Yeni iPhone Hakkında Tüm Bilinenler: iPhone 13

iPhone 13
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

iPhone 12 serisinin çıkışıyla birlikte iPhone 13 için sızıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Apple, iPhone 12 serisinde tasarım değişikliğine giderek müşterilerini dinlediğini göstermişti. Ancak iPhone 12’nin, bir eski model olan iPhone 11’den teknik özellik olarak pek bir farkı yoktu. iPhone 12 modeliyle bir ilk yapan Apple, şarj aleti ve kulaklık gibi yan ürünleri de kutu içeriğine almadı.

Her ne kadar kullanıcılar tarafından tepki görse de Apple bu kararından geri adım atmadı. iPhone modellerinin yanında M1 işlemcili bir MacBook ile de Apple, 2020 yılına noktayı koymuştu. 2021 yılında çıkması beklenen MacBook modelleri için detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz. iPhone 13 modeline geri dönelim ve yeni iPhone hakkında neler biliyoruz gelin hep birlikte bakalım.

Yeni iPhone ile Daha Küçük Bir Çentik Dizaynı

Telefon ekranlarına iPhone X modeliyle gelen çentik dizaynı, iPhone 12 modelinde de bizlerleydi. Apple, bu sefer de çizgisini pek bozmayacak gibi duruyor. Bu nedenle çentik modelini tekrardan görebiliriz. Ancak, yeni çentik dizaynının diğer modellere göre daha küçük olacağı tahminler arasındaydı.

Yeni açıklanan bilgilerle bu tahmin neredeyse kesinleşti. Aksesuar üreticilerine önceden gönderilen iPhone 13 Pro maketinde yer alan çentik dizaynı yaklaşık 10mm daha küçük. Üretim bandında aksaklık olmaması ve aksesuarların zamanında yetişmesi için bu yöntem her modelde uygulanıyor.

Ayrıca, makette gözüken bir diğer yenilik de ön kameranın konumu. Apple yeni iPhone modellerinde kamerayı sol tarafta görüyoruz. Bunun sebebi ise tam olarak bilinmiyor. Ancak, donanım kısmındaki bir yer değişikliğinin sonucu olarak tahmin ediliyor.Bunun en büyük sebeplerinden biri, iPhone 12 mini modelinde çentik kısmının telefona oranla daha büyük duruyor olmasıydı. Çünkü, iPhone 12 Mini modelinde ekran boyutu küçük olduğu için tasarımdaki çentik diğer modellere göre daha fazla göze batıyordu.

Daha küçük bir çentik modelinin gelecek olması iPhone 13 mini modelinin de bir sonraki seride yer alacağının işareti olabilir.

iPhone 13

2021 Yılı iPhone mini İçin Son Sene Olabilir

Apple, iPhone modellerindeki ekran boyutunu bir hayli artırmışken iPhone 12 modeliyle attığı mini adımı ile teoride büyük bir beğeni toplamıştı. Ancak, yanlış fiyat politikasının kurbanı olan cihaz beklenenden daha az talep görmüştü.

Yine de, en sevilen cihazlardan iPhone 5 modeline en çok benzeyen mini tasarımını önümüzdeki senelerde tekrardan görecek gibiyiz diye düşünüyorduk. Ancak son derece güvenilir bir kaynak olan Ming-Chi Kuo, 2022 yılında çıkacak iPhone modellerinin arasında mini olmayacağını iddia ediyor.

6.1 ve 6.7 inçlik iki farklı ekran boyutuyla çıkacak 2022 iPhone serisi (iPhone 14) dört farklı cihazla piyasaya sürülecek. Ayrıca Kuo, 2022 serisiyle birlikte çentik tasarımından tamamen vazgeçileceğini de iddia ediyor.

Pro modellerinde 48 MP bir sensör yer alabilir. Üstelik 2022 yılı iPhone serisi, 8K video kaydı da yapabilecek.

Buna ek olarak 2023 yılı için de oldukça çarpıcı iddialar mevcut. Ekrana gömülü bir Touch ID ve Face ID sistemine ek olarak tamamı görülen bir ekranla 2023 serisinde karşılaşabiliriz.

120 Hz Ekran Geliyor

120 Hz ekran yenileme hızını iPad Pro 2020 modelinde görmüştük. Bundan dolayı, iPhone 12 modelinde de yer alacağı beklentisi mevcuttu. Ancak Apple, kullanıcıların beklentisini boşa çıkardı ve 60 Hz yenileme hızına sahip cihazlar gördük.

Apple, bu sefer müşterilerini pek üzmeyecek gibi. Böylece 120 Hz yenileme hızını yeni iPhone modellerinde görebiliriz. iPad Pro modellerinde oldukça büyük bir işlevsellik katan 120 Hz yenileme hızı eminiz ki yeni iPhone modellerinde de istenileni verecektir.

Daha Uzun Batarya Süresi

Apple bu zamana kadar batarya konusunda müşterilerini pek tatmin edemedi desek yanlış olmaz. Ancak, M1 MacBook modellerindeki yüksek batarya sürelerinin yeni iPhone modellerinde de mevcut olma ihtimali mevcut.

iPhone 13
MacRumors

Daha güçlü bir cihazın daha fazla batarya tüketeceğini hepimiz tahmin edebiliriz. Özellikle, 5G teknolojisinin aktifliği durumunda batarya sürelerinde pek iyi sonuç vermiyor. iPhone 12 modellerinin en büyük eksilerinden biri de bu.

Yeni cihazların 120 Hz ekran yenileme hızıyla da gelmesiyle daha uzun batarya sürelerine kesinlikle ihtiyaç olacaktır. Bu sebeple Apple daha uzun batarya sürelerine sahip yeni modeller çıkaracak gibi duruyor. En azından yeni özellikleri dengelemek adına bataryada birtakım güçlendirme çalışmaları olacaktır.

Touch ID Tekrardan Bizlerle

Apple çentik modellere geçtiğinden itibaren Touch ID modelini rafa kaldırmıştı. Face ID özelliğinin daha güvenli olduğunu düşünen Apple, Covid-19 salgınından bir darbe aldı. Kullanıcılar maske kullanımı sırasında yüz tanıma işleminin gerçekleşmediğini ve Touch ID’nin bu dönemlerde daha kullanışlı olacağını düşünmüştü. iPad Air 2020 modelinde tuş odaklı bir Touch ID gelmesi kullanıcıları umutlandırmıştı. Ancak, iPhone 12 modelinde Touch ID göremedik.

Parmak okuyucu özelliğinin 2 farklı durumdan birisiyle gelmesi bekleniyor. iPad Air 2020 modelinde gördüğümüz gibi fiziksel tuşlu bir Touch ID görebiliriz. Öte yandan, ekrana monteli bir Touch ID modeli görmemiz de oldukça olası.

Touch ID

Ekrana entegre edilmiş parmak okuyucu modellerini birkaç Android telefonda görmüştük. Bu sebeple Apple’ın böyle bir adım atması muhtemel.

1 TB Depolama Alanı

Apple bu zamana kadar telefon modellerinde en fazla 512 GB depolama imkânı sunmuştu. Ancak saydığımız bazı özellikler gibi bu da değişebilir. Kimi insanların telefonlarını en önemli cihazları olarak görmesi depolama konusunda sorunlar çıkarabiliyordu. Ek depolama alanları ise istenileni pek fazla veremedi.

iCloud özelliğinde de sızıntıların olması kullanıcıları üzmüştü ve kimisi için bir tercih olmaktan çıkmıştı. Bu sebeple, yeni modellerde 1 TB depolama alanını görebiliriz. Böylece galerilerde daha yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflara yer alabilir. Yüksek depolama alanlarıyla telefonlar artık bir cep bilgisayarı olarak adlandırılabilir.

Paslanmaz Çelik ve Mat Siyah Renk

Yeni iPhone modellerinden iPhone 13 Pro ile ilgili yeni bir renk iddiası da ortaya çıktı. İddiaya göre, iPhone 13 Pro cihazlar, mat siyah bir renk tercihi gelecek. Bu rengin, Uzay Grisi renginin yerine geçeceği tahminler arasında. Ayrıca bu modelin kasasının, parmak izini ve lekeleri azaltan paslanmaz çelik bir maddeden üretileceği söyleniyor.

Apple cihazlarda koyu tonlar her zaman oldukça şık duruyor. Bu nedenle, mat siyah bir renk de kullanıcıları çok mutlu edecektir. Ayrıca, parmak izi ve lekeleri azaltması kullanışlılık açısından sevindirici bir gelişme.

Yeni Modellerin Adı ‘‘iPhone 13’’ Olmayabilir

iPhone 9 modelinin yerini bir zamanlar iPhone X’in aldığı gibi Apple yine bir değişikliğe gidebilir. Bunun sebebi ise oldukça ilginç. Çünkü Apple risk almayı pek seven bir marka değil.

13 sayısı bazı kültürlerde uğursuz bir sayı. Hatta asansör gibi araçlarda 13 sayısına yer verilmiyor. Bu yüzden, Apple bu ülkelerde satışlarda yüksek rakamlara ulaşamayabilir.

iPhone 12S

Peki, yeni modelin adı ne olacak? Önceki birkaç modelde gördüğümüz S serisi bu modelde tekrar karşımıza çıkma ihtimali yüksek. Henüz net bir bilgi olmasa da uzak bir ihtimal değil. iPhone 12S modelleri görürsek şaşırmamak gerek.

iPhone 13 Ne Zaman Çıkacak?

Covid-19 salgını nedeniyle Apple, geçtiğimiz yıl telefon modellerinin çıkışını yılın son çeyreğinde yapmıştı. Ancak önceki yıllarda Eylül ve Ekim ayında cihazlar çıkışını yapıyordu. Bu yüzden, herhangi bir sorun olmaz yine aynı tarihlerde çıkacağını tahmin ediyoruz. Eğer Covid-19 salgınından dolayı bir ertelenme olmazsa bu sene daha erken bir tanıtım da görebiliriz.

Cihazların Türkiye’de çıkışı Amerika’ya göre daha geç oluyor. Bu sebeple, cihazların Türkiye’ye gelişi 15-20 gün gecikebiliyor. Ancak çıkış yaptığı tarihte ön siparişlere açık olacaktır. Tahminimiz Kasım ayında ya da en geç Aralık ayının başında Türkiye pazarında yeni iPhone modellerini göreceğimiz.

iPhone 13 Ne Kadar Olacak?

Apple firması iPhone 12 için kutudaki eksiklere rağmen fiyatlarda artışa gitmişti. Bundan dolayı, ülkemizde de fiyatlar artmıştı. Yeni modeller için bir fiyat artışı beklenmiyor. Başlangıç modeli iPhone 13 mini için 700 dolar, iPhone 13 modeli için 800 dolar, iPhone 13 Pro modeli için 1050 dolar ve son olarak iPhone 13 Pro Max için de 1150 dolar fiyat etiketi tahminler arasında.

Ülkemizdeki başlangıç fiyatları da 10,000 TL olarak tahmin ediliyor. iPhone 12 modelinde de olduğu gibi en düşük fiyat etiketine Mini modeli sahip olacak. Öte yandan, depolama boyutunun artmasıyla fiyatlar da orantılı bir şekilde artacaktır. Unutmadan söyleyelim, döviz kurlarının da fiyatlar üzerinde etkisi olacaktır.

iPhone 13 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Apple son yıllarda her ne kadar telefonlarda değişikliğe pek gitmedi. Yine de son derece başarılı bir firma olduğuna şüphe yok. Bizler de Apple’ın 2021 yılına MacBook serisi ve yeni iPhone serisiyle damga vuracağını düşünüyoruz. 2021 yılı Apple için hareketli geçecek gibi duruyor.

Siz yeni iPhone 13 hakkında ne düşünüyorsunuz? En beğendiğiniz özellik ne oldu? Apple bizleri şaşırtacak mı? Sizce Apple yeni modellerde isim değişikliğine gidecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın