Apple’ın Sanal Gerçeklik Cihazı Detaylanıyor

Apple’ın sanal ve artırılmış gerçeklik cihazı hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Şirketin uzun bir süredir üstünde çalıştığı ifade edilen ürüne dair yeni bilgiler gün yüzüne çıkıyor. Son gelen bilgiler ise ürünün gecikmesindeki nedenleri gözler önüne seriyor.

The Information tarafından paylaşılan bilgiler Apple’ın AR / VR başlığı için verdiği kararları ele alıyor. Apple’ın ürettiği yeni cihazın başka bir üründen bağımsız (standalone) olarak çalışabilmesi için uğraştığı belirtiliyor.

Paylaşılan raporda Apple’ın bir süreye kadar bağımsız bir cihaz ile güçlü ama başka bir cihaz ile eşleşen bir VR / AR cihazı arasında karar veremediği bildiriliyor. Üstelik Apple’ın AR / VR yöneticisi Mike Rockwell’in bağımsız bir cihaz istemediği ifade ediliyor.

Hatta başka bir cihaza bağlanması gereken modelde M1 Ultra’nın bile yer alacağı belirtiliyor. Ancak rapor Apple’ın üst düzey yöneticilerinin bağımsız bir model tercih ettiğini açıklıyor.

Bu karar ile birlikte üretim sürecinin daha sancılı bir hal aldığı söyleniyor. Dahası bu karar verilene kadar cihazda kullanılması planlanan çiplerin gelişim aşamasının devam etmekte olduğu ifade ediliyor.

Bu nedenle her işlemi yapacak yeni bir çip üretiminin çok zor olduğu paylaşılan raporda yer alan bilgiler arasında. Buna ek olarak ürünün bazı özelliklerinin (14 kameralı bir cihaz üretmek gibi) de hem donanım hem de yazılım mühendislerini zorladığı belirtiliyor.

applein-sanal-gerceklik-cihazi

Ürünün Tasarımında Jony Ive da Yer Alıyor

Ürünün teknik sorunları ve kararlarının haricinde tasarımıyla ilgili bilgiler de raporda mevcut. Apple’ın AR / VR başlığı için Jony Ive ile iş birliği sürdürdüğü ifade ediliyor. Üstelik Jony Ive’ın şirketten ayrılmasından sonra da Apple’a danışmanlık vermeye devam ettiği raporda yer alan bilgiler arasında.

Jony Ive’ın üründe “giyilebilir bir batarya” tercih ettiği vurgulanıyor. Ancak önceki prototiplerde bataryanın kafa bandında yer aldığı belirtiliyor. Fakat şimdilik bataryanın konumu hakkında kesin bir bilgi mevcut değil.

Ürünün çıkış tarihi hakkında da birkaç bilginin ortaya çıktığı belirtiliyor. Rapora göre ürün geçtiğimiz hafta şirketin yönetim kuruluna sunuldu. Bu nedenle yakın bir tarihte Apple’ın ürünü tanıtma ihtimali mevcut.

Ancak bu tarihin WWDC etkinliğinde ya da senenin daha da ilerleyen dönemlerinde olması muhtemel. Buna ek olarak Apple’ın sanal gerçeklik cihazının satışa çıkacağı tarih 2023 olarak tahmin ediliyor. Bu nedenle ürünün son halini görmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/5/20/23133038/apple-mixed-virtual-augmented-reality-ar-vr-headset-self-contained-device

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.