EPUB Nedir?

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve dünyamızın hızlı bir şekilde dijitalleşmesi hayatımızın her alanını etkiliyor. Bu nedenle hepimiz pek çok yeni terim ile karşılaşıyoruz. Eğer kitap okumayı seviyor ve artık bu eylemi dijital olarak yapıyorsanız EPUB kelimesini daha önce duymuş olmanız muhtemel. Ancak henüz karşılaşmadıysanız EPUB nedir sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Peki EPUB dosyası nedir? Bu dosya türleri nasıl açılır?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte EPUB nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Bu soruyu yanıtladıktan hemen sonra bu dosyaları görüntülemek için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz. İçeriğimizde, farklı işletim sistemleri için kullanabileceğiniz farklı yöntemlere yer vereceğiz. Tüm bu yöntemler için sizleri adım adım bilgilendireceğiz. EPUB dosyalarını nasıl açacağınızı öğrenmek için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

EPUB Nedir?

Yaşadığımız dünyada teknoloji oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu gelişmeleri neredeyse hepimiz yakından gözlemliyoruz. Özellikle de internet teknolojisi ve akıllı cihaz kullanımının bunda büyük bir payı olduğu bir gerçek. Yaşanan gelişmelerin hızına bağlı olarak da dijitalleşme süreci büyük bir ivme kazanmış durumda. Bu durum ise tüm alışkanlıklarımızı köklü bir biçimde değiştiriyor.

Teknolojik gelişmelerden etkilenen bir alışkanlığımız da kitap okumak olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı her şeyde olduğu gibi artık bu eylemi de dijital olarak gerçekleştirmek mümkün hale geldi. Son yıllarda hayatımıza giren “e-kitap” teknolojisi artık bir şeyleri dijital platformlar üzerinden okumamıza olanak tanıyor. E-kitap dosyalarının farklı formatları ile karşılaşmak ise mümkün.

Eğer siz de EPUB nedir sorusunu merak ediyorsanız, EPUB’ı en basit haliyle bir e-kitap dosya formatı olarak tanımlayabiliriz. Bu dosya formatı, dünya üzerinde en sık kullanılan e-kitap dosya türü olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki bu dosya türü neredeyse dünya çapında bir standart olarak kullanılıyor. Buna bağlı olarak günümüzde pek çok cihaz dahili olarak bu dosyaları çalıştırabiliyor.

EPUB nedir

EPUB Dosyaları Nasıl Açılır?

Sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizin giriş kısmında EPUB nedir sorusunu kısa ve öz bir şekilde yanıtladık. Ancak yalnızca bu soruya değinmek yeterli değil. Çünkü pek çok kişi bu dosya formatını nasıl görüntüleyebileceğini merak ediyor. Bu nedenle bu tip dosyaları açmak için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. İçeriğimizin bu bölümünde farklı cihazlarda bu dosyaları açmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Windows’ta EPUB Dosyası Açmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Konu masaüstü cihazlar olduğunda akla gelen ilk işletim sistemlerinden biri Windows olarak karşımıza çıkıyor. Bu işletim sistemi, pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Eğer EPUB dosyalarını bilgisayarınız üzerinden açmak istiyorsanız ve siz de bir Windows kullanıcısıysanız dosyalarınızı açmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. İçeriğimizi okumaya devam ederek kullanabileceğiniz bu yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yöntem 1: Dosyayı Açmak için EPUBReader Eklentisi Kullanın

Eğer EPUB dosyalarını Windows üzerinden açmayı planlıyorsanız tercih edebileceğiniz ilk yöntemlerden biri ePUBReader eklentisi oluyor. Google Chrome‘a ekleyebileceğiniz bu eklenti, EPUB uzantılı dosyaları pratik bir şekilde görüntülemenizi mümkün hale getiriyor. Eğer bu yöntemi kullanacaksanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Bu yöntemi kullanmak için uzantıyı Chrome’a eklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ilk olarak Google’a “Chrome Web Mağazası” yazın ve karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın.
 • Ardından sol üst kısımda karşınıza çıkacak olan arama çubuğuna “EPUBReader” yazarak devam edin.
 • Uzantıya tıkladıktan sonra açılan ekran üzerinden “Chrome’a Ekle” butonuna tıklayın.
 • Böylece uzantı Chrome’a eklenmiş olacaktır. Bu sayede açmak istediğiniz EPUB dosyalarını tarayıcınız üzerinden görüntüleyebilir hale geleceksiniz.

Yöntem 2: EPUB Dosyaları Açmak için Microsoft Edge Kullanın

Eğer bir Windows kullanıcısıysanız bu dosyaları açmak için kullanabileceğiniz tek yöntem EPUBReader değil. Microsoft Edge de bu dosya türünü görüntülemek için sıklıkla kullanılan seçenekler arasında yer alıyor. Ancak bu yöntem yalnızca Windows 8 ve 10 kullanıcıları için çalışıyor. Üstelik bu yöntemi kullanmak için herhangi bir ek indirme yapmanıza da gerek yok. Çünkü Microsoft Edge, Windows işletim sisteminde halihazırda bulunuyor. EPUB dosyalarını açmak için Microsoft Edge kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken şeyse oldukça basit:

 • Bu yöntemi kullanmak için ilk olarak sistemin dahili tarayıcısı olan “Microsoft Edge” üzerinden internete girin.
 • Ardından açmak istediğiniz dosyayı tarayıcınız üzerinden aratın. Dosyanın üzerine iki kez tıklamanız halinde görüntüleyebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra dosyayı doğrudan açmak için üzerinde sağ tıklayarak “Microsoft Edge ile aç” seçeneğine de tıklayabilirsiniz. Böylece görüntülemek istediğiniz dosya açılacaktır.

MacOS Bilgisayalarda EPUB Dosyası Açmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Windows’un yanı sıra, MacOS da fazla sayıda kullanıcıya sahip olan işletim sistemleri arasında yer alıyor. Her iki işletim sistemi de birbirinden oldukça farklı olsa da EPUB dosyalarını görüntülemek için kullanabileceğiniz bazı ortak yöntemlerden söz etmek mümkün. İçeriğimizin bu kısmında hem Windows hem de MacOS kullanıcılarının bu dosyaları açmak için kullanabileceği bazı yöntemlerden söz edeceğiz.

EPUB formatı nedir

Yöntem 1: Dosyayı Açmak için Calibre Kullanın

Bilgisayar üzerinden EPUB dosyalarını açmak için en sık tercih edilen yöntemlerden biri Calibre olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemi kullanarak iki farklı şekilde dosyalarınızı açabilirsiniz. EPUB dosyaları açarken kullanabileceğiniz ilk yöntem için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak “Calibre” programını kullanmak olduğunuz cihaza indirmelisiniz. Bunu yaparken güvenilir bir kaynak kullandığınıza emin olun. Programın resmi sitesi üzerinden indirmelerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ardından programı kurun ve açın.
 • Programı açtıktan sonra karşınıza çıkacak olan “Add Books” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz EPUB dosyalarının bir listesini göreceksiniz. Açmak istediğiniz dosyaya tıklayarak kolay bir şekilde görüntüleme yapabilirsiniz.

Dosyalarınızı Calibre üzerinden açmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise şu şekilde:

 • Programı indirdikten sonra açmak istediğiniz EPUB dosyasının üzerinde gelin.
 • Dosyanın üzerinden “Sağ Tık” yaparak “Birlikte Aç” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak dosyayı açmak için “Calibre” programını tercih edin.
 • Böylece dosyalarınız doğrudan indirmiş olduğunuz program üzerinden görüntülenecektir.

Yöntem 2: Dosyayı Açmak için Adobe Digital Editions Kullanın

Hem Windows hem de MacOS üzerinden EPUB dosyası açmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Adobe Digital Editions olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu yöntemi kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • İlk olarak “Adobe Digital Editions” programını bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bunun için tarayıcınız üzerinden arama yaparak Adobe resmi web sitesi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ardından programı bilgisayarınıza kurun ve açın.
 • Sol üst kısımda yer alan “Dosyalar (Files)” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan listede ilk sırada yer alan “Add to Library” seçeneğini kullanın. Böylece bilgisayarınızda yer alan EPUB dosyalarını göreceksiniz.
 • Bu dosyalar arasından hangisini açmak istiyorsanız onu seçin ve ardından “OK” butonuna tıklayın.
 • Böylece dosyanız Adobe Digital Editions üzerinden görüntülenecektir.

Yöntem 3: Dosyayı Açmak için Kobo Kullanın

Bilgisayar üzerinden EPUB dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz en güvenilir programlardan biri de Kobo olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için ise aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak resmi web sitesi üzerinden “Kobo” programını indirin ve programın kurulumunu tamamlayın.
 • Program cihazınıza kurulduktan sonra açın.
 • Ekranın sol üst köşesinde karşınıza çıkacak olan “Update Library” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından cihazınızda yer alan tüm EPUB dosyaları program kütüphanesine eklenecektir. Bu sayede istediğiniz dosyayı Kobo üzerinden açmanız mümkün hale gelecektir.

Android Cihazlarda EPUB Dosyası Açmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Yöntem 1: Dosyayı Açmak için Google Play Books Kullanın

Android cihazlarda EPUB dosyalarını açmak için Google Play Books hem ücretsiz hem de pratik bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Sizler de Android cihazlarda EPUB dosyaları açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İGoogle Play Books uygulamasını kullanabilmek için ilk olarak “Play Store” üzerinden “Google Play Books” uygulamasını indirmelisiniz.
 • Uygulamayı açın ve sol köşede yer alan “Menü” butonuna tıklayın.
 • Ardından “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Bu aşamada uygulamaya PDF yükleme onayı verin. Böylece EPUB dosyalarını Google Books üzerinden görüntülemeniz mümkün hale gelecektir.
epub nedir

Yöntem 2: EPUB Dosyaları Açmak için Universal Book Reader Kullanın

Universal Book Reader da Android cihazlarda EPUB dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor. Universal Book Reader kullanarak EPUB dosyaları açmak için ise aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • İlk olarak “Universal Book Reader” uygulamasını cihaza indirin.
 • Ardından uygulamayı açın.
 • Bu aşamada “Bookshelf” seçeneğine tıklayın.
 • Cihazınızdaki tüm e-kitap dosyalarını uygulamaya getirmek için “Yes” butonuna tıklayın.
 • Açmak istediğiniz dosyayı seçerek görüntüleme yapabilirsiniz.

iOS Cihazlarda EPUB Dosyası Açmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Yöntem 1: Dosyayı Açmak için iBooks Kullanın

Eğer EPUB dosyalarını bir iPhone’da açmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey dosyaları cihaza göndermek olacaktır. Dosyaları bir şekilde cihaza alabilirseniz iBooks kullanarak kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak açmak istediğiniz dosyaya tıklayın ve “Paylaş” seçeneğini seçin.
 • Ardından “” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak “iBooks” uygulamasını seçin. Böylece dosya kolay bir şekilde görüntülenecektir.

EPUB Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

EPUB Dosyaları Ücretli mi?

Bir e-kitap dosya formatı olan EPUB uluslararası olarak desteklenen bir dosya türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da diğer dosya formatlarına kıyasla daha yaygın şekilde kullanılır. EPUB dosyalarını ücretsiz bir şekilde indirmek mümkündür.

E-Kitap Dosyaları Nereden İndirilir?

Kitaplarınızı elektronik olarak indirmek istiyorsanız pek çok farklı kaynağı kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada kaynağın güvenilir olduğundan emin olmanızda fayda var. İndirmek istediğiniz kitap hakkında bir araştırma yaparak EPUB formatında bulmanız mümkün.

EPUB Nedir: Genel Değerlendirme

Teknolojik gelişmelerin değiştirdiği alışkanlıklarımızdan biri de kitap okumak olarak karşımıza çıkıyor. Her şeyin dijitalleştiği dünyamızda kitap okuma eylemi de artık elektronik ortamda yapılabilir hale geldi. Bunu yapmak için ise e-kitaplar kullanılıyor. E-kitaplar, hem daha ekonomik hem de daha pratik bir seçenek olarak son yıllarda sıklıkla tercih ediliyor.

Günümüzde pek çok kitabın elektronik versiyonunu bulmak mümkün. Bu kitaplar ücretli ya da ücretsiz şekilde pek çok cihaza indirilebiliyor. Böylece elektronik cihazlarınızla birlikte sevdiğiniz tüm kitapları istediğiniz yere taşımak da mümkün hale geliyor. Eğer elektronik ortamda bir şeyler okumayı seviyorsanız EPUB terimi ile çoktan karşılaşmış olmanız muhtemel. Ancak ilk kez görüyorsanız EPUB nedir sorusunun yanıtını araştırıyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte EPUB nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bu sorunun yanı sıra EPUB dosyalarını nasıl açabileceğiniz hakkında da bilgi verdik. Bu dosyaları açmak için kullanabileceğiniz en popüler yöntemleri adım adım açıkladık. İçeriğimizde yer verdiğimiz bu yöntemler ile farklı cihazlarda EPUB dosya formatını nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilir, size uygun olanı seçerek dosyalarınızı pratik şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.