The Mountain Hunting – İlk Türk Avcılık Oyunu

Yerli oyunlar 2021 yılı ile Steam üzerinde ciddi bir çıkış yakaladı. Bir çok konuda eleştirilere maruz kalan da oldu, desteklenen de oldu. Haziran ayı itibariyle Steam’de bir Türk oyunu daha yerini aldı. The Mountain Hunting Steam’de bulunan ilk Türk avcılık oyunu.

Yerli Yapım Oyunlara Destek

The Mountain Hunting oyunu benim oynadığım ilk avcılık oyunu. Daha önce The Hunter: Call of the Wild oyununu oynamaya niyetlenmiştim ama oynamadım. Hani bazı oyunlar vardır ya sürekli sepete eklersiniz ama bir türlü almazsınız, The Hunter: Call of the Wild oyunu da benim için aynı o şekildeydi.

Haziran ayının sonlarına doğru The Mountain Hunting Steam’de yayınlandı. Bu oyunda ilk dikkat çeken şey yerli yapım olması. Açıkçası her zaman yerli oyunların çıkması konusunda bir mutluluk duydum. Biz de bu pazarda kendimizi bir şekilde göstermeliyiz. Elbette eksiklikler olacaktır, geliştirmeler yapılması gerekir ama biz oyuncular olarak bunlara biraz tolerans tanımalıyız diye düşünüyorum.

Oyun geliştiricilerine “Bak kardeşim sen bunları yapmışsın ama bi de burası var, onu da yapsana.” ya da “şu kısmında sorunlar var düzeltirsen daha iyi olacaktır.” gibi geri dönüşler yaparsak geliştiriciler de bunları dikkate alarak hem oyunlarını daha iyi yerlere taşıyacaktır hem de kendilerini geliştireceklerdir. Bu oyunun incelemesini yaparken ben de açıkçası bunları yapmayı planlıyorum. Ama öncesinde size biraz oyundan bahsetmek istiyorum.

Nişancılık Yeteneklerimizi Geliştirelim!

The Mountain Hunting-oyunici-teknolojiorg

Oyunu ilk açtığınız zaman karşınıza çıkan menüde “Eğitim, Görev Al, Serbest Av” seçenekleri çıkıyor. İlk aşamada eğitime girdim ve neler yapabildiğimizi gördüm. Zaten benim gibi çok sık oyun oynuyorsanız eğitim kısmında çok vakit geçirmezsiniz. Oyunun geliştiricisi Mustafa Bayraktar bu konuda diğer oyunlardan alışık olduğumuz tuş kombinasyonlarını oyuna entegre etmiş.

Eğitim kısmından sonra ilk olarak “Serbest Av” kısmına girdim. İlk önce silah, dürbün ve mermi konusunda geliştirmeler yapılabildiğini fark ettim. Tabii bunları oyunda vurduğunuz avlardan kazandığınız paralar ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Serbest av modunda haritada dilediğiniz gibi gezip istediğiniz hayvanları avlayabiliyorsunuz. Domuz, tilki, ayı, geyik gibi hayvanlar etrafta dolanıyor. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. “M” tuşuna basıp haritayı açıyorsunuz ve haritada hayvanların olası yerleri gösteriliyor. Yani direkt o bölgeye gittiğiniz zaman avınızı bulamıyorsunuz. Aramanız lazım. Bunun için de dürbünü kullanmak gerekiyor. İlk aşamalarda zoom seviyesi biraz az. Daha sonrasında geliştirmeler ile biraz daha uzakları görebiliyoruz.

Avınızı bulduktan sonra “Ben iyi bir keskin nişancıyım, çok uzaklardan tek atarım!” tribine girmeyin. Çünkü silahınızı da henüz yeteri kadar geliştirmediyseniz boşa sıkarsınız. Avınıza sinsice yaklaşın, nefesinizi tutun ve kesinlikle göğüs ya da baş bölgesine ateş edin. Ancak o zaman tek atabilirsiniz. Eğer olur da sırtından ya da başka bir bölgesinden vurursanız avınız vurulmuş olsa bile kaçmaya başlıyor. Sizde peşinden koşun, kaçtı diye bırakmayın. Çünkü burada güzel bir şey düşünülmüş. Hayvan kaçsa da vurulduğu için kan kaybı yaşıyor.

Yerdeki kan izlerini takip edin. Bir süre sonra hayvanın cesedi ile karşılaşacaksınız. Tabii eğer doğru yönde gidiyorsanız. Bunu söylüyorum çünkü oyunda bir pusula mevcut değil. Gittiğiniz yönü gözünüze kestirdikten sonra sağa sola sapmadan gitmeniz gerekiyor.

Bu arada oyunda 4 farklı harita mevcut. Dilediğinizi seçip Serbest Av modunda oynayabiliyorsunuz.

Farklı Oyun Modları

Serbest avın dışında bir de “Görev Al” kısmı mevcut. Burada yedi farklı görev var. Bunlar sırasıyla Domuz Avı, Hayatta Kal, Keskin Nişancı, Karma Av, Kovanları Koru, Hızlı Ol ve Sezon Sonu. Bu görevlerden dilediğinizi seçemiyorsunuz. Bir görevi tamamladıktan sonra diğerine erişim sağlayabiliyorsunuz. Örneğin ilk görev olan Domuz Avı görevinde sizden 10 tane domuz vurmanızı istiyor. Bunu yaptıktan sonra Hayatta Kal bölümüne geçebiliyorsunuz.

Her görev seçiminde görevinizi yaptıktan sonra para kazanıyorsunuz. Bu paralarla tüfek, dürbün ve kurşunlarınızı geliştirebiliyorsunuz. Sonuçta parayı mezara götürecek değilsiniz. Bu geliştirmeleri yapabildiğiniz anda yapın. Yoksa özellikle ilk aşamada verilen stok haldeki teçhizatınızla ilerleyen aşamalarda başarılı olabilmeniz mümkün değil.

The Mountain Hunting-dürbün

Artıları ve Eksileri

Yazının başında dediğim gibi Türk yapımı olması benim için çok pozitif bir durum. Hatta ilk Türk Avcılık oyunu olması da ayrıca güzel. Her ne kadar avcılık olayını -sporunu demiyorum çünkü bunu bir spor olarak görmüyorum- sevmesem de oyuna keskin nişancılık açısından bakarsak güzel. Grafikler olabildiğince iyi. Oyunun geliştiricisi bu noktada elinden geleni yapmış. Açıkçası ilk aşamada grafikler beni tatmin etti. Arada açıp oynanabilecek türden bir oyun. Geliştiricinin ellerine sağlık.

Gelelim eksileri kısmına. Burada yazacaklarım karalama adına değil, oyunun geliştiricisi Mustafa Bayraktar‘a tavsiye niteliğindedir.

Umarım bu konuda oyuna gerekli güncellemeleri getirerek oyunu ve kendisini daha da iyi yerlere taşır. Ben daha çok Türk oyun geliştiricisini piyasanın içerisinde görmek istiyorum. Öncelikle oyunu “very high” ayarlarda oynadım ve biraz donmalar yaşadım. Dürbünden ya da haritadan çıkarken ufak tefek donmalar mevcut. Bunun yanında oyundaki ses konusunda da biraz sıkıntı çektim. Avımın sesini duyduğumda ne tarafa döneceğimi kestiremedim. Yani bir ses kasma olayını yapamıyorsunuz. Belki de oyunu daha da zorlaştırmak için bilerek yapmıştır ama bunu düzeltmesi oyunda gerçekliği daha da arttıracaktır. Yoksa avımın sesini duyduğum zaman sağa sola boşuna dönüyorum. Aynı PUBG Lite’da olduğu gibi. Ses var ama nereden geliyor belli değil. Umarım düzeltilir.

Oyuna ilerleyen zamanlarda daha çok silah, dürbün gibi seçeneklerin gelmesi de çok tatlı olur. Ya da silahlara farklı skinler kullanabilirsek o da güzel olacaktır diye düşünüyorum. Son olarak oyuna başladığım anda neden zıplıyorum anlamadım. Bu da bana Counter Strike‘ın eski 1.3 zamanlarını hatırlattı. Ama illa ki düzelir diye düşünüyorum.

the mountain hunting harita

The Mountain Hunting Sonuç OIarak…

Oyunun geliştiricisi Mustafa Bayraktar‘ı tebrik ediyorum. Yerli oyunların acımasızca eleştirildiği günlerde gayet cesurca oyununu piyasaya sürmüş. Umarım oyunculardan ve benim gibi oyun incelemesi yapanlardan aldığı geri dönüşler ile beraber oyunu daha da geliştirebilir.

Oyunda avı vurup peşinden koşmak, izini takip etmek gibi aksiyonları görmek aslında keyif verici. “Vurduğum geyik nereye kaçtı?” derken yerdeki kanı görüp takip etmek hoş bir ayrıntı olmuş.

The Mountain Hunting oyununu satın almak isteyenler Steam’den 25 TL‘ye satın alabilirler. Çok pahalı bir oyun değil. En azından yerli oyun geliştiricilerinden oyun olarak oyunlarının geliştirilmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Hatta oyunu oynadıktan sonra oyunun geliştiricisine mail olarak ya da Steam’den yorum yaparak görüşlerinizi bildirmeniz de çok iyi olur. Acımasız yorumlar yerine gerçekçi olan ve oyunun geliştirilmesine yönelik eleştiriler, yorumlar yaparsanız oyunun geliştiricisine çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.

The Mountain Hunting Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: 64 bit / Windows 7,8,10İşletim Sistemi: 64 bit / Windows 7,8,10
İşlemci: Intel i5 750 / AMD Phenom 2 965İşlemci: Intel Core i5 7400 / AMD Ryzen 3 1200
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 960 / AMD R7 370Ekran Kartı: Nvidia GTX 1050 / AMD RX 550
Depolama: 1500 MB kullanılabilir alanDepolama: 1500 MB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!