Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Arama motorları, internet üzerinden bilgiye erişim için en önemli araçların başında gelmektedir. En popüler arama motoru olan Google ise tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılıyor. Kullanıcıların pek çok farklı özelliği kullanmasına olanak tanıyan Google’ın popüler özelliklerinden biri de görsel arama özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu popüler özelliği yeni keşfeden kişiler, Google görsel arama nasıl yapılır diye merak ediyorlar.

Her ne kadar Google denildiğinde ilk olarak akla gelen anahtar kelime araması olsa da aslında Google üzerinden farklı aramalar da yapmanız mümkün. Görsel arama da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google görsel arama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Böylece içeriğimize göz atarak Google üzerinden nasıl görsel arama yapabileceğini öğrenebilirsiniz.

Google Görsel Arama Nedir?

Arama motorları temel olarak internet aracılığı ile aradığımız bilgiye ulaşmamızı sağlıyorlar. Dünya üzerinde pek çok farklı arama motoru ile karşılaşmak mümkün. Bu arama motorları sayesinde pek çok sorumuza yanıt bulabiliyoruz. Ancak bu arama motorları arasında öyle biri var ki dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olarak zirvede yer alıyor: Google. Dünyanın en popüler arama motoru olarak karşımıza çıkan Google’ın günümüzde milyarlarca kullanıcısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google, hayatımıza ilk olarak 1998 yılında girdi. Ancak ilk günden bu yana kendini oldukça geliştirdi. Şu anda ise pek çok farklı özelliğe sahip bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak da diğer arama motorlarına kıyasla ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Google, barındırdığı bu özellikler sayesinde neredeyse aradığımız her soruya bir yanıt bulmamıza da olanak tanıyor.

Google, temel olarak anahtar kelimeler aracılığı ile bilgiye ulaşmamıza yarıyor. Oldukça etkili bir arama teknolojisine sahip olan Google sayesinde neredeyse tüm sorularınıza yanıt bulmanız mümkün. Üstelik Google arama sonuçlarını filtrelemenize de olanak tanıyor. Böylece bir dil ya da zaman aralığı odaklı özel aramalar gerçekleştirebilmeniz mümkün hale geliyor.

Aynı zamanda Google kullanıcıları pek çok farklı kategoride arama gerçekleştirebiliyor. Haberler, görseller, videolar ve haritalar Google’ın sahip olduğu kategorilerden yalnızca bazıları. Bu kategorileri kullanarak Google üzerinden farklı araştırmalar yapabiliyorsunuz. Böylece bu arama motorunda oldukça kaliteli sonuçlar elde etmek de mümkün hale geliyor.

Google üzerinden yaptığınız aramalar aracılığı ile farklı görsellere ulaşabilirsiniz. Ancak Google’ın en çok ilgi çeken özelliklerinden biri de görsel kullanarak arama yapmak. Pek çok kullanıcı ise Google görsel arama nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan Google üzerinden nasıl görsel aramalar gerçekleştirebileceğinize birlikte göz atalım.

Google Görsel Arama Ne İşe Yarar?

Google, günümüzde en çok kullanılan arama motorları arasında ilk sıralarda gelmektedir. Öyle ki bir gün içerisinde yaklaşık olarak 4 milyar Google araması yapılıyor. Google’ın bu kadar çok tercih edilmesinin ana sebebi kullandığı arama teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji ile birlikte aramalara ilişkin milyonlarca sonuca erişmek mümkün hale geliyor. Ancak Google’ın bu kadar tercih edilmesinin tek sebebi elbette gelişmiş arama teknolojisi değil.

Google, aynı zamanda sahip olduğu özellikler ile de ön plana çıkıyor. Kurulduğu ilk günden bu yana hızlı bir gelişim gösteren Google, günümüzde hâlâ yeni özellikleri bünyesine eklemeye devam ediyor. Böylece çağın ihtiyaçlarına ayak uydurarak gelişmeyi sürdürüyor. Buna bağlı olarak da zirvedeki yerini korumaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Google Görsel Arama Ne İşe Yarar?

Google, tıpkı rakip arama motorları gibi anahtar kelimeler aracılığı ile bilgiye erişmenize olanak tanıyor. Böylece her gün pek çok Google kullanıcısı aklındaki sorulara yanıt bulabiliyor. Farklı kategoriler üzerinden arama yapmaya olanak tanıyan Google sayesinde daha doğru sonuçlara erişmek de mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra Google’da filtreleme özelliği ile aramaları özelleştirmek de mümkün.

Google kullanıcılarının ilgisini çeken arama yöntemlerinden bir diğeri ise görsel aramalar olarak karşımıza çıkıyor. Bir görsel kullanarak yapabileceğiniz bu aramaları oldukça farklı amaçlar ile kullanmak mümkün. Görsel arama özelliği sayesinde bir görseli aratarak benzer sonuçları görebiliyor, gittiğiniz mekanlardaki menüleri görüntüleyebiliyor ya da kolay bir şekilde metin çevirileri yapabiliyoruz. Bunun için tek yapmanız gereken ise anahtar kelimeler yerine görseller kullanmak.

Bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. Bunun için ister telefonunuzu isterseniz de bilgisayarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Google görsel arama nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Mobil Cihazlar Üzerinden Google Görsel Arama Yapmak

Günümüzde mobil cihazlar üzerinden internet erişimi oldukça kolay bir şekilde sağlanıyor. Bu nedenle pek çok işlem için çoğunlukla mobil cihazlar tercih ediliyor. Google da mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılan platformlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla Google üzerinden görsel arama yapabilmek için mobil cihazınızı kullanabilirsiniz.

Bir mobil cihaz üzerinden görsel arama gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. İçeriğimizin devamında bu yöntemleri nasıl kullanabileceğinizi adım adım açıklamaya çalıştık. Sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi kullanarak aramalarınızı pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem 1: Google Chrome Kullanın

Eğer mobil cihazınızı kullanarak Google üzerinden görsel arama yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en pratik yöntem Google Chrome uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama Android telefonlarda halihazırda yer almaktadır. Ancak eğer yoksa sonradan yükleyebilmeniz mümkün. Ardından aşağıdaki adımları izleyerek Google üzerinden görsel ile arama yapabilirsiniz:

Mobil Cihazlar Üzerinden Google Görsel Arama Yapmak
 • İlk olarak telefonunuz üzerinden “Google Chrome“u açın.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfada bir arama çubuğu ile karşılaşacaksınız. Arama çubuğunun sağ tarafında yer alan “Fotoğraf Makinesi” sembolüne tıklayın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan kategoriler arasından “Arama” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza bir arama ekranı çıkacaktır. Açılan arama ekranı üzerinden kameranız ile fotoğraf çekebilir ya da galerinizde yer alan bir görseli seçebilirsiniz.
 • Görsel seçmenizin ardından Google seçtiğiniz görsel ile alakalı tüm sonuçları listeleyecektir.

Yöntem 2: Google Lens Kullanın

Mobil cihazlar üzerinden görsel ile arama yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Google Lens uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama Google Chrome gibi yeni nesil Android cihazlarda yüklü bir şekilde gelmektedir. Ancak eğer Google Lens, cihazınızda yoksa kendiniz uygulama marketleri üzerinden uygulamayı kolaylıkla indirebilirsiniz. Google Lens ile görsel aramalar yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz ise yeterli:

 • İlk olarak “Google Lens” uygulamasına girin. Ardından “Arama” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden bir fotoğraf çekin. Bu aşamada galerinizde halihazırda yer alan bir görseli de kullanabilirsiniz.
 • Görsel seçim işleminin ardından Google görsel ile ilgili tüm eşleşmeleri sıralamaktadır. Bu işlem birkaç saniye içerisinde tamamlanır.

Bilgisayar Üzerinden Google Görsel Arama Yapmak

Google, bilgisayarlar aracılığıyla da kullanıcılarına görsel arama yapabilmelerine olanak sağlıyor. Bu doğrultuda Google görsel arama özelliğini kullanabilmeniz için mobil cihazınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Bilgisayar üzerinden Google görsel arama nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bunun için de kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. Bu yöntemler şu şekildedir:

Yöntem 1: Cihazınızdaki Bir Görseli Tarayıcıda Aratın

Cihazınızda yer alan bir görsel üzerinden Google görsel arama özelliğini internet tarayıcınız üzerinden oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek görsel aramalarınızı bilgisayardaki tarayıcınız üzerinden pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 • İlk olarak bilgisayarınız üzerinden tarayıcınızı açın. Ardından Google’a erişim sağlamanız gerekmektedir.
 • Bu aşamada karşınıza bir arama çubuğu çıkacaktır. Arama çubuğunun sağ kısmında yer alan “Fotoğraf Makinesi” sembolü görsel ile arama yapmanızı sağlayan bir kısayol olarak kullanılmaktadır.
 • Bu sembole tıklayın. Böylece Google Lens erişimi sağlamış olacaksınız.
 • Karşınıza çıkacak olan küçük ekran üzerinden arama yapmak istediğiniz görseli seçmeniz gerekmektedir. Bunun için “Dosya Seç” seçeneğine tıklayarak görsel seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra bilgisayarınızdaki görseli sürükleyerek ilgili kısma bırakabilir ya da bir bağlantı URL’si kullanabilirsiniz.
 • Bu aşamada görselin yüklenmesi birkaç saniye içinde tamamlanacaktır.
 • Ardından Google, ilgili görsel ile alakalı tüm sonuçları sizin için listelemektedir.

Yöntem 2: Karşınıza Çıkan Bir Görseli Kullanın

Bilgisayar üzerinden görsel arama yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yol ise internette karşınıza çıkan bir görseli kullanmaktır. Eğer aramanızı Google üzerinden yaptıysanız görseli indirmeye gerek kalmadan kolay bir şekilde aramanızda kullanabilirsiniz. Bu işlemi aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

Bilgisayar Üzerinden Google Görsel Arama Yapmak
 • İlk olarak yaptığınız arama sonucu karşılaştığınız görsel üzerinde sağ tıklayın.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan seçenekler arasından “Resmi Google ile Ara” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada ekranınızın sağ kısmında küçük bir Google Lens ekranı açılacaktır.
 • Birkaç saniye içerisinde yapmış olduğunuz aramanın sonucu açılan ekranda gösterilecektir.

Google Görsel Arama Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

İnternet, günümüzde insan hayatının merkezinde yer alıyor. Bu teknoloji ile pek çok şeyi yapmak mümkün hale geliyor. Günümüz dünyasında tabletler, bilgisayarlar ya da mobil cihazlar aracılığı ile internet erişimi kolaylıkla sağlanabiliyor. Özellikle yaşanan hızlı dijitalleşme süreci ve teknolojik alandaki gelişimler internetin her geçen gün daha fazla kullanılmasına yol açıyor.

İnternet teknolojisinin hayatımıza girmesi ile pek çok şeyin köklü olarak değiştiğini söyleyebilmek mümkün. Bu değişimlerden biri ise bilgiye erişim olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmelere paralel olarak bilgiye erişim oldukça kolaylaşmış durumda. Bu kolaylığı sağlayan araçlardan birinin ise arama motorları olduğunu söyleyebiliriz. Arama motorları sayesinde aklınızdaki pek çok soruya kolaylıkla bir yanıt bulabilirsiniz.

Günümüzde pek çok farklı arama motorunun olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan bazıları yalnızca yerel ölçekli olarak kullanılırken bazıları ise oldukça popüler. Dünyanın en popüler arama motoru ise Google olarak karşımıza çıkıyor. 1998 senesinde hayatımıza giren Google, şu anda küresel çapta en sık kullanılan arama motoru olarak zirvede yer alıyor.

Çeşitli özellikleri bünyesinde barındıran Google ile neredeyse her şeye bir yanıt bulabiliyoruz. Video, haber, görsel, hava durumu ya da haritalar gibi farklı kategorilere sahip olan Google sayesinde bilgiye erişmek oldukça kolay. Google bunu temel olarak anahtar kelimeler aracılığı ile yapıyor. Böylece arama çubuğuna yazdığınız bu kelimeler ile milyonlarca sonuç elde etmek mümkün hale geliyor.

Oldukça etkin bir arama teknolojisi kullanan Google üzerinden yapabileceğiniz bir arama çeşidi de görsel aramalar olarak karşımıza çıkıyor. Google üzerinden bir görsel kullanarak da arama yapmanız mümkün. Bu işlemi hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google görsel arama nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Rehberimizde Google görsel arama ile ilgili tüm detaylara yer verdik. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak Google görsel arama nasıl yapılır sorusuna kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.