Adobe Illustrator Nedir?

Gerek reklam dünyasında gerekse sanal dünyada hepimiz pek çok görsel ile karşılaşıyoruz. Tasarımcılar, bu görselleri farklı araçlar kullanılarak tasarlayabiliyorlar. Bunun sonucunda görseller, hedef kitlelerine sunuluyorlar. Grafik tasarım ve reklamcılık gibi çeşitli görsel iletişim tasarımı alanlarında üretilen bu görsellerin hazırlanabilmesi için ise pek çok farklı programın kullanılması gerekiyor. Tasarımcıların görsel tasarımı yapmak için kullandıkları bu programlardan birisi de Adobe Illustrator olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça popüler olan bu tasarım uygulamasını bilmeyen kişiler, Adobe Illustrator nedir diye merak etmektedirler.

Bu içeriğimizde sizler için grafik tasarım sektöründe genellikle profesyoneller tarafından tercih edilmekte olan Adobe Illustrator hakkında çeşitli bilgiler aktaracağız. Yazımızda temel olarak Adobe Illustrator nedir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra Adobe Illustrator ile ilgili detaylara da yer vereceğiz. Böylece rehberimizi inceleyerek Adobe Illustrator ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Adobe Illustrator Nedir?

Illustrator, Adobe tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan bir programdır. Bu program, vektörel tabanlı bir tasarım programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Illustrator, görsel iletişim tasarımı alanında oldukça popüler bir yazılım olarak bilinmektedir. Adobe Illustrator’ı bu denli tercih edilir yapan özelliği ise aslında vektör tabanlı olması oluyor. Bu özelliği diğer tasarım programlarında mümkün olmayan bazı işlemleri yapmaya olanak tanımaktadır. Bu durum da Illustrator’ı bir adım öne taşımaktadır.

Vektör tabanlı bir program olan Adobe Illustrator, kullanıcıların vektörler kullanarak tasarımlar yapmalarına imkan sağlamaktadır. Program üzerinde çalışma yapılırken kullanılan vektörler, çözünürlükten bağımsız olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak da Illustrator kullanılarak yapılan çalışmanın büyüklüğü ne olursa olsun görüntüde herhangi bir bozulma söz konusu olmamaktadır.

Piksel tabanlı görsel tasarım programlarında çözünürlük problemi çok sık yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra vektör tabanlı çalışan Adobe Illustrator’da bu tür bir problem neredeyse söz konusu değildir. Bundan dolayı tasarımcılar, Adobe Illustrator ile yaptıkları çalışmaları sınırsız kez tekrar boyutlandırabilmektedirler. Aynı zamanda çalışmalar üzerinde değişiklikler de yapılabildiği bilinmektedir.

Programda yapılan yeniden boyutlandırma ve değişiklik işlemlerinde ise herhangi bir kalite kaybı yaşanmadığını söyleyebiliriz. Vektör tabanlı tasarım programları, genellikle karmaşık arayüzlere sahipler. Bu noktada Illustrator, rakiplerine göre çok daha kolay bir kullanım sağlayan bir arayüze sahiptir. Hem çözünürlük konusunda bir problem yaşanmaması hem de kolay bir kullanıma elverişli olan arayüzü sayesinde Adobe Illustrator tasarım alanında çalışan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Adobe Illustrator Ne için Kullanılır?

Kullanıcılarına pek çok imkanı birlikte sunmakta olan Adobe Illustrator nedir sorusunun yanı sıra programın farklı özellikleri de insanlar tarafından merak edilenler arasında karşımıza çıkmaktadır. Bu sorulardan biri ise Adobe Illustrator ne işe yarar, program ile neler yapılabilir sorusudur.

Aslında bu soruya net bir yanıt verebilmek oldukça zor. Çünkü programı kullanarak yapabilecekleriniz yalnızca hayal gücünüz ile sınırlı olabilir. Adobe Illustrator kullanarak birbirinden farklı alanlarda tasarımları dilediğiniz gibi oluşturabilme şansınız bulunmaktadır. Önemli olan tek şey ise gerçek fotoğraflar yerine vektörel çizim araçlarını kullanacak olmanızdır. Dolayısıyla tasarım alanında oldukça avantajlı olarak bilinen Adobe Illustrator kullanarak pek çok farklı tasarım gerçekleştirebilmeniz mümkündür. 

Program ile yapılabilecek tasarımlar çok geniş bir skalada incelenebilir. Çünkü program, tasarımcılara yaratıcılıklarını tamamen kullanabilme imkanı sunuyor.. Adobe Illustrator; web tasarımı, grafik tasarım, site arayüzleri gibi tasarımlarda kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra program; afiş, kartvizit, banner ve broşür tasarımlarında rahatlıkla kullanılabilir. Kısacası Illustrator ile tasarlanabilecekler, tamamen tasarımcının yaratıcılığına bağlı diyebiliriz.

Çok yönlü çizim araçlarını bünyesinde barındırıyor olması sebebi ile Adobe Illustrator ile özgün çalışmalar yapabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra program kullanılarak yapılan çalışmalarda çözünürlük problemi yaşanmadan ölçeklendirme yapabilmek de mümkündür. Bu durum Illustrator kullanılarak tasarlanan bir görselin çözünürlük kalitesini kaybetmemesini sağlıyor.

Yani tasarımcıların bir görsel tasarladığını varsayalım. Daha sonrasında bu görsel hem bir kartvizit hem de büyük bir reklam afişinde kalitesi bozulmadan kullanılabilmektedir. Adobe Illustrator nedir ne işe yarar sorularını sizler için yanıtlamaya çalıştık. Yazının devamında ise dijital çözümler konusunda lider bir konumda bulunan Adobe firmasının kullanıma sunduğu bir diğer tasarım programı olan Photoshop ile Illustrator’ın farklarına değinmeye çalışacağız.

Adobe Illustrator ve Photoshop Farkları Nelerdir?

Hem Photoshop hem de Illustrator Adobe tarafından geliştirilen ve tasarım alanında kullanılan yazılımlardır. İki program da tasarım sektöründe oldukça popülerlerdir. Çünkü temel olarak görsel iletişim tasarımı alanında yapacağınız ve ihtiyacınız olan birçok şeyi iki programda da yapabilmek mümkündür. Peki Adobe Illustrator ile Photoshop arasında fark nedir?

Grafik tasarım alanında her iki programın da kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda her iki program da kullanıcılarına pek çok özellik sunmaktadır. Dolayısıyla iki program, kullanıcılarına farklı tasarımların yapılmasına olanak sağlamaktadırlar. Herm Photoshop hem de Illustrator benzer işlerin yapılabilmesi amacı ile kullanılabilir. Ancak bu iki programı birbirinden ayıran bazı özellikler olduğu bilinmektedir.

Adobe Illustrator ve Photoshop Farkları Nelerdir

Photoshop ve Illustrator farkı konusunda karşımıza çıkan ana nokta Photoshop’un piksel (bitmap), Illustrator’un ise vektör tabanlı olmasıdır. Genel olarak bakıldığında benzer işlevler taşıyor olsalar da iki programı ayıran temel fark budur. Photoshop kullanırken yapılan çalışmalar için her piksel için oluşturulan bilgiler ayrı ayrı saklanır. Bunun yanı sıra Illustrator kullanılarak yapılan bir çalışma için bilgiler vektörel olarak saklanmaktadır. Bu durum ise piksel tabanlı bir tasarım programı olan Photoshop’ta yapılan çalışmaların istenildiği gibi yeniden boyutlandırılamamasına ve çözünürlük konusunda problem yaşanmasına neden olmaktadır.

Vektörel çizimler kullanılarak yapılan çalışmalar herhangi bir problem yaşanmadan yeniden boyutlandırılabilmekte ve istendiği zaman tekrar şekillendirilebilmektedir. Bu nedenle özellikle logo çalışmalarında Illustrator tercih edilen program olmaktadır. Ancak bu durum Illustrator’un Photoshop’a kıyasla her alanda çok daha iyi bir program olduğu anlamına gelmemektedir. Kimi noktalarda Photoshop çok daha iyi işler çıkarabilmektedir.

Adobe Illustrator Diğer Adobe Programlarıyla Uyumlu Mu?

Adobe Illustrator hakkında merak edilen bir diğer soru ise program diğer Adobe programlarıyla uyumlu mu sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak söylenebilir ki Illustrator, Adobe ailesinin tüm üyeleri ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu konuda herhangi bir sorun yaşanmadığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra program, diğer Adobe programları ile hem arayüz hem de menü özellikleri açısından benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla önceden bir Adobe programı kullandıysanız Illustrator kullanırken büyük bir yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Arayüz ve menü özelliklerinin yanı sıra program içerisinde desteklenen dosya formatları açısından da Illustrator diğer Adobe ailesi üyelerine benzerlik göstermektedir. Buna bağlı olarak da diğer Adobe programları Illustrator tarafından desteklenmekte olan tüm dosya formatlarını desteklemektedir. Dolayısıyla Adobe tarafından geliştirilmiş olan programlarda sorunsuz bir şekilde çalışan farklı dosyaları Illustrator üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Illustrator dosyalarını da bazı programlarda açabilmeniz mümkün olmaktadır.

Adobe Illustrator Kulllanmanın Avantajları Nelerdir

Yazımızın başında grafik tasarım alanında farklı program ve uygulamaların kullanılıyor olduğundan söz etmiştik. Bu programlar ise birbirinden farklı özellikler ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılan programlardan biri olan Adobe Illustrator ise bazı özellikleri ile diğer programlara göre daha avantajlı olarak karşımıza çıkıyor. Yazımızın bu bölümde sizler için Adobe Illustrator kullanmanın avantajlarına değineceğiz. Böylece Adobe Illustrator ile ilgili merak ettiklerinize daha kolay cevap bulabileceksiniz.

Vektör Tabanlı Bir Programdır

Adobe Illustrator vektör tabanlı bir tasarım programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Programın bu özelliği, program üzerinde yapılan çalışmalara dair bilgilerin vektörel olarak saklanmasını sağlamaktadır. Buna bağlı olarak Adobe Illustrator özellikle büyük boyutlu çalışmalar söz konusu olduğunda avantajlı bir program olmaktadır. Çünkü Illustrator, yapılan boyutlandırma işlemlerinde çözünürlük sorunlarının yaşanmamasına olanak tanır.

Arayüz Kullanımı Kolaydır

Vektör tabanlı rakip tasarım programlarına kıyasla Adobe Illustrator, arayüz konusunda oldukça avantajlı. Çünkü Adobe, bu programda da sade bir arayüz geliştirmeyi başardı. Programın sahip olduğu sade arayüz profesyonel olarak tasarım yapanlara kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kolay arayüz sayesinde programı öğrenmek isteyen kişiler de zorlanmamaktadırlar.

Farklı Alanlarda Çalışmalar Gerçekleştirmek Mümkün

Adobe Illustrator kullanım alanı oldukça geniş bir programdır. Illustrator kullanılarak pek çok farklı alana yönelik çalışmalar yapılabilmektedir. Böylece tasarımcıların program üzerinden yaptıkları tasarımlara ilişkin herhangi bir sınırlama bulunmadığı söylenebilmektedir. Dolayısıyla program üzerinde yapabilecekleriniz yalnızca sizin hayal gücünüz ile sınırlı olabilmektedir.

Adobe Illustrator Kulllanmanın Avantajları Nelerdir

Çalışmalar Üzerinde Değişiklik Yapılması Mümkündür

Adobe Illustrator, vektör tabanlı bir tasarım programıdır. Tasarımlar vektörel çizimler kullanılarak yapıldığından Adobe Illustrator, kullanıcılarına tasarımları düzenleme imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra Illustrator kullanılarak yapılan çalışmalar her zaman yeniden boyutlandırılabilir. Dolayısıyla hem çizim hem de baskı alanında büyük boyutlu projeler için Illustrator gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Farklı İşletim Sistemlerinde Mevcuttur

Dünya genelinde bilgisayar kullanıcıları, genellikle MacOS ve Windows işletim sistemlerini kullanmaktadırlar. Bundan dolayı program geliştiricileri, programlarını bu işletim sistemleriyle uyumlu geliştirmeye özen gösteriyorlar. Adobe, bu konuda oldukça hassas davranan şirketlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Adobe Illustrator’ı rakiplerine kıyasla bir adım öne geçiren avantajlarından birisi işletim sistemlerine sağladığı destek oluyor. Bazı yazılımlar özellikle MacOS ile çalışan cihazlara destek sağlamamaktadır. Bunun yanı sıra Illustrator hem Windows hem de MacOS cihazlarda sorunsuz çalışmaktadır. Bu özelliği sayesinde Adobe Illustrator, tasarımcılar tarafından fazlaca tercih edilmektedir.

Adobe Illustrator Nedir: Genel Değerlendirme

Adobe Illustrator, profesyonel tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen tasarım programlarındandır. Bu tasarım programı ile dilediğiniz çizimleri dijital ortamla yapabilme ve tasarlayabilme şansınız mevcut. Illustrator, tasarım sektörünün önde gelen programlarından birisidir. Adobe Illustrator ile vektörel çizimler kullanarak yapabileceklerinizin bir sınırı yok desek yanlış olmayacaktır.

Adobe Illustrator, neredeyse tüm Adobe programları gibi kullanımı kolay bir arayüz ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Program üzerinde bir çalışma yapabilmek için kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği tüm işlevsel düğmeler ulaşılması ve görülebilmesi kolay olan bölmeler içerisinde yer alıyor. Bunun yanı sıra programın arayüzünü kendinize göre özelleştirebilmeniz de mümkün.

Kolay kullanıma sahip arayüzü ile Adobe Illustrator sektörde profesyonel tasarımcılar tarafından fazlaca tercih ediliyor. Bunun yanı sıra programı tasarıma ilgi duyan amatörler ve başlangıç seviyesinde kullanıcılar da kolay bir şekilde kullanabiliyorlar. Kolay kullanışlı olması, tasarımcıların yaratıcılıklarını program üzerinde rahatça gösterebilmelerini sağlıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Adobe Illustrator nedir sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra Adobe Illustrator hakkında merak edilen konularda açıklamalar yaptık. Adobe Illustrator rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Adobe Illustrator ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.