Little Devil Inside: Merakla Beklenen Oyun

Neostream Interactive şirketinin geliştiricisi ve dağıtıcısı olduğu ve ilk olarak 2015’te bir Kickstarter projesi olarak başlayan Little Devil Inside, bu seneki PlayStation 5 lansmanında tanıtıldığından beri merakla bekleniyor. Little Devil Inside, yarı açık dünyaya sahip aksiyon-macera ve rol yapma türünde bir oyun. Oyunun çıkış tarihi hakkında henüz net bir bilgi yok ancak oyunun öncelikli olarak PS4, PS5 ve PC’ye çıkacağı biliniyor.Little Devil Inside, kendine has grafikleri ve oynanış hissiyle sıra dışı bir oyun olarak görünüyor. Tanıtım videolarından bile oyunun benzer türlerden oldukça farklı olduğu anlaşılabiliyor. Şimdiye kadar yayınlanan iki videoda da birbirinden değişik onlarca karakter, mekan ve yapılabilecek şey görüyoruz. Örneğin bir sahnede balık tutan karakterimiz, diğer bir sahnede kılıcıyla birkaç canavara saldırıyor, başka bir sahnede ise bir ejderhadan kaçıyor.

En son yayınlanan tanıtım ise olaylara daha da ilginç bir boyut kazandırıyor. Belki de mekan çeşitliliğini gösterebilmek için yapılan videoda, bir karakterimiz buzullarda yürürken veya donmamak için dağda ateş yakarken, diğeri küvetinde oturuyor ve rahat yatağında uyuyor. İki tanıtım videosunda da oldukça merak uyandırıcı görüntüler bulunuyor. Bir yandan da oynanış hakkında kafamızda çeşitli soru işaretleri uyandırıyor.

2015 yılında çıkan oyunun ilk tanıtımını aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz.

Tanıtım videosu çıktıktan tam beş sene sonra ise PlayStation 5 lansmanında gösterilen tanıtım aşağıda yer almaktadır.

Little Devil Inside, bize olağan dışı ancak bir yandan da tanıdık gelen bir atmosferin içerisinde yer alacağımızın sinyallerini vererek, etkileşime geçebileceğimiz insanlar, yaratıklar ve canavarlar olduğunu belirtiyor. Canavar avlama gibi alışılagelmedik işlere sahip kişilerin hikayesini ve gündelik hayatlarını bize sunacak gibi görünüyor. Yani oyun sadece canavar kesip dünyayı kurtarmak üzerine bir aksiyon sergilemiyor. Bu yönüyle oyun fazlasıyla merak uyandırıyor diyebiliriz. Videolarda da gördüğümüz üzere oyun oldukça geniş bir dünyaya sahip. Tanıtım videosu oyun içerisinde yapılabilecek sınırsız sayıda eylem var gibi gösteriyor ancak oyunun yarı açık dünya olarak tanıtılması da kafalarda ufak bir soru işareti bırakmıyor değil.

Little Devil Inside Oynanış Özellikleri

Neostream şirketi Little Devil Inside’ın, keşfetmeye dayalı bir rol yapma ve hayatta kalma oyunu olduğunu belirtiyor. Bu türdeki diğer oyunların aksine daha gündelik konular üzerinde durulacağı söylenen oyunda, evimiz ya da kasabamız tarzında bir yer olacağını da ekliyor. Bu kasabada yaptığımız görevler sonrasında dinlenebilecek ve bir sonraki görev için hazırlanabileceğiz. Üstelik kasabanın, oyunculardan bağımsız olarak kendi içinde etkileşime geçtiği de ifade ediliyor. Böyle bir durumda kasabanın değişmesi, uzun süreli bir tatilden döndüğümüzde, yaşadığımız şehrin değişmiş olmasına benziyor.

Oyunun uzun süren bir macera olacağı, hızlıca canavarlar öldürüp ödül almak için kasabaya dönülen bir oynanışı olmayacağı belirtiliyor. Görevlerimiz sırasında ani hava değişimleri ve beklenmedik olayların karşımıza çıkabileceği, gideceğimiz yer ile ilgili önceden hazırlık yapmamız ve bilgi toplamamız gerektiği de ekleniyor. Her düşmanın farklı özelliklere sahip olacak olması, oyun içerisinde araştırma yapmayı mecbur kılacak gibi görünüyor.

Peki bu görevler nereden çıkıyor? Oyunun temelinde karakterimiz, dış dünyayı araştıran ve yeni teknolojiler geliştirmek isteyen bir Profesör tarafından işe alınıyor. Karakterimiz araştırma yapmak için, bazılarına Profesör’ün de katılacağı, riskli görevlere gidiyor. Bunun dışında kendi takımımızı oluşturabiliyor, takımın özelliklerine göre da onları göreve gönderebiliyoruz.Görevlere giderken veya haritada gezerken farklı seçeneklerimizin bulunacağı belirtiliyor. Toplu taşıma araçlarını kullanabiliyor, kendi aracımızla gidebiliyor ya da uzak mesafeler için zor olsa da yürüyebileceğiz. Yolculuklar sırasında ufak yan görevler, kavga etmek isteyen kişiler gibi diğer karakterlerle etkileşime girebileceğimiz olaylarla da karşılaşmak mümkün olacak.

Şirket, savaş dışı hareketlerin akıcı, pürüzsüz ve dinamik olacağını belirtiyor.

little-devil-inside
Resim: Neostream

Çatışma sırasında kullanılacak olan aletlerin, kullanmayı öğrenmesi kolay ancak ustalaşması zor çeşitli teçhizatlardan oluşacağı ifade ediliyor. Oyun içerisinde birden fazla düşmanın yer aldığı çatışma bölümlerinde otomatik hedef belirleme olacağı da belirtiliyor. Bu özellik çatışmanın akıcılığını kaybetmemesini adına keyifli olacağa benziyor. Oyun içerisinde ayrıca savaş aletlerimizi ve yolculuk yaptığımız araçları da yükseltilebiliyor ve güçlendirilebiliyor olacağız.

Çok oyunculu oynanış olarak ise, arkadaşları davet edip, beraber görev yapma ve diğer oynayanlarla rastgele olarak karşılaşma olacak gibi görünüyor.

Karakter

Ana karakterimiz tam anlamıyla bir insan. Özel güçlere veya başka bir şeye sahip olmayan karakterimiz hasta olabiliyor, incinebiliyor veya güçlenebiliyor. Karakterin açlık, hastalık gibi çeşitli durumları animasyonlara da yansıyor. Her ne kadar oyuncu, karakterin durumunu istediği zaman kontrol etme şansına sahip olsa da, tasarımı bu kadar hoş olan bir oyunda karakterin farklı animasyonlara girmesi göze oldukça güzel geliyor.

Tasarım

Şirket oyunun tasarımı için minimalizm konseptini ele aldıklarını, ancak bu minimalizmin biraz farklı olduğunu söylüyor. Bu demek oluyor ki, oyun içerisinde karşımıza çıkacak unsurlar minimalizm temel alınarak tasarlanmış ancak zihnimizde bir görsel oluşturmaya yetecek kadar ayrıntıya da yer verilmiş.

Neostream, bu sıra dışı tasarımı yaparken çok sevilen Zelda, X-com serisi, System Shock gibi oyunlardan etkilendiğini de belirtiyor.

Irkçılık İddiaları

PlayStation 5 lansmanındaki tanıtım videosunun bir karesinde, ortaya çıkan oyun içindeki düşmanlardan birinin tasarımı, şirketin ırkçı bir stereotip oluşturduğu yönünde iddiaları ortaya çıkardı. Siyah bir tene, maskeye ve örülü saçlara sahip olan bu düşman karakterlerin, kabile tarzı bir görünümde oldukları belirtildi.

little-devil-inside

Sosyal medya üzerinden gelen baskılar sonucunda Neostream şirketi, konuyla ilgili bir özür diledi. Herhangi bir şekilde ırkçılık yapmak istemediklerini belirten şirket, karakter tasarımının değiştirileceğini belirtti.

Little Devil Inside

Alıştığımız grafiklerin dışında bir tasarım sunan ve oynanış açısından bolca merak uyandıran Little Devil Inside’ın çıkış tarihi henüz belli değil. 2015 yılından beri bekleyen takipçilerinin bulunduğu oyun, ilk duyurulduğundan beri kendini geliştirmeye devam ediyor.Biz Little Devil Inside oyununu heyecanla bekliyoruz. Sizin görüşleriniz neler? PS5’in çıkış dönemi olan, yıl sonuna doğru oyun çıkabilir mi? Gerçekten oyun içerisindeki düşman tasarımı bir ırkçılığı mı temsil ediyor? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.