılar üzerinden oldukça stabil ve yüksek hızda internetten faydalanmak mümkün hâle geldi. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları genellikle hem kullanımı kolay hem de yüksek verimlilikte olduğu için internet bağlantılarını WiFi üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar.

Valorant Ping Düşürme Yöntemleri - Kablolu İnternet Kullanmayı Deneyin

Ancak online oyunları oynarken WiFi teknolojisini kullanmak çok verimli olmayabilmektedir. Her ne kadar günümüzde oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olsa da WiFi teknolojisinde yaşanan bağlantı sorunları, kablolu bağlantılara göre daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı eğer yüksek ping sorunuyla karşı karşıyaysanız bu durumda kablolu internet bağlantısı kurmaya çalışarak pinginizi düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Sunucusu Size Yakın Bir İnternet Sağlayıcısından Hizmet Alın

Çoğu internet kullanıcısı, ping değerinin kullanmış olduğu internet paketiyle bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Bundan dolayı insanlar, internet paketlerini yükselterek ping değerlerini düşürebilmeyi hedefliyorlar. Ancak bu işlem, genellikle başarısızlıkla sonuçlanıyor. Çünkü ping değeri, internet paketinden ziyade internet sağlayıcınızın fiziksel sunucusu ile sizin uzaklığınız ile ilgilidir. Sunucuya olan uzaklığınız ne kadar az olursa gecikme değeri de o kadar düşük olacaktır.

Bundan dolayı genel olarak ping değeriniz yüksekse bu durumda internet sağlayıcınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İnternet sağlayıcısı tercihinizi yaparken fiziksel sunucusu size yakın olan bir internet sağlayıcısını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlayıcının altyapısının ne kadar yeni nesil olduğu da önem taşımaktadır. Bu yüzden ping ve internet hız değerleri sizler için önemliyse bu noktada kaliteli sunucularla hizmet veren internet sağlayıcılarından birisini seçmelisiniz.

Arka Plandaki Uygulamaları Kapatın

Oyuncular, oyun oynarken arka planda müzik dinlemek veya bir şeyler indirmek gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Bunun sonucunda arka planda internet kullanan işlemler, bağlantıda yoğunluk oluşmasına sebep olmaktadır. İnternet bağlantısında oluşan yoğunluk, bağlantının kalitesini düşürmektedir. Bunun sonucunda oyunda almış olduğunuz ping değerinde artış olmaktadır.

Eğer sizler de Valorant oynarken yüksek ping değerleri alıyorsanız bu durumda arka planda internet kullanan herhangi bir uygulamanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Oyun esasında arka planda internet kullanan bir uygulama mevcutsa bu durumda uygulamaları kapatarak ping değerinizi düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Valorant Oynarken VPN Kullanmayın

Teknoloji kullanıcıları, internet kullanırken güvenlik seviyelerini artırabilmek için VPN kullanmayı tercih ediyorlar. VPN, sanal bir özel ağı temsil etmektedir. Yani VPN kullanmanız durumunda bir sunucu üzerinden kendi IP adresinizi kullanmadan internet bağlantısı kurmanız mümkün hâle geliyor. Günümüzde VPN servisleri, kullanıcılarına farklı ülkeler üzerinden bağlantı kurmalarını bile sağlayabiliyorlar.

Valorant ping düşürme yöntemlerinden birisi, oyunu oynarken VPN kullanmamaktadır. VPN’ler, çoğu durumda teknoloji kullanıcıları için oldukça kullanışlı oluyorlar. Ancak online oyun oynarken VPN kullanmak internet bağlantısının kalitesini ciddi ölçüde düşürecektir. Bunun sonucunda VPN kullanmak, Valorant oynarken ping değerinizi yükseltecektir. Bundan dolayı Valorant oynarken olabildiğince VPN kullanmamaya çalışın. Eğer VPN kullanmak zorundaysanız bu durumda hız değeri yüksek premium VPN’ler kullanarak ping değerinizi kontrol altında tutmaya çalışabilirsiniz.

Antivirüs Programınızı Devre Dışı Bırakın

Antivirüs programları, bilgisayarların güvenliği ve gizliliği için önem taşımaktadırlar. Bu yazılımlar sayesinde bilgisayarları zararlı yazılımlardan ve saldırılardan korumak mümkün hâle geliyor. Antivirüsler, internet üzerinden gelebilecek saldırıları da engellediği için internet kalitesine etki edebilmektedirler. Bunun sonucunda online oyunları oynarken antivirüsler, ping problemine yol açabilmektedirler.

Valorant Ping Düşürme Yöntemleri

Günümüzde çoğu popüler antivirüs yazılımında oyun modu mevcut. Oyun modu sayesinde antivirüsler, oyun esnasında bilgisayarı daha az yoruyorlar. Bunun yanı sıra ping sorununa yol açabilecek durumlardan da kaçınıyorlar. Ancak yine de antivirüsler, Valorant oynarken yüksek ping değerleriyle karşılaşmanıza neden olabilir.

Bundan dolayı oyunda yüksek ping değerleri ile karşılaşıyorsanız bu durumda antivirüs programınızı devre dışı bırakarak ping değerinizin düşüp düşmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca güvenlik duvarı ve diğer güvenlik ayarlarınızı da kontrol etmenizde fayda var. Çünkü güvenlik ayarları da internet bağlantınızın kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Daha Güçlü Bir Modem Kullanın

Valorant ping düşürme yöntemlerinden birisi de modem değiştirmektir. Modemler, internet bağlantısının kalitesini doğrudan etkilemektedirler. Öyle ki bu cihazlar, internet bağlantısının hızından ping değerine kadar neredeyse tüm değerlere etki etmektedirler. Neredeyse tüm teknolojik cihazların gibi bu cihazların da bir kullanım ömrü mevcut. Bunun yanı sıra hızla gelişen teknolojiyle birlikte modemler, güncelliklerini de hızlı bir şekilde yitirebiliyorlar.

Eğer yaşamış olduğunuz bölgede sadece siz yüksek ping değerleriyle karşılaşıyorsanız bu durumda daha güçlü bir modem kullanmayı deneyebilirsiniz. Yeni nesil modemlerden birisini tercih ederek hem internet hızınızda artış sağlayabilir hem de daha düşük ping değerleri alabilirsiniz. Ancak yeni bir modem satın almak maliyetli olabileceği için Valorant ping düşürme yöntemleri arasında son tercih etmeniz gereken yöntemlerden birisi olmalıdır.

Valorant Ping Düşürme Yöntemleri: Genel Değerlendirme

2020 yılında oyuncularla buluşan Valorant, kısa sürede oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı. Bunun sonucunda Valorant, günümüzde en çok oynanan oyunların başında gelmektedir. Her geçen gün daha da popüler hâle gelen Valorant, neredeyse tüm özellikleriyle oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Bunun yanı sıra Valorant oyuncuları, oyun esnasında bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunların başında da yüksek ping değeri gelmektedir.

Ping, internet kullanıcılarının internet bağlantılarında yaşamış oldukları gecikme süresini temsil etmektedir. Yani Valorant oyuncuları için ping değeri, oyun sunucuları ile kendi bağlantıları arasındaki gecikme süresini göstermektedir. Ping değeri ne kadar düşük olursa Valorant oyuncularının oyundaki performansları o kadar artmaktadır. Bundan dolayı Valorant oyuncuları, ping değerlerini düşürmek istemektedirler.

Valorant oyuncularının ping değerlerini düşürebilecekleri çok çeşitli yöntemler mevcut. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberimizde, ping değerinizi düşürebileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz Valorant ping düşürme rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde yer vermiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak Valorant oynarken daha düşük ping değerleri almayı sağlayabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.