Apple’ın AR/VR Cihazını Bekleyenleri Üzecek Gelişme!

Apple’ın tanıtması beklenen AR/VR cihazını bekleyenleri üzecek bir gelişme gündeme geldi. Ortaya çıkan son iddialar ürünün WWDC22 etkinliğinde tanıtılma ihtimalini gözler önüne sermişti. Ancak yeni gelişme, Apple’ın AR/VR cihazını yakın bir dönemde tanıtmayacağını gösteriyor.

Apple konusunda güvenilir kaynaklar arasında yer alan Kuo, AR/VR başlığının seri üretime girmesi için biraz daha süreye ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Bu nedenle ürün hakkında çıkan WWDC22 iddiaları konusunda karamsar olduğunu ifade ediyor. Bir başka deyişle ürünün WWDC22’de tanıtılma ihtimalinin pek mümkün olmadığını vurguluyor.

Apple’ın yeni karma gerçeklik başlığının haziran ayında gerçekleşecek etkinlikte tanıtılmaması için birkaç sebep de analistin ifadeleri arasında yer alıyor. Kuo, ürünün seri üretime girmesinden çok daha önce tanıtılmasının rakiplerin avantajına olacağını bildiriyor. Bu sayede rakipler firmaların başlıktaki özellikleri kopyalayabileceğini belirtiyor.

Apple’ın AR/VR Başlığı Ne Zaman Tanıtılacak?

Kuo’nun ürünün çıkışı için belirttiği tarih ise 2023 yılının ilk zamanları oluyor. Ünlü araştırmacı 2022 yılında Apple’ın AR/VR başlığının çıkışının gerçekleşmeyeceğinin altını çiziyor. Bu konuda aynı düşünceye sahip birkaç araştırmacının daha olduğunu belirtmek gerek.

Geçtiğimiz günlerde Mark Gurman da aynı düşüncede olduğunu belirten ifadeleriyle gündeme gelmişti. Haftalık olarak yayımladığı bülteninde konuyu ele alan Gurman, WWDC22’de bir donanım tanıtımının muhtemel olmadığını belirtmişti. Ancak olası bir tanıtımda Apple’ın MacBook Air modelini tanıtacağını ifade etmişti. AR/VR başlığının ise WWDC22’de tanıtılmasının çok zor bir ihtimal olduğunu vurgulamıştı.

Buna ek olarak Gurman, ürünün 2023 yılına ertelenmesi hakkında da birkaç bilgi paylaşmıştı. Normal şartlarda 2022 yılında çıkması tahmin edilen ürünün gelişim sürecinde sorunların ortaya çıktığını belirtmişti. Bunların arasında aşırı ısınma sorunun bulunduğunu ifade eden Gurman yazılım ve kamera konusunda da problemlerin bulunduğuna değinmişti.

Apple’ın bu ürünü WWDC22’de tanıtmasını düşündüren en önemli etken geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan realityOS adı altında yapılmış ticari marka başvurularıydı. Apple tarafından gerçekleştirildiği düşünülen bu başvuruların, cihazın işletim sistemine ait olduğu düşünülüyor.

Gurman’ın açıkladığı bir başka bilgi ise cihazın Apple’ın yönetim kuruluna sunulduğu oluyor. Bu durum cihazın yakın bir zamanda tanıtılacağını gösteren unsurlar arasında yer alıyor. Böylece ürünün WWDC22’de olmasa bile sonbaharda gerçekleşecek Apple etkinliğinde tanıtılacağı ihtimali sürüyor.

6 Haziran tarihinde gerçekleşecek WWDC22 etkinliğinde Apple’ın iOS 16’yı tanıtacağı ifade ediliyor. iOS 16 ile birlikte yeni AR/VR teknolojilerinin de tanıtılacağı belirtiliyor. Bu teknolojilerin ileride çıkacak başlığa bir temel oluşturacağı da tahmin ediliyor.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/05/31/apple-headset-unlikely-to-be-announced-at-wwdc/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.