Windows Insider Nedir?

Teknoloji devlerinden biri olan Microsoft, yeni Windows sürümleri ve yepyeni programları ile teknolojik inovasyonlar için faaliyet göstermektedir. Ayrıca şirket herhangi bir yeni özelliği ve yazılımı kullanıma sunmadan önce amaçlarına uygunluk ve çeşitli sebeplerden ötürü test etmektedir. Peki Windows Insider tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Genel anlamda test etme özelliği teknoloji şirketleri için vazgeçilmez bir olaydır. Ancak Microsoft bu olayı bir adım daha öteye taşıyarak özel bir beta test programını kullanmaktadır. Peki bu özel beta test programı nedir? Herhangi bir Windows kullanıcısının da kaydolabileceği program “Windows Insider” olarak bilinmektedir.

Özel bir beta test programı olan Windows Insider, çok sayıda Windows kullanıcısını sürece dahil etmektedir. Böylece kullanıcılar sırada ne olduğunu ilk gören topluluğu oluşturmaktadır. Kullanıcılar, Windows Insider Preview Builds adlı platformun önizlemelerini çalıştırmaktadır. Ardından geri bildirimde bulunurlar. Dolasıyla Insider programı aracılığı ile Windows’un geleceği için güncellemeler ve mühendisler ile doğrudan etkileşim sağlamaktadır.

Tüm bu sürece dahil olmak ve Windows topluluğunda yer almak için yapmanız gereken Insider programına kayıt olmaktır. Program kaydı ücretsizdir. Ardından Windows’un yeni güncellemesinde neler olduğunu görebilir ve test edebilirsiniz.

Wındows Insider programı (WIP) tam olarak nedir? Ne işe yarar? Programa nasıl kayıt olunur ve bilinmesi gerekenler nelerdir? Eğer sizde bu soruların cevaplarını ve Windows Insider programı nedir merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Şimdi ‘Windows Insider Nedir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Windows Insider Nedir?

Amerika merkezli çok uluslu teknoloji devlerinden biri olan Microsoft, geliştirdiği işletim sistemi Windows 10’u 2015 yılında piyasaya sürmüştü. Aynı yıl işletim sistemi Windows 10 ile beraber Windows Insider programı da kullanıma sunuldu. Insider’ın ilk yayınlanma tarihi ise 30 Eylül 2014 olarak belirtiliyor. Peki Windows Insider tam olarak nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Windows Insider, aslında Windows güncellemelerini ilk olarak kullanmak, test etmek ve gerektiği yerde hataları bildirmek için kullanılan bir programdır. Bir başka deyişle Windows Beta olarak ifade edilmektedir. Tam anlamı ile tanımı ise şu şekildedir: “Geçerli bir Windows 10 ya da Windows 11 lisansına sahip kullanıcılara, geliştiricilerin erişebildiği işletim sisteminin ilk yapılarına üye olmasına izin veren programdır.”

Windows Insider

Insider programı, Windows 10 ile beraber 30 Eylül 2014 tarihinde tanıtılmıştır. 2015 yılında piyasaya sürülen programda aynı yılın eylül ayında yaklaşık 7 milyon kişi yer almıştır. Microsoft şirketinin açıklamalarına göre Window Insider, gelecekteki güncellemelerde Windows 10 resmi sürümünün ötesinde yer alabilecek bir programdır. Dahası Insider programına benzer şekilde Microsoft Office, Bing ve Xbox ekipleri de kendi Insider programını kurmuştur.

30 Eylül 2014 tarihinde Terry Myerson tarafından Windows 10 ve Windows Insider programının tanıtımı gerçekleşti. Myerson, kullanıcıların Windows 10’u piyasaya sürmede daha doğrudan bir rol almasını amaçlıyordu. Böylece Windows Insider Program (WIP) ortaya çıktı. Bir başka deyişle teknolojiye ilgisi bulunan kullanıcıların geliştirme aşamasına dahil olmasına izin verdi.

Özetle Windows Insider, kullanıcıların tüm Windows güncellemelerini önceden deneyimleyebilmesine olanak sağlayan bir platformdur. Bu bağlamda kullanıcılar geri bildirimler iletebilmektedir. Bu geri bildirimler sayesinde Microsoft’un Windows sürümlerini geliştirmesine de yardımcı olunmaktadır.

Insider Programına Ait Detaylar

Windows 10 geliştirilmeye başladığında her şeyin sorunsuz ilerlemesi önemli olmuştu. Bu nedenle geliştiriciler ve kullanıcılar topluluğu bir işbirliği içerisine dahil oldu. İşbirliğinin sağlanması için sürüm güncellemelerinin yer aldığı bir programa ihtiyaç vardı. Böylece program ihtiyacı Windows Insider olarak ortaya çıktı. Insider, Microsoft’un kullanıcılar için sunduğu beta programı olacaktı.

Windows Insider bir Windows ve Office ön sürüm test programıydı. Hatta başlangıçta yalnızca Windows 10 bu programın parçasını oluşturuyordu. Ayrıca program mobil cihazlar için bir işletim sistemi olan Windows 10 Mobile’ın ilk beta sürümünün piyasaya sürülmesi ile tanıtıldı. Öte yandan program teknik olarak yetenekli kullanıcılara hitap ediyordu.

Windows Insider programı, kullanıcılara özel önizleme yapıları sunmaktadır. Programın güncellemeleri başlangıçta üç aşama halinde dağıtılmaktaydı. Bunlar; hızlı, yavaş ve başlangıçtı. Ancak şimdi ise bunlar; Geliştirici kanalı, Beta Kanalı ve Sürüm Önizleme Kanalıdır.

Geliştirici Kanalı, ilk testler için yeni özelliklerin sunulduğu alandır. Beta Kanalı ise bir sonraki Windows sürümü için yayınlanacak olan daha iyi özellikleri test etme alanıdır. Öte yandan Sürüm Önizleme Kanalı, yaklaşan sürümün son testi için geçerlidir. Genel olarak yeni bir özellik güncellemesi sunulmadan önce herhangi bir işlem görmez. Bu nedenle sürüm önizleme, son test için en kararlı yapıları isteyenlere sunulmaktadır.

Windows Insider Ne İşe Yarar?

Daha önceki konu başlıklarında açıkladığımız gibi Windows Insider, Microsoft Windows işletim sistemi güncellemeleri için var olan özel bir beta test programıdır. Program kullanıcılara en yeni güncellemelerden haberdar olma şansı vermektedir. Dolayısıyla güncellemeleri tanıtmak, değişiklikleri, özellikleri ve yazılımları Windows kullanıcıları ile test eder.

Windows 10 işletim sistemi, önceki Windows sürümlerinden farklı olarak kullanıcı deneyimi odaklı güncellemelerden oluşmaktadır. Eğer Windows 10 ya da Windows 11 kullanıcısıysanız Windows Insider programına kaydolma şansına sahipsiniz. Ancak Windows Insider programına dahil olmadan önce dikkat etmeniz gerekenler mevcuttur. İlk başta programa kaydolmadan önce programın artı ve eksilerini analiz etmeniz iyi olacaktır.

Windows Insider

Windows Insider programının amacı, Windows 10 ya da 11 güncellemelerini test etmek, hataları ya da sorunları tanımlamak ve dağıtım için hazır olduğuna emin olmaktır. Bu nedenle programın risk taşıdığını bilmeniz önemlidir. Öte yandan güncellemeler her zaman stabil değildir. Endişeleriniz ve kararsızlıklarınız mevcutsa, programı tercih etmemek sizin için iyi olabilir.

Ayrıca Insider programı için Windows’a çok fazla aygıt verisi gönderilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi Microsoft şartları ve koşullarının bir parçasıdır. Aynı zamanda Microsoft’un sorunları daraltmasına yardımcı olması içinde gereklidir. Ancak gizlilik konusunda endişeleriniz varsa da bu program sizin için uygun olmayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak Windows Insider programına kaydolmaya karar verdiyseniz, Windows 10 sürümünü programa göre yükseltmeden önce önemli dosyalarınızı yedeklemenizde fayda vardır. Öte yandan eğer bu programı özelliklerini kullanmaktan hoşlanmazsanız bu durumu kurtarabilirsiniz. Bunun için ise Microsoft’a geri bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Böylece en son stabil Windows sürümüne geri dönebilirsiniz.

Programa Nasıl Kayıt Olunur?

Windows Insider, yayın öncesi Windows sürümlerinin genel kullanıma sunulmadan önce test etmelerini sağlayan ücretsiz ve açık bir yazılım test programıdır. Bu programa dahil olmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı unsurlar mevcuttur. Peki bu programa kayıt koşulları nelerdir? Gelin bu sorunun yanıtına göz atalım.

Öncelikle programa katılmak için geçerli bir Windows 10 ya da Windows 11 lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bir Microsoft hesabına da ihtiyacınız vardır. Eğer bu iki koşula sahipseniz geri kalan işlem oldukça basittir. Windows Insider programına katılmak için:

  • İlk olarak Başlat menüsünü açmanız gerekmektedir.
  • Ardından Ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Ayarlar bölümünde yer alan seçenekler üzerinde ‘Güncelleme ve Güvenlik’ bölümüne giriş yapmalısınız.
  • Güncelleme ve Güvenlik bölümünde 10 farklı alan bulunmaktadır. Bu alanlarda en alt seçenekte Windows Insider Programı yer alır.
  • Bu alanda bilgisayarınızın Windows 11 donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına dair bilgi ve uyarılar bulunmaktadır. Eğer donanımınız koşullara uygunsa programı ‘Başla’ düğmesine tıklayarak başlatabilirsiniz.
Windows Insider

Programı başlattıktan sonra cihaza bağlanmak için iş, okul hesabı ya da Microsoft hesabını seçmeniz gerekmektedir. İlerlemeleri kaydettikten sonra programa ait üç kanal üzerinden seçim yapmanız gerekmektedir.

Bu noktada hangi kategoride yer almak isteyeceğinizi belirttiğiniz üç seçenek yer almaktadır. Bu kanallar ise tamamen nasıl bir deneyim istediğinizle alakalıdır. Kanallarla ilgili detaylı bilgiyi bir önceki alt başlıkta bulabilirsiniz.

Seçim yaptıktan sonra kaydedin ve işlemi tamamlamak için onaylayın. İlerlemeleri bitirdikten sonra son adım olarak cihazınız yeniden başlatılacaktır. Kayıt olduktan sonra ise yeni Windows özelliklerine, uzman ipuçlarına, yarışmalara ve etkinliklere erişebilirsiniz.

Bu noktada ise yine Ayarlar/Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini üzerinden Windows Update alanına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda ise ‘Güncelleştirmeleri Denetle’ butonuna tıklayarak tüm güncellemelere ulaşabilirsiniz.

Windows Insider Programı Nasıl İptal Edilir?

Eğer Insider programından memnun değilseniz, asıl resmi sürüme geri dönmek istiyorsanız bunu programa katıldığınız tarihten itibaren ilk 10 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. On gün geçtikten sonra sürüm düşürmenize izin vermeyecektir. Ancak Windows 10 ya da Windows 11 resmi sürümüne geçmekte kararlıysanız tekrar yüklemeniz gerekecektir

İlk on gün içerisinde yer alıyorsanız:

  • Ayarlar/Kurtarma menüsüne gidin.
  • Ardından “Windows 10’un önceki sürümüne geri dönün” başlığı altındaki ‘Başlayın’ butonuna tıklayın.
  • Yönergeleri izleyerek devam edin ve Windows 10’nun yüklenmesine izin verin.
  • Son olarak indirme işlemi tamamlandıktan sonra programdan çıkmak için Ayarlar/Güncelleme ve Güvenlik/ Windows Insider Programı seçeneğine geri dönün.
  • Bu seçenekte ise ‘Önizleme derlemesini almayı durdur’ alanını kapalı konuma getirin. Böylece Windows Insider hesabından çıkış yapacaksınız.

Windows Insider Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Microsoft’un özel bir beta test programı olan Windows Insider nedir sorusunun cevabına değindik. Aynı zamanda programın ne işe yaradığından bahsettik. Ayrıca Insider programına nasıl kayıt olunur ve hakkında bilinmesi ya da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularının cevaplarını inceledik.

Özetle Windows Insider, 2014 yılında Windows 10 güncellemesi ile tanıtılan bir programdır. Program işletim sisteminin erken erişim sürümlerinin halka sunulmasından önce test etme olanağı sunulan Windows özelliğidir. Özellik ise tabii ki isteğe bağlıdır.

Bu özel beta programına dahil olmak istiyorsanız yapmanız gereken Microsoft hesabınızla kaydolmaktır. Programa dahil olan kullanıcılar, deneysel Windows sürümünü yükleme seçeneğine sahip olmaktadır. Böylece kullanıcılar gelişmeleri ve bir sonraki sunumda gelecek özellikleri erkenden görme şansını yakalar.

Microsoft, sürümlere yönelik büyük ya da küçük güncellemeleri sürekli sağlamaktadır. Bu nedenle de Windows Insider programı üyelerine genel önizleme yapılarını sunmaktadır. Böylece gelecek özellikleri test etmelerine ve şekillendirmelerine izin vermektedir.

Windows kullanıcıları yeni özellik ve güncellemeleri gören ilk topluluk olmaktadır. Tabii ki bunun için Insider programına kayıt olmak ve diğer şartlar ve koşulları kabul etmek gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Microsoft oluşturduğu özel beta programı Windows Insider ile birlikte kullanıcıları sürüm güncellemelerine dahil etmenin yanı sıra kendilerine yol göstermeleri içinde avantaj sağlıyor. Bu nedenle Geri Bildirim Merkezi uygulamasını kullanıyor. Dahası kullanıcılar da tüm güncellemeleri önceden test ederek deneyimliyor.

Peki siz Windows Insider hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Microsoft’un özel beta test programı olan Windows Insider hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.