Apple WWDC22’de Birçok Yenilik Duyuracak!

Apple’ın önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek geliştirici etkinliği WWDC22 yeni özellikleri beraberinde getirecek. Mark Gurman tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple WWDC22’de birçok yenilik ile sahne alacak. Üstelik bu yeniliklerin hem yazılım hem de donanım anlamında olacağı ifade ediliyor.

Haftalık olarak yayımlanan “Power On” isimli basın bülteninde Gurman, WWDC22 etkinliğini ele alıyor. Apple tarafından WWDC22’de getirilecek yenilikler bültende bulunuyor. Yenilikler arasında en çok dikkat çeken ise şüphesiz iPhone 14 ile birlikte geleceği ifade edilen Always-on-Display desteği oluyor.

iPhone modellerinin yeni işletim sistemi olacak iOS 16’nın kilit ekranı için birtakım değişikliklere sahip olacağı belirtiliyor. Bu yenilikler arasında widget işlevi görecek duvar kağıtları gibi özellikler yer alıyor. Buna ek olarak iOS 16 ile Always-on-Display desteğinin sonunda iPhone modellerine geleceği ifade ediliyor. Bilindiği üzere daha önce iPhone 13’te bu özelliği geleceği belirtiliyordu.

İddiaya göre Apple’ın iPhone 13’te eklemeyi planladığı bu özelliği cihazlar piyasaya sürülmeden önce kaldırdığı bildiriliyor. Gurman, şirketin daha sonrasında özellik üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtiyor. Son halinde ise iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde Always-on-Display özelliğinin yer alacağı ifade ediliyor. Bu özellik sayesinde “Apple Watch modelleri gibi hızlı bir şekilde gözden geçirilebilir bilgiler” iPhone modellerine de geliyor.

Geçtiğimiz sene piyasaya çıkan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri 120 Hz ProMotion desteğine sahip ilk iPhone modelleri olmuştu. LTPO paneline benzer bir teknoloji ile bu cihazların yenileme hızı değişebiliyor. Ancak günümüzde iPhone modelleri minimum 10 Hz yenileme hızı değerine sahip.

Buna karşın Apple’a rakip olan şirketlerde bu değerin 1 Hz’e kadar değiştiğini görmek mümkün. Ancak Apple’ın iPhone 14 Pro serisi ile bu engeli kaldıracağı tahminler arasında. Böylece Always-on-Display’in önündeki en büyük donanım sorununun yok olacağı tahmin ediliyor. Yine de Gurman bu özelliğin iPhone 14 Pro serisinde de karşımıza çıkmama ihtimalinin altını çiziyor.

Apple WWDC22

WWDC22’de Yeni Ürün Tanıtımı Gerçekleşebilir

Bunun yanı sıra WWDC22 etkinliğinde birtakım yazılım yeniliklerinin de geleceği ifade ediliyor. Gurman, iPadOS 16 sürümünde “multitask ve pencereler için büyük ölçekli değişiklikler” geleceğinden bahsediyor. Ayrıca tvOS 16 sürümünün de birtakım geliştirmeler alacağını ifade ediyor.

Buna ek olarak watchOS 9 ile birlikte yeni saat arayüzlerinin ve düşük güç modunun Apple Watch’lara geleceğini belirtiyor. Ayrıca günlük kullanım için önemli geliştirmelerin de bu sürümde yer alacağını söylüyor. macOS 13’de ise Sistem Tercihleri penceresinin daha düzenli hale geleceğini vurguluyor.

Bunların haricinde Mesajlar uygulaması ile ilgili de birtakım yenilikler söz konusu. Gurman, uygulamanın sosyal medya benzeri işlevler kazanacağını belirtiyor. Bu durumun özellikle sesli mesajlarda kendini göstereceğini ifade ediyor. Ayrıca Sağlık uygulamasının da yeni özellikler kazanacağına değiniyor.

Gurman tüm bunların yanında Apple’ın donanımları için de açıklama yapıyor. Analist, WWDC22 etkinliğinde tanıtılması en muhtemel cihazın yeni MacBook Air olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu cihazın yeni M2 çipi ile kullanıcıların karşısına çıkacağını vurguluyor. Buna ek olarak Gurman, Apple’ın AR/VR başlığının WWDC’de tanıtımı gerçekleşecek ürünler arasında olmadığını ifade ediyor.

Gündemde olan diğer haberler Gurman’ın bilgileriyle ters düşüyor. Kuo tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni MacBook Air’da geliştirilmiş bir M2 çipi kullanmayacak. Ayrıca realityOS adına yapılan ticari marka başvuruları da ürünün yakında olduğunu gösteriyor. Fakat Gurman bu iki görüşün aksine bilgiler paylaşıyor. Tüm bu bilgilerin doğruluğu ise 6 Haziran tarihinde başlayacak WWDC22’de ortaya çıkacak.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/05/29/apple-preparing-enhanced-lock-screen-and-more/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.