En İyi Bağımsız Oyunlar: Bağımsız Oyun Önerileri – 2021

Oyun dünyasında pek de büyük bir etkisi olduğu düşünülmeyen bağımsız oyunlar aslında günümüzdeki gelişmiş oyun teknolojisinin temelini attı diyebiliriz. Son günlerde bağımsız yapımcılar tarafından oldukça beğenilen oyunlar da ortaya çıkıyor. Bugünlerde bile son derece popüler olan Minecraft’ın küçük bir ekipten çıktığını hatırlatırsak aslında bağımsız yapımcıların oyun dünyasındaki etkilerini az da olsa anlayabiliriz. Peki, bu küçük ekiplerin oyunculara bıraktığı başyapıtlar neler? Gelin hep birlikte, bize göre en iyi bağımsız oyunlar nelermiş, bakalım.Braid – (PC, PS3, Xbox 360) – 2008

En İyi Bağımsız Oyunlar

Braid, bağımsız oyun dünyasının gelişmesinde büyük katkısı olan Braid Jonathan Blow tarafından geliştirildi. Aldığı övgüler ile büyük bir kitleye ulaşan oyun diğer küçük ekiplere de ilham oldu diyebiliriz.

Mario ile olan benzerliği, oyuncuların oyunu denemesinin ilk nedenlerinden biriydi. Ancak, Mario’nun sahip olduğu platform yapısını bu kadar detaylı ve kendine has bir şekilde sunuyor olmasıyla Braid, büyük bir başarı yakaladı.

Mario ile olan benzerliği, platformla da bitmiyor ve benzeri bir hikâyeyle bizi karşılıyor. Klişe bir hikâye olan prensesi kurtarma, oyunun mekanikleri sayesinde biraz arka planda kalıyor. Oldukça basit görünen bu oyun eminiz ki bu düşüncede olanları yanıltacak türden.Dead Cells – (PC, PS4, Xbox One, Switch) – 2017

En İyi Bağımsız Oyunlar

Dead Cells, bağımsız oyun dünyasına bambaşka bir açıdan bakıyor. Hatta, bazı büyüklerinden esinlenerek yapıldığı hissini veriyor desek yanlış olmayacağını düşünüyoruz.

Oyunun en farklı yanı, öldüğünüz de hep en başa dönmeniz ve yaptığınız geliştirmelere yenisini ekleyerek ilerlemeniz. Geçtiğiniz zindanlar arasında yeni yetenekler ve birçok farklı yaratıkla karşılaşıyorsunuz.

Oldukça hızlı bir yapıya sahip olan oyun başarılı oynanış mekanikleriyle de iyi bir deneyim veriyor. Dark Souls tadında olan bu bağımsız yapımı denemenizde fayda var.

Limbo – (PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Switch) – 2010

En İyi Bağımsız Oyunlar

Playdead firmasının geliştirdiği Limbo çıkışını yaptığında yüksek satış rakamlarına ulaştı. Siyah ve beyaz temalı olan bu oyun, ufak bulmacalarıyla ve oldukça keyifli bir hikâye anlatımıyla bizlerle.

Oyunda yapmanız gerekenler koşmak ve zıplamaktan oluşuyor. Bu kadar kısıtlı mekaniklere rağmen oyun hissiyatını tam anlamıyla veriyor. Oyun boyunca görme ve işitme duyularınıza da oldukça büyük iş düşüyor. Ufak bir hatanızda kendinizi öldürücü bir tuzakta bulabilirsiniz.

Limbo, bir oyun olmasının yanı sıra aynı zamanda bir deneyim ve sanat eseri gibi düşünülebilir. Oyunun sizi sunduğu akış, oynanabilir bir animasyon filmi niteliğinde. Kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyoruz.

Super Meat Boy – (PC, PS4, Xbox 360, Switch) – 2010

Super Meat Boy

Bağımsız oyunlar arasında yer alan bir efsaneye geldi sıra. Yıllardır oynanan ve yıllarca da oynanacak olan Super Meat Boy, listemizdeki bir diğer isim.

Belki de listedeki en zor yapım olan Super Meat Boy, oldukça zor olmasına rağmen sıkılıp bırakacağınız tarzdan bir oyun değil. Zorluk derecesi o kadar iyi ayarlanmış ki her öldüğünüzde yeniden başlama isteğiniz bitmiyor ve git gide zorlaşacak bölümlerden bir başkasına geçiyorsunuz.

Bağımsız oyunlar arasında zor bir oyun istiyorsanız tercihiniz Super Meat Boy’dan yana olabilir.

Inside – (PC, PlayStation 4, Xbox One) – 2016

Inside

George Orwell’ın 1984 kitabının bir yansıması olan Inside da Playdead firmasının bir oyunu. Limbo oyununda başarıyı yakalayan şirket, daha da üstüne koyarak müthiş bir oyun çıkarmış.

Oynanış mekanikleri harika olan bu oyun, etkileşimli bulmacaları sayesinde hikâyeye ayrı bir boyut katıyor. Oyunun müthiş finaliyle de hikâye yorumunu biz oyunculara bırakıyor.

Kesinlikle önerdiğimiz Inside’ı listenize eklemekten pişman olmayacaksınız.

Terraria – (PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One) – 2011

Terraria

Mini bir Minecraft oyununu andıran Terraria, keşif ve üretmeye dayalı bir oyun. Hayatta kalmak için temel ihtiyaçlardan olan balta ve kazma ile yolculuğumuza atılıyoruz.

Minecraft gibi bu oyunda da topladıklarımız sayesinde yeni eşyalar üretebiliyor ve yeraltı dünyasındaki tehlikelere göğüs germek için hazır hale geliyoruz. Oldukça çeşitli bir oyun olan Terraria iki boyutlu yapısıyla da oyuncuların tercihlerinden biri oluyor.

Cuphead – (PC, Xbox One) – 2017

Cuphead

Adeta 20. yüzyılın çizgi filmleri andıran Cuphead’ı tek başınıza ya da arkadaşınızla oynayabiliyorsunuz. Super Meat Boy kadar olmasa da zor bir oyun olan Cuphead, karşınıza birçok yaratıkla çıkıyor.

Eğer nostaljik bir oyun arıyorsanız Cuphead tam size göre. Çıkışını ardından gelen ek paketlerle de oyun güncelliğini korumayı başarıyor.

Hades – (PC, PS4, Xbox One, Switch) – 2020

Hades

2018’deki erken erişiminin ardından 17 Eylül 2020’de çıkışını yapan Hades birçok ödül aldı. Dead Cells gibi, her ölümde yeniden başlayan oyun, Yunan mitolojisine dayanıyor. Bir genç olarak yeraltı dünyasından sıkılıp kaçmaya çalışan karakterimizi zorlu rakipler bekliyor.

Bu yolculuğumuz boyunca bize bazı Yunan tanrıları yardımcı oluyor; ancak dikkat edin, kimi zaman sinirlenebiliyorlar ve bu durum pek hoş sonuçlar doğurmuyor. 9.2 gibi bir Metascore puanına sahip olması da oyunun ne kadar iyi olduğunu gösterir nitelikte.

Don’t Starve Together – (PC, PS4, Xbox One) – 2015

Don't Starve Together

Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir hayatta kalma oyunu olan Don’t Starve Together, ilk başta çoklu oyuncu seçeneğiyle çıkmamıştı. Diğer hayatta kalma oyunlarından farklı olarak, bu oyunda tek yapmanız gerekenler barınmak ve karnınızı doyurmak gibi faktörler olmuyor. Akıl sağlığınızı da korumanız isteniyor.

Basit grafiklerinin aksine büyük kitlelere ulaşan oyun günümüzde hala popülerliğini korumakta.

En İyi Bağımsız Oyunlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Oldukça küçük ekiplerle ve bütçelerle yapılan bu oyunların kimisi yeni nesil oyun dünyasına yön verdi. Kimisi de günümüzde hala beğenilerek oynanıyor. Bu tarz yapımların çoğalması, diğer küçük geliştiriciler için de ilham kaynağı oluyor.

Peki, sizler için seçtiğimiz en iyi bağımsız oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi en çok etkileyen oyun hangisi oldu? Sizce bağımsız yapımcılar gerektiği değeri görüyorlar mı? Küçük ekiplerin başarısını ileride de görecek miyiz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.