TweetDeck Nedir?

İnternet kullanıcıları için işleri kolaylaştırmak önemlidir. Her gün yepyeni özellikleriyle ortaya çıkan ve yeni araçlar sunan sosyal medya platformları da kullanıcılar için dikkat çeken platformlardan olmaktadırlar. Dijital pazarlamacılardan, sosyal medya uzmanlarına kadar birçok kullanıcı hesaplarını kolayca yönetebilmenin yolunu arıyor. Ortaya çıkan birden fazla aracın sosyal ağları yönetmek konusunda yardımcı olduğu alanlar söz konusudur. Bunlardan biri de TweetDeck aracıdır. Henüz aracı bilmeyen kişiler ise TweetDeck nedir diye merak ediyorlar.

TweetDeck birden fazla Twitter hesabı olan kullanıcılar için kontrol sağlayan bir paneldir. Twitter’ın gösterge tablosu olarak bilinmektedir. Bir pano ayarında olan TweetDeck ile Twitter’ın tüm özelliklerini görüntüleyebilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Bizde bu içeriğimizde TweetDeck nedir sorusunu yanıtlayacağız. Aynı zamanda ne işe yaradığını açıklayacağız. Ayrıca TweetDeck nasıl kullanılır ve kontrol panelinin özelliklerinden bahsedeceğiz. Şimdi TweetDeck nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

TweetDeck Nedir?

TweetDeck, en popüler sosyal medya yönetim araçlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Platform bireyler ya da işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Geçmiş dönemde Facebook ve Linkedin ağlarını da desteklediği görülmüştür. Ancak şu anda yalnızca Twitter ağını desteklemektedir. Twitter bu aracı şu şekilde tanımlamaktadır: “Şu anda olanlar ile bağlantıda kalmak için oluşan kişisel tarayıcı”.

Tarayıcı tabanlı bir araç olarak gösterilmektedir. Bu yüzden herhangi bir yükleme ya da indirme işlemine gerek yoktur. Aslında bu bir dezavantaj olarak da gözükebilmektedir. Bunun nedeni, bu kontrol panelinin yalnızca masaüstünde etkili bir şekilde kullanılabiliyor olmasıdır. Çünkü platformun mobil uygulaması mevcut değildir.

Tüm bunların yanı sıra Twitter hesabı olan her kullanıcı TweetDeck kontrol paneline erişebilme imkanına sahip. Bu şu demek, Twitter hesabına sahip her kişi için kullanılabilecek ücretsiz bir arayüz aracı. Böylece bu arayüz, Twitter hesaplarınızı yönetmenize olanak sağlıyor.

Aynı zamanda sizde kolayca sosyal medya içeriklerini düzenleyebilir ve planlayabilirsiniz. Bu sayede en son trendleri ve hashtag’leri takip etmek her zamankinden kolay olacaktır. Ek olarak, bir sosyal medya yöneticisi için avantajlıdır. TweetDeck kontrol paneli sayesinde oturum açıp kapamanıza gerek yoktur. Giriş işlemlerine gerek kalmaksızın geçiş yapmanıza olanak sağlamaktadır.

TweetDeck Ne İşe Yarar?

TweetDeck, belirttiğimiz gibi birden çok Twitter hesabınızı yönetmenize olanak tanımaktadır. Ayrıca birden çok zaman çizelgesini ve listeleri görebilirsiniz. Birden fazla hesabı yönetmek ve yönetimini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanan bir araçtır. Bu sebeple oturumu açıp kapamaya gerek kalmadan sınırsız sayıda hesabı ekleyebilirsiniz.

Her ne kadar şu anda Twitter uygulaması üzerinden birden fazla hesap açma imkanı mevcut olsa da bunun bir sınırı vardır. Aynı zamanda TweetDeck üzerinde olduğu gibi tüm hesapları aynı gösterge tablosunda görmeniz mümkün değildir. Hesaplar arası geçiş yapmanız gereklidir.

TweetDeck Ne İşe Yarar?

Bu yüzden araç, çok hesabı olan kişiler için önemli özellikler taşımaktadır. Farklı hesaplara ait tüm bileşenleri aynı zamanda ve aynı ortam üzerinden takip edebilme imkanınız söz konusudur. Hatta istediğiniz hesabı varsayılan olarak seçebilirsiniz.

Aynı zamanda bu kontrol panelini kolayca özelleştirebilme imkanınız var. Aslında bir diğer ifadeyle özelleştirilebilir sütun görüntüleri de denmektedir. Peki bu sütün görüntülerinde neler mevcuttur?

Sütun listenizde görebileceğiniz bileşenler şunlardır: Ana zaman çizelgesi, bildirimler, doğrudan mesaj kutuları, planlanan tweet taslakları, listeler ve benzeridir. Yanyana dizilmiş sütunlardan oluşmaktadır. Peki ya bu sütunları nasıl düzenleyebilirsiniz? Bu sütunları ekleme, silme ve beğenme gibi çeşitli özellikler ile taşıyabilmeniz mümkündür.

TweetDeck Nasıl Kullanılır?

TweetDeck kontrol panelini henüz duymamış ya da kullanmamış olabilirsiniz. Bu kontrol paneli, Twitter platformu için kontrolü kolaylaştıran bir araçtır. Bir pano görüntüsünde sunulan aracın size özellikler arası gezinmekte kolay bir unsur olacağı açıktır.

Bu sayede birden çok Twitter hesabına sahip kullanıcılar için önemli olacaktır. Eğer bu hizmeti kullanmaya karar verdiyseniz aklınıza gelen ilk soru TweetDeck’in nasıl kullanılacağı olacaktır. Şimdi gelin, bu sorunun cevabına yakından bakalım.

  • İlk olarak TweetDeck’in web sitesine gitmeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra oturum açmak için hesap bilgilerinizi girin.
  • Bu kontrol panelini ilk defa kullanacaklar için bir bilgilendirme yapılmaktadır.
  • Bu bilgilendirme tablosu varsayılan özellikleri göstermektedir. Bu özellikler; Anasayfa, Bildirimler, Trendler ve benzeri bileşenlerdir.
  • Ana sütun normal Twitter ana sayfasında görülen tweet akışıdır.
  • Bildirimler panelinde aynı Twitter uygulamasında olduğu gibi tüm etkileşimler gözükmektedir.
  • Bir diğer sütunda ise doğrudan mesajlarınız yer almaktadır.
  • Ancak tüm bunların yanı sıra eklemek istediğiniz özellikleri sol tarafta yer alan araç çubuğu üzerinden ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

TweetDeck’i Bilgisayara İndirme

Eğer Mac kullanıcısıysanız, App Store aracılığı ile TweetDeck for Mac özelliğini indirebilmeniz mümkün. Ancak Windows üzerinde indirme işlemi yapılmamaktadır. Windows için sunulan uygulama, TweetDeck tabanlı bir uygulamadır. Bu uygulama ise Tweeten olarak karşımıza çıkmaktadır.

TweetDeck ile Tweet Paylaşma

TweetDeck kontrol paneli üzerinden Tweet göndermek için yapmanız gereken sol üst köşede bulunan oluştur simgesine basmaktır. Bu aynı Twitter uygulamasında olduğu gibidir. Bu ortamda farklı olan unsur, tweet’i hangi hesaptan paylaşmak istediğinizi seçebilme avantajıdır. Böylece ileri zamanlı tweet’ler de planlayabilirsiniz.

TweetDeck Sütunları

TweetDeck panosuna ekleyebileceğiniz çeşitli sütun çeşitleri mevcuttur. Ayrıca tüm bu sütunlar farklı özelliklerde ve çeşitli şekillerde fayda sunarlar. Bilinen ilk sutün Ana sayfa’dır. Bu size Twitter özet akışınızı göstermektedir.

Bildirimler, uygulamada da yer aldığı gibi tüm yeni takipçilerinizi ya da tweetlerinize gelen etkişimleri gösteren uyarıları göstermektedir. Aynı zamanda bilinen diğer sütunlar da mesajlar, arama ve takipçiler gibi özelliklerdir.

TweetDeck Sütunları Nasıl Kullanılırlar

Ancak diğer özellikler kullanıcılar için farklıdır. Bu özelliklerden ilki Liste’dir. Takip etmek istediğiniz hesaplar için farklı listeler oluşturabilmenize olanak sağlamaktadır. Bunlar rakipleriniz ya da sevdiğiniz içerik üreticileri olabilmektedir. Burada amaç onları farklı listelerde toplayabilmektedir. Hatta bu listelere isim verebilirsiniz. Bu Liste sütunu, kaçırmamanız gereken önemli unsurlar için oluşturacağınız bir seçenek olarak yer almaktadır.

Diğer sütun ise Koleksiyon’dur. Kendiniz tarafından seçilen tweetler için bir koleksiyon sütunu oluşturulabilmektedir. Çeşitli alanlarda yer alan tweetlerin zaman çizelgesini kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra Aktivite Sütunu ya da etkinlik sütunu, Twitter’da size ve takipçilerinize neler olduğunu gösteren detaylı listedir. Başkalarının ne yaptığını göreceğiniz bir alandır.

Kullanıcı sütunu, ana sayfa sütununa benzer özelliktedir. Bu sütun sadece sizin etkinliklerinize odaklanmaktadır. Mention yani Bahsedilenler sütunu ise tüm hesaplar arasında sizden bahseden tweet’leri göstermektedir. Ancak burada belirli bir hesabı da seçmeniz mümkündür. Bu özellik sayesinde işinizi konuşan kişileri ve konuşmalarını takip edebilme imkanınız oluşmaktadır.

Zamanlanmış sütun, çevrimiçi olamadığınız durumlarda tweet paylaşımlarınız için tarih belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu sayede tweetleriniz belirlediğiniz tarihte paylaşılacaktır. Ayrıca sürekli olarak aktiflik sağlanmaktadır. Organizasyon kolaylaşır.

Trending sutün özelliği ise platformda gün içinde popüler olan trend hashtag’ler ve haberler gösterilmektedir. En güncel ve en popüler konuları izlemek bu trend sütunu ile mümkündür.

TweetDeck’de Sütunları Ayarlama Nasıl Yapılır

TweetDeck üzerinde sütunları ekleme ve kaldırma gibi çeşitli işlemler ile düzenleyebilirsiniz. Sütun eklemek için yapmanız gereken işlem sol araç çubuğunda bulunan ‘+’ artı işaretine dokunmaktır. Böylece istediğiniz özellik türünü seçebilir ve kolayca ekleyebilirsiniz.

Örneğin bir sosyal medya yöneticiyseniz, hesaplarınızın aldığı tüm etkileşimlerden haberdar olmak istiyor olabilirsiniz. Bu yüzden düzenli etkileşim görünümü sağlayabilme ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle hesaplarınızın sütunlarını yan yana sıralayabilme imkanınız var. Aynı zamanda yeni sütunlar ekleyebilirsiniz. Yeni eklenen sütunlar panonun en sonunda görüntülenmektedir.

Sütunları istediğiniz sırada taşıyabilmek için ise yapmanız gereken yine çok basittir. İstediğiniz sütunun sol üst köşesinde yer alan dikey halde bulunan üç nokta simgesine dokunmanız gerekmektedir. Sütunu istediğiniz konuma taşıyana kadar basılı tutarak sürüklemeye devam etmeniz gerekecektir.

Sütunları kaldırmak için ise her sütunun sağ üst köşesinde bulunan simgeyi sçemeniz gerekmektedir. Açılır menüyü göreceksiniz. Bu menü üzerinde ‘Kaldır’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Böylece sütun ortadan kaybolmaktadır. İstediğiniz zaman ekleme seçeneği üzerinden sütunu tekrar oluşturabilirsiniz.

TweetDeck’e Hesap Ekleme

TweetDeck kontrol panelinin birden fazla hesabı olan kullanıcılar için önemli bir pano göstergesi olacağından bahsetmiştik. Bu sayede hesap eklemek ve hesaplar arası geçiş yapmak kolay hale gelmektedir. Peki nasıl hesap eklenir? Gelin bu soruya yakından bakalım.

Platform üzerinde bir hesap eklemek için yapmanız gereken şey sol araç çubuğunda yer alan hesap simgesini seçmektir. Burada yalnızca ilk giriş sağladığınız hesap gözükecektir. Başka bir hesabı ekleyebilmek için en altta yer alan ‘Sahip olduğunuz başka bir hesabı bağlayın’ seçeneğine tıklayın. Daha sonra açılan olan penceredeki adımları izleyerek giriş yapmanız gerekecektir. Böylece hesapları bağlayarak yönetici ayrıcalıklarına sahip olacaksınız.

TweetDeck Özellikleri

TweetDeck platformu nedir ve ne işe yarar sorularını yanıtladık. Daha sonra platformun nasıl kullanıldığından bahsettik. Diğer bahsetmemiz gereken konu ise TweetDeck kontrol panelinin özellikleri olacaktır.

TweetDeck’in çeşitli özellikleri mevcut. Bunlardan ilki ‘Sınırsız Sütun’ özelliğidir. Platformun tasarımı ve sütun düzeni ile benzersiz özellik taşımaktadır. Farklı hesaplar için istediğiniz kadar sütun ekleyebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer taraftan ‘Klavye Kısayolları’ özelliği sayesinde platformu kolay ve hızlı şekilde kullanmak için klavyenizden yararlanma imkanı sunmaktadır.

TweetDeck Özellikleri

‘Genel Filtreler’ özelliği sayesinde çeşitli bileşenleri filtreleyerek istenmeyen güncellenmelerden kurtulmanızı sağlar. Örneğin istemediğiniz bir hashtag’i ekleyerek filtreleyebilirsiniz. Böylece o hashtag içerikleri önünüze çıkmayacaktır. Sütun çeşitlerinde de değindiğimiz ‘Planlanmış Gönderi‘ özelliği ile o an aktif olmasınız bile daha önceden planladığınız paylaşımlar için yayınlama ayrıcalığı tanımaktadır.

Son özelliklerinden biri olarak sunabileceğimiz ‘Chrome Uygulaması’ ile TweetDeck web tarayısıcı olarak Chrome kullanan kişiler için ayrıcalık sağlamaktadır. Bu ayrıcalık yalnızca Chrome Web Mağazası’ndan erişilebilen uygulamadır.

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde TweetDeck’i hiç duymamış ya da henüz kullanmamış olan kullanıcılar için rehber olmayı hedefledik. TweetDeck nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Aynı zamanda platformun nasıl kullanıldığını açıkladık. Kontrol paneli olarak açıklanan aracın sunmuş olduğu özelliklerden bahsettik.

Twitter platformunun sunduğu bir araç olan TweetDeck, farklı hesapların kontrolünü sağlamak için gereken süreyi azaltmada yardımcı olmaktadır. Kişilerin ya da işletmelerin sosyal web varlıklarını yönetmek için kullandıkları en popüler yönetim araçlarından biri olarak bilinmektedir. Twitter hesaplarınızdan ayrı sütunlar görüntülenmektedir. Peki TweetDeck’i neden kullanmalısınız?

İçeriğimizde anlattığımız tüm detaylarda görüldüğü gibi bu kontrol paneli çok hesabı olan kullanıcılar için oldukça kullanışlı olmaktadır. Ücretsiz web tabanlı bir araç olan TweetDeck’in organizasyon ve işlevsellik için yarattığı pek çok fayda söz konusu. Sosyal medya uzmanları için kullanılan en basit araçlardan birisidir. Aynı zamanda sağladığı avantajlar sayesinde kullanıcıların verimliliğini arttırabilmesi mümkün. Bu sayede oluşturduğu pano kullanıcılar için fayda sağlamaktadır.

Platform üzerinden hesabınızla alakalı her şeyi gerçek zamanlı izleyebilirsiniz. Eğer hesaplar arası geçiş sizi zorlaştırıyorsa veya bir işletme hesabı içinde tüm özellikleri bir anda görebilmek istiyorsanız da aradığınız şey TweetDeck olabilir. Twitter’da aktif olan bir kullanıcı iseniz bile TweetDeck işinizi kolaylaştıracaktır.

Sizler TweetDeck hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizde Twitter tarafından sunulan TweetDeck hizmeti hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.