MSI Afterburner Nedir?

Bilgisayarlar yaşadığımız dünyada sıklıkla kullanılan teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Eğer siz de aktif bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve buna ek olarak video oyunları oynamaktan hoşlanıyorsanız bazı yazılımları duymuş olmanız muhtemel. Bunlardan biri de MSI Afterburner olarak karşımıza çıkıyor. Henüz kullanmadıysanız MSI Afterburner nedir sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte MSI Afterburner nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Ardından MSI Afterburner’ın ne için kullanıldığından söz edeceğiz. Bunun yanı sıra farklı işlevleri yerine getirebilen bu programın nasıl kullanıldığını anlatacağız. Siz de içeriğimizi okuyarak MSI Afterburner hakkında merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz. Hazırsanız MSI Afterburner hakkında detaylı bilgiler paylaşacağımız içeriğimize başlayalım.

MSI Afterburner Nedir?

Günümüz dünyasında bilgisayar kullanımı oldukça yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda bilgisayarlar ile bilgiye kolaylıkla erişmemiz mümkün hale geldi. Bu nedenle dünyanın neredeyse her yerinde birçok kişi iş ve eğitim hayatının yanı sıra gündelik yaşamlarında da sık sık bilgisayar kullanıyor. Ancak hayatımızı oldukça kolaylaştıran bu cihazların tek kullanım alanı bunlar değil elbette.

Her ne kadar bilgisayarlar işlerimizi halletmemiz konusunda yardımcı oluyor olsa da günümüzde bu cihazların bir diğer kullanım alanı da boş vakit değerlendirme olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak birçok kişi vaktini keyifli bir şekilde geçirmek için bilgisayarlara başvuruyor. Video oyunları da bunu yapmanın en eğlenceli yolları arasında yer alıyor.

Siz de aktif bir şekilde oyun oynuyorsanız bilgisayarınızda bazı değerleri zaman zaman kontrol etmenin oldukça önemli olduğunu biliyor olmanız muhtemel. Bu değerleri izlemek ve gerektiği zaman kontrol etmek bilgisayar performansının artmasına büyük oranda yardımcı oluyor. Üstelik bu sayede cihaz ömrü de daha uzun olabiliyor. Eğer bilgisayarınız ile ilgili değerleri izlemek ve kontrol etmek istiyorsanız daha önce MSI Afterburner’ı mutlaka duymuşsunuzdur.

En basit hali ile açıklamak gerekirse MSI Afterburner, kullanıcıların donanım değerleri üzerinde kontrolünü artırmaya yarayan bir yazılımdır. Bu yazılım, donanım değerlerini izlemenize olanak tanıyor. MSI tarafından geliştirilen yazılım, ücretsiz olarak kullanıma açık. Bunun yanı sıra yazılım, yalnızca MSI ürünleri ile değil diğer marka ürünler ile de kullanılabiliyor. Gelin teknoloji devi MSI tarafından geliştirilen yazılımın ne için kullanıldığına daha yakından göz atalım.

MSI Afterburner Ne için Kullanılır?

Teknoloji kullanıcılarının MSI Afterburner nedir sorusundan sonra en çok merak ettikleri sorulardan biri yazılımın ne için kullanıldığı oluyor. Rehberimizde de bahsettiğimiz üzere MSI tarafından geliştirilen yazılım temel olarak bilgisayarın donanım değerlerini izlemenize olanak tanıyor. Ancak MSI Afterburner’ın olanak tanıdığı tek şey donanım değerlerini görmenizi sağlamak değil.

Yazılımın ne için kullanıldığı hakkında tek bir yanıt vermek mümkün değil. Çünkü bu yazılım, pek çok işlevi yerine getirmek için kullanılabiliyor. MSI Afterburner’ı ihtiyacınıza uygun olarak kullanabilir, cihaz performansını artırabilirsiniz. İçeriğimizin devamında MSI Afterburner ile neler yapabileceğinizden detaylı olarak söz edeceğiz.

Donanımların Değer Takibi

Yazılımın temel işlevinin donanımsal bazı değerleri izlemeye olanak tanımak olduğundan söz etmiştik. Bu yazılım, ekran kartına ilişkin pek çok veriyi eş zamanlı olarak görmenizi sağlıyor. Yazılım üzerinden gerekli ayarlamaları yaparak bilgisayarınızı kullandığınız her an pratik bir şekilde izleyebilirsiniz. Özellikle de ekran kartı performansını artırmak için bu yazılımı kullanıyorsanız değer takibi sizin için oldukça önemli bir konu.

Çünkü bu işlem sırasında ekran kartı olması gerekenden fazla ısınabiliyor. Bu tarz bir durumda ise ekran kartının zarar görme olasılığı ise oldukça yüksek. Ancak değerleri takip ederek donanım üzerinde gerekli şekilde kontrolü sağlamanız mümkün. Bu durum, ekran kartını olası riskli bir durumdan kurmanızı da mümkün hale getiriyor.

Overclock

Oldukça güvenilir ve popüler olan yazılım, kullanıcıların overclock işlemini yapmasını da mümkün hale getiriyor. Yazılımın bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni de bu. Bilindiği üzere, bu işlem ekran kartı ve işlemcinin performansını artırmak konusunda oldukça etkili. Ancak güvenli seviyede yapılmadığı sürece overclock, ekran kartına ve işlemciye zarar verebiliyor. Bu nedenle de doğru şekilde yapılması önem taşıyor.

MSI Afterburner Ne için Kullanılır - Overclock

MSI Afterburner, bu işlemin güvenli bir şekilde yapılmasına olanak tanıyor. Yazılımın güvenli overclock yapmaya imkan tanımasının ana sebebi, donanımı tanıyarak kullanıcıya en güvenli overclock seviyesini bildirmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede işlemcinizin ve ekran kartının zarar görmesi engellenirken aynı zamanda performansını artırmak da mümkün hale geliyor.

Ekran Kaydı

MSI Afterburner ile yapabileceğiniz şeylerden biri de ekran kaydı almak olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği sayesinde yazılım, oyun oynarken ekran görüntüsü almak ya da video şeklinde görüntü kaydetmek için kullanılıyor. Elbette ekran kaydı almak konusunda MSI Afterburner’ın en popüler uygulama olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu özelliğinin de kullanışlı olduğunu belirtmekte fayda var.

Ekran Kartı Testi

Ekran kartı performansını test etmek cihaz donanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor. Benchmark olarak bilinen bu testi yine MSI Afterburner kullanarak yapmanız mümkün. Bu sayede ekran kartları hakkında bilgi sahibi olmak da mümkün hale geliyor.

Fan Kontrolü

MSI tarafından geliştirilen yazılım ile yapabileceğiniz bir diğer işlem ise fan kontrolü olarak karşımıza çıkıyor. MSI Afterburner, fan sıcaklığını ve hızını ayarlamak için gerekli olan araçları bünyesinde barındırıyor. Bu araçları kullanarak cihazınıza uygun şekilde özelleştirmeler yapabilirsiniz. Bu sayede ekran kartı sıcaklığını stabil bir seviyede tutabilirsiniz. Bunun için fan değerlerini kontrol ederek kendiniz için en uygun ayarlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MSI Afterburner Nasıl Kullanılır?

MSI Afterburner, kullanıcılarına sunduğu özelliklerle özellikle oyuncuların fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bundan dolayı MSI tarafından geliştirilen yazılım ile bilgisayarının performansını artırmak isteyen kişiler, MSI Afterburner nasıl kullanılır diye fazlasıyla merak etmekteler. Yazılım, genel olarak oldukça kolay bir kullanıma sahip. Ancak yazılımda yapmak istediğiniz işleme göre MSI Afterburner’ın kullanımı değişiklik gösterebilmektedir. MSI Afterburner ile yapabileceğiniz temel işlemleri şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

OSD Gösterge ile Değer Takibi

MSI Afterburner Nasıl Kullanılır - OSD Gösterge ile Değer Takibi

MSI Afterburner’ın en temel işlevi bilgisayarın donanımlarının değerlerinin takibidir. Bu işlemi yapmak için cihazınızda Rivatuner Statistics Server uygulamasının da yüklü halde olması olması gerekiyor. Bu uygulamayı açık halde tutup aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızda donanım değerlerini izlemeye başlayabilirsiniz:

 • İlk olarak “MSI Afterburner” yazılımını açın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan “Çark Sembolü“ne tıklayarak ayarlar menüsüne gidin.
 • Üst kısımda göreceğiniz “İzleme” seçeneğine tıklayın. Açılan ekran üzerinde OSD göstergede görebileceğiniz parametreler ile karşılaşacaksınız.
 • Bu değerler arasından hangisini takip etmek istiyorsanız üzerine tıklayın. Bu sayede “OSD’de Göster” seçeneği karşınıza çıkacaktır.
 • Bilgi ekranı üzerinde hangi değerleri görmek istiyorsanız hepsine tek tek tıklayarak bu seçeneği aktif hale getirin.
 • Bu sayede bilgi ekranınız hazır hale gelecektir. Bir oyuna girmeniz halinde bu ekranı otomatik olarak görüntüleyebilirsiniz.

Hız Aşırtma (Overclock)

MSI Afterburner’ın sıklıkla tercih edildiği bir diğer işlev olan hız aşırtma, ekran kartı ve işlemcinin performansını artırmak isteyenler için oldukça ideal. Bu ayarlamaları güvenli bir şekilde yapmanız olanak tanıyan MSI Afterburner ile bu işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. MSI Afterburner ile Overclock yapabilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

 • İlk olarak “MSI Afterburner” yazılımını açın. Ardından “OC Tarayıcı” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak olan “Tara” butonuna tıklayarak devam edin. Bu tarama işlemi, yazılımın ekran kartı donanımınızı tanımasını sağlayacaktır.
 • Tarama işleminin bitmesinin ardından MSI Afterburner, ekran kartınız için en ideal değerleri belirler ve otomatik olarak ayarlamaları yapılandırır.
 • Her ne kadar yazılım üzerinden manuel bir şekilde overclock yapmak mümkün olsa da en güvenilir işlem için bu yolu tercih etmeniz oldukça önemli. Aksi takdirde performansını artırmak istersen ekran kartınızdan olmanız muhtemel.

Fan Kontrolü

Ekran kartı ve işlemci ısısını kontrol etmek içim MSI Afterburner üzerinden fan ayarlarını kişileştirebilirsiniz. Bu sayede fanın çalışma hızını ve maksimum sıcaklığını kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz. MSI Afterburner üzerinden fan kontrülü gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • İlk olarak “MSI Afterburner” yazılımını açın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan “Çark Sembolü“ne tıklayarak ayarlar bölümüne gidin.
 • Bu bölümde üst kısımda göreceğiniz “Fan” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Kullanıcı Ayarlı Fan Kontrolünü Aç” seçeneğini seçin.
 • Bu kısımda fan sıcaklığı ve hızını ayarlamanıza olanak tanıyan araçlar ile karşılaşacaksınız. Bu araçları kullanarak fan ayarlarını özelleştirebilirsiniz.
 • İstediğiniz ayarları girdikten sonra son olarak “Uygula” butonuna tıklayın. Böylece cihazınız belirlemiş olduğunuz değerler ile çalışacaktır.

Ekran Görüntüsü Alma ve Video Kaydı

Oyuncular, oynadıkları oyunları kaydetmek isteyebiliyorlar. Bunun yanı sıra bilgisayar kullanıcıları çeşitli sebeplerden dolayı ekran görüntüsü veya video kaydı almak durumunda kalabiliyorlar. Bu noktada MSI Afterburner, kullanıcılarının bu ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Eğer MSI Afterburner ile video kaydı almak ya da ekran görüntüsü yakalamak istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basit. Bu işlem için yazılımda ayarlar kısmında giderek “Ekran Görüntüsü Alma” ya da “Video Kaydı” bölümlerinden tuş atamanız gerekiyor. Böylece MSI Afterburner aracılığıyla ekran kayıtlarını pratik bir şekilde almaya başlayabilirsiniz.

MSI Afterburner Nedir: Genel Değerlendirme

Video oyunları, gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün çok daha ilgi çekici hale geliyor. Bu nedenle pek çok kişi boş zamanlarında bu oyunları oynamaktan keyif alıyor. Ancak bu oyunları oynarken cihaz donanımını göz önünde bulundurmakta fayda var. Aksi takdirde büyük problemler yaşanabiliyor.

Oyun oynarken oyuncuların istedikleri en önemli şeylerden biri elbette cihaz performansının yüksek olması olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de cihazda yaşanan performans kayıpları çok can sıkıcı olabiliyor. Ancak donanım performansını artırmak için kullanabileceğiniz bazı yazılımlar mevcut. MSI Afterburner da bu yazılımlar arasında en güvenilir ve popülerlerinden birisidir.

Bilgisayar donanımlarınızın değerlerini izlemenize ve kontrol etmenize olanak tanıyan bu yazılımın oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazılım, sahip olduğu araçlar ile ekran kartı başta olmak üzere bilgisayar donanımlarınızın performansını büyük oranda iyileştirmeye olanak tanıyor. Ancak yazılımı daha önce hiç kullanmamış olanlar MSI Afterburner nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını merak ediyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte MSI Afterburner nedir sorusunu ele aldık. Yazılımı daha önce hiç kullanmayıp merak edenler için bu soruyu detaylıca yanıtlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizde MSI Afterburner ne işe yarar sorusunu yanıtladık. Aynı zamanda yazılımı kullanarak yapabileceklerinizden söz ettik. Böylece sizler de içeriğimizi okuyarak MSI Afterburner’ın ne olduğu ve nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.