Apple’ın AR/VR Cihazı Ufukta Gözüktü!

Apple’ın geliştirdiği AR/VR cihazı hakkında yeni bir iddia gündeme geldi. Cihaz tarafından kullanılacağı düşünülen işletim sistemi ortaya çıktı. “realityOS” ismiyle çıkacağı tahmin edilen işletim sistemine ait iki adet ticari marka başvurusu bulundu. Bu başvuruların tarihleri ise Apple’ın ürünü WWDC22’de tanıtma ihtimalini akıllara getirdi.

Parker Ortolani tarafından paylaşılan bir Tweet konuyla ilgili ticari markanın kayıtlarını gün yüzüne çıkardı. realityOS isminin yanı sıra bu yazılımın AR/VR cihazında kullanılacağını destekleyen kanıtlar da mevcut. En büyük kanıtlardan birisi ise “giyilebilir bilgisayar donanımı” kategorisinin altında başvuru yapılması oluyor.

Ortolani, ürünün tanıtım tarihini destekleyen birkaç kanıttan da bahsediyor. Her iki başvurunun da 8 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştiği belirtiliyor. Ürünlerin “son başvuru tarihi” ise 8 Haziran 2022 tarihini işaret ediyor. Buna ek olarak realityOS için bir başka başvurunun da 9 Haziran 2022 tarihinde sonlandığı ifade ediliyor. Apple’ın WWDC22 etkinliği ise 6 Haziran 2022 tarihinde başlayacak.

Konuyla ilgili paylaştığı Tweet dizisinde Ortolani tüm bunların bir tesadüfün ötesinde olduğunu vurguluyor. Bu nedenle WWDC22’nin açılış konuşmasından iki gün sonraya denk gelen başvuru tarihlerine kadar birtakım açıklamaların yapılacağı ifade ediliyor.

realityOS Daha Önce de Kendini Göstermişti

Her ne kadar Apple’ın AR/VR cihazında kullanılacak işletim sistemine ait başvuruların gerçekleştiği düşünülse de dosyalarda Apple adına bir isim bulmak mümkün değil. Ancak bu başvuruları Apple’ın yaptığını düşünmeyi sağlayan birkaç ipucu yer alıyor. “Realityo Systems LLC” isimli şirkete ait olan başvurular Apple’ın daha öncesinde kullandığı paravan şirketlerle aynı adrese sahip.

Bunun ötesinde realityOS’in Apple’a ait olduğunu düşündüren çok daha önemli bir kanıt daha mevcut. Geçtiğimiz dönemde App Store kayıtlarında realityOS ismi ortaya çıkmıştı. Bu nedenle Apple ile realityOS arasındaki ilişkinin bir anda ortaya çıkmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Cihazın özellikleri hakkında da birtakım bilgiler mevcut. 4K micro-OLED ekrana, 15 adet kamera modülüne ve M serisi çipler ile eş değer güçte bir işlemciye sahip olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca el ve göz takibi ile çevresel ses özelliklerinin de AR/VR cihazında bulunacağı belirtiliyor. Buna ek olarak ürünün fiyatının ise yaklaşık 3.000 dolar civarında olacağı ifade ediliyor.

Şimdilik Apple cephesinden konuyla ilgili resmi bir duyuru yapılmadı. Ancak ortaya atılan iddialar Apple’ın yeni AR/VR cihazı hakkında WWDC22’de birtakım yeni bilgilerin açıklanacağını gösteriyor. Karantina sürecinden beri ilk defa kısmi olarak yüz yüze gerçekleşecek etkinlikte bazı basın üyeleri ve geliştiriciler de yer alacak. 6 Haziran tarihinde başlayacak etkinlikte yeni bir donanımın tanıtılıp tanıtılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/05/29/realityos-trademark-filing-ahead-of-wwdc/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.