Semrush Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini ön plana çıkartabilmek için oldukça önemlidir. SEO sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok unsur mevcut. Bu unsurları tek tek değerlendirmek özellikle profesyonel olarak dijital pazarlamayla ilgilenen kişiler için fazlasıyla zor olmaktadır. Bundan dolayı SEO planlamasını kolaylaştıran çeşitli araçlar mevcut. Semrush da bu araçlardan birisidir. Ancak daha önce bu aracı kullanmayan kişiler, Semrush nedir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Semrush nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Rehberimizde Semrush’ın sunduğu özelliklere ve bu özelliklerden faydalanabileceğiniz paketlere değineceğiz. Şimdi gelin ilk olarak Semrush nedir sorusunun cevabına daha yakından bakalım:

Semrush Nedir?

Semrush, ABD merkezli bir şirkettir. Şirketin günümüzde CEO’luk görevini sürdürmeye devam eden Oleg Shchegolev, Dmitri Melnikov ile birlikte SEO üzerine bir araç geliştirmeye karar verdiler. Bu doğrultuda ikili, 2008 yılında Semrush adını verdikleri SEO aracıyla dijital pazarlama ile ilgilenen kişilerin karşısına çıktılar.

SEO ile oldukça ilgili olan Oleg Shchegolev ve Dmitri Melnikov, sektörün ihtiyaçlarını oldukça iyi biliyorlardı. Bundan dolayı ikili, geliştirecekleri platformda yer alması gereken özellikleri doğru bir şekilde tespit ettiler. Böylece Semrush, dijital pazarlamacıların pazarlama süreçlerini kolay bir şekilde yönetebilecekleri ve takip edebilecekleri bir araç olarak geliştirildi.

Kısa sürede oldukça hızlı bir şekilde büyüyen Semrush, günümüzde sektöründeki öncü şirketlerden birisidir. Öyle ki Semrush, 2021 yılında New York Borsası üzerinden halka açıldı. Bunun yanı sıra şirketin paylaştığı son verilere göre Semrush, yıllık yaklaşık olarak 188 milyon dolar gelir elde etmektedir. Ayrıca Semrush’ın açıkladığı veriler, platformu en az 82.000 kişinin kullandığını gösteriyor.

Semrush Özellikleri Nelerdir?

Semrush nedir sorusuna cevap bulduktan sonra aracın sağlamış olduğu özellikleri merak ediyor olabilirsiniz. En başarılı dijital pazarlama planlama ve yönetim araçlarından olan Semrush, çok çeşitli özelliklere sahip. Semrush, bu özellikleri 3 hesap türüyle kullanıcılarına sağlıyor. Bu hesap türleri Pro, Guru ve Business olarak karşımıza çıkıyorlar. Bunun yanı sıra Semrush, özellikleri de gruplar hâlinde kullanıcılarına sunuyor. Özelliklerin ana başlıkları ise SEO, içerik, pazar araştırması, reklam ve sosyal medyadır. Semrush’ın bu başlıklar altında sunduğu özellikler ise şu şekildedir:

Anahtar Kelime Araştırıcı

Semrush tarafından sağlanan ve çoğu Semrush kullanıcısının en çok kullandığı özelliklerin başında anahtar kelime araştırıcı geliyor. Anahtar kelime analizi, SEO için büyük önem taşımaktadır. Web sitesi içeriklerinden sosyal medya paylaşımlarına kadar neredeyse tüm dijital içerik kategorilerinde anahtar kelime araştırması yapılması gerekmektedir.

Semrush - Anahtar Kelime Araştırıcı

Semrush’un anahtar kelime araştırıcısı, kapsamlı bir şekilde çalışmaktadır. Böylece bu araç üzerinden belirlediğiniz anahtar kelimelerin arama hacmi, zorluğu ve varyasyonları gibi bilgilere erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Semrush, sihirli anahtar kelime aracı sayesinde belirlediğiniz kelimeler üzerinden çok çeşitli anahtar kelime kombinasyonları oluşturabilmektedir.

Yerel SEO Takibi

Özellikle e-ticaret siteleri ve bölgesel olarak hizmet veren kuruluşların web siteleri için yerel SEO yapmak büyük önem taşımaktadır. Başarılı bir yerel SEO çalışmasıyla birlikte web siteleri, bölgedeki rakiplerinin ciddi ölçüde önlerine geçebilmektedirler. Bu doğrultuda Semrush, kullanıcılarına yerel SEO takibi yapabilecekleri bir araç sağlamaktadır.

Semrush yerel SEO takibi aracıyla posta kodu üzerinden bölgesel sıralamanızı takip edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Semrush; ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Avustralya’da işletmelere bilgilerini arama motorlarına dağıtabilme imkanı da sağlıyor. Semrush, bu özelliği henüz Türkiye’deki kullanıcılarına sunmamaktadır.

Sayfa İçi SEO Analizi

Web sitelerinin SEO uyumlu olabilmeleri için site yapısı, özellikle sayfa içi yapıları oldukça önemlidir. Bundan dolayı Semrush, sitelerin yapılarını analiz eden bir araca da sahip. Semrush’ın site denetimi aracı sayesinde sitenizin ne kadar hızlı olduğunu ölçebilirsiniz. Bunun yanı sıra Semrush, bu araç üzerinden sitenizdeki tüm sayfaları hızlı bir şekilde analiz etmektedir. Sonrasında araç, sitenizi SEO odaklı hâle getirebilmek için yapmanız gereken ayarlamaları öneri olarak sunmaktadır.

Semrush Nedir - Sayfa İçi SEO Analizi

Semrush, sitenizi botlardan da korumaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda Semrush, sitenizdeki teknik sorunları ve olası bot etkinliklerini de takip etmektedir. Bunun sonucunda tespit edilen bot etkinlikleri, sizlere bir rapor olarak sunulmaktadır.

Sıra Takibi

Web sitesi içeriklerinizin arama motorlarında sıralarını kaybetmeleri, site trafiğinizde ve reklam gelirlerinizde ciddi düşüşüler yaşamanıza neden olabilmektedir. Bundan dolayı içeriklerinizin arama motorlarındaki sıralamalarını takip etmeniz gerekmektedir. Semrush, bu noktada kullanıcılarına başarılı bir sıra takibi aracıyla hizmet veriyor.

Semrush’ın sıra takibi aracı, günlük olarak güncellenen verileri kullanmaktadır. Araçta kullanılan veriler ise Google üzerinden elde edilmektedir. Semrush, günlük olarak analiz ettiği veriler doğrultusunda içeriklerinizin sıralamalarında bir değişiklik tespit etmesi durumunda bir sensör üzerinden bilgilendirme yapmaktadır. Böylece anlık olarak içeriklerinizin mevcut sıralamasını, yükseliş ve düşüşlerini takip edebilirsiniz.

Rakip Analizi

SEO planlaması yaparken rakiplerinizin performansını da analiz etmeniz gerekmektedir. Örneğin web siteniz için içerik planlaması yaparken odaklanacağınız keywordleri, rakiplerinizin üst sıralarda oldukları keywordlerden yola çıkarak belirleyebilirsiniz. Semrush da tam olarak bu özellikleri sağlayan bir rakip analizi aracına sahip.

Semrush’ın rakip analizi aracı, istenilen web sitelerinin trafiklerinin görüntülenebilmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra analiz edilmek istenilen sitenin keywordleri de görüntülenebilmektedir. Böylece Semrush’ın rakip analizi aracıyla SEO planlamanızı rakiplerinize göre yaparak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

İçerik Pazarlama ve Analizi

SEO çalışması, temel olarak içeriklerden gelir elde edebilmek için yapılmaktadır. Bundan dolayı Semrush, kullanıcılarının web siteleri başta olmak üzere çeşitli içeriklerinden gelir elde edebilmelerini kolaylaştıracak özelliklere sahip. İçerik pazarlama ve analizi özelliği de bu özelliklerden birisidir.

Semrush’ın içerik pazarlama özelliği, temel olarak pazarlama stratejisi geliştirme üzerine kurgulanmıştır. Böylece bu özelliği kullanarak pazarlama takvimi oluşturup, bu takvimi ekip arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz takvimde görevler atayarak sonrasında bu görevlerin hangi aşamada olduğunu da takip edebiliyorsunuz.

Pazar Araştırması

Pazarlama planlamasında pazar araştırması, pazarlama stratejilerinin başarılı olması için oldukça önemlidir. Bundan dolayı Semrush, kullanıcılarına pazar araştırması özelliği de sunuyor. Semrush üzerinden kullanabileceğiniz pazar araştırması özelliğiyle hizmet verdiğiniz alandaki pazar büyüklüğüne, potansiyeline ve bu pazarda etkili olabilecek strateji önerilerine erişebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Semrush, hedef kitlenin coğrafi konumları başta olmak üzere çeşitli verilerini de analiz ediyor. Bu analiz sonucunda araç, izlemeniz gereken en doğru pazarlama planlamalarını öneriyor. Tabii ki Semrush, bu araç üzerinden sıfırdan bir pazarlama stratejisi geliştirmiyor. Araç, daha çok geliştirilmek istenilen stratejide dikkat edilmesi gereken noktaları belirlemektedir.

İçerik Optimizasyonu

Bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını etkileyen en önemli faktörlerden birisi, içeriklerdir. İçeriklerin SEO odaklı üretilmesi, web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Semrush, bu noktada içerik optimizasyonu özelliğiyle web sitelerindeki içeriklerin SEO kurallarına odaklanarak düzenlenebilmesine olanak tanıyor.

İçerik OptSemrush - İçerik Optimizasyonuimizasyonu

Semrush, içerikler için ipuçları sunuyor. Bunun yanı sıra Semrush, anahtar kelime araştırıcısı üzerinden hedeflenen anahtar kelimelerdeki en iyi 10 rakibi analiz ederek bu analiz üzerinden öneriler sağlıyor. Hem Semrush tarafından sunulan hem de analizler üzerinden elde edilen verileri değerlendirerek içeriklerinizin SEO optimizasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

CPC ve PPC Analizi

İnternet reklamcılığında genellikle PPC, tıklama başına maliyet, yöntemi kullanılmaktadır. Bu yüzden dijital pazarlamayla ilgilenen kişiler, gelirlerini planlayabilmek için PPC analizine önem vermektedirler. Semrush, kullanıcılarının planlamalarının aksamaması için başarılı bir PPC analiz aracına sahip.

Semrush, anahtar kelime araştırma aracında CPC değerlerine de yer veriyor. Böylece odaklanmak istediğiniz anahtar kelimelerin, reklamlarda tıklama başına ortalama ne kadar gelir kazandırabileceğini de görebiliyorsunuz. Böylece odak anahtar kelime çalışmalarınızı, Semrush’ın bu özelliği sayesinde CPC değerlerine göre sürdürebilirsiniz.

Semrush - CPC ve PPC Analizi

Sosyal Medya Yönetimi

Semrush, web sitelerinin performansında sosyal medyanın etkisine büyük önem veriyor. Bundan dolayı Semrush, SEO araçları arasında sosyal medya yönetimi özelliği de mevcut. Bu özellik, web sitelerindeki trafiğin hangi oranda sosyal medya platformlarından geldiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra sosyal medya yönetimi özelliği, sosyal medya platformlarında geliştirilmesi gereken pazarlama stratejilerine yönelik de ipuçları veriyor.

Semrush Fiyatı Ne Kadar?

Sizler de Semrush nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra bu aracın fiyatını merak edebilirsiniz. Semrush, tüm dijital pazarlama ile ilgilenen kişilere hitap edebilmek için çeşitli üyelik paketleri geliştirdi. Bu paketlerin ilki Pro paketi olarak karşımıza çıkıyor. Semrush Pro, 5 tane projenin takip edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Pro paketinde anahtar kelime takibi, 500 kelime ile sınırlıdır. Pro paketi, sadece kendi web sitesini analiz etmek isteyen kişiler için uygun olan Semrush paketidir. Semrush, Pro paketi için aylık 119.95 Dolar fiyatlandırma yapmaktadır. Yıllık olarak Pro paketine abone olmanız durumunda bu fiyat, aylık 99.95 Dolar olmaktadır.

Semrush kullanıcılarının en çok tercih ettikleri paket türü ise “Guru” olmaktadır. Guru paketinde 15 tane projeyi takip edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu pakette tüm projeler için anahtar kelime analizi, 1500 kelime olarak karşımıza çıkıyor. Dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorsanız bu durumda Guru, sizler için ideal Semrush paketi olacaktır. Bu paketin aylık fiyatlandırması 229.95 Dolar’dır. Bunun yanı sıra yıllık olarak Guru aboneliği almanız durumunda Semrush, bu fiyatlandırmayı aylık 191.62 Dolar olarak yapmaktadır.

Semrush tarafından sunulan son paket ise “Business” paketidir. Business paketini kullanan Semrush kullanıcıları, 40 projeyi takip edebilmektedirler. Ayrıca Business paketinde tüm projelerde toplam 5000 anahtar kelime raporlaması yapılabilmektedir. Semrush tarafından geliştirilen bu paket, daha çok ileri seviye dijital pazarlama ile ilgilenen kişilere hitap etmektedir. Semrush Business paketinin aylık ücreti, 449.95 Dolar’dır. Ayrıca Semrush, Business paketine yıllık abone olmak isteyen kişilere aylık 374.95 Dolar ücretlendirme ile hizmet veriyor.

Semrush Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Semrush ne işe yarar?

Arama motoru optimizasyonu, SEO, dijital pazarlamada büyük bir önem taşımaktadır. SEO planlamasında başarılı olabilmek için çeşitli araçları kullanmak gerekebilmektedir. Semrush da arama motoru optimizasyonuyla ilgilenen dijital pazarlamacıların kullanmış oldukları bir araçtır. Bu araç üzerinden anahtar kelime araştırması, rakip karşılaştırması gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Semrush ücretli mi?

Semrush, kullanıcılarına ücretli bir şekilde hizmet vermektedir. Bu noktada Semrush üzerinde abone olabileceğiniz 3 tane paket türü mevcut. Bu paket türlerinin fiyatlandırılması, dolarla aylık olarak yapılmaktadır. Ayrıca dilediğiniz takdirde paketlere yıllık olarak daha uygun fiyatlarla da abone olabiliyorsunuz.

Semrush Guru nedir?

Guru, Semrush tarafından geliştirilen bir üyelik paketidir. Semrush, bu pakette kullanıcılarına 15 tane projeyi takip edebilme imkanı veriyor. Bunun yanı sıra bu pakette tüm projeler için 1500 anahtar kelime rapor edilebilmektedir.

Semrush Nedir: Genel Değerlendirme

Semrush, günümüzde SEO planlama süreçlerinde en çok kullanılan araçların başında gelmektedir. İlk olarak 2008 yılında kullanıma sunulan Semrush, geliştirilen özellikleriyle her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Dijital pazarlamayla ilgilenen kişiler, planlama süreçlerini doğru ve kolay yönetebilmek için Semrush kullanmayı tercih edebiliyorlar. Bunun yanı sıra bu aracı bilmeyen kişiler ise Semrush nedir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Semrush nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde Semrush’ın tarihine ve günümüzde sağlamış olduğu özelliklere detaylı bir şekilde değindik. Bunun yanı sıra Semrush’ın özelliklerinden faydalanabileceğiniz üyelik paketlerini de açıkladık. Böylece hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak Semrush ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.