Fotoğraf Arka Plan Silme – 2023

Fotoğraf arka plan silme ve değiştirme işlemi nasıl yapılır? Bu içeriğimizde pek çok kullanıcının sorduğu bu soruyu sizler için detaylıca yanıtladık. Birden fazla alternatif yöntem ile sunacağımız resim arka plan silme işlemi günümüzde oldukça basit bir hale geldi.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde fotoğrafta arka plan silme işlemi için birçok alternatif site bulunuyor. Bu siteler ile silme işleminin ardından fotoğraf arka plan değiştirme gibi bir seçeneğinizin de olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bazı siteler bu imkanı doğrudan sunmuyor. Yine de en basit fotoğraf düzenleyicide bile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Belirtmekte fayda var, bu içeriğimizde yer alan tüm yöntemler online olarak gerçekleşiyor. Ancak bazı kullanıcılar internette yer alan fotoğraf düzenleyicilere güvenmemekte. Bu nedenle bilgisayara yüklü programlar ile görsel düzenlemek isteyebiliyor. Eğer Photoshop ile arka plan silme işlemini arıyorsanız konuyla ilgili hazırladığımız içeriğe göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Photoshop’un yanı sıra fotoğraf arka planı silme işlemi için kullanabileceğiniz farklı yazılımlar da mevcut. Bizler bu yazımızda fotoğraf arka plan silme işlemine olanak sağlayan web sitelerine yakından bakacağız. Şimdi lafı daha da uzatmadan fotoğraf arka plan silme sitelerine göz atalım!

Fotoğraf Arka Plan Silme Siteleri – 2023

Fotoğraf arka planı silme işlemi, bir fotoğrafın arka planını çıkarmak veya değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem genellikle fotoğraf düzenleme yazılımları ve grafik tasarım araçlarıyla gerçekleştirilir. Günümüzde dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte web tabanlı tasarım araçlarıyla fotoğrafların arka planlarını silmek mümkün hâle gelmiştir.

İnternet dünyasında kullanabileceğiniz çok çeşitli fotoğraf arka plan silme siteleri mevcut. Bu sitelerin bir kısmı ücretli olarak hizmet verirken bir kısmı ise ücretsiz hizmet vermektedir. Sizler için seçmiş olduğumuz en iyi fotoğraf arka plan silme siteleri şu şekildedir:

Pixlr

Sizler için hazırlamış olduğumuz fotoğraf arka plan silme siteleri listemizdeki ilk site Pixlr oluyor. Pixlr yalnızca arka plan silme işlemiyle değil aynı zamanda online bir fotoğraf düzenleme sitesi olarak da karşımıza çıkıyor. Ayrıca mobil uygulaması ve masaüstü sürümünün bulunduğunu da belirtmekte fayda var. Pixlr ile fotoğraf arka plan silme işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Pixlr’ın internet sitesinden arka plan kaldırma aracına ulaşın.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak araçta “+” butonuna tıklayın. Bu butonun altında “Fotoğraf seçin” ibaresi de yer almaktadır.
 • Ardından arka planını kaldırmak istediğiniz fotoğrafları seçin ve yükleyin.
 • İşlemin ardından fotoğrafları indirmeden önce arka planı beyaz, siyah ya da şeffaf hale getirebilirsiniz. Ancak daha fazla ince ayar için Premium üye olmanız gerekmektedir.
 • Dilerseniz fotoğrafların üstüne gelerek teker teker kaydedebilir, dilerseniz de ZIP dosyası halinde tüm fotoğrafları bir arada indirebilirsiniz.
pixlr-arka-plan-silme

Pixlr, ücretsiz arka plan silme siteleri arasında en başarılı örneklerden birisi. Yüksek kaliteli fotoğraflar sunan ve ufak da olsa düzenleme imkanı tanıyan arka plan silme aracını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak diğer alternatiflerimize de göz atmanız için devam edelim.

Depositphotos

Fotoğraf arka plan silme siteleri listemizin ikinci sırasında yer alan site ise Depositphotos oluyor. esasında bir stok fotoğrafçılık sitesi olsa da kullanıcılarına çeşitli araçlar sunan Depositphotos’un bir adet de arka plan kaldırma aracı mevcut. Bu araç esasında ücretsiz ancak HD kalitedeki görseller için sizde üyelik açmanızı talep ediyor. Ayrıca videolarınız için de bu işlemi yapabildiğini belirtelim.

 • Depositphotos kullanarak arka plan kaldırmak için sitenin ilgili aracına gidin.
 • Ardından “imaj yükle” yazan butona tıklayın ve arka planını kaldırmak istediğiniz fotoğrafları seçin.
 • Daha sonrasında site gerekli işlemleri gerçekleştirecek ve fotoğrafların son halini size sunacaktır.
 • Eğer ürünün son halinden memnun değilseniz “Düzenle” butonuna tıklayarak eksik kalan yerleri silebilir ya da geri yüklemek istediğiniz kısımları fotoğrafa ekleyebilirsiniz.
 • Ardından kaydederek fotoğrafı indirmeye hazır hale getirin. Eğer HD kalitesinde bir görsel istiyorsanız siteye üyeliğinizin bulunması gerektiğini de unutmayın.
depositphotos-arka-plan-silme

Depositphotos, fotoğraf düzenlemelerinde yalnızca JPG ve PNG formatlarını desteklemektedir. Bu dosyaların boyutu 15 MB ile sınırlıdır. Videoda ise MP4, AVI, MOV, MPG ve MPEG formatları ile 60 saniye ve 2 GB’la sınırlı dosyaları düzenlemektedir.

Zyro

Resim arka plan silme siteleri listemizde yer alan üçüncü site ise Zyro oluyor. Tamamen ücretsiz şekilde çalışan Zyro yapay zekanın gücünü tüm internet kullanıcılarına sunuyor. Buna ek olarak site fotoğraf kalitesini artıan ve boyutlandırma konusunda yardımcı olan araçlar da sunmaktadır. Arka plan kaldırma işlemleri için ise şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • Zyro’nun AI arka plan silici aracının sayfasına gidin.
 • Ardından “görsel yükle” yazan butona tıklayın. Daha sonrasında yüklemek istediğiniz fotoğrafı seçin ve devam edin.
 • Bunun ardından site gerekli işlemleri gerçekleştirecek ve görselin son halini size sunacaktır.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Görseli indir” butonuna tıklayarak ücretsiz bir şekilde işlemi tamamlayabilirsiniz.
zyro-arka-plan-silme

Photoaid

Fotoğraf arka plan silme siteleri listemizde yer alan bir başka site ise Photoaid oluyor. Diğer siteler gibi yapay zeka kullanarak fotoğraflardan arka plan kaldıran bu site, işlemi oldukça hızlı bir şekilde hallediyor. Ayrıca JPEG ve PNG formatlarına ek olarak WEBP dosyalarını da desteklediğini belirtelim. Bunun haricinde 30 MB’a kadar dosyaları ve 10000×10000 çözünürlüğe sahip fotoğrafları da düzenleyebiliyor. Ayrıca sitedeki diğer araçlara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Photoaid sitesinde arka plan silme aracına ulaşın.
 • Daha sonrasında “Görsel yükle” butonuna tıklayın ve düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Ardından site gerekli işlemleri gerçekleştirecek ve fotoğrafın son halini size sunacaktır. Karşınıza çıkan “İndir” butonuna tıklayarak fotoğrafı indirebilirsiniz.
photoaid-arka-plan-silme

Picsart

Fotoğraf arka plan silme listemizin en işlevsel sitelerinden birisi ise Picsart oluyor. Kullanıcılara pek çok düzenleme aracı sunan Picsart, tüm işlemleri tek platformda halletmenizi sağlıyor. Ancak platformda yer alan bazı işlemlerin Premium üyelik gerektirdiğini belirtmekte de fayda var. Yine de Picsart, internette yer alan en iyi fotoğraf düzenleyiciler arasında yer almaya hak kazanıyor. Ancak bu sitenin de bir üyelik talep ettiğini belirtmekte fayda var.

 • Öncelikle Picsart sitesinde yer alan arka plan kaldırma aracına ulaşın.
 • Daha sonrasında “Yükleyin” butonuna tıklayın ve yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçin. Tek seferde maksimum üç fotoğraf yükleyebilirsiniz.
 • Ardından sol tarafta yer alan menüden arka planını kaldırmak istediğiniz şeyin bir obje mi yoksa kişi mi olduğunu işaretlemeniz gerekmekte.
 • Bunun sonrasında Picsart pek çok düzenleme imkanı tanımaktadır. İsterseniz yeni bir arka plan ya da bir renk ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak fotoğrafı yeniden ölçeklendirmek ya da filigran eklemek de mümkündür.
picsart

Adobe Express

Fotoğraftan arka plan silme siteleri listemizdeki yer alan bir sonraki platform ise dev bir şirket olan Adobe’ye ait. Adobe Express ile pek çok fotoğraf düzenleme işlemini online ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün. Bunlardan birisi de tahmin edebileceğiniz üzere arka plan silme oluyor. Ancak bu platformu kullanmak için ücretsiz bir Adobe üyeliği oluşturmanız gerekmekte. Daha sonrasında şu adımları gerçekleştirebilirsiniz:

 • Adobe’nin fotoğraf arka planı silmek için gerekli sayfasına ulaşın.
 • Dilerseniz doğrudan fotoğrafı indirebilirsiniz. Bunun için “Download” ya da “İndir” butonuna tıklayın.
 • Fotoğrafı düzenlemek için “Customize” butonuna tıklayın. Daha sonrasında Adobe’nin sunduğu araçlar ile fotoğraf üzerinde ayarlamalar gerçekleştirebilirsiniz.
adobe-express

Canva

Resim arka plan silme siteleri listemizin son sırasında ise bir başka fotoğraf düzenleme devi yer alıyor. Pek çok kullanıcının günlük işlerinde sıklıkla kullandığı Canva, arka plan silme konusunda da piyasadaki en başarılı platformlar arasında yer alıyor. Ancak bu özelliğin yalnızca Canva Pro kullanıcılarına sunulduğunu belirtelim. Bu nedenle Canva Pro aboneliğiniz bulunmuyorsa bu özelliği kullanmanız maalesef mümkün değil.

 • Canva sitesini ya da uygulamasını açın ve giriş yapın.
 • Daha sonra yeni bir tasarım oluşturmak için “Tasarım oluşturun” butonuna tıklayın. Dilerseniz yeni bir ölçek ile boş bir kanvas oluşturabilirsiniz. Ayrıca doğrudan fotoğraf düzenlemek için “Fotoğraf düzenle” butonuna da tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonrasında fotoğrafı Canva’ya yükleyin ve fotoğrafın üstüne tıklayıp “Görseli düzenleyin” seçeneği ile devam edin.
 • Son olarak AP Kaldırma ya da Arka Plan Kaldırma seçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından fotoğrafı düzenlemek “Sil” ya da “Geri yükle” butonlarını kullanabilirsiniz. İşlemi tamamladığınızda “Uygula” butonunu tıklayarak görseli kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.
canva

Fotoğraf Arka Plan Silme: Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğrafların arka planı nasıl silinir?

Bir fotoğrafın arka planını silmek için online düzenleyiciler ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz fotoğraf düzenleme programlarını kullanabilirsiniz. Online düzenleyiciler için içeriğimizde bahsettiğimiz platformları tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak Photoshop gibi programlar ile de bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Fotoğraf arka planı nasıl değiştirilir?

Bir fotoğrafın arka planını değiştirme için öncelikle arka planı silmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında yeni bir arka plan oluşturup yeni görselinizi bu arka planın üstüne bırakabilirsiniz. Böylece arka planınız değişmiş olacaktır.

Fotoğrafta arka plan nasıl siyah yapılır?

Eğer fotoğrafınızın arka planını siyah yapmak istiyorsanız arka plan silme işlemini gerçekleştirdikten sonra bir fotoğraf düzenleyicide siyah bir görsel oluşturun. Daha sonrasında arka planını sildiğiniz görseli yeni siyah görselin üstüne bırakın.

Fotoğrafta arka plan nasıl şeffaf yapılır?

Fotoğrafın arka planını sildikten sonra pek çok düzenleyici görseli şeffaf yapma seçeneği de sunmaktadır. Ancak bu seçenek yoksa listemizde yer alan Pixlr gibi düzenleyicilerden birini tercih edebilirsiniz.

Fotoğraf arka plan silme ücretsiz mi?

Birçok internet sitesi ve fotoğraf düzenleme uygulaması bu işlemi ücretsiz olarak sunmaktadır. Ancak bazı platformlar fotoğraf arka plan silme işlemi için sizden ücretli bir üyelik isteyebilmektedir. Bunun haricinde ücretsiz üyelik yöntemiyle çalışan araçlar da bulunmaktadır.

Fotoğraf Arka Plan Silme: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde fotoğraf arka plan silme, değiştirme ve düzenleme işlemlerini detaylıca aktarmaya çalıştık. İçeriğimizde yer alan online düzenleyiciler ile resim arka planı silme işlemini oldukça basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak internette yer alan önemli fotoğraf düzenleme araçlarına da içeriğimizde yer verdik.

Fotoğraflardan arka plan kaldırmak kimi zaman bir görsel için zorunlu olabiliyor. Ayrıca tasarımlarınızda kullanmak istediğiniz bir görselin de arka planını kaldırmak gerekebiliyor. Eğer siz de benzer bir durum yaşıyorsanız listemizde yer alan ücretsiz ve ücretli resim arka plan silme araçlarından faydalanabilirsiniz.

Eğer fotoğraflarınız online bir internet sitesine yükleyip düzenlemek istemiyorsanız ihtiyacınız olan şey bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir programdır. Bunun için piyasadaki en başarılı fotoğraf düzenleme araçlarından olan Adobe Photoshop’ı kullanabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı fotoğraf arka plan silme rehberimize göz atarak fotoğraflarınızın arka planını kolaylıkla silebilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.