Sadece iPhone Pro Modelleri En Yeni Çipe Sahip Olacak!

Geçtiğimiz dönemlerde ünlü analist Kuo yeni iPhone modellerinin çipleri ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. iPhone 14 serisinin tüm cihazlarında en yeni çipin kullanılmayacağına dair sözlere ifadelerinde yer vermişti. Ancak son açıklamasında Kuo, bu durumun gelecek dönemdeki tüm iPhone modellerinde karşımıza çıkacağını belirtiyor. Bir başka deyişle artık sadece iPhone Pro modelleri en güncel çipe sahip olacak!

Yılın daha erken zamanlarında yeni iPhone 14 serisinin farklı çipler kullanacağı gündeme gelmişti. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinin kullanacağı çipler değişiklik gösteriyordu. Ayrıca bu cihazlar arasında tasarım farklarının da bulunacağı iddialar arasında.

İddialara göre iPhone 14 ve iPhone 14 Max sürümleri A15 Bionic çipini kullanmaya devam edecek. Ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sürümlerinde yeni A16 Bionic işlemci yer alacak. iPhone 14 ve iPhone 14 Max sürümlerinin iPhone 13 ile aynı tasarıma ve birkaç ufak iyileştirmeye sahip olacağı belirtiliyor.

Pro serisinde ise bu durum oldukça farklılık gösteriyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Apple, iPhone 14 Pro serisinde yeni bir ekran tasarımı üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda büyük ölçekli kamera geliştirmeleri de serinin yeni cihazlarında yer alacak gibi gözüküyor.

Apple’ın benzer durumlar ile karşımıza daha önce de çıktığını söylemek mümkün. Örneğin 2017 yılında tanıtılan iPhone X yepyeni bir tasarıma ve teknolojiye sahipti. Öte yandan iPhone 8, daha eski cihazlarla bir hayli benzerlik gösteriyordu. Ancak her iki cihazda da A11 Bionic işlemci yer alıyordu. Daha sonraki senelerde de Apple aynı stratejiyi korudu. Fakat iPhone 14 serisiyle bu durum değişiklik gösterecek gibi duruyor.

iphone-13-pro

Apple’ın Yeni Çip Stratejisi

Farklı kaynaklar tarafından doğrulanan bu haber ile ilgili değişik görüşler de mevcut. Her ne kadar iPhone 14 ve iPhone 14 Max modelleri A15 Bionic kullanacak olsa da bu çipin daha güçlü bir şekilde sunulacağı belirtiliyor.

Apple’ın bu hamlesiyle ilgili akla gelen ilk konu ise küresel çip krizi oluyor. Şirketin geçici olarak eski çipleri yeni telefonlarda kullanacağı tahminler arasındaydı. Ancak Kuo’nun konuyla ilgili farklı bir açıklaması mevcut. Bu hamle ile Apple’ın yeni bir strateji denediğini ifade ediyor.

Kuo’nun analizine göre yeni çip stratejisiyle iPhone 14 Pro serisi çok daha popüler hale gelecek. Öyle ki iPhone 14 Pro’nun tüm modeller arasındaki satış beklentisinin %40 seviyelerinden %60’a çıktığı belirtiliyor.

Ancak Kuo tarafından ortaya atılan bir başka iddia artık tüm iPhone serilerinde bu durumun gerçekleşeceği oluyor. Sadece iPhone Pro modelleri en yeni çipe sahip olacak gibi gözüküyor. Giriş ve orta seviye iPhone’ların ise bir önceki serinin çipini kullanmaya devam edeceği ifade ediliyor.

Apple, iPad modellerinde de benzer bir strateji izliyor. En yeni iPad modellerinde M serisi Mac çipleri yer alırken daha uygun fiyatlı iPad modelleri iPhone çipleri kullanıyor. Her ne kadar stratejinin doğruluğu henüz bilinmese de önümüzdeki dönemde açığa kavuşacağı tahmin ediliyor. Yeni serinin ise eylül ayında gerçekleşecek bir etkinlik ile tanıtılacağı belirtiliyor.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/07/05/entry-level-mid-range-iphone-apple-chips/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.