Ana Sayfa > Listeler > Kablosuz Şarj Özelliği Olan Telefonlar – 2021

Kablosuz Şarj Özelliği Olan Telefonlar – 2021

Geçtiğimiz dönemlere göre oldukça değişiklik gösteren teknolojilerden birisi de şarj teknolojisidir. Teknolojik aletlerin gelişmesi ve değişmesi bu alanda da farklılıkların olmasını sağladı. Gelişen teknoloji ile birlikte kablosuz şarj özelliği olan telefonlar bile gündeme geldi.

Bu cihazların gün geçtikçe daha da popüler hale gelmesiyle kullanıcılar kablosuz şarj özelliği olan telefonlar hangileri sorusunu sormaya başladı. Biz de bu yazımızda kablosuz şarj özelliği bulunan telefonları sizler için listelemeye karar verdik.

Listemizde markaların ürettiği güçlü telefonların yanı sıra kablosuz şarj özelliği bulunan diğer modellerine de yer vereceğiz. Bu listeyi oluştururken telefonların gücünü de göz önünde bulundurduk. Öncelikle kablosuz şarj teknolojisine yakından bakalım.

Kablosuz Şarj Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi kablosuz şarj özelliği herhangi bir kabloya doğrudan bağlı olmadan şarj olabilme yetisine sahip olmayı gösterir. Kablosuz şarj sürecinde telefonun güç aldığı bir kaynak bulunmaktadır.Bu kaynak kimi zaman bir adaptör ve kablo aracılığıyla güç alır. Fakat bu durum her zaman bir kabloya ihtiyaç duyarak gerçekleşmez. Bunun en büyük örneklerinden birisi araç içi kablosuz şarj destekleyen arabalardır. Bu modeller, aracın kendisinden güç alır ve herhangi ek bir kabloya ihtiyaç duymazlar.

Bu panelin ya da kablosuz şarj cihazının bir noktası veya tümü ile cihazınız şarj etmek mümkün olabilir. Ayrıca, kimi powerbank modellerinde de kablosuz şarj desteği bulunmaktadır. Bu nedenle, eğer kablosuz şarj desteği olan bir telefonunuz varsa bu powerbank modelleri işinizi çok kolay hale getirecektir.

kablosuz-sarj-ozelligi-nedir

Kablosuz Şarj Desteği Olan Telefonlar

Kablosuz Şarj Desteği Olan Apple Telefonlar

Apple, kablosuz şarj konusunda en çok dikkat çeken markalar arasında yer alıyor. Sadece telefonlarıyla değil, aynı zamanda Apple Watch ve AirPods gibi ürünleriyle de kablosuz şarj dünyasında kendini gösteriyor.

Üstelik Apple, oldukça uzun bir zamandır kablosuz şarj teknolojisinden faydalanıyor. Şirketin kablosuz şarj desteği sunan 14 farklı iPhone modeli bulunuyor. En eski model iPhone 8 iken en güncel model ise iPhone 12 serisi oluyor.

Apple’ın bu teknolojiden oldukça uzun süredir faydalanması şirketi kablosuz şarj konusunda öncü modelleri üreten üreticiler arasına koyuyor. Bir başka deyişle, iPhone modellerinde yer alan kablosuz şarj desteğinin en az hata ile çalıştığını söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Mor-iPhone-12-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi

iPhone 12

Biraz önce belirttiğimiz gibi kablosuz şarj desteğine sahip en güncel iPhone modelleri iPhone 12 serisinde yer alıyor. Bu serideki tüm cihazlar; iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max kablosuz şarj desteğine sahip.

Üstelik iPhone 12 serisinin kablosuz şarj desteğine ek olarak Apple tarafından üretilen bir aksesuar ile de şarj olma şansı var: MagSafe Battery Pack. Apple tarafından üretilen MagSafe aksesuarlarının en yenilerinden MagSafe Battery Pack, şimdilik yalnızca iPhone 12 modelleri ile çalışıyor.

Apple’ın en güncel telefonuna bu konuda yatırım yapması gelecek için de sinyaller veriyor. iPhone 13 ve devamında gelecek iPhone modellerinde de kablosuz şarj desteği olacağını tahmin etmek pek gerçek dışı olmayacaktır.

Şirketin iPhone 12 için sunduğu kablosuz şarj desteğinin bir sınırı bulunuyor. Apple, iPhone 12 modellerinin MagSafe ile 15W’a kadar daha hızlı kablosuz şarja ulaşacağını belirtiyor. Diğer Qi kablosuz şarj cihazlarında ise bu değer 7,5W’a düşüyor.

iPhone 11

Şirketin kablosuz şarj desteği sunduğu bir diğer seri ise iPhone 11 oluyor. Bir önceki nesil olan iPhone 11’de yer alan cihazlar da kablosuz şarj desteğinden mahrum kalmıyor.

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinde kablosuz şarj desteği yer alıyor. Ancak iPhone 12’den farklı olarak bu cihazlarda MagSafe desteği bulunmuyor. Bu nedenle MagSafe Battery Pack kullanmak maalesef bu seride mümkün değil.

Bu cihazın şarj değerleri de iPhone 12 ile aynı oluyor. Apple iPhone 11 ailesine ait modellerin şarj desteğinin de 7,5W olduğunu ifade ediyor.

iphone-se-3-yeni-bilgiler

Diğer Modeller

Apple tarafından üretilen diğer kablosuz şarj desteği olan telefonlar ise iPhone 8 modeline kadar uzanıyor. Şirket tarafından üretilen fiyat performans ürünü iPhone SE’nin ikinci nesli de kablosuz şarj desteği ile satışa sunuluyor.

Bunun haricinde şirket tarafından çıkartılan iPhone X, XS, XS Max ve XR modelleri de kablosuz şarj desteğine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki seri ise iPhone 8 oluyor. iPhone 8 ve 8 Plus modelleri de kablosuz şarj desteğine sahip. Ancak Apple’ın daha önceki telefonlarında maalesef kablosuz şarj desteği yer almıyor.

Kablosuz Şarj Desteği Olan Samsung Telefonlar

Teknoloji dünyasının en gözde isimlerinden Samsung da uzun süredir kablosuz şarj dünyasında yer edinmiş şirketlerden birisi. Öyle ki Apple’dan çok daha fazla Samsung modelinin kablosuz şarj desteğine sahip olduğunu söylemek mümkün.

Hatta Samsung’un kablosuz şarj destekli ürünleri Galaxy S4 zamanlarına kadar gidiyor. Hal böyle olunca yeni modellerde de kablosuz şarj desteği görmek pek anormal durmuyor.

samsung galaxy z fold 3

Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip

Şirketin ürettiği son telefonlar olan Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold modelleri, kablosuz şarj desteğine sahip telefonlar arasında yer alıyor. Üstelik sadece Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 değil, daha önceki nesiller de kablosuz şarj desteği ile donatılıyor.

Bunların arasında Galaxy Fold ve Galaxy Flip bulunuyor. Ek olarak Galaxy Z Fold 2 ve Galaxy Z Flip 5G de kablosuz şarj desteği ile sunulan modeller arasında yer alıyor.

Samsung, Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 modellerinin kablosuz şarj desteğinin değerini 10W olarak açıklıyor.

Galaxy S21 Serisi

Şirketin son model telefonları arasında yer alan Galaxy S21 ailesinin üyeleri de listede yer alıyor. Bu modellerin de kablosuz şarj desteğinden mahrum kalması düşünülemezdi. Üstelik Samsung bu seride kablosuz şarj konusunda daha da verimli.

Galaxy S21 serisinde yer alan Galaxy S21 ve Galaxy S21 Plus modellerinin kablosuz şarj desteği 15W’a kadar olarak ifade ediliyor. Üstelik bu durum Galaxy S21 FE modelinde de farklılık göstermiyor. Bu modelin de kablosuz şarj desteği 15W olarak belirtiliyor. Ancak aynı şekilde S21 Ultra modeli de 15W desteği ile sunuluyor.

Galaxy S20 Serisi

Samsung’un uzun süredir kablosuz şarj desteği verdiğini belirtmiştik. Ancak, Galaxy S20 serisi bile kablosuz şarj desteği sunduğu en yeni cihazlar arasında yer alıyor. Özellikle biraz sonra sayacağımız modellere şaşıracağınıza eminiz.

Samsung Galaxy S20 serisi modellerinin de sunduğu destek tüm seride aynı gibi gözüküyor. Samsung 15W desteğin üstüne çıkmak konusunda henüz bir adım atmıyor.

Bu serinin üyeleri arasında ise Samsung Galaxy S20 FE, S20, S20 Plus ve S20 Ultra yer alıyor. Tüm bu modeller kablosuz şarj desteği olan telefonlar arasında bulunuyor.

Galaxy Note20 Serisi

Samsung’un modellerini inceledikçe bitmeyen bir kablosuz şarj desteği serisi ile karşılaşıyoruz. Bu seriden Galaxy Note20 serisi de payını almış gibi gözüküyor. Samsung Galaxy Note20 serisinde de kablosuz şarj desteğini geri çekmiyor.Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Samsung, Galaxy Note20 serisinde de 15W kablosuz şarj desteği bulunduruyor. Galaxy Note20 ve Galaxy Note20 Ultra modelleri de 15W kablosuz şarj desteği ile sunuluyor.

Galaxy-Z-Flip-3 kablosuz şarj özelliği olan telefonlar

Diğer Modeller

Samsung’un bu kadar çok modelinde kablosuz şarj desteği olması kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber. Aynı zamanda gelecek dönemde çıkacak telefonlarında da kablosuz şarj desteği kullanacağının bir belirtisi demek mümkün.

Peki Samsung’un bu modeller haricinde kablosuz şarj desteği olan telefonları hangileri? Geçmişten günümüze bakacak olursak karşımıza çıkan en eski telefonlar Galaxy S4, Galaxy S5 ve Galaxy Note 4 modelleri oluyor.

Bunları takip eden modeller ise Galaxy S6 ailesi, Galaxy S7 ailesi, Galaxy S8 serisi, Galaxy S9 serisi ve Galaxy S10 serisi oluyor. Note tarafında ise; Galaxy Note 5, Galaxy Note 7, Galaxy Note 8, Galaxy Note 9, Galaxy Note FE ve Galaxy Note 10 serileri kablosuz şarj desteği ile karşımıza çıkıyor.

Özellikle eski modellerin bazılarında kablosuz şarj desteği için özel aksesuarlara ihtiyaç duyuluyor. Örneğin, Samsung Galaxy S4 modellerinin kablosuz şarj desteğinden faydalanmak için özel bir arka kapağa ihtiyaç duyuluyor.

Kablosuz Şarj Desteği Olan Huawei Telefonlar

Huawei de kablosuz şarj dünyasında ayak izleri olan teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Apple ve Samsung’a kıyasla biraz daha yeni olsa da hatırı sayılır miktarda telefonunda kablosuz şarj desteği bulunduğunu söylemek gerekiyor.

Mate Serisi

Huawei, Mate serisinin günümüze yakın bazı üyelerinde kablosuz şarj desteği kullanmaya başlamıştır. Bu cihazların arasında Mate RS, Mate 20 RS, Mate 30 RS ve Mate 40 RS yer almaktadır. Mate RS ve Mate 20 RS’te 15W olan bu değer Mate 30 RS’de 27W, Mate 40 RS’de ise 50W olarak ifade edilmektedir.

Bu modellerin haricinde Mate 20 Pro, Mate 30, Mate 30 Pro, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ ve Mate 40E modelleri de kablosuz şarj desteğine sahiptir. Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro+ modellerinde bu değer 50W olarak belirtilmektedir. Buna ek olarak Mate 40E modelinde 40W olan destek Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerinde ise 27W olarak ifade edilmektedir. Mate 20 Pro’da ise 15W kablosuz şarj desteği bulunmaktadır.

huawei-p50-pro

P Serisi

Huawei, P serisinde yer alan modellerinde de kablosuz şarj desteğinden faydalanmaktadır. Bu modellerin arasında P30 Pro, P40 Pro, P40 Pro+ ve P50 Pro modelleri yer almaktadır. P30 Pro modelinde desteklenen kablosuz şarj desteği 15W olarak belirtiliyor.

P40 Pro ve P40 Pro+ modellerinde ise bu değerin 27W ve 40W’a çıktığını görüyoruz. Huawei’nin en yeni modeli P50 Pro’da ise 50W kablosuz şarj desteği ye alıyor.

Kablosuz Şarj Desteği Olan Xiaomi Telefonlar

Xiaomi markası da kablosuz şarj konusunda faaliyet gösteren telefon üreticilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Mi Mix 2S modelinden beri amiral gemisi modellerine kablosuz şarj desteği sunan Xiaomi de bizi birçok seçenek ile karşılıyor.

Xiaomi’nin kablosuz şarj desteği sunan en güncel telefonu Mi Mix 4 oluyor. Bu cihazda 50W kablosuz şarj desteği yer alıyor. Bunun haricinde Mi Mix 3 ve Mi Mix 2S modellerinde de kablosuz şarj desteği bulunuyor. Bu modellerde ise destek 10W olarak ifade ediliyor.

Ayrıca Xiaomi’nin kablosuz şarj desteği sunan birkaç modeli daha mevcut. Bunlar Xiaomi Mi 9 serisi, Xiaomi Mi 10 serisi ve Xiaomi Mi 11 serisi oluyor. Üstelik bu değerler de oldukça etkileyici.

Xiaomi Resmi Olarak Kara Listeden Çıkıyor

Mi 9 serisine baktığımız zaman bizi iki farklı değer karşılıyor. Xiaomi Mi 9 20W kablosuz şarj desteğine sahip. Ancak Mi 9 Pro modeline baktığımızda bu değer 30W’a yükseliyor.

Mi 10 serisinde de benzer bir durum söz konusu. Xiaomi Mi 10, Mi 10S ve Mi 10 Pro modellerinde 30W kablosuz şarj desteği mevcut. Ancak, Mi 10 Ultra modelinde bu değer 50W’a yükseliyor. Üstelik Xiaomi, bu modelde 40 dakikada kablosuz tam dolum vadediyor.

Son olarak Mi 11 serisinde ise Xiaomi, bir seviye daha üste çıkıyor. Standart Mi 11 sürümünde 50W kablosuz şarj desteği mevcut. Fakat, Mi 11 Pro ve Mi 11 Ultra modellerinde bu değer 67W’a yükseliyor. Bu nedenle Xiaomi kullanıcılarının hızlı kablosuz şarj konusunda avantajlı olduklarını söylemekte fayda var. Ancak, batarya ömürleri konusunda aynısını söylemek pek mümkün değil.

Diğer Markalar

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlar tabii ki de bu markalarla sınırlı değil. Ancak tüm telefonlar yerine daha gözde modelleri sıralayacağımızı yazının başında belirtmiştik. Çünkü, tüm modelleri sıralamak pek mümkün değil gibi gözüküyor.

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlar arasında yer alan markalardan birisi de Sony oluyor. Sony’nin son çıkardığı Xperia 1 III ve Xperia 1 II modellerinde kablosuz şarj desteği mevcut. Bunun haricinde Xperia XZ3, Xperia XZ2 ve Xperia Z2 modelleri de kablosuz şarj desteği ile kullanıcılara sunuluyor.

Yeni Xperia Modelleri Tanıtıldı_ Xperia 1 III ve Dahası
Görsel: Sony

Kablosuz şarj özelliği olan telefonlara sahip markalardan bir diğer ise Oppo oluyor. Ancak, diğer şirketlere kıyasla çok kısıtlı model aralığında sunduğunu belirtmekte fayda var. Öyle ki; Find X3 Pro, Find X3 ve Ace 2 modelleri haricinde bir telefonunda kablosuz şarj özelliği yer almıyor.

Değinmemiz gereken önemli telefon üreticilerinden birisi de LG oluyor. Ancak LG telefon üretimini noktaladığı için en gözde modellerinden bahsetmek yeterli olacaktır. Şirketin ürettiği LG Wing ve LG Velvet modelleri kablosuz şarj desteğine sahip.Bunun haricinde LG Nexus 4’e kadar uzanan bir listede kablosuz şarj özelliği olan LG modelleri yer alıyor. Gözden kaçmaması gereken modeller arasında LG G3 de yer alıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.