Kablosuz Şarj Özelliği Olan Telefonlar – 2023

Geçtiğimiz dönemlere göre oldukça değişiklik gösteren teknolojilerden birisi de şarj teknolojisidir. Teknolojik aletlerin gelişmesi ve değişmesi bu alanda da farklılıkların olmasını sağladı. Gelişen teknoloji ile birlikte kablosuz şarj özelliği olan telefonlar bile gündeme geldi.

Bu cihazların gün geçtikçe daha da popüler hale gelmesiyle kullanıcılar kablosuz şarj özelliği olan telefonlar hangileri sorusunu sormaya başladı. Biz de bu yazımızda kablosuz şarj özelliği bulunan telefonları sizler için listelemeye karar verdik.

Listemizde markaların ürettiği güçlü telefonların yanı sıra kablosuz şarj özelliği bulunan diğer modellerine de yer vereceğiz. Bu listeyi oluştururken telefonların gücünü de göz önünde bulundurduk. Öncelikle kablosuz şarj teknolojisine yakından bakalım.

Kablosuz Şarj Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi kablosuz şarj özelliği herhangi bir kabloya doğrudan bağlı olmadan şarj olabilme yetisine sahip olmayı gösterir. Kablosuz şarj sürecinde telefonun güç aldığı bir kaynak bulunmaktadır.

Bu kaynak kimi zaman bir adaptör ve kablo aracılığıyla güç alır. Fakat bu durum her zaman bir kabloya ihtiyaç duyarak gerçekleşmez. Bunun en büyük örneklerinden birisi araç içi kablosuz şarj destekleyen arabalardır. Bu modeller, aracın kendisinden güç alır ve herhangi ek bir kabloya ihtiyaç duymazlar.

Bu panelin ya da kablosuz şarj cihazının bir noktası veya tümü ile cihazınız şarj etmek mümkün olabilir. Ayrıca, kimi powerbank modellerinde de kablosuz şarj desteği bulunmaktadır. Bu nedenle, eğer kablosuz şarj desteği olan bir telefonunuz varsa bu powerbank modelleri işinizi çok kolay hale getirecektir.

kablosuz-sarj-ozelligi-nedir

Kablosuz Şarj Desteği Olan Telefonlar

Kablosuz Şarj Desteği Olan Apple Telefonlar

Apple, kablosuz şarj konusunda en çok dikkat çeken markalar arasında yer alıyor. Sadece telefonlarıyla değil, aynı zamanda Apple Watch ve AirPods gibi ürünleriyle de kablosuz şarj dünyasında kendini gösteriyor.

Üstelik Apple, oldukça uzun bir zamandır kablosuz şarj teknolojisinden faydalanıyor. Şirketin kablosuz şarj desteği sunan oldukça fazla farklı iPhone modeli bulunuyor. En eski model iPhone 8 iken en güncel model ise iPhone 14 serisi oluyor.

Apple’ın bu teknolojiden oldukça uzun süredir faydalanması şirketi kablosuz şarj konusunda öncü modelleri üreten üreticiler arasına koyuyor. Bir başka deyişle, iPhone modellerinde yer alan kablosuz şarj desteğinin en az hata ile çalıştığını söylemek pek yanlış olmayacaktır.

iphone-13-pro

iPhone 14 Serisi

Apple’ın en güncel telefon serisi olan iPhone 14, dört farklı cihaza sahip bir seri olarak bizleri karşılıyor. Seri kapsamında sunulan tüm cihazların kablosuz şarj desteklediğini belirtelim. Kablosuz hızlı şarj desteği ise 15W olarak ifade ediliyor. MagSafe haricindeki cihazlarda ise 7.5W olarak belirtilmektedir.

Apple’ın en güncel telefonuna bu konuda yatırım yapması gelecek için de sinyaller veriyor. iPhone 15 ve devamında gelecek iPhone modellerinde de kablosuz şarj desteği olacağını tahmin etmek pek gerçek dışı olmayacaktır.

iPhone 13 Serisi

Apple’ın en güncel telefon serilerinden olan iPhone 13 dört farklı cihaz ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz sene olduğu gibi bir adet iPhone mini modeline ek olarak iPhone Pro, iPhone Pro Max ve standart iPhone modelleri bu seride yer alıyor. Ayrıca tüm modellerde kablosuz şarj desteği mevcut.

Apple iPhone 13 kablosuz şarj desteğine bir W sınırı da getiriyor. MagSafe ile 15W’a kadar yükselen kablosuz şarj desteği diğer cihazlarda 7.5W’a düşüyor. Cihazların kablolu şarj ile 20W’a kadar destek sağladığını da belirtmek gerek.

iPhone 12 Serisi

Daha önce belirttiğimiz gibi kablosuz şarj desteğine sahip en güncel iPhone modelleri iPhone 12 serisinde yer alıyordu. Ancak iPhone 13’ün ortaya çıkmasıyla bu durum değişti. Bu serideki tüm cihazlar; iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max kablosuz şarj desteğine sahip.

Üstelik iPhone 12 serisinin kablosuz şarj desteğine ek olarak Apple tarafından üretilen bir aksesuar ile de şarj olma şansı var: MagSafe Battery Pack. Apple tarafından üretilen MagSafe aksesuarlarının en yenilerinden MagSafe Battery Pack, şimdilik yalnızca iPhone 12 modelleri ile çalışıyor.

Şirketin iPhone 13’te olduğu gibi iPhone 12 için de sunduğu kablosuz şarj desteğinin bir sınırı bulunuyor. Apple, iPhone 12 modellerinin MagSafe ile 15W’a kadar daha hızlı kablosuz şarja ulaşacağını belirtiyor. Diğer Qi kablosuz şarj cihazlarında ise bu değer 7,5W’a düşüyor.

iPhone 11 Serisi

Şirketin kablosuz şarj desteği sunduğu bir diğer seri ise iPhone 11 oluyor. Bir önceki nesil olan iPhone 11’de yer alan cihazlar da kablosuz şarj desteğinden mahrum kalmıyor.

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinde kablosuz şarj desteği yer alıyor. Ancak iPhone 12’den farklı olarak bu cihazlarda MagSafe desteği bulunmuyor. Bu nedenle MagSafe Battery Pack kullanmak maalesef bu seride mümkün değil.

Bu cihazın şarj değerleri de iPhone 12 ile aynı oluyor. Apple iPhone 11 ailesine ait modellerin şarj desteğinin de 7,5W olduğunu ifade ediyor.

iphone-se-3-yeni-bilgiler

Diğer Modeller

Apple tarafından üretilen diğer kablosuz şarj desteği olan telefonlar ise iPhone 8 modeline kadar uzanıyor. Şirket tarafından üretilen fiyat performans ürünü iPhone SE’nin ikinci nesli de kablosuz şarj desteği ile satışa sunuluyor.

Bunun haricinde şirket tarafından çıkartılan iPhone X, XS, XS Max ve XR modelleri de kablosuz şarj desteğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki seri ise iPhone 8 oluyor. iPhone 8 ve 8 Plus modelleri de kablosuz şarj desteğine sahip. Ancak Apple’ın daha önceki telefonlarında maalesef kablosuz şarj desteği yer almıyor.

Kablosuz Şarj Desteği Olan Samsung Telefonlar

Teknoloji dünyasının en gözde isimlerinden Samsung da uzun süredir kablosuz şarj dünyasında yer edinmiş şirketlerden birisi. Öyle ki Apple’dan çok daha fazla Samsung modelinin kablosuz şarj desteğine sahip olduğunu söylemek mümkün.

Hatta Samsung’un kablosuz şarj destekli ürünleri Galaxy S4 zamanlarına kadar gidiyor. Hal böyle olunca yeni modellerde de kablosuz şarj desteği görmek pek anormal durmuyor.

samsung-galaxy-s22

Galaxy S22 Serisi

Samsung’un en yeni serilerinden olan Galaxy S22 modellerinin tamamı kablosuz şarj desteğine sahip. Bu serideki cihazlar arasında Galaxy S22, Galaxy S22+ ve Galaxy S22 Ultra modelleri yer alıyor. Her üç modelde de kablosuz şarj desteğinin bulunduğu bir kez daha hatırlatalım.

Samsung geçtiğimiz senelerde çıkan S serilerinden farklı bir hamle yapmamayı tercih etmiş gibi gözüküyor. Üç cihazın da kablosuz şarj konusunda 15W’a kadar destek verdiğini görmek mümkün. Bu durum önümüzdeki dönemde de bu özelliği göreceğimizin habercisi olarak düşünülüyor.

Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip

Şirketin ürettiği son telefonlardan olan Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold modelleri, kablosuz şarj desteğine sahip telefonlar arasında yer alıyor. Üstelik sadece Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 değil, daha önceki nesiller de kablosuz şarj desteği ile donatılıyor.

Bunların arasında Galaxy Fold ve Galaxy Flip bulunuyor. Ek olarak Galaxy Z Fold 2 ve Galaxy Z Flip 5G de kablosuz şarj desteği ile sunulan modeller arasında yer alıyor. Tabii ki Samsung, Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 modellerinin kablosuz şarj desteğinin değerini 10W olarak açıklıyor.

Galaxy S21 Serisi

Şirketin son model telefonları arasında yer alan Galaxy S21 ailesinin üyeleri de listede yer alıyor. Bu modellerin de kablosuz şarj desteğinden mahrum kalması düşünülemezdi. Üstelik Samsung bu seride kablosuz şarj konusunda daha da verimli.

Galaxy S21 serisinde yer alan Galaxy S21 ve Galaxy S21 Plus modellerinin kablosuz şarj desteği 15W’a kadar olarak ifade ediliyor. Üstelik bu durum Galaxy S21 FE modelinde de farklılık göstermiyor. Bu modelin de kablosuz şarj desteği 15W olarak belirtiliyor. Ancak aynı şekilde S21 Ultra modeli de 15W desteği ile sunuluyor.

Galaxy S20 Serisi

Samsung’un uzun süredir kablosuz şarj desteği verdiğini belirtmiştik. Ancak, Galaxy S20 serisi bile kablosuz şarj desteği sunduğu en yeni cihazlar arasında yer alıyor. Özellikle biraz sonra sayacağımız modellere şaşıracağınıza eminiz.

Samsung Galaxy S20 serisi modellerinin de sunduğu destek tüm seride aynı gibi gözüküyor. Samsung 15W desteğin üstüne çıkmak konusunda henüz bir adım atmıyor.

Bu serinin üyeleri arasında ise Samsung Galaxy S20 FE, S20, S20 Plus ve S20 Ultra yer alıyor. Tüm bu modeller kablosuz şarj desteği olan telefonlar arasında bulunuyor.

Galaxy Note20 Serisi

Samsung’un modellerini inceledikçe bitmeyen bir kablosuz şarj desteği serisi ile karşılaşıyoruz. Bu seriden Galaxy Note20 serisi de payını almış gibi gözüküyor. Samsung Galaxy Note20 serisinde de kablosuz şarj desteğini geri çekmiyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Samsung, Galaxy Note20 serisinde de 15W kablosuz şarj desteği bulunduruyor. Galaxy Note20 ve Galaxy Note20 Ultra modelleri de 15W kablosuz şarj desteği ile sunuluyor.

Galaxy-Z-Flip-3 kablosuz şarj özelliği olan telefonlar

Diğer Modeller

Samsung’un bu kadar çok modelinde kablosuz şarj desteği olması kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber. Aynı zamanda gelecek dönemde çıkacak telefonlarında da kablosuz şarj desteği kullanacağının bir belirtisi demek mümkün.

Peki Samsung’un bu modeller haricinde kablosuz şarj desteği olan telefonları hangileri? Geçmişten günümüze bakacak olursak karşımıza çıkan en eski telefonlar Galaxy S4, Galaxy S5 ve Galaxy Note 4 modelleri oluyor.

Bunları takip eden modeller ise Galaxy S6 ailesi, Galaxy S7 ailesi, Galaxy S8 serisi, Galaxy S9 serisi ve Galaxy S10 serisi oluyor. Note tarafında ise; Galaxy Note 5, Galaxy Note 7, Galaxy Note 8, Galaxy Note 9, Galaxy Note FE ve Galaxy Note 10 serileri kablosuz şarj desteği ile karşımıza çıkıyor.

Özellikle eski modellerin bazılarında kablosuz şarj desteği için özel aksesuarlara ihtiyaç duyuluyor. Örneğin, Samsung Galaxy S4 modellerinin kablosuz şarj desteğinden faydalanmak için özel bir arka kapağa ihtiyaç duyuluyor.

Kablosuz Şarj Desteği Olan Huawei Telefonlar

Huawei de kablosuz şarj dünyasında ayak izleri olan teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Apple ve Samsung’a kıyasla biraz daha yeni olsa da hatırı sayılır miktarda telefonunda kablosuz şarj desteği bulunduğunu söylemek gerekiyor.

Mate Serisi

Huawei, Mate serisinin günümüze yakın bazı üyelerinde kablosuz şarj desteği kullanmaya başlamıştır. En güncel model ise Huawei Mate 50 ve Mate 50 Pro oluyor. Bu cihazda ise 66W hızlı şarj desteği mevcut. Ayrıca cihazların arasında Mate RS, Mate 20 RS, Mate 30 RS ve Mate 40 RS yer almaktadır. Mate RS ve Mate 20 RS’te 15W olan bu değer Mate 30 RS’de 27W, Mate 40 RS’de ise 50W olarak ifade edilmektedir.

Bu modellerin haricinde Mate 20 Pro, Mate 30, Mate 30 Pro, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ ve Mate 40E modelleri de kablosuz şarj desteğine sahiptir. Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro+ modellerinde bu değer 50W olarak belirtilmektedir. Buna ek olarak Mate 40E modelinde 40W olan destek Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerinde ise 27W olarak ifade edilmektedir. Mate 20 Pro’da ise 15W kablosuz şarj desteği bulunmaktadır.

huawei-p50-pro

P Serisi

Huawei, P serisinde yer alan modellerinde de kablosuz şarj desteğinden faydalanmaktadır. Bu modellerin arasında P30 Pro, P40 Pro, P40 Pro+ ve P50 Pro modelleri yer almaktadır. P30 Pro modelinde desteklenen kablosuz şarj desteği 15W olarak belirtiliyor.

P40 Pro ve P40 Pro+ modellerinde ise bu değerin 27W ve 40W’a çıktığını görüyoruz. Huawei’nin en yeni modeli P50 Pro’da ise 50W kablosuz şarj desteği ye alıyor.

Kablosuz Şarj Desteği Olan Xiaomi Telefonlar

Xiaomi markası da kablosuz şarj konusunda faaliyet gösteren telefon üreticilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Mi Mix 2S modelinden beri amiral gemisi modellerine kablosuz şarj desteği sunan Xiaomi de bizi birçok seçenek ile karşılıyor.

Xiaomi’nin kablosuz şarj desteği sunan en güncel telefonu Mi Mix 4 oluyor. Bu cihazda 50W kablosuz şarj desteği yer alıyor. Bunun haricinde Mi Mix 3 ve Mi Mix 2S modellerinde de kablosuz şarj desteği bulunuyor. Bu modellerde ise destek 10W olarak ifade ediliyor.

Redmi K60 Pro ve Redmi K60 modellerinde de kablosuz şarj desteği yer alıyor. Bu cihazlarda şarj desteğinin 30W olduğunu belirtelim. Ayrıca Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro modelleri de 50W kablosuz hızlı şarj destekliyor. Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro ve Xiaomi 12S Ultra modelleri de 50W kablosuz şarj desteğiyle sunuluyor. Xiaomi 12 Pro Dimensity modeli de aynı desteğe sahip.

Ayrıca Xiaomi’nin kablosuz şarj desteği sunan birkaç modeli daha mevcut. Bunlar Xiaomi Mi 9 serisi, Xiaomi Mi 10 serisi ve Xiaomi Mi 11 serisi oluyor. Üstelik bu değerler de oldukça etkileyici.

Xiaomi Resmi Olarak Kara Listeden Çıkıyor

Mi 9 serisine baktığımız zaman bizi iki farklı değer karşılıyor. Xiaomi Mi 9 20W kablosuz şarj desteğine sahip. Ancak Mi 9 Pro modeline baktığımızda bu değer 30W’a yükseliyor.

Mi 10 serisinde de benzer bir durum söz konusu. Xiaomi Mi 10, Mi 10S ve Mi 10 Pro modellerinde 30W kablosuz şarj desteği mevcut. Ancak, Mi 10 Ultra modelinde bu değer 50W’a yükseliyor. Üstelik Xiaomi, bu modelde 40 dakikada kablosuz tam dolum vadediyor.

Son olarak Mi 11 serisinde ise Xiaomi, bir seviye daha üste çıkıyor. Standart Mi 11 sürümünde 50W kablosuz şarj desteği mevcut. Fakat, Mi 11 Pro ve Mi 11 Ultra modellerinde bu değer 67W’a yükseliyor. Bu nedenle Xiaomi kullanıcılarının hızlı kablosuz şarj konusunda avantajlı olduklarını söylemekte fayda var. Ancak, batarya ömürleri konusunda aynısını söylemek pek mümkün değil.

Diğer Markalar

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlar tabii ki de bu markalarla sınırlı değil. Ancak tüm telefonlar yerine daha gözde modelleri sıralayacağımızı yazının başında belirtmiştik. Çünkü, tüm modelleri sıralamak pek mümkün değil gibi gözüküyor.

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlar arasında yer alan markalardan birisi de Sony oluyor. En yeni modeller arasında Xperia 5 IV ve Xperia 1 IV yer alıyor. Sony’nin güncel telefonlarından Xperia 1 III ve Xperia 1 II modellerinde kablosuz şarj desteği mevcut. Bunun haricinde Xperia XZ3, Xperia XZ2 ve Xperia Z2 modelleri de kablosuz şarj desteği ile kullanıcılara sunuluyor.

Yeni Xperia Modelleri Tanıtıldı_ Xperia 1 III ve Dahası
Görsel: Sony

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlara sahip markalardan bir diğer ise Oppo oluyor. Ancak, diğer şirketlere kıyasla çok kısıtlı model aralığında sunduğunu belirtmekte fayda var. Öyle ki; Find N2, Find X3 Pro, Find X3 ve Ace 2 modelleri haricinde bir telefonunda kablosuz şarj özelliği yer almıyor.

Değinmemiz gereken önemli telefon üreticilerinden birisi de LG oluyor. Ancak LG telefon üretimini noktaladığı için en gözde modellerinden bahsetmek yeterli olacaktır. Şirketin ürettiği LG Wing ve LG Velvet modelleri kablosuz şarj desteğine sahip.

Bunun haricinde LG Nexus 4’e kadar uzanan bir listede kablosuz şarj özelliği olan LG modelleri yer alıyor. Gözden kaçmaması gereken modeller arasında LG G3 de yer alıyor. Ayrıca Omix’in X700 modeli de kablosuz şarj özelliğine sahip olan telefonlar arasında.

Vivo markasında ise X Fold, X Fold+, X90 Pro ve X90 Pro+ modelleri de kablosuz şarj destekliyor. Bunlara ek olarak kablosuz şarj özelliği olan telefonlar arasında HTC Desire 22, Nothing Phone (1), ve birçok Google Pixel modeli de yer alıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.