Keskin Nişancı Oyunu Önerileri – 2023

Keskin nişancı oyunu en çok tercih edilen oyun türleri arasında yer alıyor. Birçok oyunda sniper olmak aslında yetenek isteyen bir durum. Açıkçası Counter Strike: Global Offensive, PUBG gibi oyunlarda keskin nişancılık yetenekleri gelişmiş olanlar büyük avantaj sağlıyor.

Oyunlar kendi içerisinde özellik ya da karakter olarak keskin nişancıları içerse de keskin nişancı temalı oyunların sayısı oldukça az. Bu listemizde sizin için her bütçeye uygun en iyi keskin nişancı oyunu önerilerimizi inceleyeceğiz. Bu oyunların yalnızca PC için olmamasına da dikkat ettik.

Listemizde farklı platformlarda yer alan keskin nişancı oyunlarını da bulabilirsiniz. Özellikle mobil platformlarda yer alan oyunları da listemize ekledik. Tabii ki daha büyük bütçeli ve daha gelişmiş sniper oyunları da listemizde yer alıyor.

Sniper 3D Assassin: Free to Play

sniper 3d assassin- teknolojiorg

Listemizdeki ilk oyunu hem Steam’de hem Play Store’da hem de App Store’da bulabilirsiniz. Sniper 3D Assassin ücretsiz bir keskin nişancı oyunu. Oyunda amacınız size verilen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek. Bu kimi zaman bir rehineyi kurtarmak olabiliyor, kimi zaman ise çıkan bir isyanı durdurmak. Bazen de bir intihar bombacısını engellemek durumunda kalabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde bulunan silahları verilen görevlerden para kazandıkça geliştirebiliyorsunuz. Namlu, şarjör, menzil gibi bir çok alanda silahınızı geliştirebilirsiniz. Tabii bununla da sınırlı değil. Aynı zamanda kendi kıyafetlerinizi de değiştirebilirsiniz.

“Peki bu neden önemli?” diye sorabilirsiniz. Bunun yanıtı online versiyonunda gizli. Oyunun bir de online versiyonu var ki sanırım asıl eğlence orada. Başka insanlarla beraber birbirini öldürmeye yönelik bir mod bu. Bir nevi “deathmatch” türünde bir mod demek de mümkün.

Belirlenen zaman içerisinde hem hayatta kalmaya hem de rakiplerinizi öldürmeye çalışıyorsunuz. İşte burada sizin üstünüzde olan kıyafetler büyük önem taşıyor. Örneğin üstünüzde bulunan bir pantolon bile az hasar almanızı sağlıyor. Bu nedenle silah geliştirmeleri ile beraber aynı zamanda kendi kıyafetlerinizi de geliştirmeye çalışın.

Artıları ve Eksileri

Oyun ücretsiz bir oyun ve neredeyse hemen her bilgisayarda, telefonda çalışacak türden. Tabii ücretsiz bir oyun olmasından dolayı çok büyük grafik performansları beklememek lazım. Arada sırada vakit geçirmek için açıp oynanabilir. Yoksa düzenli bir şekilde oynanacak kadar sürükleyici bir oyun değil. Oyun esasında mobil cihazlar için üretilmiş ve daha sonra Steam’e geçiş yapmış.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1 veya Windows 10 (64 bit)İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1 veya Windows 10 (64 bit)
İşlemci: Intel CPU Core i3 @ 2.1 GHZ ya da AMD denk bir işlemciİşlemci: Intel CPU Core i5 @ 2.3 GHZ ya da AMD denk bir işlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon ya da NVIDIA GeForce (1 GB)Ekran Kartı: AMD Radeon ya da NVIDIA GeForce (2 GB)
Depolama: 1 GB kullanılabilir alanDepolama: 1 GB kullanılabilir alan

Sniper Fury

Sniper Fury-teknolojiorg

Steam’de 2017 yılında Gameloft tarafından yayınlanan keskin nişancı oyunu Sniper Fury tıpkı Sniper 3D Assassin oyunu gibi ücretsiz bir oyun. Oyunu Microsoft, Steam, Play Store ve App Store’da bulabilirsiniz.

Bu oyunda da silah geliştirmeleri bulunuyor. Görev yaptıkça kazandığınız paralarla bu silahları geliştirmeniz mümkün. Sniper Fury Keskin Nişancı, Hikaye, Saldırı, Kontratlar ve Etkinlikler adında oyun modlara sahip. Oyunda bir de “Manga” bölümü var. Burada 5 kişilik bir manga kurarak diğer mangalara savaş açıp para kazanabiliyorsunuz.

Artıları ve Eksileri

Daha çok mobil tabanlı bir oyun olduğu için çok bir beklentiniz olmasın. Telefonda oynarken iyi fakat bilgisayar için aynı keyfi vermiyor. Ücretsiz ve Türkçe dil desteğinin olması güzel. Yine arada bir girip iki el ateş edip çıkacağınız türden bir oyun.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 ya da daha yeniİşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel CPU Core 2 Duo (2.9 Ghz) veya AMD denk bir işlemciİşlemci: Intel Core i5 ya da AMD denk bir işlemci
Bellek: 2 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA Geforce 8500 GTEkran Kartı: NVIDIA Geforce GTX 960
Depolama: 3 GB kullanılabilir alanDepolama: 3 GB kullanılabilir alan

Sniper Ghost Warrior Contracts

Sniper Ghost Warrior Contracts-teknolojiorg

Artık ücretsiz mobil tabanlı oyunlardan çıkıp daha kaliteli görsellere ve hikayelere sahip keskin nişancı oyunlarına geçiyoruz. Bu oyunumuzun adı Sniper Ghost Warrior Contracts. Oyunda Sibirya topraklarında üşüye üşüye görevlere dalıyoruz.

Oyunda yönettiğimiz karakterin adı Seeker. Profesyonel bir keskin nişancı olarak görev yapıyor. Seeker’ın yüzünde bir maske var ve bu maske sıradan maskelerden çok farklı. Bu maske bize çeşitli özellikler sağlıyor. Rüzgar hesaplaması, merminin düşeceği yer gibi bilgileri bu maskeden alıyoruz. Son derece teknolojik olan bu maske sayesinde oyun zevkinin arttığını da belirtelim.

Oyunun en güzel yanlarından birisi ateş ettikten sonra mermi giderken onu izleyebilmemiz. Bu sayede ateş ettikten sonra düşmana doğru ilerleyen mermiyi izlemek ve vurduğumuz anda oluşan o animasyonu görmek büyük keyif veriyor.

Artıları ve Eksileri

Oyunun oynanışı fazlasıyla eğlenceli. Kontratları alıp görevleri yerine getiriyoruz. Ancak oyun kimi zaman biraz sabır istiyor. Ama eski “sniper” oyunlarına göre avantajı susturucunun olması. Büyük bir kolaylık sağlıyor. Öteki türlü bir patlama olsun, uçak falan geçsin de duyulmasın diye beklerken şimdi “pıt” diyor gidiyor.

Az önce söylemiş olduğum mermi kamerası da güzel bir detay fakat bunun oranını artırırsanız sonradan sıkıcı olmaya başlıyor. Türkçe dil desteği yok. Fakat ufak bir araştırma ile Türkçe yamayı da bulabilirsiniz. Oyunu Steam’den satın almak mümkün.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit İşletim Sistemi: Windows 8.1 / 10 64-bit 
İşlemci: Intel Core i5 4460 / AMD FX 6350İşlemci: Intel Core i5 4690k / AMD Ryzen 5 1600X
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon HD 7870 (2GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD Radeon RX 580x (4GB VRAM)
Depolama: 20 GB kullanılabilir alanDepolama: 20 GB kullanılabilir alan

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4-teknolojiorg keskin nişancı oyunu

Rebellion’ın geliştiriciliği ve yayıncılığını üstlendiği Sniper Elite 4 bizi biraz daha geçmiş zamana götürüyor. Artık II. Dünya Savaşı içerisindeyiz. Amacımız İtalya’yı faşizmden kurtarmak.

Yıl 1943, yer İtalya. İkinci Dünya Savaşı var ve biz Karl Fairburne olarak Benito Mussolini‘ye karşı mücadele edip onu devirmeye çalışıyoruz. Tabii işimiz kolay değil.

Bu oyunda sniper’a susturucu takayım, rahat rahat vurayım gibi bir imkan maalesef yok. Sniper Ghost Warrior Contracts oyunundaki Seeker gibi maskemiz de yok. Bu nedenle ateş edeceğimiz zamanlar kritik önem taşıyor. Dikkat çekmemeli ve görevi sessizce halletmeliyiz.

Ayrıca bu oyunda da mermi kamerası mevcut. Oyuna ayrı bir tat katıyor. Zaten bir keskin nişancı oyunu için olmazsa olmazlardan mermi kamerası.

Artıları ve Eksileri

Aslında oynanışı gayet güzel, grafikler başarılı. Sadece bazen oyun kendisini tekrar ediyor gibi oluyor. Ayrıca daha önceki Sniper Elite oyunlarında olmayan yan görevler bunda daha çok işlenmiş. Oyun Steam’de satışta. Eğer bir sniper oyunu arıyorsanız Sniper Elite 4’e göz atmanızı mutlaka öneriyoruz.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8.1 ya da 64-bit Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8.1 ya da 64-bit Windows 10
İşlemci: Intel CPU Core i3-2100 ya da denk bir AMD işlemciİşlemci: Intel CPU Core i7-3770 ya da denk bir AMD işlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7870 (2GB) ya da NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB)Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7870 (2GB) ya da NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB)
Depolama: 25 GB kullanılabilir alanDepolama: 25 GB kullanılabilir alan

Sniper Ghost Warrior Contracts 2

Sniper Ghost Warrior Contracts2-teknolojiorg keskin nişancı oyunu

Ve geldik listenin en yeni oyununa; Sniper Ghost Warrior Contracts 2. Oyun, 4 Haziran 2021’de Steam’de yayınlandı. CI Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan oyun oldukça güzel. Bu oyunda gerçekten kendinizi bir keskin nişancı olarak hissedeceksiniz. Çünkü oyun sizi o kadar içine çekiyor!

Bir önceki oyunda Sibirya topraklarındaydık. Bu oyunda ise Orta Doğu’dayız. Raven adında bir keskin nişancıyı kontrol ediyoruz. Yine ilk oyunda olduğu gibi kontrat alıp ilerliyoruz.

İşimizi sessiz yapmamız gerekiyor. Çünkü profesyonel bir keskin nişancıyız ve yine kendimize özel bir maskemiz var. CI Games oyunun oldukça gerçekçi olduğunu iddia ediyor. Fakat bunu sizin yorumlamanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca oyunda 5 farklı harita ve 21 farklı kontrat mevcut. Tabii, yan görevleri de unutmayalım. Çünkü hepsini yaptığınız takdirde ciddi anlamda uzun sürecek bir oyun.

Artıları ve Eksileri

İlk oyuna göre oldukça geliştirilmiş. Bunun yanında daha gerçekçi olduğunu da söylemek gerekir. Sniper Ghost Warrior Contracts 2 şu anda Steam’de satışta. Bunun dışında eksi kısmına bakacak olursak biraz “FPS drop” yaşanıyor. Fakat çok fazla değil. Bu nedenle keskin nişancı oyunu kategorisinde belki de en iyi oyun bu. Çünkü eksi yanları yok denecek kadar az.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 8.1 / 10 (64-bit)İşletim Sistemi: Windows 8.1 / 10 (64-bit)
İşlemci: Intel Core i5 7600 / AMD Ryzen 5 1600İşlemci: Intel Core i7 7700 / AMD Ryzen 7 1700
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia Geforce 970 / Radeon RX 580Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 / AMD Radeon 5600 XT
Depolama: 20 GB kullanılabilir alanDepolama: 20 GB kullanılabilir alan

Sniper Ghost Warrior 3

Listemizin son sırasında yer alan oyun ise Sniper Ghost Warrior 3 oluyor. En iyi keskin nişancı oyunları listemizde sıklıkla gördüğümüz CI Games tarafından geliştirilen oyun 2017 yılında piyasaya çıktı.

Oyunda Rusya’da görev alan bir Amerikan keskin nişancısını canlandırıyoruz. Oyunun pek çok sniper oyunundan en büyük farkı ise açık dünya bir oynanışa imkan tanıyor olması. Tabii ki diğer Sniper Ghost Warrior oyunlarında olduğu gibi teknolojiden bolca faydalandığımızı belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak oyunda verilen kararlar oynanışa etki ediyor. Bu nedenle verdiğimiz kararlar doğrultusunda oyunun şekil aldığını da belirtmek gerek. Tüm bu yönleriyle en iyi keskin nişancı oyunları arasında yer almaya hak kazanıyor.

Artıları ve Eksileri

Oyunun atmosfer, akıcılığı ve oynanış süresi oldukça ideal. Bu sayede kısa sürede biten ve eğlendirmeyen bir sniper oyunu olmadığını söylemek gerek. Ancak grafikler ve hikaye konusunda ise oyunun ortalama bir konumda bulunduğunu belirtelim. Ancak kimi oyuncular özellikle hikayenin yeterli olmadığından şikayetçi.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/ 8.1 / 10 (64-bit)İşletim Sistemi: Windows 8.1 / 10 (64-bit)
İşlemci: Intel Core i3 3240 / AMD Ryzen FX 6350İşlemci: Intel Core i7 4790 / AMD Ryzen FX 8350
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7850Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 480
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

Bonus 1: Counter Strike – Global Offensive

csgo-teknolojiorg keskin nişancı oyunu

Bunlara ek olarak Counter Strike: Global Offensive oyununu bonuslara dahil etmek istedik. Çünkü bu oyunda “AWP atsana!” demeyenlerin sayısı oldukça az. Bu nedenle CS:GO sniper oyunları arasında sayılabilecek seviyede bir oyun. Tabii ki FPS seven oyuncuların favori oyunları arasında yer aldığını da belirtmek gerek.

Bonus 2: The Mountain Hunting

The Mountain Hunting

Daha önce incelemesini yaptığımız ilk Türk avcılık oyunu olma özelliğini taşıyan The Mountain Hunting oyunu da bonus olarak listeye giriyor. Ormanda, bayırda, çayırda elinizde silahınızla hayvan arıyor ve onları avlıyorsunuz. Ayrıca, elinizdeki keskin nişancı tüfeğini geliştirerek daha iyi avlanabilirsiniz. Bu arada ayılara dikkat, çok da sakin değiller!

Genel Değerlendirme

Keskin nişancı oyunları, özellikle FPS oyunlarını seven oyuncuların en çok oynadıkları oyun kategorilerinden birisidir. Yeni nesil keskin nişancı oyunları ile birlikte oyuncular hem oynanabilirliği hem de gerçekliği yüksek keskin nişancı oyunlarını oynayabiliyorlar. Bu noktada çok sayıda alternatif arasında oyuncular, en iyi keskin nişancı oyunu hangisi diye kararsız kalabiliyorlar.

Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda en iyi keskin nişancı oyunu önerilerinde bulunduk. Listemizde çok farklı hikâyelere sahip olan keskin nişancı oyunlarına yer verdik. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak keyifle oynayabileceğiniz keskin nişancı oyunlarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.