Google Hesabı Nasıl Silinir?

Günümüzde çeşitli platformlarda hesap oluşturmak kaçınılmaz bir hale gelmiştir. En önemli platformlardan birisi de şüphesiz Google’dır. Google hesabı ile birçok Google hizmetini kullanmak mümkün hale gelmektedir. Ayrıca, Android cihazlar için de elzem bir hesap olduğunu söylemek gerekir. Ancak kimi kullanıcılar bu hesapları silmek isteyebilir. Peki, Google hesabı nasıl silinir?

Sizler için bu içeriğimizde Google hesabı nasıl silinir sorusunu detaylı bir şekilde cevaplayacağız. Ayrıca, Google hesabının ne olduğunu ve önemli Google hizmetlerini de anlatacağız. Buna ek olarak Google hesabının neden önemli olduğunu da ifade edeceğiz.

Google hesabı nasıl silinir konusunda ise sizler için iki farklı yöntem göstereceğiz. Bunlardan birisi bilgisayar üzerinden Google hesabı silme yöntemi, diğeri ise telefondan Google hesabı silme yöntemi olacak. Ayrıca, yalnızca Gmail hesabını kapatmak isteyen okurlarımız için bu yöntemi de göstereceğiz.

Tüm bunların ardından hesabı silmeden önce dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenleri de anlatacağız. Eğer bilinçsiz bir şekilde Google hesabınızı silerseniz, önemli verilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz mevcut. Bu nedenle hesabınızı silmeden önce yazdıklarımıza göz gezdirmeniz de sizin yararınıza olacaktır.

İçeriğimizin ana hatlarını bu şekilde özetlemek mümkün. Google hesabı nasıl silinir sorusunu cevaplamadan önce daha önemli bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var. İçeriğimize Google hesabı nedir sorusu ile başlayalım.

Google Hesabı Nedir?

Google hesabı, Android işletim sistemi ve Gmail gibi Google hizmetlerini kullanmanıza olanak sağlayan bir hesap türüdür. Bir Google hesabı sayesinde, Drive ile dosya yedekleyebilir ve paylaşabilir, diğer e-posta hesaplarına ileti gönderebilir, Android işletim sistemine sahip cihazınızda Google Play Store vb. hizmetleri kullanabilirsiniz.

Üstelik sadece bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda Chrome tarayıcısında bir Google hesabı açarak farklı cihazlarınızda verilerin senkronize edilmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak YouTube hesabı açmak için de bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. İster bir kanal başlatmak isterseniz de diğer kanallara abone olmak için Google hesabı açmanız gerekmektedir.

Google hesabı açmak oldukça basit birkaç adım ile mümkün. Aslında bu işlemi gerçekleştirmek için birkaç yöntem var ancak en kolayını sizler için anlatacağız:

 • Öncelikle Google ana sayfasına ulaşın.
 • Bu sayfanın sağ üst kısmında yer alan Oturum Aç butonuna tıklayın.
 • Daha sonrasında karşınıza oturum açmak için kullanılan sayfa çıkacak. Bu sayfanın alt kısmında Hesap oluşturun seçeneği yer alacak. Hesap oluşturun seçeneğine tıklayın.
 • Google, size üç farklı seçenek sunacak. Hesabı ister kendiniz için, ister çocuğunuz için, isterseniz de işletmeniz için açabilirsiniz.
 • Hesabın kimin adına açılacağını seçtikten sonra doldurmanız gereken bilgiler ortaya çıkacak.
 • Bilgilerin tamamını doldurduktan sonra Google hesabınız aktif hale gelecek.
youtube-rewind-2020-iptal-edildi

Bu Google hesabı ile kullanımınıza açılan onlarca Google servisi bulunmaktadır. Tüm Google servislerini buraya sığdırmak pek mümkün değil. Bu nedenle sizler için en popüler Google hizmetlerini şu şekilde sıraladık:

 • Chrome
 • YouTube
 • Gmail
 • Google Haritalar
 • Android
 • Wear OS
 • Google Fotoğraflar
 • Kişiler
 • Google Drive

Google Hesabı Nasıl Silinir?

Hesap oluşturmak gibi hesap silmek için de oldukça basit birkaç adımı takip etmeniz gerekiyor. Kimi zaman kullanıcılar sosyal platformlardaki hesaplarını silmek istiyor. Bazen de daha fazla kullanılmayacak hesapları kapatmak gerekebiliyor.

Hangi sebepten olursa olsun Google hesabını kapatmak için atmanız gereken adımlar aynı. Üstelik bu işlemi hem telefondan hem de bilgisayardan yapmanız mümkün. Öncelikle bilgisayar ile Google hesabı silmenin yöntemlerine bakalım.

Bilgisayardan Google Hesabı Silme

Bir bilgisayar aracılığıyla Google hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken saklamak istediğiniz verileri ayırt etmektir. Çünkü Google hesabının silinmesi, bu verilere bir daha asla ulaşamayabileceğiniz anlamına gelir.

 • Hesabınızı kapatmak için öncelikle Google hesabınıza giriş yaptığınıza emin olun. Eğer giriş yapmadıysanız Google ana sayfasında yer alan oturum aç butonuna tıklayın. Daha sonra silmek istediğiniz Google hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra Google hesabınızı yöneteceğiniz sayfaya ulaşmanız gerek. Bunun için Google ana sayfasında sağ üst kısımda yer alan profil seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bir fotoğrafınız yoksa bu seçenekte isminizin baş harfi gözükecektir.
 • Bu işlemin ardından “Google Hesabınızı yönetin” seçeneğine tıklayın. Bu adımla birlikte Google ayarlarınızı yapabileceğiniz sekmeye ulaştınız.
 • Üst kısımda yer alan Veriler ve Gizlilik sekmesine tıklayın.
 • Bu sekmenin “Diğer seçenekler” kısmında “Google Hesabınızı silme” ibaresi yer almaktadır. Bu seçeneğe tıklayın.
Google-hesabi-nasil-silinir
 • Bunun ardından Google sizden hesabınıza giriş için parola isteyecek. Bu parolayı girmenizin ardından kaybedeceğiniz tüm verileri görmeniz mümkün. Ayrıca Google, indireceğiniz veriler için de bir bağlantı sağlıyor.
 • Tüm bu verileri kaybedeceğinizi doğruladıktan sonra sayfanın en alt kısmında yer alan Hesabı Sil seçeneğine tıklayın.

Bilgisayar aracılığıyla Google hesabı kapatmak işte bu kadar basit. Peki telefonda yapmanız gereken işlemler neler?

Telefondan Google Hesabı Silme

Google hesabı silmek için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem de telefon ile Google hesabı silmek oluyor. Aslında bu işlem için bilgisayardan farklı pek bir adım bulunmamaktadır. Eğer telefonunuzda bir Google uygulaması yer alıyorsa bu uygulama aracılığıyla Google hesabınızı silebilirsiniz.

Ancak cihazınızda bir Google hesabı yer almıyorsa da bilgisayardan Google hesabını kapatmak için anlattığımız işlemleri mobil tarayıcınızla uygulamak mümkün. Şimdi Google uygulaması ile Google hesabının nasıl silindiğine göz gezdirelim.

 • Öncelikle cihazınızda yüklü olan Google uygulamasını açın.
 • Google uygulamasının sağ üst kısmında profilinize ait bilgiler yer almaktadır. Sağ üst köşedeki yuvarlak bölüme dokunun ve Google Hesabınızı yönetin seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonrasında Google hesabınızı yönetmeniz için gerekli olan sayfa karşınıza çıkacak. Bu sayfada Google hesabınız için gerekli olan tüm ayarları düzenlemek mümkün.
 • Sayfanın üst kısmında yer alan sekmelerden Veriler ve Gizlilik sekmesine dokunun.
 • Veriler ve Gizlilik ayarlarınızın alt kısmında yer alan Diğer seçenekler bölümünde Google Hesabınızı silin tercihi yer almaktadır. Bu seçeneğe dokunun.
Telefondan-Google-hesabi-nasil-silinir
 • Daha sonrasında Google sizden hesabınızın şifresini ve kaybedeceğiniz verileri doğrulamanızı isteyecek. Bu işlemin ardından hesabınızı kapatmak için Hesabı Sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Peki Google hesabını silmeden Google servislerini temizlemek mümkün mü? Eğer yalnızca Google servislerini hesabınızdan silmek istiyorsanız bunun da bir yöntemi var. Örneğin, Google hesabınız ile Gmail ya da YouTube üyeliğinizi silmeniz mümkün.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu hesapların silinmesi sonrasında Google hesabınızın aktif olarak kullanımda kalacağı. Yani yalnızca Gmail hesabınızı silerseniz Google hesabınızı kullanmanız mümkün olacak. Hesabı tamamen kapatmak için yukarıda anlattığımız yöntemleri uygulamanız gerekmekte.

Bilgisayar ile Gmail Hesabı Silme

Öncelikle sizler için Gmail hesabını silmenin yöntemini anlatacağız. Ancak bu yol ile diğer Google servislerini de silmeniz mümkün:

 • Google servisini kapatmak istediğiniz hesaba giriş yaptığınızdan emin olun. Daha sonrasında profilinizde yer alan Google Hesabınızı yönetin seçeneğine tıklayın.
 • Bu sayfada karşınıza çıkacak menülerden Veri ve Gizlilik sekmesini tercih edin.
 • Sayfanın en alt kısımlarında yer alan “Verilerini indir ve sil” bölümündeki “Bir Google hizmetini silin” seçeneğine tıklayın.
Gmail-hesabi-nasil-silinir
 • Daha sonrasında Google sizden hesaba erişim parolası isteyecek. Bu parolanın ardından silme işleminin gerçekleşeceği sayfaya ulaşacaksınız.
 • Burada yer alan bilgiler hangi Google servislerini kullandığınız ve içerisinde yer alan verileriniz olacak. Kapatmak istediğiniz Google servislerini işaretleyin.
 • Daha sonrasında işlemi tamamlamak için sil butonuna tıklayın.

Telefon ile Gmail Hesabı Silme

Bu işlemi bilgisayardan yapmak için bu adımları takip edebilirsiniz. Ayrıca, telefon aracılığıyla da Google servislerini silme işlemi mümkün. Bunun için gerekli olan şey ise bir Google uygulaması oluyor.

 • Telefonunuzda yer alan Google uygulamasını açın.
 • Daha sonrasında sağ üst kısımda yer alan profilinize ve ardından Google Hesabınızı yönetin seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak sayfanın üst kısmında yer alan Veri ve Gizlilik sekmesine dokunun.
 • Bu sayfanın en alt kısımlarında yer alan “Bir Google hizmetini silin” seçeneğine tıklayın ve parolanızı girin.
Telefondan-Gmail-hesabi-nasil-silinir
 • Daha sonrasında istediğiniz Google hizmetlerini işaretleyin. Tüm hizmetleri işaretledikten sonra silme işlemi için butona tıklayın.

Bu işlemlerin ardından seçmiş olduğunuz Google hizmetlerindeki hesaplarınız yok olacak. Ancak bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bu sizin Google hesabınızın silinmesini sağlamayacaktır. Yalnızca Gmail ya da YouTube gibi Google hizmetlerindeki hesaplarınız silinecektir. Eğer Google hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız sayfanın üst kısmında yer alan “Google Hesabı Nasıl Silinir” alt başlığına göz atın.

Google Hesabınızı Silmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Eğer Google hesabınızı silmek istiyorsanız, ancak sonrasında ne gibi bir durum ile karşılaşacağınızı bilmiyorsanız dikkatli olmanız gereken onlarca bilgiyi göz ardı ediyorsunuz demektir. Google hesabınız, birçok servisi kullanmanız için oldukça önemli bir hesaptır.

Bilindiği üzere Gmail, YouTube, Drive vb. birçok hizmet Google tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle, Google servislerini kullanmanız için bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Google hesabı ile onlarca Google servisini kullanmak mümkündür.

Eğer bu hizmetleri kullanmaya başladıysanız ve sonrasında Google hesabınızı silme kararı aldıysanız veri kaybı ile karşılaşabileceğinizi belirtelim. Örneğin, Gmail hesabınızdaki tüm konuşmalarınız, kişileriniz, önemli e-postalarınız vb. unsurların tamamı Google hesabınızla birlikte silinecektir.

Bir başka örnek ise YouTube olarak karşımıza çıkıyor. YouTube’a yüklediğiniz tüm videolar, oluşturduğunuz oynatma listeleri vb. unsurlar Google hesabınız ile silinecektir. Ayrıca, telefonunuzdaki kişiler Google hesabınıza bağlıysa rehberinizdeki tüm numaraları da kaybedeceğinizi belirtelim. Bunun önüne geçmek için öncesinde adım atmak da mümkündür.

Google, hesabınızı silmeden önce yedeklemeniz için özel bir bölüm de oluşturmuş. Google hesabınızı Veri ve Gizlilik ayarları üzerinden bu bölüme ulaşmanız mümkün. Buna ek olarak takeout.google.com adresinden de bu bölüme ulaşabilirsiniz. Burada yer alan tüm verileri indirip saklayabilirsiniz.

Google Asistan Telaffuz Konusunda Geliştirilecek

Eğer Google hesabınızı silme konusunda kararlıysanız yedekleme işlemini önceden tamamlamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan Google hesabınızı silip ve verilerinizi koruyabilirsiniz.

Bunun haricinde, Google hesabınızı sildikten belli bir süre sonraya kadar hesabı kurtarmanın mümkün olduğunu da belirtelim. Google’ın sağladığı bağlantıdaki adımları takip ederek yeni silinmiş Google hesabınızı kurtarabilirsiniz. Ancak üzerinden zaman geçmiş hesaplardaki tüm verileri kurtarmanın pek de mümkün olmadığını belirtmekte fayda var.

Bu içeriğimizde sizler için Google hesabı nasıl silinir konusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Buna ek olarak Google hizmetlerini silme ve Google hesabı silmeden önce bilmeniz gerekenleri de listeledik.

Ayrıca, bu süreçte sorabileceğiniz diğer soruları da yanıtlamak için çabaladık. Google hesabı nasıl silinir konusunda aklınıza takılanları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.