Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarlar, günümüzde en çok kullanılan teknolojik cihazların başında gelmektedirler. Bunun sonucunda bilgisayar kullanıcıları, çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunlardan birisi de bilgisayardan ses gelmeme problemi oluyor. Teknoloji kullanıcıları, bu sorunla çok sık karşılaşabildikleri için bilgisayardan ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür diye merak edebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayardan ses gelmeme problemine neden olan sorunları ve bu sorunları nasıl çözebileceğinizi anlatacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek bilgisayardan ses gelmeme problemini kolaylıkla çözebilirsiniz!

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının en çok tercih ettikleri işletim sistemleri Windows ve MacOS sürümleri olmaktadır. İki işletim sistemini de kullanan kişiler, bilgisayardan ses gelmeme problemiyle karşılaşabiliyorlar. Bu noktada Windows kullanıcılarının uygulayabileceği çözüm yöntemleri, MacOS kullanıcılarına göre daha fazla. Çünkü Microsoft, bu noktada Windows kullanıcılarına çeşitli ses sitemini kontrol ve sorun giderme araçları sunuyor.

Bu yazımızda Windows ve MacOS kullanıcılarının ses gelmeme problemine karşı uygulayabilecekleri bazı çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen bilgisayarınızdan ses gelmeme problemi çözülmediyse cihazınız için servis desteği almanız gerekebilir.

Ses Düzeyini Kontrol Edin

Bilgisayardan ses gelmeme problemi, çoğunlukla basit sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ancak bilgisayar kullanıcıları, sorunlar esnasında karmaşık düşündükleri için sorunun kaynağını bulamayabiliyorlar. Bundan dolayı birçok bilgisayar kullanıcısı, ses gelmeme problemi esnasında ses düzeyini kontrol etmiyor. Aslında bilgisayardan ses gelmeme problemleri, bazen ses düzeyinin kapalı olmasından kaynaklanıyor.

Windows kullanıcısıysanız görev çubuğunda yer alan ses işaretine tıklayarak ses düzeyini kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Windows’ta ses düzeyi yüksek görünmesine rağmen ses kapatıldığı için ses gelmeme ihtimali de mevcut. Bundan dolayı ses düzeyi yüksek olsa dahi sesin kapalı olmadığından emin olun.

Mac kullanıyorsanız Apple menüsüne tıkladıktan sonra “Sistem Ayarları” seçeneğine tıklayın. Sonrasında karşınıza çıkan seçeneklerden “Ses”i seçerek devam edin. Ses ayarları açıldığında burada ses çıkış ayarları altında bulunan ses yüksekliğinin seviyesini kontrol edin. Eğer ses yüksekliği en düşükteyse veya ses çıkışını durdurma seçeneği aktifse bilgisayarınızdan ses gelmeyecektir. Bilgisayarınızın ses yüksekliğini artırarak ses gelmeme problemini kolaylıkla çözebilirsiniz.

Bunun yanı sıra laptoplarda ses kapatmaya yarayan kısayol tuşları mevcut. Bilgisayarınızı kullanırken fark etmeden bu tuşlara basarak bilgisayarınızın sesini kapatmış olabilirsiniz. Bundan dolayı bilgisayarınızın ses açma kapatma kısayoluna basmış olma ihtimalinize karşı bu tuşa tekrardan basarak bilgisayarınızın sesini kontrol edebilirsiniz.

Ses Çıkış Cihazını Kontrol Edin

Harici hoparlör, kulaklık gibi ses çıkış ekipmanları kullanıyorsanız bu durumda bu ekipmanları kullandığınızı unutarak farklı ses çıkış ekipmanından ses duymayı bekleyebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda aktif olan ses çıkıp ekipmanının farklı olması durumunda bilgisayarınızdan ses gelmeyebilir. Bundan dolayı bilgisayarınızdan ses gelmemesi durumunda ses çıkış cihazınızı kontrol etmelisiniz.

Windows ile çalışan bir bilgisayara sahipseniz ses çıkışını kontrol etmek için bilgisayarınızın ses ayarlarına erişmeniz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızın arama kısmına “Ses ayarları” yazarak ses ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra görev çubuğunda yer alan ses ikonuna sağ tıklayarak oradan da ses ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri - ses çıkış cihazınızı kontrol edin

Ses ayarlarına girdikten sonra karşınıza direkt ses çıkış cihazları çıkacaktır. Buradan kullanabileceğiniz ses çıkış cihazlarını kolaylıkla görüntüleyebiliyorsunuz. Karşınıza çıkan bu listeden, kullanmak istediğiniz ses çıkış cihazını seçerek bilgisayarınızdan ses gelmeme problemini kolaylıkla çözebilirsiniz.

Mac kullanıyorsanız ses çıkış cihazlarını devre dışı bırakarak bilgisayarınızın kendi hoparlörü üzerinden ses gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için harici hoparlör, kulaklık gibi ses ekipmanlarının kablolarını bilgisayarınızdan çıkartmalısınız. Böylece tercih edilen ses çıkış cihazı, doğrudan bilgisayarınızın hoparlörü olacaktır. Böylece Mac cihazınızda da ses gelmeme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Sürücülerinizi Güncel Tutun

Bilgisayardan ses gelmiyor sorununun çözüm yöntemlerinden birisi sürücüleri güncel tutmaktır. Çünkü bilgisayarlardan ses gelmesini sağlayan unsurların başında ses aygıtlarının sürücüleri gelmektedir. Sürücüler, ses aygıtlarının doğru bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sürücüler sayesinde ses aygıtları kullanıcılarına ideal performans verebilmektedirler. Bundan dolayı ses aygıtlarınızın sürücülerinizi güncel tutmanız gerekmektedir.

Windows sürümlerinde sürücülerinizi güncellemenin çeşitli yöntemleri mevcut. İlk olarak arama kısmına “Aygıt Yöneticisi” yazarak aygıtlarınıza erişim sağlayabilirsiniz. Daha sonra açılan ekrandan “Ses girişleri ve çıkışları” seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra bilgisayarınızda yer alan ses giriş ve çıkış aygıtlarını görüntüleyeceksiniz.

Bu aygıtlar arasında kullandığınız ve ses alamadığınız aygıta sağ tıklamalısınız. Daha sonra açılan seçeneklerde en üstte yer alan “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayarak sürücülerinizi güncelleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra açılan seçeneklerde en altta yer alan “Özellikler”e tıklayıp sonrasında “Sürücü” sayfasına tıklayarak aygıtınızın sürücü detaylarına ulaşabilirsiniz.

Mac cihazlarda ise sürücülerinizi güncellemek için direkt cihazınızı güncellemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra cihazınızın ses kartının modelini öğrenerek internetten ses kartının güncel sürücünü indirebilirsiniz. Böylece manuel olarak cihazınızın ses kartını güncelleyebilirsiniz.

Ses kartınızın sürücülerini güncellemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem driver güncelleme programları olmaktadır. Hem Windows hem de MacOS için geliştirilen çok çeşitli driver güncelleme programları mevcut. Bu programlar arasında sizler için ideal olan programı kullanarak ses kartı sürücülerinizi kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Ses Sorunlarını Gideri Kullanın

Bilgisayardan ses gelmiyor problemi, genel olarak yazılım kaynaklı sorunlardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı işletim sistemi geliştiricileri, ses sorunlarını gidermek için bazı araçlar geliştiriyorlar. Windows’ta da ses sorunlarını çözebilmek için ses sorunlarını giderme aracı mevcut. Eğer bilgisayardan ses gelmeme problemi için sürücülerinizi kontrol etmenize rağmen çözüm bulamadıysanız ses sorunlarını giderme aracını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Windows bilgisayarınızda ses sorunlarını giderme aracını kullanmak oldukça kolay! İlk olarak bilgisayarınızın görev çubuğunda yer alan ses ikonuna sağ tıklamalısınız. Daha sonra açılan seçenekler arasında en üstte yer alan “Ses sorunlarını gider” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Windows, cihazınızdaki ses sorunlarını denetleyecektir. Eğer yazılım kaynaklı bir soruna rastlanırsa Windows, bu sorunu sizlere sunacaktır. Böylece karşınıza çıkan sorun üzerinden bilgisayardan ses gelmeme problemini çözümleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bilgisayarınızda bulunan ses gelmeme problemini çözmek için ses ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz. Arama çubuğuna ses ayarları yazarak ses ayarları sayfasına ulaşabilirsiniz. Daha sonra açılan sayfadan aşağıda yer alan “Gelişmiş” sekmesine inmelisiniz. Buradan da “Sık karşılaşılan ses sorunlarını gider” seçeneği karşısında yer alan “Çıkış cihazları”na tıklayarak bilgisayardan ses gelmeme problemine neden olan sorunları bulabilirsiniz.

Ses Ayarlarınızı Kontrol Edin

Windows, ses konusunda oldukça kapsamlı ayarlara sahip. Bu doğrultuda Microsoft, işletim sisteminde ses ayarlarının düzenlenebileceği çeşitli ayarları kullanıcılarına sunuyor. Eğer bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa Windows’ta yer alan ses ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu doğrultuda ilk olarak bilgisayarınızın denetim masasına erişim sağlamalısınız. Daha sonra açılan ekrandan “Donanım ve Ses” seçeneğinin altında yer alan “Ses”e tıklayarak devam etmelisiniz. Ardından açılan ses seçeneklerinden kullanmış olduğunuz ses çıkış cihazına tıklayarak sağ alt kısımda yer alan özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan ses ayarları sekmesinden de “Gelişmiş” kategorisine tıklıyoruz ve burada yer alan “Ses geliştirmelerini etkinleştir” ifadesinde yer alan tik işaretini kaldırıyoruz.

Ses Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bu yöntemi uygulamanıza rağmen bilgisayardan ses gelmeme problemi devam ediyorsa ses hizmetlerini yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem için arama çubuğuna “Hizmetler” yazmanız gerekiyor. Hizmetler seçeneğine tıkladıktan sonra Windows’ta yer alan hizmetleri görüntüleyebildiğiniz bir sayfa açılacaktır. Bu sayfadan “Windows Ses” hizmetini bularak hizmete sağ tıklayıp yeniden başlat seçeneğine tıklamalısınız. Bu hizmetin yanı sıra aynı sayfada yer alan “Windows Ses Bitiş Noktası Oluşturucu” hizmetini de yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Son olarak kontrol etmeniz gereken ses ayarlarından birisi de ses biçimleridir. Bunun için denetim masasında yer alan “Donanım ve Ses” seçeneğinden sese tıklayarak devam ediyoruz. Sonrasında kayıttan yürüt kategorisinde yer alan varsayılan ses çıkış cihazını seçerek özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan seçeneklerden “Gelişmiş” başlığına tıklayarak devam ediyoruz. Son aşamada üst tarafta yer alan “Varsayılan biçim” seçeneğinden farklı ses seçeneklerini kullanabilirsiniz. Böylece ses gelmeme problemi, ses seçeneğinden kaynaklanıyorsa ses seçeneğini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Donanımlarınızı Kontrol Edin

Bilgisayardan ses gelmiyor ise bu sorunun nedenlerinden birisi donanım kaynaklı olmaktadır. Çünkü donanımlarda meydana gelen sorunlar, bilgisayardan ses gelmeme sorununa neden olmaktadır. Bu yüzden rehberimizde yer alan tüm çözüm yöntemlerini denemenize rağmen bilgisayardan hâlâ ses gelmiyorsa sorunun kaynağı donanımlarınızın bozulması olabilir.

Bilgisayarınızdan ses gelmeme probleminin donanımsal olup olmadığını anlamanın en temel yöntemi, başka bir ses aracı üzerinden bilgisayarınızdan ses gelip gelmediğini test etmektir. Örneğin laptopunuzun kendi hoparlöründen ses gelmiyorsa laptopunuza kulaklık veya harici hoparlör takarak cihazınızdan ses gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer harici bir ses aygıtı üzerinden bilgisayarınızdan ses alabiliyorsanız bilgisayardan ses gelmeme probleminin temel sebebi donanımızın bozulması olmaktadır.

Bunun yanı sıra bilgisayarın ses kartı da zarar görmüş olabilir. Bunu anlamanın yolu da bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz hiçbir ses aygıtından ses alamamaktadır. Yani laptopunuzun hoparlörünün yanı sıra kullanmış olduğunuz kulaklık, hoparlör gibi aygıtlardan da ses gelmiyorsa cihazınızın ses kartı zarar görmüş olabilir.

Eğer bilgisayardan ses gelmiyor ise ve sorunun donanım kaynaklı olduğunu tespit ettiyseniz bu durumda bozulmuş olan donanımları yenilemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın hoparlör, ses kartı gibi donanımlarını yenilemek biraz zor olabilir. Bundan dolayı bu konuda bilginiz ve deneyiminiz yoksa bilgisayarınızın daha fazla hasar görmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden eğer bilgisayarınızda donanım kaynaklı bir problem olduğunu tespit ederseniz cihazınız için servis desteği almanızı tavsiye ediyoruz.

Genel Değerlendirme

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarını kullanırlarken çeşitli problemlerle karşılaşabiliyorlar. Bu problemlerden birisi de bilgisayardan ses gelmiyor problemidir. Bilgisayardan ses gelmeme problemi, neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının en az bir kere karşılaştıkları bir sorundur. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları, bu sorunun nasıl çözülebileceğini merak etmektedirler.

Bilgisayardan ses gelmeme probleminin problemin sebebine göre çeşitli çözüm yöntemleri mevcut. Bilgisayardan ses gelmeme sorunu, çoğunlukla yazılım kanyaklı problemlerden ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra donanımların bozulması da bilgisayardan ses gelmemesine neden oluyor. Bizler de bu yazımızda sizler için hem yazılım hem de donanım kaynaklı bilgisayardan ses gelmeme sorunun çözüm yöntemlerini anlattık. Böylece rehberimizde yer alan çözüm yöntemlerini uygulayarak bilgisayardan ses gelmeme sorununu çözebilirsiniz.

Rehberimizde yer alan çözüm yöntemlerini uygulamanıza rağmen bilgisayarınızdan hâlâ ses gelmiyorsa bilgisayarınız için profesyonel bir destek almanız gerekecektir. Bundan dolayı çözüm yöntemlerine rağmen sorununuzu çözemediyseniz bilgisayarınız için servisten destek alabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bilgisayardan ses gelmeme probleminin çözüm rehberi burada sona eriyor. Bilgisayardan ses gelmeme problemi hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.