iPhone 14 Modelleri 120 Hz Ekrana Sahip Olacak

Apple, çok yakın zamanda iPhone 13 serisinin tanıtımını gerçekleştirecek. Apple hayranlarını en çok heyecanlandıran gelişmelerden biriyse iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekranların bulunacak olması. Araştırmacılar şimdi ise iPhone 14 ile ilgili gelişmeleri takip etmeye başladılar. Söylenenlere göre iPhone 14 modelleri 120 Hz ekrana sahip olacak.

Bilindiği üzere birçok üst model telefon artık 120 Hz ekrana sahip. Bu yüzden Apple da artık bazı cihazlarında 120 Hz ekran kullanmaya başladı.

İddialara göre iPhone 13 serisinin tüm üyelerinde 120 Hz ekran mevcut olacaktı. Ancak Apple, 120 Hz LTPO OLED ekranlar kullanıyor. Bu ekranları ise bilindiği üzere sadece Samsung üretiyor. Samsung, bu sene içerisinde yeterli sayıda LTPO ekran üretemedi. Bu yüzden de Apple, iPhone 13 serisinin tüm üyelerinde 120 Hz ekran kullanamayacak.

Ancak LG’de önümüzdeki aylarda LTPO ekran üretimine başlayacak. Bu yüzden de iddialara göre iPhone 14 serisinin tüm modelleri 120 Hz ekrana sahip olacak.

Öncelikle LG ve Apple’ın Anlaşması Gerekiyor

LG, geçtiğimiz aylarda panel üretim şirketi Avaco ile görüşmelere başladı. Şirket, yapılacak anlaşma kapsamında LTPO OLED ekran üretimine başlayacak. Ancak bu durum, LG’nin üreteceği ekranların iPhone’larda doğrudan kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Çünkü Apple, henüz LG ile bir anlaşmaya varmadı.

iPhone 14 modellerinde LG’nin ürettiği ekranların bulunabilmesi için öncelikle Apple’ın üretilen ekranları onaylaması gerekiyor. Bunun için de ekranların Apple’ın belirlediği kalite standartlarında olması gerekiyor.

iPhone 13
Görsel: MacRumors

LTPO OLED ekranları sadece Samsung tarafından üretildiğini söylemiştik. Bu yüzden de Apple aslında LG ile ekran üretimi konusunda anlaşma yapmak zorunda kalacak diyebiliriz. Çünkü artık piyasadaki birçok telefon 120 Hz ekrana sahip. Apple, piyasanın gerisinde kalmamak için artık yeni modellerinin çoğunda 120 Hz ekranlar kullanmak zorunda kalacak.

iPhone 14’ün tanıtılmasına 1 yıldan uzun bir süre var. Bu yüzden özellikle iPhone 13’ün tanıtımından bir süre sonra iPhone 14 serisi ile alakalı daha net bilgiler ortaya çıkacaktır. Ancak şimdilik görünen o ki iPhone 14 serisinin tüm modellerinde 120 Hz ekran bulunacak.

iPhone 13 henüz piyasaya çıkmadan iPhone 14 hakkında bilgilerin gelmesi Apple’ın ne kadar sıkı çalıştığının bir göstergesi. Ancak, tüm bunların birer iddia olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.

Sizlerin iPhone 14 modelleri hakkında beklentileriniz neler? iPhone 13 ile alakalı çoğu bilgi artık sızdırıldı diyebiliriz. Sizler iPhone 14’de ne gibi yenilikler yapılacağını düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.