Apple, iPhone 14 ile Kasa Materyalini Değiştirecek

Apple, telefonlarının tasarımını tamamıyla değiştirmeyi planlıyor. İddialara göre şirket, iPhone 14 ile birlikte telefonun kasa maddesini değiştirecek. Yeni kullanacağı materyal ise titanyum olacak!

Apple, önümüzdeki dönemde iPhone 13 serisini tanıtacak. Hakkında onlarca sızıntı ortaya çıkan cihazların nasıl özelliklere sahip olacağı üç aşağı beş yukarı belli oldu. Ancak, iPhone 14 hakkındaki bilgiler için aynısını söylemek güç.

Bu nedenle iPhone 14 hakkında ortaya çıkan her sızıntı kullanıcıları heyecanlandırıyor desek yeridir. Sızıntıların en yenisi ise iPhone 14 kasa tasarımı ve materyali ile ilgili.

Bilindiği üzere Apple, telefonlarından paslanmaz çelik ve alüminyum kullanıyor. Şimdiye kadar sadece Apple Watch Series 6’da ve Apple Card’da titanyum tercih eden şirket, önümüzdeki dönemde iPhone modelleri için de böyle bir hamle yapacak gibi gözüküyor.

2022 yılında kullanıcılarla buluşacağı tahmin edilen iPhone 14’ün, iPhone modellerine titanyum kasayı getirecek cihaz olma ihtimali yüksek. Üstelik, bu kasanın üreticisine dair de bir iddia mevcut. Söylentilere göre Foxconn, titanyum kasa için özel bir üretici olacak.

Paslanmaz çelik ile kıyaslayınca titanyumun gücü fazlasıyla ortaya çıkıyor. Her ne kadar paslanmaz çelik son derece dayanıklı olsa da titanyum ile boy ölçüşmesi zor. Titanyum, çiziklere ve darbelere karşı belirgin bir şekilde daha dayanıklı. Ayrıca, sertliği sayesinde bükülmesi de çok daha düşük bir ihtimale sahip.

Üstelik, titanyumun dikkat çektiği tek nokta daha güçlü olması da değil. Çelik kadar güçlü olan bu madde, %45 daha hafif. Alüminyum ile kıyaslamasında ise %60 kadar daha ağır kalıyor. Ancak, iki katı güçlü olduğuna da dikkat çekmek gerek. Kısaca, çok daha hafif bir şekilde çok daha güçlü bir iPhone modeli için yardımcı olacağına şüphe yok.

Apple Watch ve Apple Card

Titanyum Kasanın Kötü Yanları da Var

Kullanışlılık, sağlamlık ve işlevsellik açısından titanyumun son derece yararlı olduğunu söylemek mümkün. Ancak, iPhone modellerinin tasarımında dikkat edilen bir başka nokta daha var; güzellik.

Apple’ın titanyum kasa kullanmamak istemesinin bazı sebepleri var. Bunlardan birisi parmak izi görüntüsü. Kullanıcının parmak izi, titanyum kasanın üstünde kolaylıkla kalabilir. Bu da kesinlikle istenmeyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca, cihazın aşınma karşıtı yüzeyi farklı tasarımlar denemek için pek uygun değil. Ancak iddialara göre Apple, bu sorunların üstesinden gelmek için şimdiden çalışmaya başlamış.

Parmak izi görünümünü çok ciddi bir şekilde azaltacak oksit kaplamaların yeni iPhone modellerinde yer alması olası. Apple’ın geçtiğimiz dönemde bu konu üzerinde çalıştığına dair bilgiler mevcut. Tasarım anlamında ise farklı teknikler üzerine çalışan Apple, titanyum kasaya parlak bir görünüm kazandırmak için uğraşıyor.

Eğer tüm bu iddialar doğruysa Apple, iPhone 14 serisinin bazı cihazlarında titanyum kasa denemeleri yapabilir. Bu cihazların şimdilik sadece Pro serisi olacağı tahminler arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.