Yapay Zeka ile Fotoğraf Nasıl Oluşturulur?

Yapay zeka ile fotoğraf oluşturma son zamanlarda oldukça popüler. Pek çok yerde yapay zeka ile oluşturulmuş görsel ve videolara rastlıyoruz. Haliyle pek çok kişi de “yapay zeka ile fotoğraf nasıl oluşturulur” sorusuna yanıt arıyor. Gelin bu soruyu birlikte yanıtlayalım.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte yapay zeka ile nasıl fotoğraf oluşturacağınızı açıklamaya çalışacağız. İlk olarak yapay zeka ile nasıl fotoğraf oluşturulduğunu açıklayacağız. Ardından en iyi yapay zeka ile fotoğraf oluşturma platformlarına değineceğiz. İçeriğimizde bu platformlar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Hazırsanız, içeriğimize başlayalım.

Yapay Zeka ile Fotoğraf Nasıl Oluşturulur?

Yapay zeka, son yılların en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki yapay zeka destekli yazılımlar her birimizin hayatında yerini almaya başladı bile. Üstelik bu teknoloji, her geçen gün geliştiriliyor.

Şu anda yapay zeka ile pek çok şeyi yapmak mümkün. Pek çok platforma entegre edilebilen bu teknoloji sayesinde yapabilecekleriniz yalnızca ödev yapmak, bir şeyler araştırmak ya da çeviri yapmak ile sınırlı değil. Çünkü yapay zeka yazılım, oyun geliştirme, sağlık hizmetleri, dijital asistanlar veya navigasyon sistemleri gibi pek çok alanda da kullanılıyor.

Günümüzde yapay zekanın oldukça dikkat çeken bir özelliği de onun görsel oluşturma becerisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu görseller bir fotoğraf ya da bir resim olabileceği gibi, bir video da olabiliyor. Eğer siz de sosyal medya kullanıyorsanız daha önce yapay zeka tarafından üretilen görsellere mutlaka rastlamışsınızdır.

Yapay zeka bu konuda öyle becerikli ki, oluşturduğu bazı görselleri gerçeğinden ayırt etmek mümkün değil. Hâl böyle olunca yapay zeka ile fotoğraf oluşturma büyük oranda ilgi çekiyor. Gelin bunu nasıl yapabileceğinize birlikte göz atalım.

Aslında yapay zeka ile bir görsel oluşturmak düşündüğünüzden çok daha basit. Çünkü şu anda bunu yapabileceğiniz pek çok platform var. Bu platformların her birinin çalışma prensibi birbirinden farklı. Örneğin seçeneğiniz platforma göre var olan bir fotoğraf üzerinden yeni bir görsel oluşturabileceğiniz ya da o görseli düzenleyebileceğiniz gibi yoktan bir görsel de üretebilirsiniz.

Dolayısıyla eğer yapay zeka ile bir fotoğraf oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey doğru platform tercihinde bulunmak olacaktır. Eğer hangi platformu kullanacağınızı bilmiyorsanız içeriğimize devam ederek en iyi yapay zeka ile fotoğraf oluşturma platformları hakkında bilgi alabilirsiniz.

En İyi Yapay Zeka ile Fotoğraf Oluşturma Platformları – 2024

Image Creator

En İyi Yapay Zeka ile Fotoğraf Oluşturma Platformları - Image Creator

Yapay zeka ile fotoğraf oluşturma platformları listesinde ilk sırada Image Creator yer alıyor. Microsoft Designer tarafından tasarlanan bu platform, oldukça kaliteli görseller oluşturmak için tüm araçlara sahip. Üstelik platformu herhangi bir ücret ödemeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

DALL-E 3 tarafından desteklenen platformun en büyük avantajlarından biri kullanım kolaylığı olarak karşımıza çıkıyor. Image Creator, hızlı bir şekilde fotoğraf ve görsel oluşturmak için oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Platformu kullanmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey Microsoft hesabınız ile oturum açmak. Eski adı “Bing Image Creator” olan platformda bir görsel hazırlamak için kutucuğa yazacağınız kelimeler ile aklınızdakini tarif etmeniz yeterli. Üstelik platform Türkçe metin desteği de sağlıyor. Yani yapay zekanın oluşturmasını istediğiniz görselleri tarif etmek için İngilizce kullanmanıza gerek kalmıyor.

ImageFX

ai fotoğraf oluşturma

En iyi yapay zeka görsel oluşturma platformlarından biri de ImageFX olarak karşımıza çıkıyor. Google tarafından geliştirilen platform, 2024 yılında hayatımıza girdi. ImageFX, Imagen 2 destekli olarak çalışıyor. Dolayısıyla platformun çalışma prensibinin “text-to-image” olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcıların yalnızca basit kelimeler ile bir görsel ortaya koymasına olanak tanıyan platform, bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. ImageFX ilk olarak ABD, Kenya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da erişime açıldı. Şu anda ise ülkemizde de kullanılabiliyor.

Platforma Google hesabınız ile hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Ardından sol tarafta göreceğiniz kutucuğa aklınızdaki görseli tarif ettikten sonra “Generate” butonunu kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada ise komutları İngilizce olarak girmeniz gerekiyor.

DALL-E 2

yapay zeka fotoğraf oluşturma ücretsiz

DALL-E 2, yapay zeka kullanarak görsel oluşturmak isteyen herkes için en ideal platformlar arasında yer alıyor. 2022’de hayatımıza giren platform, oldukça kısa sürede popüler hale geldi. Bu platformu kullanarak oldukça kaliteli sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Web sitesi aracılığı ile kullanabileceğiniz bu platform, yine “text-to-image” prensibi ile çalışıyor. Dolayısıyla DALL-E 2 ile bir fotoğraf oluşturmak için öncelikle zihninizdeki görseli kelimeler ile açıklamanız gerekiyor. Bu aşamada dilediğiniz kadar detaylandırma yapmanız ise mümkün.

Aklınızdakini açıkladıktan sonra platform sayesinde 4 farklı görsel sonucu alıyorsunuz. Platform temelde bir kredi sistemi ile birlikte çalışıyor. Yani kullanıcılar her görsel için belirli sayıda kredi puanı harcıyor. Eğer Nisan 2023’ten önce bir hesap oluşturduysanız ücretsiz olarak her ay 15 kredi alıyorsunuz.

Ancak bu tarihten sonra kayıt olan kullanıcıların platformu kullanmaya başlamak için ilk olarak 115 krediyi satın alması gerekiyor. Bunun pek çok açıdan bir dezavantaj olduğunu söylemek mümkün. Bu durum, DALL-E 2’nin en kaliteli platformlardan biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Starry AI

yapay zeka görsel oluşturma

Yapay zeka ile fotoğraf oluşturma için kullanabileceğiniz en iyi platformlardan biri de Starry AI. Kendi web sitesi üzerinden kullanabileceğiniz bu platform pratik bir arayüze sahip. Platform üzerinden ücretsiz bir şekilde kendi görsellerinizi üretmeye başlayabilirsiniz.

Web sitesine girdikten sonra tek yapmanız gereken “Start Creating for Free” butonuna tıklamak. Daha sonra kendinize bir hesap oluşturmanız isteniyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra oluşturmak istediğiniz görsel ile ilgili bilgileri vererek saniyeler içinde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Platform, her seferinde sizin için 4 farklı görsel üretiyor. Aynı zamanda oluşturmak istediğiniz görsel için sinematik, anime, fotoğraf gerçekliği, sci-fi ya da cyberpunk gibi farklı stiller seçmenize olanak tanıyor. Bunun yanı sıra görsel için farklı boyutlar seçmeniz de mümkün.

DreamStudio

ai image genrator

Stability AI tarafından tasarlanan DreamStudio, yapay zeka ile ilgi çekici fotoğraflar oluşturmak isteyen herkes için önerebileceğimiz platformlar arasında yer alıyor. Oldukça pratik bir kullanım sunan platform, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap ediyor.

Text-to-image prensibi ile çalışan platform, verdiğiniz bilgiler ışığında 4 farklı görsel oluşturuyor. Kendi görsellerinizi oluşturmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey web sitesine girmek ve bir hesap oluşturmak. Üstelik kredi sistemi ile çalışan platform, tüm yeni hesaplara 25 krediyi ücretsiz olarak tanımlıyor.

Bu platform, kullanıcıların bir görsel oluştururken ne istediklerinin yanı sıra ne istemediklerini de belirtmesini mümkün hale getiriyor. Dolayısıyla bir görsel oluştururken ne istemediğinizi de tanımlayarak daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Leonardo AI

ai image generator

En iyi yapay zeka ile fotoğraf oluşturma listemiz Leonarda AI ile devam ediyor. Leonardo AI, yine “text-to-image” prensibi ile çalışan platformlar arasında karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla metin üzerinden bir görsel oluşturmak istiyorsanız bu platformu kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgi çekici ve yaratıcı sonuçlar ortaya koyan platformu kullanmak için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı ücretsiz olarak oluşturmanız ise mümkün. Bunun yanı sıra platformun arayüzü herkes için bir hayli açıklayıcı ve pratik. Bu sayede saniyeler içinde bir görsel oluşturmanıza olanak tanıyor.

Dream

ücretsiz yapay zeka fotoğraf oluşturma

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz Dream by WOMBO ile her yerde kendi görsellerinizi oluşturabilirsiniz. Başarılı sonuçlar veren Dream, pek çok teknoloji kullanıcısı tarafından sevilerek kullanılıyor. Öyle ki platformun mobil uygulaması, 2022 yılında Google Play’deki en iyi genel uygulama seçildi.

Dream, yapay zeka ile çeşitli görseller oluşturma konusunda oldukça ilgi çekici sonuçlar ortaya çıkarıyor. Platform ile bir görsel oluşturmak için yapmanız gereken tek şey aklınızdakileri kelimelere dökmek. Görsellerinizi oluşturmak için nasıl bir stil istediğinizi de pratik bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Platformun ücretsiz bir sürümü mevcut. Ancak bu sürümde her seferinde 4 sonuç yerine yalnızca 1 sonuç oluşturma hakkınız bulunuyor. Daha fazla görsel istiyorsanız üyeliğinizi bir üst sürüme taşımanıza gerekiyor. Bu durumda ise gereken aylık abonelik ücretini ödemelisiniz.

Jasper AI Art Generator

ai image generator

En iyi yapay zeka ile fotoğraf oluşturma platformlarından biri de Jasper AI Art Generator olarak karşımıza çıkıyor. Bu platformun arayüzünün kullanıcı dostu olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla oldukça pratik bir şekilde görsellerinizi hazırlamaya olanak tanıyor.

Jasper AI Art Generator, kaliteli sonuçlar sunuyor. Farklı stillerde görseller üretebileceğiniz bu platform sayesinde berrak görseller elde edebilirsiniz. Üstelik platform sizler için çok hızlı bir şekilde görsel oluşturuyor. Yaratıcılığın ise bir sınırı bulunmuyor.

Web sitesine girerek platformu kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir görsel üretmek için kelimelerin gücünden faydalanmanız yeterli. Ücretli olarak hizmet veren bu platformun ücretsiz deneme sürümünü kullanarak aboneliğe başlamadan önce bir deneme yapabilirsiniz.

MidJourney

yapay zeka fotoğraf oluşturma

Midjourney, yapay zeka ile gerçekçi bir görüntü oluşturmak isteyen herkesin tercih edebileceği bir platform olarak kullanıcılarına hizmet veriyor. Text-to-image prensibi ile çalışan bu platform gerçekten de oldukça ilgi çekici sonuçlar ortaya koyuyor.

Yazdığınız özellikler ve detaylar dahilinde görseller oluşturabilen platform, görsellerinizi en iyi şekilde hazırlamak için pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Net ve berrak sonuçlar elde edebileceğiniz platform sayesinde gerçeğe yakın çıktılar almanız mümkün.

Platformun en büyük dezavantajı ise ücretli bir şekilde erişime açık olması. Bunun için Midjourney bir aylık abonelik sistemi uyguluyor. Dolayısıyla platformu kullanmak için öncelikle abonelik ücretini ödeyerek bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra platform arayüzünün diğer platformlara kıyasla biraz daha karmaşık olduğunu söylemekte fayda var. Ancak elbette bu Midjourney kullanmaya engel değil. Fotoğraf gerçekliğinde görseller oluşturmak istiyorsanız Midjourney sizin için ideal olabilir.

Yapay Zeka ile Fotoğraf Nasıl Oluşturulur: Genel Değerlendirme

Yapay zeka, son zamanlarda adını pek çok alanda duyduğumuz benzersiz bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Hem yapay zeka hem de yapay zekayla geliştirilen çeşitli teknolojiler insan yaşamının pek çok alanında kullanılıyorlar. Böylece her geçen gün gelişmekte olan yapay zeka ile şimdiden pek çok şeyi yapmak mümkün hale geldi.

Fotoğraf ve görsel oluşturmak da yapay zeka ile yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Üstelik bu alanda yapay zeka kullanarak oldukça yaratıcı ve ilgi çekici sonuçlar elde etmek mümkün. Dolayısıyla da bu işlemin nasıl yapıldığı pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte yapay zeka ile fotoğraf oluşturma konusunu ele aldık. İçeriğimizde yapay zeka ile fotoğraf nasıl oluşturulur sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Ardından yapay zeka ile fotoğraf oluşturmak isteyenlerin kullanabileceği en iyi platformları derledik. İçeriğimizi okuyarak en iyi yapay zeka ile fotoğraf oluşturma platformları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.