En İyi RPG Oyunları – 2023

En iyi RPG oyunlar listemiz ile karşınızdayız! Geçmişten günümüze oyuncuları derinden etkilemiş en iyi RPG oyunları sizler için bir araya getirdik. Bu sayede RPG oyunlara merak saran oyuncuların yararlanabileceği bir içerik oluşturdu.

Üstün grafiklere sahip oyunlar her ne kadar oyuncuların tercihi olmaya başlasa da RPG tarafında grafikler ikinci planda kalabiliyor. Elbette ki grafik önemli bir konumda ancak bir oyunun en iyi RPG oyunları arasında yer alması için çok daha önemli unsurlar var.

Bugüne kadar RPG tarafında bizleri hangi oyunlar başından kaldırmadı bir bakmak istedik. Geçmişten günümüze birçok RPG oyun hafızalarımıza kazındı şüphesiz. Ancak bilmeyenler için ‘’En İyi RPG Oyunları’’ listemize geçmeden önce RPG nedir sorusuna bir bakalım.

En İyi RPG Oyunları: RPG Nedir?

RPG yani rol yapma oyunları adından da belli olduğu gibi aksiyonu ve macerayı oyuncuya rol yapma elementlerini kullandırarak sunduğu oyun türüdür diyebiliriz. Bu oyun türünde karakterimizin ve oyunun akışına neredeyse tamamen biz karar veriyoruz. Hatta dış görünüşü konusunda bile karakterimiz bizden gelecek olan kararlara bakıyor.

RPG oyunları özellikle diyaloglar üzerinden ilerleyen bir yapıya sahip olurlar. Örneğin karakteriniz birisiyle karşılaşınca karşınızdaki kişiye siz nasıl isterseniz öyle cevap verirsiniz. Böylece RPG oyunlar oyunculara müthiş bir serbestlik sunar. Oyuncuların da bu türü sevmesinin belki de en büyük sebebi budur. Peki, en iyi RPG oyunları neler?

En İyi RPG Oyunları – 2023

The Witcher 3

RPG denilince belki de akla ilk gelen örnek olan The Witcher 3 ile listemize güçlü bir başlangıç. yapıyoruz. Sahip olduğu grafiklerle ve hikâye sunumuyla ön plana çıkan oyun birçok oyuncuyu kendine bağlamıştı. Çıktığı dönemde her ne kadar sorunlara sahip olsa da yapımcı firma CD Projekt oyuncuları üzmedi. Güncellemelerle birlikte tam halini alan oyun günümüzde en iyi RPG oyunları arasında yer alıyor.

The Witcher 3 çıkışının ardından aldığı ek paketlerle de deneyim süresini artırıyor. Bu sayede, henüz oynamaya başlamamış insanlara dahi adından söz ettiriyor. Böylece, CD Projekt, The Witcher 3 oyunundan müthiş bir gelir elde etmeyi başarmış oluyor.

The Witcher serisi uzun zamandır RPG hayranlarının radarında yer alan oyunlara sahip. Ancak geliştiriciler, The Witcher 3 ile bu çıtayı bir hayli yukarıya çekti desek yeridir. Öyle ki oyun yılın oyunu ödülüne bile layık görüldü. Hatta bu alanda nam salmış Skyrim ile benzer yorumlar aldığını söylemek mümkün.

Öte yandan, gelirlerin büyük bir kısmı Cyberpunk 2077 oyunu için ayıran firma aynı başarıyı Cyberpunk 2077’de yakalayamadı. Her ne kadar ilk başta bir RPG oyunu olarak tanıtılsa da Cyberpunk 2077 çıkışında bizlere pek de o deneyimi yaşatmadı. Yine de ilerleyen dönemlerdeki güncellemeler ile iyi bir RPG oyunu haline geldiğini söylemek mümkün.

En İyi RPG Oyunları

The Elder Scrolls V: Skyrim

En iyi RPG oyunları listemizde yer alması gereken bir başka yapım ise şüphesiz Skyrim oluyor. Uzun yıllar boyunca adından söz ettiren hatta yeni nesil konsollarda bile satışa sunulmaya devam eden Skyrim, Bethesda tarafından geliştirildi.

Oyunun online bir sürümü de bulunuyor. Ancak tek oyunculu versiyonu ile birçok RPG oyuncusunun gönüllerini fethetmeyi başardı desek yeridir. İlk olarak 2011 yılında çıktığı düşünülürse günümüzde hala en iyi oyunlar arasında kalması takdire şayan.

Açık dünya bir RPG oyunu olan Skyrim, oyunculara sonsuz bir evren vadediyor. Ayrıca modlar ile birlikte bu evrenin gerçek anlamda sonsuz olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü oyundaki mod desteği sayesinde oynanış süresi katlarca artıyor.

Başlangıçta kendi karakterinizi tasarladığınız Skyrim’de neredeyse istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz bir serbestlik söz konusu. Ayrıca büyüler, savaşlar ve ejderhalarla dolu bu evren sizi kendisine hayran bırakacak diyebiliriz. Oyunla ilgili en olumsuz eleştiri ise devam oyununun hala piyasaya çıkmamış olması.

Elden Ring

Belki de listemizdeki en yeni yapımlardan birisi olan Elden Ring ile en iyi RPG oyunlarına göz atmayı sürdürüyoruz. Bu oyunu en iyiler arasında değerlendirmemizin önemli bir sebebi ise geliştirme kadrosunda bulunan isimler oluyor. Özellikle hikayesi ve akıcılığı oyunu oynamak için yeterli sebepler sunuyor diyebiliriz.

Oyunun yazarı olarak nitelendirilen isim George R. R. Martin yani Game of Thrones serisinin yazarı oluyor. Buna ek olarak oyunun yönetmenliğini Hidetaka Miyazaki üstleniyor. Bu ikilinin birlikteliğinden çıkmış bir hikaye ise en iyi RPG oyunlarından biri olan Elden Ring ile oyunculara sunuluyor.

FromSoftware tarafından geliştirilen bu yapım yeni nesil konsollarda ve bilgisayarda oynanabiliyor. Ayrıca Dark Souls seviyesinde bir zorluk sunduğunu da belirtmekte fayda var. Buna ek olarak oyunun sunulduğu atmosfer de sizi başka diyarlara götürecek demek mümkün.

Horizon Zero Down

Yeni bir oyununun geleceğini öğrendiğimiz Horizon Zero Down çıkış yaptığı tarihte PS oyuncularına ilaç gibi gelmişti. Harika olduğu kadar ilginç olaylara tanık olduğumuz bir açık dünyada vakit geçirdiğimiz bu oyunda bizleri birçok robot karşılıyor. Bu robotlar RPG deneyimiyle birlikte oyunculara müthiş bir aksiyon sunma konusunda da oyunu geride bırakmıyor.

Oyunun PC sürümünün çıkmasıyla da birlikte Horizon Zero Down büyük bir kitleye ulaşmaya başardı. Özellikle açık dünyasıyla oyuncuyu içinde tutmayı becerdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca eğer PlayStation 4 ya da PlayStation 5 sahibiyseniz Horizon Forbidden West’e de göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Serinin devam oyunu olan Horizon Forbidden West de en iyi RPG oyunları arasında yer almayı hak eden yapımlardan.

Horizon Zero Dawn

Persona 5 Royal

Belki de listemizdeki en uzun oyun olan Persona 5 Royal oyunculara uzun soluklu bir RPG deneyimi veriyor. Oyunun sunduğu atmosfer, hikaye ve tüm unsurlar eşsiz bir boyuta ulaşıyor. Kesinlikle oynanması gereken serilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor Persona.

Batı kökenli RPG oyunlarından sıkıldıysanız ilk adresiniz kesinlikle Persona 5 olmalı. JRPG yani Japan RPG türünde olan bu oyun daha önce oynadıklarınızdan çok farklı bir deneyim sunuyor diyebiliriz. Oyundaki ana karakterimiz Tokyo’da bir lise öğrencisi. Ancak yaşadığı ilginç bir olay sonrasında hayatı bir daha asla eskisi gibi olmuyor. Persona 5 sunduğu hikâye yapısıyla eminiz ki sizleri mutsuz etmeyecektir.

Ancak oyunun olumsuz bir yanı olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Eğer bir oyunun başında uzun saatler oturamam diyorsanız Persona 5 sizin için pek ideal olmayabilir. Bu nedenle soluksuz bir maceraya atılmadan önce yeterince zaman ayırdığınıza emin olun.

Persona 5

Assassin’s Creed Odyssey

Ezio Auditore efsanesinin ardından Ubisoft Assassin’s Creed serisinde eski performansını gösteremedi diyebiliriz. Her ne kadar son oyunlarda istenilen başarı kazanılmasa da Assassin’s Creed Odyssey gelecek nesil RPG oyunları için örnek niteliğinde.

Bir casusu canlandırdığımız bu oyunda bizleri birçok sırlar ve entrikalar bekliyor. Tarihin de esintilerini gördüğümüz bu seri şüphesiz bir oyundan daha fazlası. Dünyanın en çok oynanan serilerinden birisi olan Assassin’s Creed’in son başarılı temsilcilerinden Odyssey.

Adından da anlaşılacağı üzere serinin bu oyununda yolumuz Yunanistan’a düşüyor. Eğer oynayacak bir RPG arıyorsanız tüm seriye bakmanızı tavsiye ediyoruz. Günümüze yakın bir tarihte çıkmış oyunlar arasından ise Odyssey’i tercih etmenizi öneriyoruz. Buna ek olarak Assassin’s Creed Valhalla’ya da göz atmanızı öneririz.

Undertale

Undertale, “basit grafiklerle harika bir oyun nasıl yapılır” konusunda verilebilecek bir başka örnek. Basit grafiklerinin yanı sıra böyle bir oyunun tek kişi tarafından yapılması oyuncuları şaşırtan başka bir durum. Ancak RPG deneyimini bu oyunda müthiş bir şekilde hissediyoruz.

Undertale’da oyun içi birçok oyun da oynuyoruz. Bu oyunlarla birlikte bizleri kısa süreli denmeyecek bir macera bekliyor. Bulmaca tarzında olan bu oyunların ardından RPG tadını çok güzel bir şekilde tadıyoruz. Ayrıca kendine has dokusuyla da birçok oyuncunun dikkatini çekeceğini söylememiz gerek. Oyunu oynayan binlerce değerlendiricinin de bizimle aynı düşünceleri paylaştığını görmek mümkün.

Undertale

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Switch konsolu almak için bahane arıyorsanız artık bahane aramanıza pek de gerek yok. Kesinlikle Switch’te oynayabileceğiniz sayısız güzel oyun var. Ancak The Legend of Zelda: Breath of the Wild diğer konsollardan alamayacağınız bir deneyimi size sunuyor.

Boss savaşlarıyla ve açık dünyasıyla oyun bizi şaşırtıyor. Ek olarak, oyun Switch konsolunda kült olarak adlandırabileceğimiz oyunların en başında geliyor. Geçmişten beri The Legend of Zelda serisi Nintendo’nun ana yapımları arasında yer alıyor. Bu durum günümüzde de değişmemiş gibi gözüküyor.

Bulmacalarıyla ve RPG elementleriyle oyuncuları kendine bağlamayı başarıyor The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Eğer RPG deneyimini bir de Switch konsolunda denemek istiyorsanız bu oyun tam size göre. Ayrıca yeni bir Switch kullanıcısıysanız bu harika oyunla başlangıç yapabilirsiniz.

En İyi RPG Oyunları

Dark Souls

Zorluğuyla dillerden düşmeyen Dark Souls özünde RPG tabanlı bir oyun. Her ne kadar souls-like türünün en güzide örnekleri arasında yer alsa da RPG öğelerinden tamamen koptuğunu söylemek mümkün değil. Oyun boyunca aldığınız her karar oldukça önemli. Aksi halde, kötü bir seçimle belki de görmek istemeyeceğiniz bir yaratıkla karşılaşabilirsiniz.

Dark Souls, gotik havasının yanı sıra hikâyesiyle de oyuncuların gözdesi olmayı başardı. RPG deneyimini güzel bir hikâyeyle gördüğümüz bu oyun oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Oyuncular tarafından zor bir oynanışa sahip olduğu belirtilse de satış listelerinde kendini üst sıralarda buldu. Tabii ki daha önce de belirttiğimiz gibi zorluğuyla da öne çıkan oyunlar arasında yer alıyor.

Dark Souls

Deus Ex: Mankind Divided

Eidos Montreal tarafından geliştirilen Deus Ex: Mankind Divided, Eidos Interactive tarafından 2016 yılında yayınlanarak oyuncularla buluştu. Son zamanların en başarılı RPG oyunlarından birisi olan Deus Ex: Mankind Divided, grafiklerinden hikâyesine kadar birçok yönüyle oyuncuları etkilemeyi başardı.

Adam Jensen isimli bir gizli ajanı canlandırdığınız bu oyun, 2029 yılında geçmektedir. Mekanik olarak güçlendirilen insanlar ile Jensen arasında bir mücadele söz konusu. Fazlasıyla aksiyon sahnesi dolu olan bu oyun, aynı zamanda bilim kurgu oyunu kategorisinde de yer almaktadır. Grafik kalitesi olarak da fazlasıyla oyuncuları etkileyen Deus Ex: Mankind Divided, oynanabilecek en başarılı RPG oyunlarından birisidir.

Deus Ex Mankind Divided

Fallout Serisi

Nükleer savaşın ardından bir toplumun başına nelerin gelebileceğini gördüğümüz Fallout serisinde RPG deneyimi oldukça yerinde. Serinin ilk oyunu çıktığı zamana göre müthiş grafiklere sahipti. Bu sebeple, oyuncuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. Ancak yapımcı firma başarıyla yetinmedi ve birçok yeni oyun çıkardı.

Oyun gerçekten başarılı hikâyesi ve diyaloglarıyla insanları kendine hayran bırakıyor. Ancak, Fallout 4 ve Fallout 76 gibi yapımlar için işler pek de oyuncuların istediği gibi gitmedi. Fallout 4 neredeyse bir RPG oyunu olmaktan çıkmıştı ve oyuncuların beklentisini karşılayamamıştı. Fallout 76 ise yine beklentilerin altında kalmıştı.

Her ne kadar durum böyle olsa da, Fallout serisi en iyi RPG oyunları arasında olmayı kesinlikle hak ediyor. Özellikle Fallout: New Vegas birçok oyuncu için en iyi RPG oyunları arasında yer alıyor. Aynı zamanda en iyi açık dünya oyunları arasında da yer aldığını söylemek gerek.

En İyi RPG Oyunları

En İyi RPG Oyunları: Genel Değerlendirme

RPG oyunları kendine daha fazla kitle toplamaya devam ediyor. Büyük oyun firmaları da RPG konusunda adımlar atmaya başladı. Biz de sizler için en iyi RPG oyunları hangileri bir araya getirdik. Bahsettiğimiz oyunlar eminiz ki gelecekteki RPG oyunları için büyük bir örnek teşkil ediyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda en iyi RPG oyunlarından bahsettik. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak oynayabileceğiniz en iyi RPG oyunları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“En İyi RPG Oyunları – 2023” üzerine 2 yorum

  1. Elinize sağlık güzel ve eğlenceli bir yazı olmuş. Witcher 3 gerçekten bu alanda en iyisi

Yorumlar kapalı.