Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 2023

Günümüzde her şeyin fiyatı arttığı gibi televizyonların da fiyatları arttı. Bu artıştan kaynaklı televizyon almak isteyenler “Bir kere alayım, beni uzun yıllar götürsün.” diye düşünüyor. Fakat bir sorun var. Çoğu kullanıcı televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir bilmiyor. Sadece ekran boyutuna ya da tasarımına bakarak bir televizyon almak aslında büyük bir kumar olur.

İşte bu derdinizi ortadan kaldırmak için televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler isimli bir liste hazırladık. Bu listede hangi özellikler daha güncel ya da hangi televizyon size daha uygun bunu anlayabilirsiniz. O zaman hazırsanız başlayalım.

1- Ekran Türleri

Ekran türlerinde LED TV, OLED TV, QLED TV ve Nanocell TV bizleri karşılıyor. Dört farklı tür birbirinden farklı özelliklere sahip. Bunlar arasından hangisinin size uygun olduğunu anlamak için hepsini tek tek incelemek gerekiyor.

İlk olarak LED TV türüne bakalım. Neredeyse bütün markalarda LED TV modelleri mevcut. Ekrana gelen aydınlatma ekranın arkasında bulunan LED’ler sayesinde oluşuyor. Normal aydınlatmada büyük tasarruf sağlayan LED’ler televizyon modellerinde de yine enerji tasarrufu sağlıyor. Her seviyede iç aydınlatma ortamına uygun olarak görüntü verebilir. Ayrıca kullanım ömrü olarak da gayet uzun bir süreye sahip. Genel olarak en çok satan ekran türü LED TV’lerdir.

OLED TV ise üst seviyede renk doğruluğu sunar. Bunun yanında kontrastları yüksek olur. Ayrıca bulanık bir görüntü vermiyor. LED TV’lere göre daha az katmandan oluştuğu için OLED TV’ler daha ince bir tasarıma sahiptir. LED TV’ler 9 katmandan, OLED TV’ler ise 4 katmandan oluşuyor. Ekran kalitesi LED TV’ye göre daha iyidir. Piyasada en pahalı türler genel olarak OLED TV’lerdir.

QLED TV türü renk konusunda rakiplerine göre bir tık daha iyi. Daha canlı renklere sahip olan QLED TV’ler bulunduğu ortama göre ekran parlaklığı değiştirilse bile soluklaşmayı engelliyor. Bazı modellerinde çok yüksek fiyat etiketlerini görebilirsiniz.

Nanocell TV ise yine renk konusunda farklı bir özellik vaat ediyor. Çünkü Nanocell TV’ler istenmeyen renkleri ortadan kaldırarak daha net bir görüntü sağlıyor. Bu sayede daha saf renkler ortaya çıkıyor. En önemlisi oldukça geniş bir görüş açısına sahip. Birçok açıdan gördüğünüz görüntü aynı kalitede oluyor.

QLED Nanocell farkı

2- Ekran Boyutu

“Bir televizyon alayım ama kocaman olsun!” ya da “Büyük ekranlı televizyonla maçları izlerken ortam stadyum gibi olsun” diye düşünebilirsiniz. Ama televizyon alırken boyutunu kendi yaşadığınız ortama göre seçmeniz gerekiyor. Çünkü buna dikkat etmezseniz ciddi sağlık sorunları sizi bekliyor olacak.

Peki ekran boyutu neye göre seçilmeli? Bu aslında çok basit. Televizyonun durduğu konum ile sizin oturduğunuz mesafe size bunun cevabını veriyor. Şöyle ki 65 inç bir televizyon aldınız ama televizyona uzaklığınız 1 metre. İstediğiniz görüntü kalitesini alamayacaksınız. Ya da tam tersi, 43 inç bir televizyon aldınız ama 6 metreden izlemeye çalışıyorsunuz. Yine iyi bir deneyim olmayacak.

Aşağıdaki yer alan tabloya göre televizyon seçimi yaparsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ekran Boyutuİzleme Mesafesi
45 inç1,86 metre
50 inç2,06 metre
55 inç2,28 metre
60 inç2,48 metre
65 inç2,69 metre
70 inç2,90 metre
75 inç3,10 metre
80 inç3,31 metre

3- Çözünürlük

Çözünürlük kısmında ise hepsini değil ama en çok göreceklerinizi anlatmak daha mantıklı olacaktır. HD, Full HD, 4K UHD ve 8K UHD olarak dört maddede ele alabiliriz.

Bunlardan ilki HD çözünürlük kalitesine sahip olan televizyonlar. 720 piksel çözünürlük ile listemizin en kötü çözünürlüğe sahip ekranı. Size net bir görüntü sağlar ama daha gerçekçi görüntüler istiyorsanız isteklerinizi karşılamayacaktır. Genelde televizyon almak isteyenlerin karşısına ekonomik fiyatları ile çıkarlar.

İkinci sırada Full HD ya da FHD var. Bu ekran tipi 720p yerine 1080p görüntü kalitesi sağlar. HD’ye göre bir tık daha iyi olduğunu belirtelim. Artık günümüzde birçok televizyonda 1080p görüntü kalitesini görmek mevcut.

Üçüncü sırada 4K UHD TV’ler var. 2160p görüntü kalitesine sahip bu televizyonlar ilk iki modele göre daha net bir görüntü kalitesi sunuyor. Günümüzde birçok televizyon kanalı da artık 4K yayın seçeneğine geçiş yapmış durumda. Televizyon alırken tercih edebileceğiniz modellerden.

Son sırada 8K UHD TV’ler bulunuyor. 4320p görüntü kalitesine sahip. 4K televizyonlara göre iki kat daha iyi bir teknoloji sunuyor. Fakat ülkemizde çok yaygın değil. Bunun başlıca sebeplerinden birisi ise yüksek fiyat oluyor. Ancak ilerleyen dönemde ülkemizde de yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

tv çözünürlük farkları

4- Bağlantı Türleri

Alacağınız televizyonun giriş çıkış portları çok önemli değil gibi gözükse bile ilerleyen dönemlerde üzülmemek için dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi. Öncelikle artık HDMI girişi olmayan bir televizyondan uzak durmanız gerekir. Çünkü oldukça eski bir televizyon modeli olması muhtemeldir.

Eğer birden çok HDMI girişi varsa bu bir avantaj. Hatta farklı görüntü aktarımları için farklı giriş portlarının bulunduğu modelleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra USB girişinin olmasına da dikkat edin. Şu an için televizyona bir şey bağlamayı düşünmüyor olabilirsiniz fakat ilerleyen dönemlerde sizi nelerin beklediğini bilemezsiniz.

Bağlantı türlerini sadece USB, HDMI, VGA portları olarak düşünmeyin. Aynı zamanda ses sistemleri için de yine farklı giriş-çıkış portları mevcut. Bunun yanı sıra bir de kablosuz bağlantı türleri karşımıza çıkıyor. Örneğin televizyonunuzda “Wireless” bağlantı türü olması sizin kablosuz bir şekilde internetinizi televizyonunuzdan kullanacağınız anlamına gelir.

Aslında dahili uydu alıcılarını da buraya ekleyebiliriz. Dahili uydu alıcısı olan televizyonların giriş çıkışları da oldukça önemli. Eğer ki bir çanak anteniniz varsa ve uydu kanallarını internetsiz bir şekilde izlemek istiyorsanız buna dikkat etmeniz gerekiyor.

5- İşletim Sistemi: Smart TV ve Android TV

Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler listesindeki en önemli maddelerden birisi de bu. Kimi televizyonlar Android işletim sistemine sahipken kimileri ise kendi işletim sistemini kullanmakta. Bu neden önemli? Artık televizyonları tablet gibi, bilgisayar gibi kullandığımız için önemli.

Örneğin televizyona Twitch uygulamasını kurarak bilgisayardan uzak bir şekilde yayınları izleyebilirsiniz. Buna Netflix, Amazon gibi uygulamaları da eklemek mümkün. Bu uygulamalar artık neredeyse tüm televizyonlara yüklü olarak geliyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken hangi işletim sistemi sizin için uygun olacağına karar vermek.

Android arayüzünü eğer ki bir Android telefon yada tablet kullandıysanız hiç yabancılık çekmeden kullanabilirsiniz. Fakat televizyonların kendi işletim sistemleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hem güncelleme noktasında hem de farklı arayüz konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca Android TV’lerde Google Play Store kullanıldığı için uygulama mağazası daha geniş seçenekler sunuyor.

Bu konuda bütçesi sınırlı olanlar ya da almak istediği televizyonda Android işletim sistemi olmayanlar için bir çözüm yolu mevcut. Hatta bunu akıllı televizyonu olmayanlar da kullanabilirler. İnternette yapacağınız ufak bir araştırma ile televizyonunuza USB aracılığı ile takacağınız bir cihaz sayesinde Android işletim sistemini gayet basit bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Bu sizin için oldukça ekonomik bir çözüm olacaktır. Hatta şu anda akıllı televizyon kullanmayanlar bu cihaz sayesinde var olan televizyonları akıllı televizyona çevirebilirler. Bunların arasında Xiaomi Mi TV Stick gibi araçları belirtmek mümkündür.

6- Ambilight

Philips bizlere bu teknolojiyi yıllar önce sundu. 2010’lu yıllara girerken aslında TV’ler bu teknolojiye sahipti. Peki bu teknoloji ne işe yarar? Ambilight teknolojisi ekranda bulunan renkleri algılayarak televizyonun arkasında bulunan LED’lere ileten bir teknolojidir.

Bu sayede özellikle karanlık ortamlarda bir şeyler izlerken televizyonunuza derinlik katıyor ve ekran size daha büyük gözüküyor. Sabit bir ışık olmayıp var olanı algılaması ve bize iletmesi oldukça başarılı bir atmosfer sağlıyor. Özellikle film ve dizilerde yaşadığınız hisleri katladığını söylemek mümkün.

Bu teknolojiye sahip olmak istiyorsanız ve sınırlı bir bütçeniz varsa üzülmeyin. Televizyonunuzda USB girişi mevcut ise bunu oldukça ekonomik bir şekilde çözebilirsiniz. Bunun iki farklı yolu var. Birinci yolu sabit bir aydınlatma ile. Yaklaşık 30-40cm’lik bir LED şerit size yardımcı olacaktır. USB aracılığı ile televizyona bağlayarak sabit bir renkte bunu sağlayabilirsiniz.

Fakat Ambilight gibi televizyonda bulunan renklerin televizyon arkasında yer almasını istiyorsanız biraz daha fazla ücret ödeyerek bunu sağlayan LED aydınlatmalardan kullanabilirsiniz. TV arkasına yerleştireceğiniz adaptörü televizyona USB yolu ile bağlayarak aynı teknolojiyi kullanabilirsiniz. Bir Ambilight televizyona göre çok daha hesaplı olacaktır.

ambilight teknolojisi

7- Ses Sistemi ve Hoparlör

Her ne kadar sonradan telafi edebileceğiniz bir unsur olsa da televizyonun ses sistemine de dikkat etmeniz önemlidir. Bu sayede aynı Ambilight’ta olduğu gibi izlediğiniz içeriği daha da yoğun bir şekilde deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca başarılı bir hoparlöre sahip televizyon ile müzik dinlemek gibi işlevleri de televizyonunuzdan gerçekleştirebilirsiniz.

Televizyonların içinde yer alan dahili hoparlörler markadan markaya farklılık göstermektedir. Bazı firmalar hoparlör için özel bir ses sistemi üreticisiyle çalışmayı bile tercih etmektedir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken unsurlar; güvenilir bir ses sistemi markası, hoparlörlerin güç değeri, eğer varsa subwoofer özellikleri oluyor.

Ancak satın almak istediğiniz televizyonun ses özellikleri başarılı değil ise vazgeçmenize gerek yok. Bunu telafi etmek için bir soundbar ya da ses sistemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemle çoğu zaman televizyonun içinde olan dahili hoparlörden çok daha başarılı bir ses alacağınızı da belirtelim.

8- Garanti Süresi

Çok önemli bir konu da garanti süresi. Bugün bir televizyon aldığınız zaman standart iki yıl garanti süresine sahip olacaksınız. Ama satın aldığınız mağazanın ekstradan garanti paketi varsa kullanmanızı tavsiye ederiz.

Örneğin, artı üç yıllık bir ek garanti süresi ile televizyonunuzun başına gelenlerden kaynaklı beş yıllık bir garanti süresi kapsamında kendinizi daha güvende hissedersiniz. Fakat bunu yapmandan önce araştırmanızda fayda var. Çünkü her mağazanın ek garanti süreleri için garanti kapsamları ve fiyatları farklılık gösteriyor.

Örneğin kimi markalar ekran kırılmasını garanti kapsamına dahil etmezken kimi markalar garanti kapsamı dahilinde kabul ediyor. Bunlar oldukça küçük ama önemli detaylar. Ayrıca, garanti türüne de dikkat etmenizi öneriyoruz.

9- Marka

Bir televizyon alırken bildiğiniz markaları tercih etmenizde fayda var. Bilmediğiniz bir markadan alacağınız ucuz yollu bir televizyon size asla iyi bir kalite sunmayacaktır. Öncesinde alacağınız markayı belirleyip bu markaya ait televizyon modellerini incelemeniz faydalı olacaktır. Hatta alışveriş ve internet sitelerinde yer alan kullanıcı yorumlarını kontrol etmeniz yine gayet iyi olacaktır.

10- Fiyat

Fiyat kısmını en sona sakladık. Çünkü öncelikle alacağınız televizyonun ihtiyaçlarınızı karşılıyor olması çok önemli. Yoksa bugün 2.000 TL’ye de televizyon bulabilirsiniz 80.000 TL’ye de bulabilirsiniz. Amaç size hangisi uygun onu tespit etmek. Sırf daha ucuz diye bir televizyon alırsanız ilerleyen dönemlerde daha çok sıkıntı çekebilirsiniz. Hatta servise ödeyeceğiniz miktar diğer televizyonu almaktan daha pahalı bile olabilir.

Bu nedenle televizyon alırken önce araştırma yapın, ihtiyaçlarınızı belirleyin ve fiyatları da kontrol edin. Eğer ki baktığınız modeller bütçenizden daha fazla ise o zaman ihtiyaç listenizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Bu şekilde en iyi fiyat / performans ürününü bulabilirsiniz.

Toplamda on madde ile televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler neler sizlere anlatmaya çalıştık. Amacımız sizi belli bir marka ya da modele yönlendirmek değil. Daha çok ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olmak. Çünkü en başta da belirttiğimiz gibi her şeyin fiyatının arttığı gibi televizyonların da fiyatları artış gösteriyor.

Böyle bir dönemde alacağınız televizyonun ödeyeceğiniz miktarlara değmesi gerekiyor. Çünkü bugün tamamen ihtiyaçlarınıza yönelik olarak aldığınız bir televizyonu 7-8 sene, belki daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Özellikle televizyon almayı düşünenlerin sayfayı kaydetmelerini tavsiye ediyoruz. Satın alım sırasında listeye göz ucuyla bir kez daha bakmakta fayda var. Bu maddelerden yola çıkarak mağazalarda bulunan satış görevlilerinden de destek alabilirsiniz. Ama daha önce de söylediğimiz gibi önce kendi araştırmanızı internet üzerinden yapmanız daha da sağlıklı sonuçlar sağlayacaktır.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için televizyon alırken dikkat edilmesi gereken konulara değindik. 10 farklı madde ile özetlediğimiz içerik sonucunda aklınızda kalması gereken en önemli unsur belki de sizin ihtiyaçlarınızın dikkate alınması gereken anahtar faktör olduğudur. Çünkü ihtiyacınız olmayan büyüklükte, kalitede ya da fiyatta bir cihaz alırsanız ürünün sizi memnun etmesi pek mümkün olmayabilir.

Herhangi bir elektronik cihaz gibi televizyon alırken de ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın. Piyasadaki en pahalı ürün herkes için en uygun model olmayabilir. Bunu aklınızda tutarsanız kendi bütçenizdeki en iyi televizyonu çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.