Microsoft Edge Nedir?

Tarayıcılar, internete bilgiye erişim sağlayabilmek için en önemli araçların başında gelmektedirler. Bu doğrultuda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte tarayıcı sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Microsoft Edge, son zamanlara damgasını vurmayı başaran tarayıcılardan birisidir. Fakat bu tarayıcıyı henüz keşfetmemiş kişiler, Microsoft Edge nedir diye merak ediyorlar.

Microsoft Edge, sağladığı özelliklerle kısa sürede oldukça popüler bir hale geldi. Ancak tabii ki bu tarayıcının ne olduğunu bilmeyen teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için Microsoft Edge nedir, özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak Microsoft Edge ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Microsoft Edge Nedir?

Teknoloji devi Microsoft, çeşitli sektörlerde kullanıcılarına hizmet sunmaya çalışıyor. Genellikle işletim sistemi teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Microsoft hem Windows’un kullanılabilirliğini artırmak hem de teknoloji kullanıcılarına çeşitli hizmetler sunabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Şirket, uzun süredir tarayıcı sektöründe de hizmet sağlıyor. 1995 yılında Internet Explorer ile teknoloji kullanıcılarının karşısına çıkan Microsoft, bu tarayıcı ilk etapta çeşitli ortaklıklar ile geliştirdi. Sonrasında Internet Explorer, Microsoft’un çeşitli platformlarda destek verdiği ama çoğunlukla Windows sürümlerinin tarayıcısı olarak ön plana çıkmaya başladı.

Internet Explorer, çeşitli eleştirilere rağmen belirli bir kullanıcı kitlesine hitap etmeyi başardı. Ancak yakın zamanda Internet Explorer, teknoloji kullanıcılarının ihtiyaçlarına gerekli karşılıkları verememeye başladı. Bunun üzerine Microsoft, Windows 10 ile birlikte yeni bir tarayıcı üzerine çalışmalar gerçekleştirdi.

2014 yılında Microsoft, yeni nesil tarayıcısı üzerine ciddi çalışmalar sürdürdü. Bu doğrultuda “Spartan” olarak adlandırılan bir tarayıcı kullanıcılarına sunulmaya hazır hale getirildi. Hatta Microsoft, bu tarayıcının tanıtımını da yaptı. Microsoft, bu tarayıcı Internet Explorer’dan ayrı bir tarayıcı olarak tanıttı.

Microsoft, tanıtımdan sonra pazar araştırmalarına devam etti. Bu doğrultuda şirket, 2015 yılında yeni bir açıklamayla “Spartan” olarak tanıtılan tarayıcının Microsoft Edge olarak devam edeceğini belirtti. Bunun yanı sıra Microsoft, Internet Explorer’ın vadesinin dolduğunun da farkındaydı. Microsoft, ilk etapta Edge’in Explorer’ın bir devamı olmasını hedefledi. Bundan dolayı Edge’in logosu dahil olmak üzere markalaşması, Explorer ile bağlantılı olacak şekilde tasarlandı.

2015 yılında Microsoft, Edge’i hem bilgisayar hem de mobil kullanıcıların kullanımına sundu. Bunun yanı sıra Microsoft, çok zaman geçmeden Edge’in ilk sürümünden memnun kalınmadığını fark etti. Bu doğrultuda hızlı bir şekilde çalışmalara başlayan Microsoft, 2019 yılında da günümüzde de kullanımda olan yeni Edge sürümü ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Microsoft Edge, günümüzde Windows 7/8/10/11, macOS ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca Microsoft, Edge’in mobil sürümünü de Android ve iOS kullanıcılarına sağlamaktadır. Böylece Edge’i hem mobil cihazlarınızda hem de bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz.

Microsoft Edge Özellikleri Nelerdir?

Tarayıcı performansı, teknoloji kullanıcıları için oldukça önemli olabilmektedir. Çünkü tarayıcıların hız performansı başta olmak üzere güvenlik, gizlilik gibi özellikleri teknoloji kullanıcılarının internette gezinme deneyimlerini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı insanlar, kendileri için en uygun web tarayıcıyı seçmeye çalışıyorlar.

Microsoft Edge Nedir ve Güvenilir mi

Microsoft, geçmiş senelerde tarayıcı performansı konusunda fazla eleştiri alıyordu. Ancak şirket, 2019 yılında geliştirdiği yeni Edge sürümüyle birlikte kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başardı. Microsoft, tarayıcının yeni sürümünde Google Chrome ile aynı işleme motorunu kullanmayı tercih etti. Yani şirket, sektörde en güçlü rakibi olarak görülen Google Chrome ile aynı yolu izledi. Microsoft Edge, günümüzde kullanıcılarına şu özellikleri sunmaktadır:

Modern Tasarım

Microsoft Edge’in ilk özelliği, modern ve kullanımı kolay tasarımı oluyor. Web tarayıcılar için tasarım oldukça önemlidir. Tarayıcının tasarımı ne kadar sadeyse kullanımı o kadar kolaylaşmaktadır. Bunun yanı sıra çoğu teknoloji kullanıcısı, günümüzde modern tasarımlar kullanmak istiyorlar. Edge, tam da bu noktada hem mobil hem de bilgisayar kullanıcılarının isteklerine cevap vermeyi başarıyor.

Microsoft Edge, sahip olduğu neredeyse tüm özellikleri sade bir arayüz üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede tarayıcı üzerinden eklentilere ve ayarlara erişim sağlayabilmek oldukça kolay. Ayrıca Edge, bilgisayar sürümünde bir kenar çubuğuna da sahip. Bu kenar çubuğuna çeşitli kısayollar eklemek mümkün. Böylece tarayıcı kullanırken çeşitli sitelere ve araçlara hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Kapsamlı Gizlilik Seçenekleri

Tarayıcılardaki gizlilik seçenekleri, internet kullanıcıları için oldukça önemlidir. Çünkü gizlilik seçeneklerinin zayıf olması, teknoloji kullanıcılarının verilerinin tehlike altında olmasına neden olacaktır. Bu yüzden Edge, gelişmiş kapsamlı gizlilik seçeneklerine sahip. Edge tarafından sağlanan gizlilik seçenekleri sayesinde kullanıcılar, gizlilik seviyelerini kendilerine göre ayarlayabiliyorlar.

İlk olarak Edge, kullanıcılarına izleme engelleme özelliği sağlıyor. Bunun yanı sıra Edge, güvenlik konusunda da kullanıcıları için çok çeşitli özellikler geliştirdi. Ayrıca Edge, ayarlar sayfasında hizmetler kategorisi altında da çeşitli gizlilik ve güvenlik özellikleri sağlıyor. Böylece Microsoft Edge, kapsamlı gizlilik seçenekleriyle ön plana çıkan tarayıcılardan birisi olmaktadır.

Gelişmiş Oyun Sekmesi

Oyun sektörü, sürekli gelişim göstermeye devam ediyor. İnsanlar hem eğlenmek hem de vakit geçirmek için oyun oynamayı tercih edebiliyorlar. Bu doğrultuda Microsoft Edge, kullanıcılarına gelişmiş bir oyun sekmesi sağlıyor. Microsoft Edge ana sayfasından “Oyunlar” başlığı altından bu oyunlara erişim sağlayabilmek mümkün.

Microsoft Edge Özellikleri

Microsoft Edge, oyun sekmesi altından kullanıcılarına kart, strateji ve spor oyunları başta olmak üzere çeşitli kategorilerden basit oyunlar sağlıyor. Her ne kadar oyunlar basit olsalar da gün içerisinde tarayıcıda gezinirken kafa dağıtmak için bu oyunlar, fazlasıyla tercih edilebiliyorlar. Bundan dolayı Edge’in en dikkat çeken özelliklerinden birisi de gelişmiş oyun sekmesi olmaktadır.

Okuma Modu

Bir web sitesinde okuma yapmak bazı durumlarda çok zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü bazı web siteleri, okumaya uygun tasarımlara sahip değiller. Bunun yanı sıra font tercihi, font boyutu gibi etkenler de okuma işlemi üzerinde etkili olabilmektedirler. Bu noktada Edge, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için gelişmiş bir okuma moduna sahip. Edge kullanıcıları, tam ekran modunda gezinti yaparak web sitelerini kolaylıkla okuyabilmektedirler.

Bunun yanı sıra Edge, sesli oku özelliğine de sahip. Böylece dilediğiniz zaman web sitelerini okumak yerine yazılanları dinleme şansına da sahipsiniz. Ayrıca Edge, web yakalama ve seçimi özellikleriyle okuma deneyimini daha da geliştiriyor.

Kapsamlı Eklenti Mağazası

Günümüzde tarayıcılar, dahili özelliklerinin yanı sıra harici özelliklerle de geliştirilebiliyorlar. Yani eklenti geliştiricileri, tarayıcılar için eklentiler geliştirebiliyorlar. Böylece tarayıcıların kullanılabilirlikleri ciddi seviyede artış gösteriyor. Günümüzde eklenti konusunda en başarılı tarayıcıların başında şüphesiz ki Google Chrome gelmektedir.

Google Chrome’un izlediği yöntemleri takip eden Microsoft, Edge kullanıcılarına da kapsamlı bir eklenti mağazası sağlıyor. Hatta Microsoft, yeni Edge sürümüyle birlikte eklenti konusunda farklı bir yol izledi. Yeni Edge sürümüyle birlikte Edge kullanıcıları, Chrome mağazasında yer alan eklentileri de kullanabilmeye başladılar. Böylece Microsoft Edge kullanıcıları, kapsamlı eklenti mağazasından kendi ihtiyaçlarına karşılık veren eklentileri kurarak kullanabilmektedirler.

Microsoft Edge Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Microsoft Edge, son sürümüyle birlikte tarayıcı sektöründe hızlı bir şekilde yükselmeyi başardı. Bunun yanı sıra bu tarayıcıyı henüz keşfetmemiş teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bundan dolayı Microsoft Edge’in kullanıcı sayısı bir yandan artış gösterirken bir yandan da Microsoft Edge nedir diye merak eden teknoloji kullanıcıları da mevcut. Bu teknoloji kullanıcıları, tarayıcı keşfettikten sonra kullanıp kullanmama konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bundan dolayı Edge’in avantajları ve dezavantajlarına da değinmek gerekiyor.

Microsoft Edge’in ilk avantajı, güncel bir tarayıcı olması oluyor. Microsoft, yakın zamanda geliştirdiği tarayıcı ile teknoloji kullanıcılarının bir tarayıcıda ihtiyaç duyabilecekleri neredeyse tüm özellikleri sağlıyor. Bunun yanı sıra şirket, eksik kalan özellikleri de kapsamlı eklenti mağazası üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bundan dolayı Microsoft Edge’in güncel olması, çok sayıda özelliğe ve eklentiye sahip olması en büyük avantajlarından birisi olmaktadır.

Microsoft Edge’in bir diğer büyük avantajı, hızı olmaktadır. Hız, web tarayıcılar için oldukça önemlidir. Web tarayıcının hızlı çalışmaması, kullanıcıların sitelere yavaş erişim sağlamlarına neden olmaktadır. Bu noktada Edge, hız performansıyla kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor. Öyle ki Edge, son sürümüyle birlikte yapılan test sonuçlarında en hızlı tarayıcılardan birisi olduğunu kanıtladı.

Microsoft Edge Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Birçok tarayıcının olduğu gibi Edge’in de avantajlarının yanı sıra dezavantajları da mevcut. Tarayıcının ilk dezavantajı boyutu oluyor. Bilgisayarlarda Edge’in boyutu rahatsız edici seviyelerde olmasa da mobil kullanıcılar için tarayıcının boyutu dezavantaj olabiliyor. Bunun yanı sıra her ne kadar kapsamlı gizlilik seçeneklerine sahip olsa da Edge, bir noktadan sonra veri gizliliği konusunda zayıf kalabiliyor.

Tarayıcı, izlenmeyi çeşitli ölçüde engelleme hizmeti veriyor. Fakat Microsoft, bu özellikte izlenmeyi tamamen engellemiyor. Bu özellik, bazı kullanıcılar için dezavantaj gibi görülürken bazı kullanıcılar ise diğer tarayıcılar da aynı şekilde işledikleri için bu özelliğe takılmamaktadırlar.

Microsoft Edge Güvenilir mi?

Teknoloji kullanıcıları, günümüzde internette gezinirken güvenliklerinden endişe duymaktadırlar. Çünkü dijital ortamda iyi niyetli kişilerin yanı sıra kötü niyetli kişiler de mevcut. Hacker olarak adlandırılan kişiler, teknoloji kullanıcılarının verilerini ele geçirmek isteyebiliyorlar. Bundan dolayı insanlar, kullandıkları yazılımlara dikkat etmeye çalışıyorlar. Bu doğrultuda Microsoft Edge güvenilir mi diye merak edilmektedir.

Microsoft Edge, kullanıcılarına çok çeşitli güvenlik ve gizlilik seçenekleri sağlıyor. Böylece Edge kullanıcıları, izlenme tercihleri başta olmak üzere belirli bir ölçüye kadar güvenlik ve gizlilik düzeylerini kendi seçenekleri doğrultusunda belirleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra Edge, belirli aralıklarla güncellenen bir tarayıcıdır. Microsoft, Edge’in güvenlik düzeyini artırabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Tabii ki tarayıcının güvenlik önlemleri ve özellikleri belirli bir düzeye kadar etkili oluyor. Bazı web siteleri, insanların güvenliklerini tehdit edebiliyorlar. Bu tür web sitelerine erişim sağlamanız halinde tarayıcının güvenlik önlemleri yetersiz gelebilir. Bundan dolayı saldırı açısından güvenlik endişeleriniz bulunuyorsa tarayıcının güvenlik seçeneklerine ek cihazınızda antivirüs programı da kullanabilirsiniz.

Microsoft Edge Nedir: Genel Değerlendirme

Microsoft, geliştirdiği hizmet ve ürünlerle dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olmaktadır. Şirket, çeşitli kategorilerde teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu kategorilerden birisi de tarayıcı kategorisi olmaktadır. Internet Explorer ile bilinen Microsoft, yakın zamanda da Edge adındaki tarayıcısını kullanıcılarına sundu. Ancak bu tarayıcıyı keşfetmemiş kişiler, Microsoft Edge nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Microsoft Edge nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Tarayıcının geliştirilme sürecini ve özelliklerini detaylı bir şekilde açıklarken aynı zamanda tarayıcının avantaj ve dezavantajlarını da belirttik. Böylece rehberimizi inceleyerek Microsoft Edge hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz Microsoft Edge rehberimiz burada sona eriyor. Her geçen gün daha da popülerleşen Microsoft Edge ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.