DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

DSLR fotoğraf makinesi nedir? Fotoğraf makineleri uzun süredir kullanılıyor gibi gözükse de dünya tarihinde son derece yeni ürünler olarak nitelendirmek mümkündür. Bu nedenle günümüzde de gelişmeye devam eden bu teknolojiye ayak uydurmak pek kolay olmayabilir. Belki de bu nedenden birçok kişi DSLR fotoğraf makinesi nedir sorusunu soruyor.

Biz de bu nedenle sizler için DSLR fotoğraf makinesine dair cevapların bulunduğu bir içerik hazırlamak istedik. Bu içerikte DSLR nedir ve nasıl çalışır gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsanız bu ürünlerin avantajları ve dezavantajlarına da içeriğimizden erişebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak aynasız fotoğraf makineleri ve DSLR cihazlar arasındaki farklara da değinmeyi ihmal etmedik.

Artık cep telefonumuzla bile inanılmaz fotoğraflar çekmek mümkün. Teknolojinin gelişmesiyle bu durumun daha da başarılı hale geleceğine şüphe yok. Ancak telefon teknolojilerinin yanında fotoğraf makinelerinin de geliştiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle hiçbir telefondan alamayacağınız performansları fotoğraf makinelerinden alabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan DSLR fotoğraf makinesi nedir sorusunun cevabıyla içeriğimize başlayalım!

DSLR Nedir?

DSLR ya da Digital Single Lens Reflex kamera (Tr. Dijital Tek Mercek Yansımalı kamera), hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar tarafından kullanılan bir fotoğraf makinesi türüdür. Bir başka deyişle pek çok fotoğrafçı tarafından kullanılan DSLR fotoğraf makineleri günümüzün en yaygın kameralarındandır.

Bu makinelerin popüler olmasındaki en önemli özelliklerden biri dijital olması nedeniyle birçok fotoğrafı hafızasında depolama yeteneği şeklinde açıklanabilir. Ayrıca otomatik odaklanma, ışık ayarı gibi özellikler de kullanım kolaylığı açısından DSLR kameraları öne çıkaran unsurlardandır.

Tüm bu unsurları bir araya getiren DSLR fotoğraf makineleri, yüksek kaliteli görüntüler yakalama konusunda da son derece başarılıdır. Üstelik doğrudan gördüğünüz görüntüyü yakalama konusunda da DSLR fotoğraf makinelerinin başarısını göz ardı etmemek gerekir.

dslr fotoğraf makinesi

DSLR kameralardaki “dijital” ibaresi, kameranın fotoğrafları film temelli bir düzenek ile değil sensör ile yakaladığını ifade etmektedir. Eğer film tabanlı bir kameradan bahsediyor olsaydık doğrudan SLR bir makine olarak isimlendirmek mümkündü.

Single Lens ya da “tek mercek” ifadesi ise adından da anlaşılacağı üzere kameranın görüntüleri tek lens ile yakalamasını ifade eder. Çift mercekli kameraların aksine hem görüntüyü görmek hem de yakalamak için tek bir lens kullanılır.

Reflex ya da “yansıma” ibaresi ise kameranın mekanizmasında ayna bulunduğunu ifade etmektedir. Kameraya gelen ışıkları doğrudan optik vizöre iletir. Bu aynalar sayesinde fotoğrafçı kamera ile gördüğü görüntüyü doğrudan yakalama imkanına erişir.

DSLR kameralar bu üç unsurun bir araya gelmesiyle oluşur. Bir başka deyişle dijital sensör barındıran tek lensli kameralar aynı zamanda aynalı bir mekanizma ile kullanıcılara sunulur. Tabii ki bu cihazların çok daha fazla özelliği bulunmaktadır. Peki bir DLSR fotoğraf makinesi nasıl çalışır?

DSLR Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Bir DSLR fotoğraf makinesi iki ana elementten oluşmaktadır. Bunları lens ve kamera gövdesi olarak ifade etmek mümkündür. Ayrıca DSLR kameraların önemli özelliklerinden biri lenslerin de değişmesine olanak sağlamasıdır. Yani her ne kadar tek lensli bir mekanizma olsa da kullanılacak lens değiştirilebilmektedir. Hatta profesyonel fotoğrafçılar yakalayacakları fotoğrafa göre kullanacakları lensi sıklıkla değiştirmektedir.

DSLR bir fotoğraf makinesi çalışırken öncelikle ışık kameranın lensine vurmaktadır. Daha sonrasında lensin içinden hareket ederek kameraya doğru yol alır. Kameranın içine girdiğinde öncelikle ana aynaya çarpar. Bu ayna görüntüyü vizöre yansıtır ve fotoğrafçının görüntüye görmesini sağlar. Vizörün içindeki prizmalar da bu konuda destek sağlar.

Eğer kamerada otomatik odaklanma teknolojisi yer alıyorsa lensten giren ışığın bir kısmı ikinci bir aynaya çarpar. Bu aynadan yansıyan ışık ise doğrudan otomatik odaklanma sensörüne ulaşır. Deklanşöre basmadığınız sürece kameranın çalışması bu şekilde sürer. Lens hangi yöne bakarsa vizöre de o görüntü yansır. Ayrıca bu süreçte hiçbir ışık görüntülüme sensörüne yansımaz.

dslr fotoğraf makinesi nasıl çalışır

Ancak deklanşör butonuna basar ve bir fotoğraf çekmeye karar verirseniz kameranın parçaları harekete geçecektir. DSLR kameralarda deklanşöre basıldığında ayna yukarı kalkar. Böylece ışığın doğrudan sensöre ulaşması sağlanır. Böyle bir durumda vizörde de kısa süreli bir kararma görmek mümkündür. Çünkü ayna ışığı yansıtamayacak bir konumdadır.

Sensörün önünde yaran deklanşör mekanizması da tam bu anda açılır. Görüntüyü yakalamaya yardımcı olan bu mekanizma bir süre sonra kapanır. DSLR kameralarda bu süreyi ayarlamak da mümkündür. İngilizcesi “shutter speed” olarak ifade edilen bu kavram Türkçeye “deklanşör hızı” olarak çevrilmiştir. Görüntü yakalandıktan sonra kamera ilk anlattığımız düzeneğe geri döner.

Görüldüğü üzere DSLR fotoğraf makinelerinin çalışma prensibi pek de karmaşık değildir. Tabii ki bu işin arkasındaki mühendisliğin son derece göz doldurucu olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıcılara kolay bir şekilde fotoğraf çekme imkanı yaratan DSLR makineleri bunun gibi pek çok avantaja sahiptir. Peki bu makinelerin diğer avantajları nelerdir?

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir: Avantajları

Bir DSLR fotoğraf makinesi kullanıcıya pek çok avantaj sunmaktadır. Bu nedenle hem profesyonel hem de başlangıç seviyesindeki fotoğrafçılar tarafından tercih edildiğini görmek mümkündür. Üstelik bu unsurlar kameraların performansını da önemli ölçüde artırıyor.

DSLR fotoğraf makinelerinin değişebilir lens özelliği birçok fotoğrafçının işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Farklı lensler ile yakalamak istediği görüntüyü en iyi şekilde yakalamayı sağladığını da belirtelim. Bunun özellikle “point-and-shoot” kameralardan en önemli farkı olduğunu söyleyebiliriz.

Hızlı otomatik odaklanma da DSLR kameraları bir adım öne çıkaran unsurlar arasında yer alıyor. Odaklanma yeteneği bir kamera için can alıcı özelliklerden. Çünkü iyi çalışmaması halinde tüm çekimi bir işkence haline getirebiliyor. Ancak otomatik odaklanmanın iyi çalışması ile DSLR kameralar bu konuda bir adım öne çıkıyor.

Büyük sensörler de DSLR kameraların avantajları arasında yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlara ve dieğr fotoğraf makinesi türlerine karşı önemli bir ışık avantajı sunduğunu belirtelim. Çünkü büyük sensörü sayesinde daha fazla ışık yakalıyor. Özellikle düşük ışık bulunan ortamlardaki çekimler için DSLR kameralar son derece uygun. Ayrıca ışığın doğrudan vizöre ulaşması da görüntüde bir gecikme olmasının önüne geçiyor.

Depolama ve aksesuarlar da DSLR kameraların önemli avantajları arasında yer alıyor. Genellikle SD kart desteğine sahip olan DSLR kameralar binlerce fotoğraf çekme gücüne sahip. Bu sayede depolama alanını dert etmeden çekim yapmanız mümkün. Seri çekimler için de bu unsurun önemli olduğunu belirtelim. Ayrıca popüler bir kamera türü olması cihazlar için üretilen aksesuar sayısını da artırıyor.

DSLR kameraların hem aynasız hem de “point-and-shoot” kameralara kıyasla önemli bir avantajı ise uzun pil ömrü oluyor. Diğer cihazlardan çok daha uzun süre boyunca DSLR kamera kullanmak mümkün. Bu da pil korkusunun önüne geçen faktörlerden biri.

Gördüğünüz gibi DSLR kameraların pek çok avantajı bulunuyor. Peki bu kameraların olumsuz yanları hiç mi yok? Tabii ki de bazı dezavantajları da bulunuyor. İçeriğimizin devamında DSLR kameraların dezavantajlarına göz atalım.

dslr-fotograf-makinesi-avantajlari

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir: Dezavantajları

Her ne kadar birçok avantaja sahip olsa da DSLR fotoğraf makinelerinin de birkaç kusurunu bulmak mümkündür. Tabii ki beklentiniz ve kullanım amacınız doğrultusunda bu dezavantajları göz ardı etmek mümkündür. Yine de diğer kamera türlerine kıyasla dezavantajlarına bakmakta fayda var.

DSLR kameralarda vizöre yansıyan görsel tam olarak doğru olmayabilir. Daha önce de anlattığımız gibi DSLR kameralar içerisinde ayna ve prizmalar bulundurur. Bu da ışığın vizöre ulaşana kadar birkaç defa kırılmasına ve yansımasına yol açar. Ayrıca odaklanma için de bir aynanın görev aldığını belirtmiştik. Bu nedenle aynasız fotoğraf makinelerine kıyasla görüntünün birebir aynı olarak yansımaması muhtemeldir.

Dikkate alınması gereken ikinci bir dezavantaj ise DSLR fotoğraf makinelerinde yer alan mekanik deklanşördür. Bu deklanşör aynı zamanda fotoğraf makinesinin ünlü sesinin de oluşmasını sağlar. Ancak bu mekanik yapının ömrü maalesef sınırlıdır. Bu nedenle belli bir kullanım süresi sonucunda kameranın arızalanması muhtemeledir.

Otomatik odaklanma konusunda da DSLR kameraların biraz sorunlu olabileceğini belirtmiştik. Her ne kadar “point-and-shoot” türündeki kameralardan çok daha başarılı olsalar da aynasız fotoğraf makinesinden daha kötü bir otomatik odaklanma performansı gösterdiğini söyleyebiliriz.

Belki de uzun süreler boyunca boynunuzda taşıyacağınız bu ekipman için önemli bir dezavantaj da boyut ve ağırlıktır. DSLR fotoğraf makinelerinin aynalı mekanizması gövdenin daha büyük olmasını sağlar. Aynı zamanda genel anlamda bu makinelerin daha ağır olduğunu da söylemek mümkündür. Peki aynasız ve DSLR kameralar arasındaki diğer farklar nelerdir?

DSLR mı Aynasız mı?

Bu avantaj ve dezavantajların ardından hangi türden bir makine alacağınıza karar verememiş olabilirsiniz. Bu nedenle kısa bir özetle aynası ve DSLR kameralar arasındaki farklara göz atmakta fayda var. Her iki kamera türünün kendine göre avantajları olduğunu baştan belirtelim.

Pil ömrü konusunda daha önce de belirttiğimiz gibi kazanan DSLR kameralar oluyor. Fotoğraf çekmek için aynalardan yararlanan mekanizma sensörün yani pilin daha az kullanılmasını sağlıyor. Ayrıca aynasız fotoğraf makinelerinin boyutunun daha ufak olması da pil kapasitesine etki ediyor.

İkinci unsur ise lensler oluyor. DSLR lenslerinin uzun süredir piyasada olduğu bir gerçek. Bu nedenle teknolojinin gelişmesi için daha uzun bir süre mevcuttu. Tam olarak bu sebeple daha önce değindiğimiz aksesuar konusunda da DSLR kameraların avantajı bulunuyor. Ancak bu farkın zaman içerisinde kapanacağı tahmin ediliyor.

Fiyat ve çeşitlilik konusunda da önde olan taraf DSLR fotoğraf makineleri oluyor. Özellikle amatör fotoğrafçılar için piyasada daha fazla giriş seviye DSLR fotoğraf makinesi olduğunu söylemek mümkün. En iyi fotoğraf makinesi türünü belirtmek pek mümkün olmasa da DSLR fotoğraf makinelerinin daha fazla seçenek sunduğu bir gerçek.

aynasiz-mi-dslr-mi

Boyut konusunda önde olan taraf ise aynasız fotoğraf makineleri olarak belirtiliyor. DSLR fotoğraf makinelerinin dezavantajlarında bahsettiğimiz mekanizma cihazların daha büyük gövdeli olmasına neden oluyor. Öte yandan aynasız fotoğraf makinelerinde böyle bir durum söz konusu değil.

Hız ve otomatik odaklanma konusunda da önde olan taraf aynasız fotoğraf makineleri oluyor. Daha önce dezavantaj konusunda değindiğimiz mekanizma yine performansta bir kayba sebep oluyor. Aynanın kalkması için bir süreye ihtiyaç olmayan aynasız kameralar daha hızlı fotoğraf çekebiliyor. Otomatik odak için de ayna kullanmamaları daha başarılı olmalarını sağlıyor.

Kullanıcıya bırakılacak bir karar ise ses oluyor. DSLR fotoğraf makinelerinde hepimizin aşina olduğu fotoğraf makinesi sesi yer alıyor. Bunun sebebi ise daha önce belirttiğimiz gibi deklanşör mekanizması oluyor. Ancak aynasız fotoğraf makinelerinde bu ses söz konusu değil. Eğer tamamen sessiz bir fotoğraf makinesi kullanmak istiyorsanız tercihinizi aynasız makinelerden yana kullanabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde DSLR fotoğraf makinesi nedir sorusunun yanıtını sizler için detaylı açıkladık. İçeriğimizde DSLR nedir sorusunun yanı sıra nasıl çalışır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi konulara da değinmeyi ihmal etmedik.

Bununla birlikte DSLR nedir içeriğimiz sona eriyor. DSLR fotoğraf makineleri hakkındaki sorularınız için aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile ilgili yorumlarınızı da bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.