Yeni iPhone Hakkında Tüm Bilinenler: iPhone 13

iPhone 12 serisinin çıkışıyla birlikte yeni iPhone 13 için sızıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Apple, iPhone 12 serisinde tasarım değişikliğine giderek müşterilerini dinlediğini göstermişti.Ancak iPhone 12’nin, bir eski model olan iPhone 11’den teknik özellik olarak pek bir farkı yoktu. iPhone 12 modeliyle bir ilk yapan Apple, şarj aleti ve kulaklık gibi yan ürünleri de kutu içeriğine almadı.

Her ne kadar kullanıcılar tarafından tepki görse de Apple bu kararından geri adım atmadı. iPhone modellerinin yanında M1 işlemcili bir MacBook ile de Apple, 2020 yılına noktayı koymuştu. 2021 yılında çıkması beklenen MacBook modelleri için detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz. iPhone 13 modeline geri dönelim ve yeni iPhone hakkında neler biliyoruz gelin hep birlikte bakalım.

Yeni iPhone ile Daha Küçük Bir Çentik Dizaynı

Telefon ekranlarına iPhone X modeliyle gelen çentik dizaynı, iPhone 12 modelinde de bizlerleydi. Apple, bu sefer de çizgisini pek bozmayacak gibi duruyor. Bu nedenle çentik modelini tekrardan görebiliriz. Ancak, yeni çentik dizaynının diğer modellere göre daha küçük olacağı tahminler arasındaydı.Yeni açıklanan bilgilerle bu tahmin neredeyse kesinleşti. Aksesuar üreticilerine önceden gönderilen iPhone 13 Pro maketinde yer alan çentik dizaynı yaklaşık 10mm daha küçük. Üretim bandında aksaklık olmaması ve aksesuarların zamanında yetişmesi için bu yöntem her modelde uygulanıyor.

Ayrıca, makette gözüken bir diğer yenilik de ön kameranın konumu. Apple yeni iPhone modellerinde kamerayı sol tarafta görüyoruz. Bunun sebebi ise tam olarak bilinmiyor. Ancak, donanım kısmındaki bir yer değişikliğinin sonucu olarak tahmin ediliyor.

Bunun en büyük sebeplerinden biri, iPhone 12 mini modelinde çentik kısmının telefona oranla daha büyük duruyor olmasıydı. Çünkü, iPhone 12 Mini modelinde ekran boyutu küçük olduğu için tasarımdaki çentik diğer modellere göre daha fazla göze batıyordu.

Daha küçük bir çentik modelinin gelecek olması iPhone 13 mini modelinin de bir sonraki seride yer alacağının işareti olabilir.

Bugün ortaya çıkan yeni görüntüler de daha küçük çentik dizaynı geleceğinin bir başka kanıtı.

https://twitter.com/duanrui1205/status/1383444354866372615

Yeni Face ID Sensörü de Daha Küçük Olacak

Çentik tasarımının daha küçük olacağı hakkında iddiaların ardından yeni bir söylenti de ortaya çıktı. Telefonun çentik bölümünde yer alan Face ID sensörünün daha küçük olacağı söylentileri, küçük çentik iddiasını da doğrular nitelikte.

Bu yeni çipin, bir önceki nesilde yer alan çipe göre %50 daha küçük boyutta olacağı iddia ediliyor. Bunun doğru olması halinde, çipin kaplayacağı alan da çok daha küçülecek. Bu da, çentiğin daha küçük olmasını sağlayacak.

iPhone 13

2021 Yılı iPhone mini İçin Son Sene Olabilir

Apple, iPhone modellerindeki ekran boyutunu bir hayli artırmışken iPhone 12 modeliyle attığı mini adımı ile teoride büyük bir beğeni toplamıştı. Ancak, yanlış fiyat politikasının kurbanı olan cihaz beklenenden daha az talep görmüştü.

Yine de, en sevilen cihazlardan iPhone 5 modeline en çok benzeyen mini tasarımını önümüzdeki senelerde tekrardan görecek gibiyiz diye düşünüyorduk. Ancak son derece güvenilir bir kaynak olan Ming-Chi Kuo, 2022 yılında çıkacak iPhone modellerinin arasında mini olmayacağını iddia ediyor.

6.1 ve 6.7 inçlik iki farklı ekran boyutuyla çıkacak 2022 iPhone serisi (iPhone 14) dört farklı cihazla piyasaya sürülecek. Ayrıca Kuo, 2022 serisiyle birlikte çentik tasarımından tamamen vazgeçileceğini de iddia ediyor.

Pro modellerinde 48 MP bir sensör yer alabilir. Üstelik 2022 yılı iPhone serisi, 8K video kaydı da yapabilecek.

Buna ek olarak 2023 yılı için de oldukça çarpıcı iddialar mevcut. Ekrana gömülü bir Touch ID ve Face ID sistemine ek olarak tamamı görülen bir ekranla 2023 serisinde karşılaşabiliriz.

iPhone 13 mini Sızdırıldı

Resmi kaynak olmasa da bir Weibo kullanıcısı iPhone 13 mini olduğunu iddia ettiği bir görüntü paylaştı. Görüntüdeki cihazda çapraz bir şekilde iki arka kamera yer alıyor. Geçen seneki modelin aksine kameraların konumu değişmiş gibi gözüküyor.

Sosyal medya sitesinde paylaşılan görselden cihazla ilgili başka çıkarım yapmak zor. Ancak, arka yüzeyinde çok bir farklılık olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Weibo üzerinden paylaşılan iPhone 13 mini

120 Hz Ekran Geliyor

120 Hz ekran yenileme hızını iPad Pro 2020 modelinde görmüştük. Bundan dolayı, iPhone 12 modelinde de yer alacağı beklentisi mevcuttu. Ancak Apple, kullanıcıların beklentisini boşa çıkardı ve 60 Hz yenileme hızına sahip cihazlar gördük.

Apple, bu sefer müşterilerini pek üzmeyecek gibi. Böylece 120 Hz yenileme hızını yeni iPhone modellerinde görebiliriz. iPad Pro modellerinde oldukça büyük bir işlevsellik katan 120 Hz yenileme hızı eminiz ki yeni iPhone modellerinde de istenileni verecektir.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylar en az iki iPhone 13 modelinde 120 Hz yenileme hızına sahip ekran olacağını gösteriyor.

iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Pro modellerinin LTPO ekranlara sahip olacağı tahminler arasında. iPhone için özel bir OLED ekran olan LTPO, ekranlarda değişken yenileme hızı sunan bir teknoloji.

Bu sayede iPhone 13 modelleri daha az enerji tüketirken daha başarılı ekran performansı sergileyecek.

Ortaya çıkan son bilgiler, iPhone 13 Pro Max için üretilecek olan 120 Hz ekranın Samsung Display tarafından sağlanacağını ifade ediyor. Samsung’un alandaki başarısı düşünülünce oldukça mantıklı bir hamle olduğunu söyleyebiliriz.

Daha Uzun Batarya Süresi

Apple bu zamana kadar batarya konusunda müşterilerini pek tatmin edemedi desek yanlış olmaz. Ancak, M1 MacBook modellerindeki yüksek batarya sürelerinin yeni iPhone modellerinde de mevcut olma ihtimali mevcut.

iPhone 13
MacRumors

Daha güçlü bir cihazın daha fazla batarya tüketeceğini hepimiz tahmin edebiliriz. Özellikle, 5G teknolojisinin aktifliği durumunda batarya sürelerinde pek iyi sonuç vermiyor. iPhone 12 modellerinin en büyük eksilerinden biri de bu.

Yeni cihazların 120 Hz ekran yenileme hızıyla da gelmesiyle daha uzun batarya sürelerine kesinlikle ihtiyaç olacaktır. Bu sebeple Apple daha uzun batarya sürelerine sahip yeni modeller çıkaracak gibi duruyor. En azından yeni özellikleri dengelemek adına bataryada birtakım güçlendirme çalışmaları olacaktır.

Touch ID Tekrardan Bizlerle

Apple çentik modellere geçtiğinden itibaren Touch ID modelini rafa kaldırmıştı. Face ID özelliğinin daha güvenli olduğunu düşünen Apple, Covid-19 salgınından bir darbe aldı. Kullanıcılar maske kullanımı sırasında yüz tanıma işleminin gerçekleşmediğini ve Touch ID’nin bu dönemlerde daha kullanışlı olacağını düşünmüştü. iPad Air 2020 modelinde tuş odaklı bir Touch ID gelmesi kullanıcıları umutlandırmıştı. Ancak, iPhone 12 modelinde Touch ID göremedik.

Parmak okuyucu özelliğinin 2 farklı durumdan birisiyle gelmesi bekleniyor. iPad Air 2020 modelinde gördüğümüz gibi fiziksel tuşlu bir Touch ID görebiliriz. Öte yandan, ekrana monteli bir Touch ID modeli görmemiz de oldukça olası.Touch ID

Ekrana entegre parmak okuyucu modellerini birkaç Android telefonda görmüştük. Bu sebeple Apple’ın böyle bir adım atması muhtemel.

1 TB Depolama Alanı

Apple bu zamana kadar telefon modellerinde en fazla 512 GB depolama imkânı sunmuştu. Ancak saydığımız bazı özellikler gibi bu da değişebilir. Kimi insanların telefonlarını en önemli cihazları olarak görmesi depolama konusunda sorunlar çıkarabiliyordu. Ek depolama alanları ise istenileni pek fazla veremedi.

iCloud özelliğinde de sızıntıların olması kullanıcıları üzmüştü ve kimisi için bir tercih olmaktan çıkmıştı. Bu sebeple, yeni modellerde 1 TB depolama alanını görebiliriz. Böylece galerilerde daha yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflara yer alabilir. Yüksek depolama alanlarıyla telefonlar artık bir cep bilgisayarı olarak adlandırılabilir.

Üstelik son gelişmeler bunu doğrular nitelikte. Apple’ın iPhone 12 serisiyle birlikte tanıttığı ProRAW formatı bazen çok fazla yer kaplıyor. Analist Daniel Ives tarafından yatırımcılar için paylaşılan bir notta, iPhone 13 Pro modellerinin 1 TB depolama alanına sahip olacağı ifade ediliyor.

Tüm iPhone 13 Modellerine LiDAR Desteği Gelmiyor!

Ortaya atılan bir başka çarpıcı iddia ise tüm yeni iPhone 13 modellerinde LiDAR sensörü bulunacağı oldu. Özellikle Apple’ın AR konusundaki çalışmaları bu iddiayı da destekliyordu.

Ancak, bu iddianın kesinliği hakkında görüş ayrılıkları mevcut. Daniel Ives’ın aksine güvenilir analistlerden Ming-Chi Kuo, LiDAR sensörüne sahip modellerin yalnızca iPhone 13 Pro serisi olacağını ifade ediyordu.

Ortaya çıkan son bilgiler ise Kuo’yu destekliyor. Hem iPhone 13’ün sızan görüntüleri hem de yeni raporlar; iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max cihazlarının LiDAR teknolojisine sahip olacağını gösteriyor.

Paslanmaz Çelik ve Mat Siyah Renk

Yeni iPhone modellerinden iPhone 13 Pro ile ilgili yeni bir renk iddiası da ortaya çıktı. İddiaya göre, iPhone 13 Pro cihazlar, mat siyah bir renk tercihi gelecek. Bu rengin, Uzay Grisi renginin yerine geçeceği tahminler arasında. Ayrıca bu modelin kasasının, parmak izini ve lekeleri azaltan paslanmaz çelik bir maddeden üretileceği söyleniyor.

Apple cihazlarda koyu tonlar her zaman oldukça şık duruyor. Bu nedenle, mat siyah bir renk de kullanıcıları çok mutlu edecektir. Ayrıca, parmak izi ve lekeleri azaltması kullanışlılık açısından sevindirici bir gelişme.

iPhone 13 Wi-Fi 6E ile Sunulacak

Ortaya çıkan bir başka detay ise iPhone 13 serisinin yeni bir kablosuz bağlantı protokolüne sahip olacağını gösteriyor. Daha önce iPhone 12’de yer alan Wi-Fi 6 yerini Wi-Fi 6E’ye bırakıyor. Ancak bu değişikliğin genel olarak çok büyük bir farklılık göstermeyeceği belirtiliyor.

Daha genişletilmiş bir Wi-Fi 6 protokolü olarak tanımlanan Wi-Fi 6E 6GHz ek bant genişliği sağlıyor. Kullanıcılar için sevindirici bir gelişme olsa da genel anlamda çok büyük bir farklılık katmayacağını belirtelim.

Yeni Modellerin Adı ‘‘iPhone 13’’ Olmayabilir

iPhone 9 modelinin yerini bir zamanlar iPhone X’in aldığı gibi Apple yine bir değişikliğe gidebilir. Bunun sebebi ise oldukça ilginç. Çünkü Apple risk almayı pek seven bir marka değil.

13 sayısı bazı kültürlerde uğursuz bir sayı. Hatta asansör gibi araçlarda 13 sayısına yer verilmiyor. Bu yüzden, Apple’ın bu ülkelerde satışlarda yüksek rakamları görmemesi olası.

iPhone 12S

Peki, yeni modelin adı ne olacak? Önceki birkaç modelde gördüğümüz S serisi bu modelde tekrar karşımıza çıkma ihtimali yüksek. Henüz net bir bilgi olmasa da uzak bir ihtimal değil. iPhone 12S modelleri görürsek şaşırmamak gerek.

5G Modem iPhone 15’e Kaldı

Apple tarafından üretilen ilk 5G modem biriminin iPhone 13 ile ortaya çıkabileceği iddia ediliyordu. Ancak Kuo tarafından ortaya atılan sona iddia, 5G modem biriminin 2023 yılında kullanıcılarla buluşacağı oluyor. Üstelik bu yıldan daha geç bir tarihte de kullanıcılarla buluşma ihtimali mevcut.

Apple uzun bir süredir bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Ayrıca şirket, bunun için 2019 yılında Intel’in akıllı telefon modem bölümünün bir kısmını satın almıştı. Kendi modem birimini geliştirmesi için büyük bir adım olduğuna şüphe yok.

Apple’ın 5G modem üretmesi ne anlama geliyor? Bu birimin geliştirilmesi halinde Apple 5G konusunda dışa olan bağımlılığının önüne geçecek. Şu anda şirket 5G modem ihtiyacını Qualcomm’dan sağlıyor. Ancak kendi ürettiği 5G modem birimini piyasaya sürerse bu gereklilik ortadan kalkacak.

Apple benzeri bir hamleyi M1 ile de yapmıştı. Bu SoC ile Intel’den satın alacağı işlemcileri kendisi üretti ve piyasaya sürdü.

iPhone 13 Ne Zaman Çıkacak?

Covid-19 salgını nedeniyle Apple, geçtiğimiz yıl telefon modellerinin çıkışını yılın son çeyreğinde yapmıştı. Ancak önceki yıllarda Eylül ve Ekim ayında cihazlar çıkışını yapıyordu. Bu yüzden, herhangi bir sorun olmaz yine aynı tarihlerde çıkacağını tahmin ediyoruz. Eğer Covid-19 salgınından dolayı bir ertelenme olmazsa bu sene daha erken bir tanıtım da görebiliriz.

Cihazların Türkiye’de çıkışı Amerika’ya göre daha geç oluyor. Bu sebeple, cihazların Türkiye’ye gelişi 15-20 gün gecikebiliyor. Ancak çıkış yaptığı tarihte ön siparişlere açık olacaktır. Tahminimiz Kasım ayında ya da en geç Aralık ayının başında Türkiye pazarında yeni iPhone modellerini göreceğimiz.iPhone 13 Ne Kadar Olacak?

Apple firması iPhone 12 için kutudaki eksiklere rağmen fiyatlarda artışa gitmişti. Bundan dolayı, ülkemizde de fiyatlar artmıştı. Yeni modeller için bir fiyat artışı beklenmiyor. Başlangıç modeli iPhone 13 mini için 700 dolar, iPhone 13 modeli için 800 dolar, iPhone 13 Pro modeli için 1050 dolar ve son olarak iPhone 13 Pro Max için de 1150 dolar fiyat etiketi tahminler arasında.

Ülkemizdeki başlangıç fiyatları da 10,000 TL olarak tahmin ediliyor. iPhone 12 modelinde de olduğu gibi en düşük fiyat etiketine Mini modeli sahip olacak. Öte yandan, depolama boyutunun artmasıyla fiyatlar da orantılı bir şekilde artacaktır. Unutmadan söyleyelim, döviz kurlarının da fiyatlar üzerinde etkisi olacaktır.

Son gelişmeler ise yine aynı iddiaları gösteriyor. Ayrıca, yeni modellerin EEC sertifikaları da karşımıza çıkıyor. İddialara göre, 4 ve 6 GB RAM’e sahip olacak iPhone 13 serisinin fiyatları 700-1600 dolar arasında değişiyor.

iPhone 13 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Apple son yıllarda her ne kadar telefonlarda değişikliğe pek gitmedi. Yine de son derece başarılı bir firma olduğuna şüphe yok. Bizler de Apple’ın 2021 yılına MacBook serisi ve yeni iPhone serisiyle damga vuracağını düşünüyoruz. 2021 yılı Apple için hareketli geçecek gibi duruyor.

Siz yeni iPhone 13 hakkında ne düşünüyorsunuz? En beğendiğiniz özellik ne oldu? Apple bizleri şaşırtacak mı? Sizce Apple yeni modellerde isim değişikliğine gidecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.