eSIM Destekleyen Telefonlar – 2023

Teknolojinin gelişmesi beraberinde dijitalleşme kavramının etkisini de artırmaktadır. Hayatımız gün geçtikçe somut nesnelerden ve analog objelerden uzaklaşmaktadır. Bunun en büyük örneklerinden birisi internet ve bulut teknolojileridir. Bir başka örnek ise eSIM olacaktır. Peki eSIM nedir ve destekleyen telefonlar nelerdir?

Bu içeriğimizde sizler için hayatımıza yeni yeni dahil olan eSIM teknolojisini anlatacağız. Bu teknolojinin ne işe yaradığından ve avantajlardan bahsedeceğiz. Sonrasında, eSIM teknolojisini destekleyen telefonlara da yer vereceğiz.

eSIM Nedir?

eSIM, fiziksel bir SIM kartı kullanmadan cihazlarınızda operatörünüzün sağladığı hizmetleri kullanmaya olanak sağlayan bir dijital SIM teknolojisidir. Bildiğiniz üzere telefonların arama yapabilmesi, hücresel veri kullanması vb. işlemler için bir operatöre abone olması gerekmektedir. Bu hizmetleri kullanmak için ise bir SIM kartına sahip olmak ve bu kartı telefona takmak şarttır.

Ancak, eSIM teknolojisi sayesinde bu kartlara olan zorunluluk ortadan kalkıyor. Özellikle akıllı saatler gibi cihazların eSIM teknolojisine kavuşması, telefondan bağımsız bir şekilde çağrı alması ve internete bağlanmasını sağlayacak önemli unsurlar arasında yer alıyor.

eSIM teknolojisinin avantajlarından da biraz bahsetmek gerek. Her şeyden önce eSIM’ın dijital olması çevre için en büyük faydası oluyor. Herhangi bir plastik kullanımı olmadan üretilmesiyle eSIM, daha çevreci bir teknoloji demek mümkün.

eSIM-nedir eSIM Destekleyen Telefonlar

Buna ek olarak yurtdışına sık çıkan kişilere birden fazla eSIM profili yükleme şansı tanıyor. Böylece herhangi bir SIM kartı değiştirmeden diğer ülkenin veri planına geçmek de mümkün hale geliyor. Aynı şey çift SIM kart kullanan kişiler için de geçerli. Bir adet somut SIM kartı bir adet de eSIM kullanarak çift SIM kartlı bir şekilde telefon kullanmak mümkün.

Bunun haricinde eSIM’in daha güvenli olduğuna dair ifadeler de yer alıyor. Somut olarak çalınabilecek bir SIM kartı bulundurmadığı için eSIM’in geleneksel SIM kartlarından daha güvenilir bir teknoloji olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak veri hırsızlığının büyük bir sorun olduğu günümüzde tamamen güvenlidir demek maalesef mümkün değil.

Bu teknolojinin birçok insan için oldukça gerekli olduğuna ve hayatlarımızı kolaylaştıracağına şüphe yok. Ancak günümüzde bu teknoloji maalesef her cihazda yer almıyor. Bu yüzden eSIM destekleyen telefonlardan da bahsedeceğiz.

eSIM Nasıl Aktive Edilir?

Eğer siz de eSIM’e geçmeye karar verdiyseniz aklınızda canlanan önemli sorulardan birisi eSIM’in nasıl aktive edileceği olacaktır. Bu aslında oldukça basit birkaç işlem gerektirmektedir. Android ve iOS cihazlar için ayrı ayrı anlatacağımız kolay adımlarla siz de eSIM teknolojisine geçiş yapabilirsiniz.

Bizim anlatacağımız yöntem cihazınızda yapmanız gereken işlemleri baz alacak. Ancak bu işlemleri gerçekleştirmeden önce bir eSIM kartı temin etmeniz gerekmekte. Burada yer alacak bilgileri telefonunuza tanımladıktan sonra eSIM kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kartı temin etmek için operatörünüzle iletişime geçmelisiniz.

eSIM-aktive-etme eSIM Destekleyen Telefonlar

Eğer operatörünüz eSIM destekliyorsa iOS cihazlar için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin.
 • Daha sonrasında Hücresel ayarlarına dokunun.
 • Burada karşınıza mavi renk ile yazılmış bir Hücresel Plan Ekle seçeneği çıkacak. Bu seçenek ile devam edin.
 • Operatörünüzün size sağladığı birkaç kod ve barkodu kullanarak eSIM’i aktif hale getirmelisiniz. İsterseniz açılan kamera ile barkodu okutabilirsiniz.
 • Eğer bu seçeneği kullanmak istiyorsanız aşağıda yer alan “Ayrıntıları Elle Girin” seçeneğine dokunun. Daha sonrasında size verilen bilgileri girin.
 • Bu işlemin ardından PIN kodunuzu girerek eSIM teknolojisini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Android bir cihazda eSIM kullanmak istiyorsanız şu işlemleri uygulamalısınız:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
 • Daha sonra Ayarlar menüsünde yer alan Bağlantılar seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemin ardından SIM Kart Yöneticisi seçeneği ile devam edin.
 • Karşınıza çıkacak seçeneklerden Mobil plan ekleme’ye dokunun.
 • İsterseniz ayrıntıları elle girebilirsiniz. Size verilen bilgileri el ile doldurarak eSIM hattınızı telefona tanımlayabilirsiniz.
 • Bu aşamada kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de barkod okutmaktır. Size verilen barkodu okutarak bilgilerin otomatik olarak tanımlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • eSIM bilgilerinizi telefona aktardıktan sonra PIN kodunuzu girerek hattınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

eSIM Destekleyen Telefonlar

eSIM’in henüz gelişmekte olan bir teknoloji olduğundan bahsettik. Bu nedenle eSIM teknolojisi henüz her markanın ürünlerinde kullanıldığını söylemek de doğru olmayacaktır. Günümüzde eSIM teknolojisini cihazlarına entegre eden en popüler telefon üreticileri Apple, Huawei ve Samsung olarak karşımıza çıkıyor. Bu üç markanın ülkemizde de satışta olan modellerine listemizde yer verdik.

eSIM Destekleyen Apple Telefonlar

iphone-13

eSIM teknolojisini kullanan üreticilerden birisinin Apple olduğunu belirtmiştik. Aslında Apple, bu teknolojiyi oldukça uzun bir süredir cihazlarında kullanıyor. Hatta bu teknolojinin öncülerinden demek de pek yanlış olmayacaktır.

Yalnızca telefonlarında değil aynı zamanda Apple Watch modellerinde de eSIM teknolojisinden yararlandığını görüyoruz. Peki hangi Apple modellerinde eSIM teknolojisi kullanılıyor?

iPhone 14

2022 yılının son dönemlerinde tanıtılan iPhone 14 serisi de eSIM destekleyen telefonlar arasında yer alıyor. Apple’ın en güçlü modelleri arasında yer alan iPhone 14 serisinin tüm modelleri de eSIM desteği ile kullanıcılara sunuluyor.

Bu seri kapsamında Apple kullanıcılarına dört farklı model sunuyor. Şirketin yıllardır süregelen iPhone modelleri arasında ilk defa iPhone 14 Max modeli dikkat çeken cihazlar arasında. Buna ek olarak klasikleşmiş iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerini görmek mümkün. Ancak görüldüğü üzere iPhone mini modeli bu seriyle son buluyor.

iPhone 13

2021 yılının Eylül ayında piyasaya çıkan iPhone 13 serisi, eSIM desteği ile çıkış yapan en son telefonlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Apple’ın oldukça güçlü bir donanım ile kullanıcılarına sunduğu bu ürün, eSIM kullanmak isteyen kullanıcıları da pas geçmiyor.

Apple bu seride iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere üç ürün kullanıma sunuyor. Bu ürünlerin tamamında eSIM desteği görmek mümkün. Buna ek olarak tüm cihazlarda 5G desteği de sunuluyor. Eğer eSIM içeren bir cihaz istiyorsanız iPhone 13 alacağınız en iyi telefonlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

iPhone 12

Apple’ın eSIM desteğiyle geliştirdiği bir diğer cihaz ise 2020 senesinde tanıtılan iPhone 12 serisi oluyor. Aynı iPhone 13 serisinde olduğu gibi Apple, iPhone 12 serisinde de dört farklı cihaz sunuyor. Üstelik bu cihazların isimleri de iPhone 13 serisiyle aynı.

iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinin hepsinde eSIM desteği yer alıyor. 2020 senesinin Ekim ayında tanıtılan bu telefon ortalığı kasıp kavurmuştu. Özellikle mini modeliyle ağızları açık bırakan Apple, bu cihazlara da 5G desteği sağladı.

iPhone 11

iPhone 13 ve iPhone 12 serilerinin çıkmasının ardından biraz daha eski kalsa da Apple iPhone 11 serisinde de eSIM desteğini unutmadı. Bu seri dahilinde çıkan modeller iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’ti.

Bu üç modelde de eSIM desteğinin bulunması kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber. Ancak 2019 yılının Eylül ayında duyurulan iPhone 11 serisinde 5G desteğinin yer almaması, diğer serilere göre bir dezavantaj. Yine de eSIM desteğine sahip olduğunu bilmek sevindirici.

Diğer Ürünler

Apple’ın eSIM desteği sağladığı bir diğer cihaz da 2020 yılında çıkmış olan 2. nesil iPhone SE oluyor. Bir fiyat/performans cihazı olarak kullanıcılara sunulan iPhone SE, eSIM desteğiyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Ancak bu cihazda da 5G Desteği yer almıyor.

Ancak 2022 senesinde duyurulan yeni 3. nesil iPhone SE 5G desteğini barındırıyor. Bu cihazın da eSIM desteği ile sunulduğunu da belirtmekte fayda var. Böylece Apple, gelecek dönemde piyasaya çıkacak cihazlarda eSIM kullanmaya devam edeceğinin haberini veriyor demek yanlış olmaz.

Üstelik Apple’ın 2019 senesinden de önceye dayanıyor. İlk olarak 2018 senesinde eSIM destekli telefonları duyurmaya başlayan Apple, iPhone XR ve iPhone XS serilerinde de eSIM desteği sunuyor. Bu modellerde de 5G desteğinin bulunmadığını belirtelim.

eSIM Destekleyen Samsung Telefonlar

Samsung Gelecek Planları

Apple haricinde eSIM destekli telefonlara ağırlık veren bir başka teknoloji üreticisi de Samsung oluyor. Koreli teknoloji devi, birkaç yıldır cihazlarına eSIM desteği eklemeye çaba gösteriyor. Aynı Apple gibi bu teknolojinin öncülerinden olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Samsung’un yenilik ve geliştirmelere açık olduğunun tek kanıtı bu da değil. Bildiğiniz üzere Samsung, katlanabilir ekranlı telefonlar üzerinde de uzun süredir çalışıyor ve çalışmaya devam ediyor. Bu alanda teknolojinin gelişmesini sağlayacağını bilmek oldukça sevindirici.

Galaxy S22 Serisi

Samsung en yeni ürün ailesi olan Galaxy S22 modelleri de şaşırtıcı olmayacak bir şekilde eSIM desteği ile piyasaya sürüldü. Seri kapsamında Galaxy S22, Galaxy S22+ ve Galaxy S22 Ultra modelleri şirketin eSIM ile sunulan en yeni ürünleri oluyor.

2022 yılında tanıtılan yeni akıllı telefon ailesi Galaxy S21 serisinin üstüne çıkmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle işlemci anlamında yeni nesil Snapdragon işlemcilerden yararlanan Samsung, performans anlamında da göz doldurucu bir cihazı piyasaya sürüyor.

Galaxy Z Serisi

Samsung’un katlanabilir modellerine Galaxy Z serisi adı altında yer vermeyi uygun gördük. Bu modeller arasında en yeni ürünlerden olan Galaxy Z Flip 3 ve Galaxy Z Fold 3 de yer alıyor. 2021 yılının Ağustos ayında tanıtılan ürünler hem eSIM hem de 5G desteğiyle kullanıcılara sunuluyor.

Bu iki model haricinde Galaxy Z Fold2 ve Galaxy Fold modelleri de eSIM desteğiyle kullanıcılara sunuluyor. 2020 yılında duyurulan Galaxy Z Fold2 ve 2019 yılında duyurulan Galaxy Z Fold, eSIM desteğine sahip olmasına karşın 5G desteği ile sunulmuyor.

Galaxy S21 Serisi

Samsung’un amiral gemisi serilerinden biri olan Galaxy S21 modelleri de eSIM desteği ile kullanıcılara sunuluyor. S21, S21 Plus ve S21 Ultra modellerinden oluşan serinin tüm modellerinde eSIM desteği yer alıyor. Buna ek olarak hepsinde 5G desteğinin de yer aldığını belirtmekte fayda var.

2021 yılının Ocak ayında tanıtılan bu seri günümüzde en popüler Android telefonlardan birisi olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu serinin en iyi telefonlar arasında da yer aldığını belirtmekte fayda var. Bunun haricinde serinin tanıtımından bir yıl sonra satışa çıkan Galaxy S21 FE modeli de eSIM desteğiyle satılıyor.

Galaxy Note20 Serisi

Samsung’un üretimine son vereceği söylentileri bulunduran Note serisinin en güncel modelleri de eSIM destekleyen telefonlar arasında yer alıyor. Galaxy Note20 serisi, 2020 yılının Ağustos ayında tanıtıldı.

Seride yer alan ürünler Note20 ve Note20 Ultra oluyor. Her iki modelde de eSIM desteği yer alıyor. Buna ek olarak Samsung bu modellere 5G desteği de ekliyor. Önümüzdeki dönemdeki akıbeti bilinmeyen Note serisinin üretimine devam edilmesi halinde eSIM desteğine sahip olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Galaxy S20 Serisi

Samsung’un eSIM desteklediği en eski serilerden birisi ise Galaxy S20 serisi oluyor. Günümüzde hala güçlü bir performans sunmayı başaran S20 serisi; S20, S20 Plus ve S20 Ultra modellerinden oluşuyor.

Samsung bu serinin tüm modellerinde eSIM desteği kullanıyor. Buna ek olarak seride karşımıza çıkan bir diğer unsur ise 5G desteği oluyor. Samsung öncü bir adım atarak bu modellerde 5G desteğini de ihmal etmiyor.

eSIM Destekleyen Huawei Telefonlar

huawei-p50

Apple ve Samsung haricinde eSIM destekleyen telefonlar üreten bir başka üretici de Huawei oluyor. Ancak Huawei’nin bu konuda diğer markalardan bir adım daha geride olduğunu görmek mümkün. Bu nedenle Türkiye’de satışta olan üç modelde eSIM desteği görebiliyoruz. İlk olarak 2020 senesinde eSIM destekli telefonlar üreten teknoloji devi, günümüzde bu özelliği kullanmaya devam ediyor.

Bu modellerden en eskisi 2020 yılının Mart ayında tanıtılan Huawei P40 serisi oluyor. Huawei tarafından geliştirilen P40 serisi içerisinde yer alan cihazlar P40 ve P40 Pro, eSIM desteği olan telefonlar olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak her iki cihazda da 5G desteği yer alıyor.

2020 yılının Ekim ayında tanıtılan Huawei Mate 40 Pro da eSIM desteği bulunduran bir başka telefon modeli oluyor. Aynı P40 serisi gibi Mate 40 Pro’da da 5G ve eSIM desteği bir arada bulunuyor. Henüz global satışı bulunmayan P50 serisi de eSIM desteğine sahip modeller arasında yer alıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.