Sunum Hazırlama Programı Önerileri – 2024

Sunumlar, insan hayatında büyük bir yer kaplıyor. İş ve eğitim başta olmak üzere birçok alanda sunumlar karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı insanlar, en iyi sunum hazırlama programı hangisi diye merak ediyorlar. Piyasada birçok sunum hazırlama programı mevcut. Bu programlar, çeşitli özelliklere sahipler. Bu yüzden kullanıcıların kullanım sebebine göre kullandıkları sunum programları değişebiliyor. Bizler de bu yazımızda en iyi sunum hazırlama programları önerilerinde bulunacağız. Fakat sunum hazırlama programlarına geçmeden önce sunum nedir, ne işe yarar ve etkili bir sunum nasıl olmalı konularına değinmekte fayda var.

Sunum Nedir?

Sunum kavramı artık insanların hayatlarında büyük bir önem taşıyor. Çünkü insanlar, neredeyse hayatlarının her alanında sunum kavramıyla karşılaşıyorlar. Peki sunum tam olarak nedir? Sunumlar neden bu kadar önemli olmaya başladılar?

Hızla gelişen dünyada normal olarak bazı değerler de değişiyor. Geçmişte insanlar özellikle iş hayatında biraz daha bireysel davranıyorlardı. Fakat zamanla bu durum değişerek bireyci kavram topluluk kavramına dönüşmeye başladı.

Bu noktada sunumlar önem kazanmaya başladılar. Çünkü sunumlar genellikle topluluklara karşı bir konuda bilgilendirme yapmak amacıyla düzenleniyor. Bunun dışında sunumlar, eğitim hayatında da çok sık kullanılıyorlar. Bu durum sunumun temel özelliklerinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Çünkü sunumlar, genellikle dinleyiciye bir mesaj gönderen ve dinleyiciyi ikna eden, dikkat çeken unsurlar içerirler. Bu sayede sunumlar, insan hayatının birçok noktasında kilit noktası görevi görüyorlar diyebiliriz. Sunumların insanlar için oldukça önemli olduğunu belirttik. Peki etkili bir sunum nasıl olmalı?

Etkili Bir Sunum Nasıl Olmalı?

Sunumlar, bazı durumlarda çok kritik bir rol üstlenebiliyorlar. Bundan dolayı sunum yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcut. Sunum yapan kişiler, genellikle bu noktaları bilmedikleri için pek dikkat etmiyorlar. Bunun sonucunda da etkisiz, başarısız sunumlar ortaya çıkıyor. Sizler, başarılı bir sunum yapmak istiyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Sunum Çok Dikkat Çekmemeli: Çoğu kişi, bir sunum hazırlarken çok dikkat çekici olsun, insanların ilgisini çeksin diye düşünerek hazırlıyor. Fakat bu oldukça yanlış. Çünkü hazırladığınız sunum, konuşma esnasında sizin önünüze geçmemeli. Bu yüzden hazırladığınız sunumların özenli fakat çok dikkat çekmemesine özen göstermelisiniz.
  • Arka Plan ve Yazı Fontu Çok Önemli: Bazı sunumların parlak renkli arka planlara sahip olduğunu görmüşsünüzdür. Muhtemelen bu sunumları incelerken gözünüz fazla yorulduğu için takip etmekte zorlanmışsınızdır. Sizler de bir sunum hazırlarken dinleyicilerin dikkatinin dağılmaması için arka plana beyaz, açık gri gibi sade renkler seçmelisiniz. Bunun dışında sunumlarda Times New Roman gibi fontlar kullanmamalısınız. Sunumunuzda kullanacağınız font, sade bir font olmalı.
  • Sunumunuz Çok Fazla Yazı Bulundurmasın: İlk maddede sunumunuzun çok dikkat çekmemesi gerektiğini belirtmiştik. Bunun en temel yöntemlerinden birisi de sunumda az yazı bulunması oluyor. Eğer anlatacağınız her şeyi sunumunuza yazarsanız, dinleyicilerin dikkati çok fazla dağılacaktır. Bunun dışında sunum tasarım olarak kötü bir hâl alacaktır. Bu yüzden bir sunum hazırlarken anlatacağınız şeyleri özet ve önemli noktalar hâlinde sunumunuza yazmalısınız.

Etkili bir sunumun nasıl hazırlanacağından bahsettik. Tabii ki etkili bir sunum hazırlayabilmek için öncelikle hangi sunum programını kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Yazımızın devamında sizler için sunum hazırlama programı önerilerinde bulunacağız.

En İyi Sunum Hazırlama Programları

Piyasada çeşitli geliştiriciler tarafından kullanıma sunulan sunum programları mevcut. Bu programlar, sundukları özellikler bakımından birbirlerinden ayrılıyorlar. Sunum yapacak kişiler, sunum programlarını seçerken sunum programının sunduğu özelliklere göre karar veriyorlar.

Bunun dışında bazı sunum programları ücretsizken bazı sunum programları ise ücretli olarak hizmet veriyorlar. Bu durum da tabii ki insanların program seçerken kararlarını etkiliyor. Bizler de yazımızda sizler için hem ücretli hem de ücretsiz sunum programlarına yer vereceğiz.

Microsoft PowerPoint

Listemizin ilk sırasında Microsoft PowerPoint yer alıyor. PowerPoint, dünya genelinde en çok kullanılan sunum programlarının başında geliyor diyebiliriz. Hatta öyle ki, bu popülerlikten dolayı PowerPoint, ilkokul düzeyindeki öğrencilere bile öğretilmeye başlandı.

Microsoft, PowerPoint ile kullanıcılarına etkileyici sunumlar hazırlama imkânı sunuyor. PowerPoint, son zamanlarda en çok gelişen Office programlarından birisi. Microsoft, programa 3B nesne desteği başta olmak üzere birçok özellik ekledi.

Programda birçok sunum teması mevcut. Kullanıcılar, bu temalar üzerinden sunumlarını diledikleri şekilde özelleştirebiliyorlar. Bunun dışında Microsoft, bahsettiğimiz gibi kullanıcılarına el ile çizilmiş şekiller ve 3B nesne ekleme gibi çeşitli özellikler de sunuyor. Kullanıcılar, PowerPoint’i Office programlarından birisi olduğu için ücretli olarak kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra Microsoft, öğrencilere Office programlarını öğrencilik süreçlerinde ücretsiz kullanma hakkı veriyor.

Canva

Son zamanlarda en çok popülerleşen platformlardan birisi de Canva oldu. Birçok tasarım imkânı sunan platform, kendi sitesi üzerinden hizmet veriyor. Bu durum kullanıcılar için bir yandan avantaj sağlarken bir yandan da dezavantaj sağlıyor.

Kullanıcılar, online bir platformdan tasarım yapabildikleri için bilgisayarlarında depolama alanında bir yer ayırmak zorunda kalmıyorlar. Bunun dışında bazı zamanlarda internet problemi yaşanabiliyor. Bu durumda Canva, online bir platform olduğu için tasarım yapmak da zorlaşıyor.

En İyi Sunum Hazırlama Programları - Canva

Olumsuz özellikler bir yana Canva, en başarılı sunum yapma platformlarından birisi diyebiliriz. Platform, kullanıcılarına birçok sunum taslağı sunuyor. Devamında kullanıcıların sadece taslakları kendi bilgileri ile doldurmaları gerekiyor.

Sunumu özelleştirme işlemi oldukça basit. Çünkü Canva, kullanıcılarına oldukça basit ve kullanışlı bir editör sunuyor. Kullanıcılar, bu editör üzerinden sunumlarına ve tasarımlarına diledikleri görselleri ve yazıları ekleyip bunun dışında çeşitli özelleştirmeler yapabiliyorlar. Canva, hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Platform, ücretli kullanıcılarına birçok ekstra özellik sunuyor. Bunun yanı sıra Canva, üniversite öğrencilerine 1 yıl ücretsiz Premium hesabı tanımlıyor.

LibreOffice Impress

En iyi sunum hazırlama programı önerilerimize LibreOffice ile devam ediyoruz. LibreOffice, çoğu kullanıcı tarafından Microsoft Office için alternatif olarak gösteriliyor. Çünkü LibreOffice, neredeyse Office tarafından sunulan çoğu özelliği kullanıcılarına sunuyor. Bundan dolayı program, en iyi sunum yapma programı önerilerimizde kendisine yer bulmayı başardı. LibreOffice Impress, Microsoft Office gibi kullanıcılarına çok çeşitli özellikler sunuyor. Bu özelliklerin başında 2B ve 3B çizimler oluşturma imkânı geliyor. Bahsettiğimiz gibi bu özellikler PowerPoint’te de bulunuyordu.

Programda gelişmiş bir sunum kontrol sistemi mevcut. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, sunumlarını diledikleri gibi zamanlayıp kontrol edebiliyorlar. Ayrıca programda bulunan şablonlar, kullanıcıların sunum yaratmalarını kolaylaştırıyor. LibreOffice, açık kaynaklı ve ücretsiz bir ofis programıdır. Bu yüzden LibreOffice ile sunum yapmak isteyen kişiler, programı kendi sitesinden ücretsiz bir şekilde indirebiliyorlar.

Prezi

2009 yılında hizmet vermeye başlayan Prezi, temel olarak bir sunum sistemi olarak tasarlandı. Platformun ilgi çekici olması, yatırımcıların dikkatini çekti. Bu sayede Prezi, kısa zamanda birçok yatırım alarak oldukça hızlı bir şekilde büyüdü. Geçtiğimiz yıllarda açıklanan verilere göre Prezi, 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldı. Bunun en büyük sebebi platformun, sunum için kullanıcılarına oldukça pratik ve iyi özellikler sunuyor olması diyebiliriz.

Prezi, temel olarak 3 hesap türüyle hizmet veriyor. Bunlar Prezi, Prezi Business ve Education oluyor. Platformun standart sürümü, basit sunumlar hazırlamak için yeterli imkânlar sunuyor. Bunun dışında gelişmiş sunumlar hazırlamak isteyen kişilerin Business hesap türünü satın almaları gerekiyor.

sunum programları - Prezi

Education sürümü ise temel olarak öğrenci ve öğretmenlere hitap ediyor. Prezi, bu hesap türünde kullanıcılarına eğitim için kullanılabilecek birçok özellik sunuyor. Bundan dolayı da Google, Zoom ve Microsoft Teams gibi eğitim sürecinde aktif kullanılan platformlar, Prezi’yi destekliyorlar.

Bahsettiğimiz gibi basit bir sunum hazırlamak isteyen kişiler Prezi temel hesabı kullanarak sunumlarını ücretsiz bir şekilde hazırlayabilirler. Bunun yanı sıra daha profesyonel bir sunum hazırlamak isteyen kişilerin platformun ücretli hesap türlerinden birisini alması gerekiyor.

Visme

Visme, Prezi gibi online hizmet veren bir sunum platformudur. Birçok büyük şirket tarafından desteklenen ve kullanılan Visme, sunduğu özelliklerle etkileyici sunumlar yaratma imkânı sunuyor. Platformun oldukça sade ve şık bir tasarımı mevcut. Sunum yapma ve kontrol panelinde de aynı şekilde sade ve kullanışlı bir tasarımla karşılaşıyorsunuz. Platform geliştiricileri, sade bir tasarım ile hem acemi hem de uzman tüm kullanıcılara hitap etmek istediklerini belirtiyorlar.

Visme, tasarımının yanı sıra sahip olduğu özelliklerle de hem amatör hem de profesyonel sunumlar hazırlamanıza olanak sağlıyor. Bunun dışında Visme, Canva gibi sadece sunum oluşturma platformu değil. Kullanıcılar, Visme üzerinden afiş, sosyal medya gönderileri gibi görselleri de hazırlayabiliyorlar.

Visme, kullanıcılarına birçok üyelik seçeneği sunuyor. Basit bir sunum hazırlamak için platformu ücretsiz kullanmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında profesyonel sunumlar ve ekstra özellikler için ücretli üyelik seçeneklerinden birisini satın almanız gerekiyor. Ayrıca Visme, topluluk çalışmalarına da ayrı bir önem veriyor. Bundan dolayı platformda topluluk olarak çalışacak kişiler için de üyelik seçenekleri mevcut. Bu seçenekle topluluk olarak sunum yapmak oldukça kolaylaşıyor.

Apple Keynote

Keynote, profesyonel ve etkileyici sunumlar oluşturmak için tasarlanmış güçlü bir sunum yazılımıdır. Apple kullanıcılarının yüksek kaliteli ve yaratıcı sunumlar hazırlamasına olanak tanıyan Keynote, Apple’ın özgün tasarım felsefesini yansıtan kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Şık şablonları, animasyonları ve geçiş efektleri ile Keynote, sunumlarınıza görsel çekicilik katmanızı sağlar.

Keynote, kullanıcılarına geniş bir araç yelpazesi ile hizmet veriyor. Çeşitli temalar ve düzen seçenekleri ile sunumlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Grafikler, tablolar, resimler ve videolar gibi medya öğelerini kolayca entegre edebilir, interaktif ve dinamik sunumlar oluşturabilirsiniz. Gerçek zamanlı işbirliği özelliği sayesinde, ekibinizle aynı sunum üzerinde aynı anda çalışabilir, uzaktan işbirliği yapabilir ve sunumunuzu istediğiniz cihazdan erişebilirsiniz.

Keynote, Apple ekosistemiyle mükemmel bir şekilde entegre çalışmaktadır. Diğer Apple uygulamaları ile uyumlu çalışarak fotoğraflarınızı, müziklerinizi ve videolarınızı kolayca içe aktarabilirsiniz. iCloud entegrasyonu ile sunumlarınızı güvenli bir şekilde saklayabilir ve istediğiniz zaman istediğiniz cihazdan erişebilirsiniz. Tüm bu özellikleriyle Apple Keynote, en iyi sunum hazırlama programları listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Beautiful AI

Yapay zeka, her geçen gün teknolojinin çeşitli alanlarında daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Bu doğrultuda sunum hazırlama alanında da hizmet veren yapay zeka araçları mevcut. Beautiful AI da en başarılı yapay zeka destekli sunum hazırlama programlarından birisidir. Beautiful AI, özelleştirilebilir şablonları ve zengin grafik ögeleri ile kullanıcılara yaratıcılıklarını sergileme fırsatı sağlıyor. Sunumlarınıza katkıda bulunacak etkileyici grafikler, animasyonlar ve geçişler oluşturmak için yapay zeka algoritmalarını kullanarak kullanıcılarına yardımcı olur.

Beautiful AI

Beautiful AI’nın en dikkat çekici özelliklerinden biri, kullanıcıların platforma girdikten sonra otomatik olarak düzen ve renk seçimi önermesidir. Bu özelliği sayesinde, kullanıcılar tasarım konusunda uzman olmak zorunda olmadan estetik açıdan çekici sunumlar oluşturabiliyorlar. Ayrıca platform gerçek zamanlı işbirliği ve bulut tabanlı depolama ile sunumları ekip üyeleri ile kolayca paylaşma ve düzenleme özelliğine sahip.

Beautiful AI, kullanıcılarına sunduğu basit arayüzü, hızlı ve etkili sunum oluşturma yetenekleriyle iş dünyasında, eğitimde ve diğer çeşitli alanlarda talep görmektedir. Hem profesyoneller hem de öğrenciler için uygun olan Beautiful.AI, sunum hazırlama sürecini kolaylaştırırken, etkileyici ve göz alıcı sunumlar oluşturmanızı sağlar. Böylece bizler de en iyi sunum hazırlama programı önerileri listemizde Beautiful AI’a yer verdik.

Google Slides

En iyi sunum hazırlama programı önerilerimizin son sırasında Google Slides yer alıyor. Google, geliştirdiği çeşitli hizmetlerle neredeyse her alanda kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Bu hizmetlerde genellikle pratik seçenekler sunmaya çalışan Google, Slides için de aynı stratejiyi uyguluyor.

Google Slides kullanıcıları, platform üzerinden hızlı ve basit bir şekilde sunum oluşturabiliyorlar. Tabii ki platform pratiklik üzerine kurulduğu için çok detaylı özelliklere sahip değil. Ancak yine de Google, kullanıcılarına etkili bir sunum hazırlayabilecekleri kadar özellik ile hizmet veriyor.

Platform, tasarım olarak PowerPoint’e benziyor. Bu sayede PowerPoint’in arayüzüne biraz hakim olan kişiler, platformu rahatlıkla kullanabiliyor. İlk defa sunum hazırlayacak kullanıcılar da arayüze kısa bir sürede hakim olabiliyorlar. Çünkü belirttiğimiz gibi Google, Slide ile herkes için hızlı ve basit sunum oluşturabilecekleri bir platform oluşturmayı hedefledi.

Tabii ki platformun temel özelliklere sahip olması platformu kişisel hesabıyla kullanan kişiler için geçerli. Bunun dışında Google, Workspace ile daha detaylı özellikleri kullanıcılarına sağlıyor. Workspace, genel olarak iş hayatında lazım olacak sunum özelliklerine sahip. Fakat eğitim veya kişisel hedefler için sunum yapacak olan kişiler de Workspace ile profesyonel sunumlar oluşturabiliyorlar.

Bahsettiğimiz gibi Google Slides, kişisel ve Workspace olmak üzere iki hesap seçeneği sağlıyor. Google hesabı olan herkes kişisel hesaptan faydalanabiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, Workspace hesap türü için Google’a belirli bir ödeme yapıyorlar.

En İyi Sunum Hazırlama Programları: Genel Değerlendirme

Sunumlar, insan yaşamı için çok önemli bir noktada yer alıyorlar. Günümüzde eğitim hayatından iş yaşamına kadar birçok noktada sunumlar kullanılmaktadır. Bundan dolayı insanlar için sunum yapmayı bilmek, zorunluluk haline geldi diyebiliriz.

Sunum yapmanın en temel yöntemi de tabii ki sunum hazırlama programı kullanmayı bilmekten geçiyor. Piyasada çok çeşitli sunum hazırlama programları mevcut. Bu programlar, sundukları özellikler bakımından oldukça çeşitlilik gösteriyorlar. Ayrıca bu programlardan bir kısmı ücretli bir şekilde hizmet verirken bir kısmı ise ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunum yapma imkanı sağlıyorlar.

Bu noktada kullanıcılar için belirleyici olan unsur, kullanılacak olan sunum hazırlama programının hazırlanacak sunum için yeterli özelliklere sahip olup olmadığı oluyor. Bazı sunum programları, çok gelişmiş özelliklere sahip olurlarken bazıları ise sadece temel sunum hazırlama özelliklerine sahip oluyorlar.

Sizler için hazırladığımız sunum hazırlama rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde sizler için sunum nedir ve etkili sunum nasıl hazırlanır sorularına cevap vermeye çalıştık. Bunun dışında etkili bir sunum için kullanabileceğiniz sunum hazırlama programı önerilerinde bulunduk.

Sunum hazırlama programı önerilerinde bulunurken sahip oldukları özellikler bakımından çeşitli programlara yer vermeye çalıştık. Bu sayede sizler de listemizde kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygun olacağını düşündüğünüz sunum hazırlama programını bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.