The Medium: İki Farklı Dünyada Geçen Macera

Yakın zamanda tanıtılan konsolların ardından yeni nesil oyunlar da oldukça merak konusuydu. Bu oyunların arasından, hem eski PlayStation oyunlarının kamera açısını andırıp hem de güncel oyunlara oldukça bağlı kalan The Medium, 28 Ocak 2021 tarihinde çıkışını yaptı. Bununla birlikte merak konusu oyunların arasından bir isim daha silindi.

Hitman 3 gibi bu seneye oldukça iyi başlayan bir oyunun ardından acaba The Medium da aynı şekilde beklentileri karşıladı mı? Bakalım, iki farklı dünyasıyla The Medium’da bize neler sunuluyor?

The Medium Nasıl Bir Oyun?

Bu zamana kadar hikâye odaklı oyunlara ağırlık veren Bloober Team, bu oyunda da çizgisini bozmuyor. Adından da belli olduğu gibi, hem gerçek hem de ruhani hayatta yer alan oyunu, Marianne isimli bir karakterle oynuyoruz. Böylece The Medium diğer oyunlardan oldukça farklı bir hikâye yapısı sunuyor.

Oyunun temeli korkuya dayanıyor ancak bu duyguyu iki farklı dünyada göstermesi oyunu oldukça ilginç bir hale getiriyor.

Oyunu bitirdikten sonra ise, oyun bizi bir inceleme ekranıyla karşılıyor. Bu sayede, oyun hakkındaki yorumlarınızı belirtebiliyorsunuz. Oyunun Metacritic puanına gelecek olursak, bizi pek de umutlandırmayacak bir puan olan 73 ile karşılıyoruz.

Farklı Bir Ana Karakter

Oyunun başında oldukça açık bir şekilde ana karakter Marianne’nin öksüz olduğuna ve babası olarak gördüğü bir kişi tarafından büyütüldüğüne dair izler var. İlerleyen dakikalarda karakterimizin belli başlı özel güçlere sahip olduğunu anlıyoruz. Bu özel güçlerinin başında ise diğer boyuttaki ruhlarla iletişim kurabilmesi karşımıza çıkıyor.

Ek olarak karakterimiz, çevresindeki cisimlerle de iletişim kurabiliyor. Böylece geçmişte yaşanmış olaylara ayna tutuyor. Hikâyenin kilidini de karşımıza çıkan geçmişten kesitler açıyor. Bu ilginç güçler biraz başımıza dert oluyor desek yanlış olmaz.

The Medium
The Medium

Marianne’nin Hikâyesi

Oyunun başlarında tanımadığımız bir kişiden telefon alıyoruz. Bu kişi, özel güçlerimizden haberdar olduğundan hatta bizi oldukça iyi tanıdığından bahsediyor. Ardından bizimle görüşmesi gerektiğini söylüyor. Yardımımızı istediğine değinen bu kişi bize bir otel adresi veriyor. Merakımızı doruk noktasına çıkaran bu telefon görüşmesinin asıl sebebi, büyük katliamlara yer edinmiş ve terk edilmiş bir otelde bizi bekliyor.

Geriye Dönük Bir Bakış Açısı

Önceden de belirttiğimiz gibi oyun, eski PlayStation oyunlarındaki kamera açılarına benzer bir yapıya sahip. Bu sabit kamera deneyimi bazen yönünüzü karıştırmanıza sebep olsa da aslında oldukça geniş bir açı veriyor. Bu sayede, omuz açısından ya da diğer kamera açılarından hoşlanmayanlar için iyi bir deneyim sunuyor.

Öte yandan kamera açısı, oyunda bulunan kaçış sahnelerinde birtakım sorunlara neden oluyor. Örnek vermek gerekirse, kamera açısı kaçma durumunda oldukça dar bir görüntü sunarak etrafı görmenizi engelliyor. Bu da, aksiyonu zedeleyen bir durum olarak göze batıyor.

The Medium Kamera Açısı
The Medium Kamera Açısı

The Medium Hangi Platformlarda Var?

Bu sene, yeni nesil oyun konsollarının gücünü en çok hissettirmesi beklenen oyunlardan biri olan The Medium, Xbox Series X, Xbox Series S ve PC için çıkışını yaptı. İki farklı dünyayı aynı anda oynama fırsatı vermesi aslında bir yandan da sistemleri yormasına sebep oluyor. Öte yandan, oyun Xbox konsollarında oldukça iyi bir performans gösteriyor.

The Medium Sistem Gereksinimleri

The Medium, dediğimiz gibi sistemleri yoracak türden bir oyun. Geniş açıları yakalamak zor olduğundan sistem gereksinimleri de ona göre şekilleniyor. Peki, The Medium için sistem gereksinimleri neler?

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 (sadece 64-bit)İşletim Sistemi: Windows 10 (sadece 64-bit)
İşlemci: Intel Core i5-6600 ya da AMD Ryzen 5 2500Xİşlemci: Intel Core i5-9600 ya da AMD Ryzen 7 3700X
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB ya da AMD Radeon R9 390X Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti ya da Radeon RX Vega 56
Depolama: 30 GBDepolama: 30 GB
The Medium

The Medium Hakkındaki Görüşlerimiz

Bi The Medium’u oldukça beğendik ve oyundan ümitliyiz. Metacritic puanı düşük fakat kanaatimizce yılın en iyi korku oyunları arasında yerini alacak. Peki, siz The Medium hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce beklenen etkiyi verecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.