Mixed Reality Portal Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde teknoloji hiç durmaksızın ileriye doğru gitmektedir. Teknoloji kullanıcıları da bir öncekinden daha dolu, daha yoğun ve yepyeni icatlara şahit olmaktadırlar. Son 10 yılda hayatımıza giren kavramlardan birisi sanal ve artırılmış gerçeklik olmuştur. Bu noktada ortaya çıkan bir diğer unsur da “mixed reality” olmaktadır. Peki “mixed reality” nedir ve Mixed Reality Portal ne işe yarar?

Windows kullanıcılarının bilgisayarında bulunan ve ne işe yaramadığını pek de anlamadıkları Mixed Reality Portal uygulamasının ne olduğunu ve ne işe yaradığını sizlere anlatacağımız bir içerik hazırladık. Mixed Reality Portal nedir sorusunu cevapladıktan sonra konuyla ilgili gerekli bilgileri de paylaştık.

İçeriğimizin başında belirttiğimiz gibi artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kavramları artık sık sık karşımıza çıkıyor. Bunlara ek olarak metaverse kavramı da günümüzde popülerlik kazanmaya başladı. Ancak bunlara ek olarak bir karma gerçeklik yani mixed reality kavramının da hayatımıza dahil olacağı tahmin ediliyor. Bunun için önemli adımlar atan Microsoft, geleceğin bu yönde ilerleyeceğini öngörüyor. Peki karma gerçeklik ve Mixed Reality Portal nedir?

Mixed Reality (Karma Gerçeklik) Nedir?

Karma gerçeklik ya da “mixed reality”, fiziksel ve dijital dünyanın karıştırılmasını sağlayan bir teknolojik gelişmedir. Bu teknolojik gelişmenin sonucunda insan ile dijital dünya daha etkileşimli bir hale gelecektir. Microsoft tarafından geliştirilen bu teknoloji, fiziksel dünyaya dijital nesneler eklemeyi sağlamaktadır.

Bir başka deyişle karma gerçeklik, dijital bir dünyayı fiziksel dünyaya getiren ya da bireylerin hologramlarını dijital dünyaya aktaran bir teknolojidir. Üstelik yapabildikleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Bu teknolojinin gelişimini sürdürdüğü günümüzde bile karma gerçeklik ile yapılabilecek onlarca aktivite vardır.

Metaverse kavramı ile benzerlik gösteren Mixed Reality, kelime anlamı olarak da iki gerçekliğin birleşmesinden yani karışımından ortaya çıkmıştır. Microsoft tarafından buna verilen en iyi örneklerden birisi Instagram’da yer alan artırılmış gerçeklik filtreleridir. Bu filtreler ile fiziksel dünyadaki görünüşünüz ile dijital dünyadaki görünüşünüz karışır. Bu işlemin ardından ise yeni bir gerçeklik ortaya çıkar. Yani, Instagram’da yer alan AR filtreleri de karma gerçekliğe örnek verilebilirler.

mixed-reality-nedir

Tabii ki Microsoft tarafından geliştirilen Mixed Reality ve Mixed Reality Portal yalnızca AR filtreleri sunmamaktadır. Microsoft, Mixed Realty ile kullanıcılarına en iyi holografik üç boyutlu modeller ve kişi temsilleriyle gerçek dünyanın karışımını sunmayı hedeflediğini belirtmektedir.

Mixed Reality kavramının ilk olarak 1994 yılında ortaya çıktığı biliniyor. Paul Milgram ve Fumio Kishino tarafından ortaya atılan bu kavram, sanallık sürekliliği kavramını da beraberinde getirdi. 1994 yılında ortaya çıkan bu yeni gerçeklik, yıllar boyunca gelişimine devam etti. Üstelik hâlâ durmaksızın ilerlemeye devam ediyor.

Ancak bu gelişimin son yıllarda yükseliş göstermesinin önemli bir nedeni de bulunuyor. Bu neden ise teknolojinin gelişim göstermesi oluyor. Grafik işleme, görüntüleme teknolojileri ve bulut sistemlerinde yaşanan gelişmeler karma gerçeklik teknolojisinin de gelişiminde büyük rol oynuyor.

Microsoft bu teknolojinin gelişimi konusunda geleceğe büyük bir umutla bakıyor. Öyle ki bilgisayarlar ve akıllı telefonlardan sonraki adımın karma gerçeklik olacağını bile belirtiyor. Üstelik bu durumun, bireysel ve işletme kullanımları için de gerçekleşeceğini vurguluyor.

Mixed Reality Portal Nedir?

Karma gerçeklik portalı ya da Mixed Reality Portal, Microsoft tarafından karma gerçeklik uygulamaları için geliştirilen yazılımdır. Bu yazılım ile Mixed Reality uygulamalarına erişim sağlamak mümkün hale gelmektedir.

Bu uygulamanın aynı zamanda bir karma gerçeklik simülatörü olduğunu belirtmek de yanlış olmayacaktır. Bir sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla Mixed Reality Portal uygulamasına bağlanabilir ve karma gerçeklik deneyimi yaşayabilirsiniz. Şu anda karma gerçeklik ile yapabileceğiniz aktiviteleri sizler için bir sonraki alt başlıkta sıraladık.

Mixed Reality Portal uygulaması, Windows 10 ile yüklü bir şekilde gelmektedir. Bu nedenle kafanızda “bu uygulamayı silmem bilgisayarıma zarar verir mi” gibi bir soru canlanabilir. Eğer herhangi bir VR başlığa sahip değilseniz ya da Mixed Reality Portal uygulamasını kullanmayacaksanız, uygulamayı silmeniz bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak bir VR başlığa sahipseniz bu uygulamayı denemek isteyebilirsiniz.

Uygulamayı indirmeden önce sistem gereksinimlerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, bilgisayarınız sizde VR başlığınız için bir kalibrasyon isteyebilir. Buna ek olarak yazılımı yüklerken 2 GB boyutunda bir yazılım daha indireceğini bilmeniz faydalı olacaktır.

mixed-reality-portal-nedir

Mixed Reality Ne İşe Yarar?

Karma gerçeklik, daha önce de belirttiğimiz gibi fiziksel ve dijital gerçekliğin birbiriyle karıştırılmış halidir. Bu nedenle, karma gerçeklik kullanıcılar için farklı kullanım alanları sunmaktadır. Bunlardan birisi Mixed Reality Portal uygulaması ile karma gerçeklik dünyanız için bir ev tasarlamak olabilir. Hologram ekleme butonu ile çeşitli mobilyalar ve nesneler gibi hologramlar ekleyebilirsiniz.

VR başlıklarla da kullanım olanağı sağlayan karma gerçeklik ile yapabileceğiniz bir başka eylem de düzenlediğiniz alanda gezinmektir. Böylece, daha geniş bir alanı kapsayacak şekilde tasarımlar yapabilir, karma gerçeklikten faydalanabilirsiniz. Windows, karma gerçeklik sırasında fiziksel dünyadaki alanının sınırlarının aşılmaması için bir işaret eklenebileceğini de belirtmiştir.

Fiziksel ve dijital alanların karıştırılması, şirket çalışanlarının da çok işine yarayacaktır. Bu sayede bomboş bir odada bile pano, ekran vb. hologramlar ekleyerek bir ofis ortamı hazırlamak mümkündür. Ancak bunların dijital dünyada eklendiği unutulmamalıdır. Örneğin, bir sandalye hologramı eklemek fiziksel dünyada oturabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Fakat, karma gerçeklikte insan hologramı eklemek de mümkündür.

Karma gerçeklik ile her ne kadar ülkemizde kullanıma sunulmuş olmasa da Cortana’yı kullanmak da mümkün. Windows’un sesli asistanı Cortana, karma gerçeklik uygulamaları sırasında da erişilebilir bir konumdadır. Bunun haricinde karma gerçeklik sırasında internetten video izlemek gibi eylemler de gerçekleştirmeniz mümkün hale gelmektedir. Ayrıca farklı internet içeriklerine de erişim sağlayabilirsiniz. Üstelik bunu 360 derecelik bir açıyla yapabiliyorsunuz.

Tüm bunlara ek olarak karma gerçeklik ile yapabileceğiniz bir diğer işlem oyun oynamak oluyor. SteamVR desteği sayesinde karma gerçeklikle oyun oynamak mümkün hale gelmektedir. Böylece, benzersiz bir oyun deneyimi de SteamVR ile sunulmaktadır.

Kısaca, artırılmış ve sanal gerçeklik arasında yer alan karma gerçeklik, dijital bir nesnenin fiziksel dünyada varmış gibi gözükmesini sağlar. Buna ek olarak fiziksel bir kişinin dijital dünyaya bir hologram gibi yansımasını mümkün kılar. Ayrıca fiziksel dünyadaki alanınızın sınırlarını dijital dünyada da oluşturmanız mümkündür. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan karma gerçeklik deneyiminden faydalanabilirsiniz.

Mixed Reality Başlıkları

Karma gerçeklik yani Mixed Reality nedir, ne işe yarar ve Mixed Reality Portal nedir sorularını cevapladık. Peki karma gerçekliği kullanmak için hangi ekipmanlara ihtiyaç var? Microsoft bu sorunun başlık kısmını iki farklı kategoriye bölmüş durumda. Bunlar holografik cihazlar ve sürükleyici VR cihazlar oluyor.

Microsoft’un tanımına göre holografik cihazlar, dijital dünyadaki bir içeriğin fiziksel dünyada yer alıyormuş gibi gözükmesi konusunda en üst seviyeye ulaşmış cihazlardır. Bu nedenle bu cihazlar karma gerçeklik için fazlasıyla uygundur.

Sürükleyici VR cihazlar ise fiziksel dünyayı tamamen kullanıcının algısından kaldırmayı ve yeni bir gerçeklik için zemin alıştırmayı hedeflemektedir. Sürükleyici bir sanal gerçeklik deneyimi ile kişinin dijital dünyada varoluş hissi yaşaması hedeflenmektedir.

Günümüzde birçok VR başlığı yer almaktadır. Ancak Microsoft tarafından örnek gösterilen modellerden birisi Samsung’un HMD Odyssey+ cihazıdır. Fiziksel çevreyi engelleyen opak görüntüleri, her yöne hareket kabiliyeti yaratmasıyla birçok kişinin tercihi haline gelmiştir.

Öte yandan holografik cihazlar kısmında ise Microsoft tarafından geliştirilen HoloLens modelleri yer almaktadır. Transparan görüntü desteği ile fiziksel ve dijital dünyaları karıştıran bir cihaz olduğunu belirtmekte fayda var. Her ne kadar iki başarılı cihaz karşımıza çıksa da maalesef bu kadarla sınırlı kalmıyor.

microsoft-hololens-mixed-reality-portal
Microsoft HoloLens

Henüz gelişmekte bir teknoloji olan karma gerçeklik için cihazların da son aşamada olduğunu söylemek mümkün değildir. Hatta tüm gerçeklik uygulamalarını çalıştıran bir cihaz olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Yukarıda verilen iki cihazın ise yalnızca karma gerçekliğin belli bir kısmındaki uygulamaları desteklediği Microsoft tarafından belirtilmiştir.

Bu iki cihaz haricinde piyasada yer alan diğer VR başlıklar ile karma gerçeklik uygulamalarından faydalanmak mümkündür. Ancak Microsoft’un HoloLens serisi ile fiziksel ve dijital dünyanın karıştığı bir görüntü almanın mümkün olduğunu belirtelim. Türkiye’de bu ürünün fiyatı 57.000 TL’den başlamaktadır.

Mixed Reality Sistem Gereksinimleri

Karma gerçeklik için ihtiyaç duyulan sistem gereksinimleri farklılık göstermektedir. Aşağıda yer alan farklı sistem gereksinimleri ile en az saniyede 60 karelik bir karma gerçeklik deneyimi yaşamanız mümkün hale gelmektedir. Tabii ki daha iyi bir sistem ile alacağınız deneyim de artış gösterecektir.

Her ne kadar minimum sistem gereksinimlerini de girmiş olsak da bazı VR başlıklar bundan daha fazlasını isteyebilir. Böyle bir durumda minimum sistem gereksinimleri için o başlığı baz almanızı tavsiye ediyoruz.

Mixed Reality Minimum Sistem GereksinimleriMixed Reality Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 7. nesil (mobil) Intel i5 veya daha iyisiİşlemci: 4. nesil Intel Core i5 işlemci ya da AMD Ryzen 5 1400 veya daha iyisi
Grafik İşlemcisi: Birleşik Intel HD Graphics 620, Nvidia GeForce MX150, Nvidia GeForce 965M ya da daha iyisiGrafik İşlemcisi: Nvidia GeForce GTX 960, Nvidia GeForce 1050, AMD RX 460, AMD RX 560 ya da daha iyisi
RAM: 8 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Depolama: 10 GB depolama alanıDepolama: 10 GB depolama alanı
USB: Type-A ya da Type-C USB 3.0USB: Type-A ya da Type-C USB 3.0
Bluetooth: Bluetooth 4.0 ya da daha iyisiBluetooth: Bluetooth 4.0 ya da daha iyisi
Bağlantı: HDMI ya da DisplayPort girişiBağlantı: HDMI ya da DisplayPort girişi

Mixed Reality’nin Geleceği

Bu içeriğimizde karma gerçeklik kavramından, gelişiminden, kullanım alanlarından ve araçlarından bahsettik. Yazımızda belirttiğimiz gibi karma gerçeklik henüz çok yeni bir kavram. Ancak büyük yankılar uyandırmaya devam ediyor. Üstelik bu durum yakın bir zamanda daha da gelişim gösterecek gibi duruyor.

Meta tarafından geliştirilen metaverse gibi karma gerçeklik uygulamaları da ilerleyen dönemde hayatımızda yer alabilir. Windows tarafından bu teknolojiye yönelik çalışmalar yapılması, bu teknolojinin bilgisayar kullanma alışkanlıklarımızı da tümüyle değiştireceğinin bir göstergesi olabilir. Ancak tüm bu konular teknolojini gelişimi ile bambaşka bir yönde de ilerleme potansiyeline sahiptir.

Günümüzde birçok şirket, üretim ve araştırmalar için karma gerçekliği kullanmaktadır. Yakın bir zamanda şirketler kullanıcılarına karma gerçeklik için ekipman dağıtabilir ve dijital ortamlarını oluşturmalarını sağlayabilir. Ancak şimdilik bu konu hakkında konuşmak tahminden öteye geçemiyor. Konuyla ilgili daha teknik bilgiler için Microsoft’un sayfasını da kontrol etmenizi öneriyoruz.

Peki siz karma gerçeklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de karma gerçeklik gelecekte sık sık karşımıza çıkacak mı? Mixed Reality ve Mixed Reality Portal ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.