En İyi Buzdolabı Önerileri – 2023

Her evin vazgeçilmez teknolojik aletleri vardır. Bazı insanlar evlerinde televizyon ya da oyun konsolu olmadan rahatlıkla yaşayabilirler. Ancak buzdolabı belki de bir evdeki en önemli teknolojik alettir. Peki en iyi buzdolabı modelleri neler?

Sizler için satışta olan buzdolabı modellerini inceledik ve özellikleriyle birlikte detaylı bir liste hazırladık. Ayrıca, buzdolabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlere de listemizde yer verdik. Böylece kendi araştırmanızı yaparken size yardımcı olacak birkaç bilgiyi de sizlerle paylaşmak istedik.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi televizyon ya da ses sistemi gibi teknolojik cihazlar bazı durumlarda lüks olabilir. Ancak durum buzdolabı gibi elzem teknolojik aletler için kesinlikle böyle değildir.

Çok yüksek sıcaklıklara çıkabilen havalarda yiyecek ve benzeri maddelerin daha hızlı bozulması işten bile değildir. Sıcak hava bu gibi durumlarda bakteri oluşumunu destekler. Bunun sonucunda ise gıda maddelerini tüketen kişi hastalıklarla karşılaşabilir.

Bu nedenle buzdolabı bir ev için artık lüks değil gerekli bir ihtiyaçtır demek pek yanlış olmayacaktır. En temelde, bir buzdolabına sahip olmak hastalıklarla karşılaşma şansınızı düşürür. Ayrıca, besinleri çürümekten korur ve ekonominize de dolaylı yoldan katkı sağlar.

Buzdolabı böylesine önemli bir gereklilik haline gelmişken kullanıcılar kendi bütçesi dahilinde en iyisini almak istiyor. Biz de bu nedenle farklı bütçelere hitap eden buzdolabı modellerini listemize eklemeye çalıştık.

Bu listeyi oluştururken kendi fiyat grubundaki en iyi buzdolabı modelini listemize eklemek için çaba gösterdik. Bunun sonucunda tüm bütçe aralıklarına hitap eden bir en iyi buzdolabı modelleri listesi ortaya çıktı.

Listemize geçmeden önce değinmemiz gereken iki konu daha mevcut. Bunlardan ilki buzdolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler. Diğeri ise en iyi buzdolabı markası. Bunların ardından en iyi buzdolabı önerilerimize geçebiliriz.

Buzdolabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu kadar önemli ve gerekli bir teknolojik cihazı alırken dikkatli olmakta fayda var. Ancak, hangi konulara dikkat etmeliyiz? Buzdolabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlere sizler için değindik.

Bütçe

Şüphesiz ki buzdolabı alırken en önemli faktör ayıracağınız bütçedir. Üstelik, bu sadece buzdolabı için değil satın alacağınız çoğu teknolojik alet için listenin üst sıralarında gelir. Bütçenizi belirledikten sonra en iyi buzdolabı modelini seçmek çok daha kolay bir hal alacaktır.

Burada önemli olan nokta bütçeniz doğrultusundaki modellerin özelliklerine hakim olmak. Örneğin, 1000 TL’lik bir bütçeyle çift kapılı ve buz makineli bir buzdolabı almak hak verirsiniz ki oldukça zordur.

Enerji Sınıfı

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise kesinlikle enerji tüketimi. Teknolojik cihazlar için daha önceden belirlenmiş bazı enerji sınıfı grupları vardır. Bu enerji sınıfları cihazın elektrik tüketimi ile ölçülür.

Peki enerji sınıfı ne için önemlidir? Bu sorunun iki cevabı mevcut: elektrik faturanız ve küresel ısınma. Enerji tüketimi şu anda küresel ısınmayı tetikleyen en önemli faktörlerden birisi. Bu nedenle A+++ ya da yeni enerji sınıflarına göre A sınıfı bir buzdolabı tercih etmeniz çok daha düşük bir enerji tüketimine yol açacaktır.

Üstelik, bu enerji tüketimi sizin elektrik faturanıza da yansıyacaktır. Bu nedenle enerji sınıfı açısından başarılı bir cihaz tercih ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Enerji sınıfını belirleyen en önemli faktörlerden birisi de buzdolabınızın kompresörüdür. Bu nedenle günümüz teknolojisine yakın kompresörler tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

modern-buzdolabi

Ses Seviyesi

Bazı buzdolabı modelleri oldukça fazla ses çıkartabilir. Özellikle eski buzdolapları bu konuda en büyük suçlulardır. Zaman içerisinde yıpranan motorları ile başınızı ağrıtabilirler. Bu sorun klimalarda da mevcuttur.

Bu nedenle yeni bir buzdolabı satın alırken dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz bir detay da ses seviyesidir. Böylelikle buzdolabının gürültüsünden mümkün olduğunca az etkilenebilirsiniz. Yüksek dB seviyesine sahip cihazlar başınıza büyük dert olabilir.

Kapasite ve Boyut

Oldukça önemli bir diğer konu da buzdolabının kapasitesidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise buzdolabında ne kadar ürün saklamak istediğinizdir. Örneğin, tek başınıza yaşıyorsanız ve buzdolabını sık sık doldurmuyorsanız 700 litre hacimli bir buzdolabı sizin için gereksiz bir harcama olacaktır.

Kapasite konusunda önemli bir nokta ise dondurucu ve soğutucu bölümlerine ait kapasitedir. Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi, dondurucu kısmını pek kullanmayacaksanız yüksek dondurucu kapasiteli bir buzdolabı bütçenizi zorlayabilir.

Kapasite ile birlikte artan ya da azalan bir diğer önemli konu ise şüphesiz boyuttur. Kimse satın aldığı buzdolabının mutfağında fazlalıkmış gibi görünmesini istemez. Bu nedenle buzdolabını koyacağınız yeri hesap edip yaklaşık boyutlarda bir model tercih etmeniz avantaj sağlayacaktır.

Tüm bu kriterleri belirlediğiniz zaman birçok modelin otomatik olarak eleneceğini göreceksiniz. Bu doğrultuda seçim yapacağınız buzdolabı sayısı da aynı şekilde azalacak. Geriye kalan ayırt edici özellikler arasından da kolaylıkla seçiminizi yapabilirsiniz.

Ufak bir not, biz bu bölümde buzdolabı alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bahsetmeye çalıştık. Bunun haricinde raf malzemesi ya da kullanım modları gibi detay özellikler sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermeniz gereken unsurlardır.

En İyi Buzdolabı Markası

Günümüzde birçok teknolojik ürünün en iyi markasının hangisi olduğu merak edilir. Tercih yaparken göz önünde bulundurulacak faktörlerden birisi olan bu unsur buzdolabı konusunda da farklılık göstermez.

En iyi buzdolabı markası konusunda kesin bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. Özellikle teknolojinin fazlasıyla geliştiği bu dönemde çoğu cihaz özellik ve kalite bakımından birbirine oldukça yakındır.

Bizim listemizde de ürünleri yer alan Samsung, Altus, Bosch ve LG gibi markalar yalnızca buzdolabı konusunda değil, pek çok beyaz eşya ve teknolojik ürün konusunda adını üst sıralara yazdırmıştır. Bu nedenle, marka seçiminde küresel pazarda güvenilir hale gelmiş şirketleri tercih etmek birkaç konuda size avantaj sağlayabilir.

en-iyi-buzdolabi-markasi

En İyi Buzdolabı Önerileri

Buzdolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler ve en iyi buzdolabı markası konularına göz attıktan sonra bizim sizler için seçtiğimiz modellere geçebiliriz. İşte sizler için listelediğimiz en iyi buzdolabı modelleri:

Altus AL 306 B

Listemizde yer alan ilk model mini bir buzdolabı oluyor. Özellikle tek başına yaşayan ve buzdolabını sıklıkla kullanmayan kişiler için mini buzdolabı modelleri harika bir seçenek oluyor.

Altus AL 306 B modeli, bizleri toplamda 114 litrelik bir hacim ile karşılıyor. Bu miktarın 101 litresi soğutucu bölümüne ait. Bu mini buzdolabı dondurucu konusunda da bize bir sürpriz yapıyor. 13 litrelik minik bir dondurucu da AL 306 B modelinde yer alıyor.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise ses seviyesi. 36 dB ses ile C sınıfı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Enerji tüketimi konusunda ise yeni AB enerji sınıfları arasında E sınıfı olarak ifade ediliyor.

Cihazın yüksekliği, genişliği ve derinliği ise 84 x 54 x 59 olarak açıklanıyor. Günde 1 kg buz yapabildiği belirtilen Altus AL 306 B’nin en güzel yanlarından birisi ise şüphesiz fiyatı. Altus AL 306 B şu anda yaklaşık 3.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Ayrıca, farklı kapasiteler için farklı ücretlendirmelere sahip olduğunu da belirtelim.

altus-al-306-b

Dijitsu DBD200

Mini buzdolabı önerimizin ardından listemize daha büyük bir model ile devam ediyoruz. En iyi buzdolabı önerilerimizin ikinci sırasını Dijitsu DBD200 alıyor.

Bu modelin net hacmi 204 litre olarak ifade ediliyor. Dondurucu tarafında 40 litrelik bir kapasiteye sahip olan model soğutucu tarafında ise 164 litre ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca, günlük dondurma kapasitesinin de 2 kg olduğu belirtiliyor.

Statik soğutma sistemine sahip model kendi fiyat aralığında oldukça başarılı özelliklere sahip. Enerji sınıfı ise eski sisteme göre A+ olarak belirtiliyor. Cihazın ses seviyesi ise 42 dB. Özellikle büyük bir boyuta sahip olmasına rağmen bu ses seviyesi oldukça etkileyici.

Ürünün boyutu ise 143 x 55 x 55 olarak ifade ediliyor. En etkileyici tarafı ise şüphesiz fiyatı oluyor. Bu modeli yaklaşık olarak 5.600 TL’ye bulmak mümkün. Eğer mini buzdolabı modelleri sizin için değilse bu buzdolabına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

dijitsu-dbd200

Uğur UES 273 D2K

En iyi buzdolabı önerileri listemizin sıradaki ürünü ise biraz daha düşük ses isteyenler için. Türkiye’nin en popüler soğutucu ve dondurucu markalarından Uğur’un UES 273 D2K, uygun fiyatı ve geniş hacmiyle dikkat çekiyor.

Cihazın net toplam kapasitesi 204 litre. 163 litrelik bir soğutucu ve 41 litrelik bir dondurucu bu cihazda yer alıyor. Bu noktada fiyat aralığındaki güçlü modellerden birisi.

Enerji sınıfı konusunda biraz daha geri kaldığını kabul etmek gerek. Yıllık 221 kWh enerji tüketen UES 273 D2K yeni enerji sınıflarına göre F sınıfı olarak ifade ediliyor. Cihazın ses seviyesi ise 40 dB olarak belirtiliyor.

143 x 55 x 55 boyutlarındaki cihazın ağırlığı ise 37 kg. 2 kg dondurma kapasitesine sahip modelde aynı zamanda 3 adet de cam raf bulunuyor. Olası bir elektrik kesintisinde ise 15 saatlik koruma süresine sahip.

Bu cihazında da dikkat çekici noktalarından birisi fiyatı. Kendini kanıtlamış markalar arasında yer alan Uğur’un UES 274 D2K modelini yaklaşık 6.500 TL’den başlayan fiyatlara satın almak mümkün.

Ugur-UES-273-D2K

Altus AL 328 T

Listemizin sıradaki modeli yeniden Altus markasına ait olarak karşımıza çıkıyor. Altus AL 328 T modeli geniş kapasitesi ile büyük bir dikkat çekiyor. Soğutucu bölmesinin net hacmi 201 litre olan AL 328 T’nin dondurucu hacmi ise 56 litre olarak belirtiliyor. Toplam net hacmi ise tam olarak 257 litre.

Bunun haricinde cihazın yıllık enerji tüketimi 252 kWh olarak ifade ediliyor. Bu değer ile yeni sisteme göre F sınıfı bir cihaz olduğunu belirtmekte fayda var. Cihazın ses seviyesi ise 42 dB. Cihazın kapısının iki taraftan da açılacak şekilde ayarlanabilmesi de büyük bir avantaj. Bunun haricinde 160 x 54 x 59 boyutlarında olan bu modelin fiyatı 7.900 TL’den başlıyor.

altus-al-328-T

Samsung RT43K6000WW

En iyi buzdolabı önerilerimizin sıradaki konuğu ise Samsung RT43K6000WW oluyor. Fiyat yükseldikçe buzdolaplarının özellikleri de aynı doğrultuda seyrediyor. Bu model geniş kapasiteye sahip nispeten uygun fiyatlı bir buzdolabı arayanlar için ideal.

Cihazın toplam hacmi 443 litre olarak ifade ediliyor. 330 litresi soğutucu olan bu cihazın 113 litresi ise dondurucu olarak iş görüyor. Cihazın enerji sınıfı ise yeni sisteme göre F olarak belirtiliyor. Yıllık 295 kWh enerji tüketimi ile F sınıfı olan bu cihazın ses seviyesi ise 41 dB.

Cihazın dikkat çeken noktalarından birisi ise “No Frost” dondurucu özelliğine sahip olması. Fiyat arttıkça gelen özelliklerden birisi olan No Frost, cihazın ve ürünlerin buz tutmasını engelleyen bir teknolojidir. Ayrıca Twin Cooling Plus isimli bir teknoloji ile yiyeceklerin tazeliğini çok daha uzun süre koruduğu ifade ediliyor.

Farklı kullanım modları da cihazın özellikleri arasında yer alıyor. 178 x 69 x 72 boyutlarındaki cihaz orta-yüksek arası bir bütçeye hitap ediyor. 11.900 TL’den başlayan fiyatlarla cihazı satın almak mümkün. Ayrıca, cihazın daha yüksek kapasiteli modellerinin olduğunu da belirtelim.

Samsung-RT43K6000WW

Profilo BD2155LFNN

Profilo, Türkiye’de buzdolabı kategorisinde hizmet veren en başarılı beyaz eşya üreticilerinden birisidir. Bu doğrultuda bizler de hazırlamış olduğumuz en iyi buzdolabı önerileri listemize Profilo BD2155LFNN ile devam ediyoruz. 453 litre hacme sahip olan buzdolabının net soğutucu hacmi 335 litre olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra buzdolabında 118 litre dondurucu hacmi mevcut.

Buzdolabının yıllık enerji tüketimi 336 kWh olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra buzdolabının ses seviyesi ise 41 dB olarak karşımıza çıkıyor. No-Frost soğutma sistemine sahip olan buzdolabında hızlı dondurma özelliği mevcut. Bunun yanı sıra buzdolabının günlük dondurma kapasitesi 12 kg olarak belirtiliyor. Orta segmentteki en başarılı buzdolabı modellerinden birisi olan Profilo BD2155LFNN, Türkiye’de 12.150 TL’den başlayan fiyatlardan satılmaktadır.

Profilo BD2155LFNN

Samsung RL4323RBAWW

En iyi buzdolabı önerileri listemize bir başka Samsung modeliyle devam ediyoruz. Özellikleri bitmek bilmeyen Samsung RL4323RBAWW/TR, en beğenilen Samsung buzdolabı modelleri arasında yer alıyor. Cihazın kapasitesi ile başlarsak bizleri toplam 435 litrelik net bir kapasite karşılıyor. Bu kapasitenin 303 litresi soğutucu bölümüne aitken 132 litresi ise dondurucu kısmına gidiyor. 185 x 70 x 70 ölçülerine sahip olduğunu da belirtelim. Net ağırlığı ise 82,5 kg olarak ifade ediliyor.

Bu fiyata sahip bir cihazda bulunmasını beklediğimiz No Frost Samsung RL4323RBAWW/TR modelinde bizleri karşılıyor. Ayrıca kullanışlı bir özellik de cihazda yer alan koku giderici oluyor. Bu modelin dış yüzeyinde bir ekran olduğunu da ifade edelim. Cihazın enerji sınıfı ise F, ses seviyesi ise 42 dB olarak belirtiliyor. İki farkı renk seçeneği ile satışa çıkan cihazın fiyatı ise 16.200 TL’den başlıyor.

Samsung-RL4323RBAWW

LG GN-H702HLHU

Listemizin sonlarına yaklaşırken daha yüksek bütçeye hitap eden modelleri inceliyoruz. LG GN-H702HLHU modeli de şüphesiz bunlardan birisi. Geniş kapasitesi ve başarılı özellikleri ile bu model de önerilerimiz arasında yer alıyor. Brüt 546 litrelik toplam kapasitesi ile oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyor. 392 litresi soğutucu, 144 litresi dondurucu olan bu cihazın boş alan konusunda tüm ihtiyaçlarınız yeterli olacağını düşünüyoruz.

Cihazın dikkat çeken bir diğer noktası ise enerji sınıfı oluyor. LG GN-H702HLHU, yıllık 309 kWh enerji tüketimiyle E sınıfına ait bir buzdolabı olarak bizleri karşılıyor. 180 x 78 x 73 cm boyutlarına sahip cihazın dış yüzeyinde ise oldukça şık bir LED ekran yer alıyor. Ses seviyesi ise 43 dB olarak ifade ediliyor.

Ayrıca, No Frost, HygieneFresh+ ve benzeri birçok teknoloji bu buzdolabında yer alıyor. Cihazın tasarımının inoks olduğunu belirtmekte de fayda var. Bu buzdolabının fiyatı ise yaklaşık 18.100 TL’den başlıyor.

LG-GN-H702HLHU En İyi Buzdolabı

Bosch KGN76AIF0N (En İyi Buzdolabı)

Listemizin sıradaki konuğu ise Bosch markasına ait bir model oluyor. Geniş iç kapasitesi, şık tasarımı ve üst düzey teknolojisi ile Bosch KGN76AIF0N, birçok kullanıcı için ideal bir buzdolabı olarak bizleri karşılıyor.

Toplamda 526 litrelik bir hacme sahip bu ürünü kullanıcılara oldukça geniş bir alan sağlıyor. 406 litrelik bir soğutucu ve 120 litrelik bir dondurucusu ile birçok kişinin ihtiyaçlarına fazlasıyla yetecektir. Enerji sınıfı olarak F sınıfında yer aldığını belirtmekte fayda var. Cihazın ses seviyesi ise 42 dB olarak ifade ediliyor. Yıllık ortalama enerji tüketimi ise 342 kWh.

Bu buzdolabının boyutuna baktığımızda bizleri 186 x 75 x 84 cm değerleri karşılıyor. Cihazın net ağırlığı ise yaklaşık 98 kilogram olarak kayıtlara geçiyor. İnoks tasarımı, tatil ve ekonomi modu, LCD paneli ve çoklu hava akışı ile oldukça güçlü bir buzdolabı olduğuna şüphe yok. Bosch KGN76AIF0N modelinin fiyatı ise yaklaşık 26.100 TL’den başlıyor.

Bosch-KGN76AIF0N En İyi Buzdolabı

Siemens KG86NAID1N (iQ500)

En iyi buzdolabı önerilerimizin son sırasında ise Siemens KG86NAID1N modeli yer alıyor. Geniş iç hacmi, yüksek enerji sınıfı ve akıllı özellikleri ile dikkat çeken bu ürün listemizdeki en pahalı model oluyor. Cihazın toplam iç hacmi 631 litre olarak ifade ediliyor. Soğutucu bölümü toplam hacmin 479 litresini karşılarken derin dondurucu kısmı ise 152 litre olarak ifade ediliyor. Cihazın boyutu ise 186 x 86 x 84 cm.

Cihazın en başarılı özelliklerinden birisi enerji sınıfı oluyor. Yıllık 246 kWh enerji tüketimi ile D sınıfı olan bu ürünün ses seviyesi ise 40 dB. Böylece listemizdeki en yüksek enerji sınıfı ürün olarak dikkat çekiyor. Ayrıca, cihazın üzerinde dijital bir LCD panel de yer alıyor.

Cihazın teknolojik özellikleri arasında No Frost, koku filtresi, çoklu hava akışı gibi unsurlar yer alıyor. Ayrıca, meyve, sebze, et ve balıkları 2 daha uzun süre taze tutan bir bölüm de cihazda kendine yer buluyor. Bu ürünün fiyatı ise yaklaşık 28.200 TL’den başlıyor.

Siemens-KG86NAID1N En İyi Buzdolabı

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.