En İyi RPG Oyunları – 2021

Üstün grafiklere sahip oyunlar her ne kadar oyuncuların tercihi olmaya başlasa da RPG tarafında grafikler ikinci planda kalabiliyor. Elbette ki grafik önemli bir konumda ancak bir oyunun en iyi RPG oyunları arasında yer alması için çok daha önemli unsurlar var.Bugüne kadar RPG tarafında bizleri hangi oyunlar başından kaldırmadı bir bakmak istedik. Ancak ‘’En İyi RPG Oyunları’’ listemize geçmeden önce RPG nedir gelin bir bakalım.

RPG Nedir?

RPG yani rol yapma oyunları adından da belli olduğu gibi aksiyonu ve macerayı oyuncuya rol yapma elementlerini kullandırarak sunduğu oyun türüdür diyebiliriz.

Bu oyun türünde karakterimizin ve oyunun akışına neredeyse tamamen biz karar veriyoruz. Hatta dış görünüşü konusunda bile karakterimiz bizden gelecek olan kararlara bakıyor.

RPG oyunları özellikle diyaloglar üzerinden ilerleyen bir yapıya sahip olurlar. Örneğin karakteriniz birisiyle karşılaşınca karşınızdaki kişiye siz nasıl isterseniz öyle cevap verirsiniz.

Böylece RPG oyunlar oyunculara müthiş bir serbestlik sunar. Oyuncuların da bu türü sevmesinin belki de en büyük sebebi budur. Peki, en iyi RPG oyunları neler?

The Witcher 3

RPG denilince belki de akla ilk gelen örnek olan The Witcher 3 ile listemize güçlü bir başlangıç. yapıyoruz. Sahip olduğu grafiklerle ve hikâye sunumuyla ön plana çıkan oyun birçok oyuncuyu kendine bağlamıştı.

Çıktığı dönemde her ne kadar sorunlara sahip olsa da yapımcı firma CD Projekt oyuncuları üzmedi. Güncellemelerle birlikte tam halini alan oyun günümüzde en iyi RPG oyunları arasında yer alıyor.

The Witcher 3 çıkışının ardından aldığı ek paketlerle de deneyim süresini artırıyor. Bu sayede, henüz oynamaya başlamamış insanlara dahi adından söz ettiriyor. Böylece, CD Projekt, The Witcher 3 oyunundan müthiş bir gelir elde etmeyi başarmış oluyor.

En İyi RPG Oyunları

Öte yandan, gelirlerin büyük bir kısmı Cyberpunk 2077 oyunu için ayıran firma, aynı başarıyı Cyberpunk 2077’de yakalayamadı. Her ne kadar ilk başta bir RPG oyunu olarak tanıtılsa da Cyberpunk 2077 bizlere pek de o deneyimi yaşatmadı.

Horizon Zero Down

Yeni bir oyununun geleceğini öğrendiğimiz Horizon Zero Down çıkış yaptığı tarihte PS oyuncularına ilaç gibi gelmişti. Harika olduğu kadar ilginç olaylara tanık olduğumuz bir açık dünyada vakit geçirdiğimiz bu oyunda bizleri birçok robot karşılıyor. Bu robotlar RPG deneyimiyle birlikte oyunculara müthiş bir aksiyon sunma konusunda da oyunu geride bırakmıyor.

Horizon Zero Dawn

Oyunun PC sürümünün çıkmasıyla da birlikte Horizon Zero Down büyük bir kitleye ulaşmaya başardı. PS5 tanıtımında yeni bir oyunun geleceğini öğrenmemizle heyecanlı bekleyiş sürmeye devam ediyor.

The Banner Saga Serisi

The Banner Saga serisi “basit grafiklerle iyi bir hikâye ve RPG deneyimi nasıl verilir” konusunda eline su dökülemeyecek bir oyun.

Serideki 3 oyunun da hikâyesi birbirine bağlı. Hikâyelerin bağlı olması her ne kadar bir şirket için riskli olsa da şirket bu riski göze almış. Oyuncu kaybetme riskine rağmen bizlere müthiş bir seri ile karşılaştırmış desek yanlış olmaz.

En İyi RPG Oyunları

Sisteminiz iyi değilse ve RPG dünyasından geri kalmak istemiyorsanız The Banner Saga serisi size göre. Sahip olduğu RPG elementleriyle birlikte The Banner Saga serisi “En İyi RPG Oyunları” listemizde olmazsa olmazlardan.

Persona 5

Belki de listemizdeki en uzun oyun olan Persona 5 oyunculara uzun soluklu bir RPG deneyimi veriyor. Oyunun sunduğu atmosfer, hikaye ve tüm unsurlar eşsiz bir boyuta ulaşıyor. Kesinlikle oynanması gereken serilerden birisi Persona.

Persona 5

Batı RPG oyunlarından sıkıldıysanız ilk adresiniz kesinlikle Persona 5 olmalı. Persona 5 sunduğu hikâye yapısıyla eminiz ki sizleri mutsuz etmeyecektir. Ancak bir oyunun başında uzun saatler oturamam diyorsanız Persona 5 sizin için pek ideal olmayabilir.  

Assassin’s Creed Odyssey

Ezio Auditore efsanesinin ardından Ubisoft seride pek dikiş tutturamadı. Son oyunlarda istenilen başarı kazanılmasa da Assassin’s Creed Odyssey gelecek nesil RPG oyunları için örnek niteliğinde.

Bir casusu canlandırdığımız bu oyunda bizleri birçok sırlar ve entrikalar bekliyor. Tarihin de esintilerini gördüğümüz bu seri şüphesiz bir oyundan daha fazlası. Dünyanın en çok oynanan serilerinden birisi olan Assassin’s Creed’in son başarılı temsilcilerinden Odyssey.

Adından da anlaşılacağı üzere serinin bu oyununda yolumuz Yunanistan’a düşüyor. Eğer oynayacak bir RPG arıyorsanız tüm seriye bakmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüze yakın bir tarihte çıkmış oyunlar arasından ise Odyssey’i tercih etmenizi öneriyoruz.

Undertale

Undertale, “basit grafiklerle harika bir oyun nasıl yapılır” konusunda verilebilecek bir başka örnek. Basit grafiklerinin yanı sıra böyle bir oyunun tek kişi tarafından yapılması oyuncuları şaşırtan başka bir durum. Ancak RPG deneyimini bu oyunda müthiş bir şekilde hissediyoruz.

Undertale

Undertale’da oyun içi birçok oyun da oynuyoruz. Bu oyunlarla birlikte bizleri kısa süreli denmeyecek bir macera bekliyor. Bulmaca tarzında olan bu oyunların ardından RPG tadını çok güzel bir şekilde tadıyoruz.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Switch konsolu almak için bahane arıyorsanız artık bahane aramanıza pek de gerek yok. The Legend of Zelda: Breath of the Wild diğer konsollardan alamayacağınız bir deneyimi size sunuyor.

Boss savaşlarıyla ve açık dünyasıyla oyun bizi şaşırtıyor. Ek olarak, oyun Switch konsolunda kült olarak adlandırabileceğimiz oyunların en başında geliyor.

En İyi RPG Oyunları

Bulmacalarıyla ve RPG elementleriyle oyuncuları kendine bağlamayı başarıyor The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Eğer RPG deneyimini bir de Switch konsolunda denemek istiyorsanız bu oyun tam size göre.

Dark Souls

Zorluğuyla dillerden düşmeyen Dark Souls özünde RPG tabanlı bir oyun. Oyun boyunca aldığınız her karar oldukça önemli. Aksi halde, kötü bir seçimle belki de görmek istemeyeceğiniz bir yaratıkla karşılaşabilirsiniz.

Dark Souls

Dark Souls, gotik havasının yanı sıra hikâyesiyle de oyuncuların gözdesi olmayı başardı. RPG deneyimini güzel bir hikâyeyle gördüğümüz bu oyun oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Oyuncular tarafından zor bir oynanışa sahip olduğu belirtilse de satış listelerinde kendini üst sıralarda buldu.

Baldur’s Gate Serisi

Baldur’s Gate serisi belki de RPG deneyiminin öncülerinden biri. Öyle ki çıkış yaptığı dönemde oyunculara tekrardan RPG oyunlarını sevdirmeyi başarmıştı. İlginç hikâyesiyle ve seçimleriyle de oyuncular her seferinde kendini müthiş bir derinlikte buluyor.

Son günlerde demosuyla tekrardan piyasaya gelen Baldur’s Gate 3 oyunu da oldukça iddialı. Sahip olduğu ara sahne ve diyalog çeşitliliği şimdiden oyuncuları heyecanlandırmaya başladı. Bu sebeple, Baldur’s Gate serisini ‘’En İyi RPG Oyunları’’ listemize eklemek istedik.Fallout Serisi

Nükleer savaşın ardından bir toplumun başına nelerin gelebileceğini gördüğümüz seride RPG deneyimi oldukça yerinde. Serinin ilk oyunu çıktığı zamana göre müthiş grafiklere sahipti. Bu sebeple, oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Ancak yapımcı firma başarıyla yetinmedi ve birçok yeni oyun çıkardı.

En İyi RPG Oyunları

Oyun gerçekten başarılı hikâyesi ve diyaloglarıyla insanları kendine hayran bırakıyor. Ancak, Fallout 4 oyunu için ise işler pek oyuncuların istediği gibi gitmedi.

Fallout 4 neredeyse bir RPG oyunu olmaktan çıkmıştı ve oyuncuların beklentisini karşılayamamıştı. Öte yandan, Fallout serisi en iyi RPG oyunları arasında olmayı kesinlikle hak ediyor.

RPG Oyunları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

RPG oyunları kendine daha fazla kitle toplamaya devam ediyor. Büyük oyun firmaları da RPG konusunda adımlar atmaya başladı. Biz de sizler için en iyi RPG oyunları hangileri bir araya getirdik. Bahsettiğimiz oyunlar eminiz ki gelecekteki RPG oyunları için büyük bir örnek teşkil ediyor.

Peki, siz RPG oyunları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce RPG oyunlarının popülaritesi artacak mı? En beğendiğiniz RPG oyunu hangisi? RPG oyunlarında gelişmesini istediğiniz bir nokta var mı? Listemizde yer almasını istediğiniz oyunları ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.“En İyi RPG Oyunları – 2021” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.