A16 İşlemci Sadece iPhone 14 Pro Modelleriyle Sunulabilir

Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan raporlar A16 işlemcinin yalnızca iPhone 14 Pro modelleri ile sunulacağını gösteriyordu. Ortaya çıkan yeni bir rapor ise bu bulguyu destekledi. Birçok araştırmacı yalnızca iPhone 14 Pro serisinde A16 işlemci kullanılacağını ifade ediyor.

TrendForce tarafından oluşturulan bir rapor akıllı telefon üretim hacimlerini karşılaştırıyor. Bunun yanı sıra raporda iPhone 14 serisi hakkında da bilgiler mevcut. Üçüncü çeyrekte tanıtılması muhtemel olan telefonun tahmini özellikleri de bu bilgiler arasında yer alıyor.

TrendForce’un raporuna göre iPhone 14 ailesinde dört farklı model yer alacak. iPhone 14 ve iPhone 14 Max isimli modeller serinin baz sürümlerini oluşturacak. Buna ek olarak alışık olduğumuz iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sürümleri de ürünün Pro serisi olarak adlandırılacak.

TrendForce, iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinde işlemci olarak A15 kullanımını vurguluyor. TSMC’nin 5nm teknolojisi ile ürettiği bu ürünün geçtiğimiz sene çıkan iPhone modellerinde olduğunu da belirtmek gerek. A16 çipinin ise yalnızca iPhone 14 Pro serisinde yer alacağını belirtiyor. Bu bilgileri daha önce farklı kaynaklardan da gördüğümüzü belirtmek gerek.

Bunun dışında iki seri arasındaki farklar arka kamera ve depolamada kendini gösteriyor. İddiaya göre iPhone 14 Pro serisinde 256 GB ve 512 GB seçeneklerine ek olarak 1 TB alternatifi de mevcut olacak. Arka kamera kurulumunda ise iki adet 12 MP çözünürlüklü kameraya ek olarak 48 MP çözünürlüklü bir kamera Pro serisinde yer alacak.

Bunların yanı sıra iPhone 14 baz modellerinin alüminyum kasa ile sunulacağı ifade ediliyor. Pro serisinde ise çelik kullanımı dikkat çekiyor. Ürünlerin boyutları ise iPhone 14 Max ve iPhone 14 Pro Max sürümleri için 6.7 inç olarak belirtiliyor. Diğer iki model ise 6.1 inç boyuta sahip olacak gibi gözüküyor.

Samsung Birinci, Apple Kan Kaybediyor

akilli-telefon-pazar-payi-2022

Raporda yer alan bir diğer konu ise akıllı telefon üreticilerinin pazar payı oluyor. 2022 yılının ilk iki çeyreğini ele alan raporda Samsung liderliği almış gibi gözüküyor. İlk çeyrekte %23,8, ikinci çeyrekte ise %22,8 ile listenin zirvesine oturmaya hak kazanıyor. Listenin son iki sırasında ise Oppo ve Vivo bulunuyor.

Dikkat çeken bir unsur ise Apple’ın sıra kaybetmesi oluyor. İlk çeyrekte %19,3 ile listenin ikinci sırasında yer alan şirket ikinci çeyrekte %14,5 ile üçüncü sıraya düşüyor. İkinci çeyrekte yerine geçen şirket ise %14,3’ten %14,7’ye yükselen Xiaomi oluyor. Ancak bu durumun yeni iPhone 14 serisi ile değişebileceği ifade ediliyor.

Buna ek olarak 2022 yılında 5G telefon pazarının genişlediği bildiriliyor. 2019 yılında ortaya çıkan 5G destekli telefonların 2021 yılında %38 pazar payına ulaştığı belirtiliyor. 2022 yılında ise bu değerin %50’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: https://www.trendforce.com/presscenter/news/20220601-11236.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.