Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması

Yeni nesil oyun konsollarının çıkışıyla birlikte akıllarda birçok soru da oluşmaya başladı. Tercihi Xbox olan oyuncular, yeniden bir seçim yapmak zorunda kalıyor. İki konsolunda kendine ait farklı özellikleri olduğu için oyuncular seçimde bir hayli zorlanıyor. Peki, Xbox Series X mi yoksa Xbox Series S mi alınmalı? Sizler için karşılaştırdık.

Xbox Series X mi Yoksa Xbox Series S mi?

Microsoft, Xbox Series X için de eski konsollar gibi bir disk sürücüsü ile geleceğini belirtti. Ayrıca oyunları hem HD Blu-ray hem de 4K çözünürlükte oynama fırsatı veriyor. Ancak fiyat olarak 500 dolar gibi bir fiyatla çıkış yapan cihaz, rakibi olan Xbox Series S’ten yaklaşık 200 dolar daha fazla. Xbox Series S’e gelince, bu cihaz disk sürücüsüne sahip değil ve daha az depolama alanıyla geliyor. Cihaz Xbox Series X’e nazaran çözünürlükte 1440p’ye kadar destekliyor. Bu cihazın en büyük avantajı ise boyutu diyebiliriz. Rakiplerine göre boyutu oldukça küçük olan bu cihaz, yanımda oyun konsolumu da taşırım diyenler için oldukça iyi bir seçenek.  Her iki cihazın ortak noktalarına gelince, Xbox Game Pass ile her iki cihaza da 100’ün üzerinde oyundan oluşan kütüphane sayesinde birçok oyunu uygun fiyata alabilirsiniz.

Ek olarak, her iki cihaz da 120 FPS kare hızına sahip.

Yeni Nesil Konsollar

ÖzelliklerXbox Series XXbox Series S
Depolama1TB Özel SSD512GB Özel SSD
Kare Hızı120 FPS’ye Kadar120 FPS’ye Kadar
Oyun Çözünürlüğü4K1440p
Video8K’ya Kadar Yüksek Dinamik Aralık8K Yüksek Dinamik Aralık Özelliği
Boyut ve Ağırlık15,1 cm x 15,1 cm x 30,1 cm
4,44 kg
6,5 cm x 15,1 cm x 27,5 cm
1,92 kg

Neden Xbox Series X Tercih Edilmeli?

Bu cihazı performansı için tercih edecekseniz, ilk önce 4K çözünürlüğü destekleyen bir televizyona ya da monitöre ihtiyacınız var diyebiliriz. Öte yandan, cihazın performansı sayesinde diğer televizyon ve monitörlerde de iyi bir performans sergiliyor. Yeni çıkacak oyunların en az 100 GB gibi boş bir alan istemesi, günümüz oyunlarının depolama alanında fazla yer kaplayacağının göstergesi diyebiliriz. Xbox Series X sahip olduğu 1TB Özel SSD Dahili Depolama ile, oyuncuları depolama konusunda yarı yolda bırakmayacak gibi gözüküyor. Sahip olduğu SSD sayesinde, oyunlardaki bekleme ekranlarının süresi neredeyse yarı yarıya düştü diyebiliriz.

Xbox Series X
Xbox Series X

Ek olarak, cihazın disk sürücüsüne sahip olması sayesinde, oyunu indirmekle uğraşmak istemeyen oyuncular için çok iyi bir seçenek. İnternet hızının düşük olduğu ülkelerde, alınan herhangi bir oyunu indirmek oyuncuların saatlerini alabiliyor ve disk sürücüsü sayesinde bu sorun ortadan kalkabilir.

Neden Xbox Series S Tercih Edilmeli?

Xbox Series S boyutu ve fiyatı ile göze çarpıyor. Cihaz boyutu sayesinde çok rahat bir şekilde taşınabiliyor. Böylece oyun deneyimini sırt çantanızda dahi taşımak isteseniz, Xbox Series S tam size göre. Fiyatına gelince, Xbox Series X’e göre 200 dolar daha az fiyatla satışa sunuluyor.

Xbox Series S
Xbox Series S

Düşük bir fiyata iyi bir oyun deneyimi almak istiyorsanız tercihiniz Xbox Series S’ten yana olabilir. 512GB Özel SSD Dahili Depolama alanı, eğer oyunları oynadıktan sonra silerim ya da ek bir depolama alanı alırım diyorsanız sizin için pek de sıkıntı olmayacaktır. Xbox Series X gibi bu cihazında SSD’yi sahip olmasıyla, oyunlardaki bekleme ekranı süresinin bu cihazda da düştüğünü belirtelim.

Tercihiniz Xbox Series X mi Yoksa Xbox Series S mi?

İki konsolu karşılaştırdğımızda, birçok ortak özelliğinin olması yanında farklılıklar da mevcut diyebiliriz. İki oyun konsolu arasında pek de göze batan farklar olmamasına rağmen, tercihiniz ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Sizin tercihiniz hangisi olacak? Yeni Xbox konsollarını beğendiniz mi? Yeni konsolların en beğendiğiniz özellikleri neler oldu?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.