LibreOffice: Microsoft Office’in Ücretsiz Alternatifi

LibreOffice açık kaynaklı, temiz arayüzlü, özgürce kullanılabilen bir ofis takımıdır. LibreOffice piyasadaki en güçlü özgür ve açık kaynaklı ofis takımlarından ve Microsoft Office’in alternatiflerinden biridir. LibreOffice’in, birçok uzantıdan oluşan çok kapsamlı bir uzantı ve şablon deposu vardır. Ayrıca birçok dil desteği de sunuyor:

 • Türkçe
 • İngilizce
 • Almanca
 • Rusça
 • İspanyolca
 • İtalyanca
 • Fransızca
 • Portekizce
 • Çince
 • Hintçe
 • Japonca
 • İsveççe
 • Flemenkçe

Kelime işlemci, hesap tablosu uygulaması, sunu, çizim ve akış şeması uygulaması, veritabanı ve veritabanı ön ucu ve matematik yazılımları bulundurur. Bunların Microsoft Office’de karşılığı olan programların dosya türlerini yani Word, Excel, PowerPoint ve Access dosya türlerini destekler.

LibreOffice, Microsoft Office uygulamalarını kullanan herkes tarafından kolayca kullanılabilir. Microsoft Office belgeleriyle uyumludur. Ayrıca LibreOffice, OpenDocument Format’ı (ODF)(Açık Belge Biçimi) kullanmanızı sağlar.

Writer – Kelime İşlemci

LibreOffice Writer anasayfası.

Writer, kitaplar, raporlar, broşürler ve diğer yazılı belgelerin tümünü oluşturmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. ‘Otomatik Düzelt’ özelliği sayesinde yazım hatalarını kolaylıkla tespit edip düzeltebilir. Sihirbazlar, ajandalar, fakslar gibi standart belgeleri üretir ve posta birleştirme gibi karmaşık görevlerin zorluğunu kaldırır. Writer belgelerine diğer bileşenlerden grafik ve nesne eklenebilir. Dosyaları HTML, XHTML, XML, PDf ve Microsoft Word dosyalarının sürümleri olarak dışa aktarabilir.

Calc – Hesap Tablosu

LibreOffice Calc anasayfası.

Calc, Microsoft Office’in Excel’ine karşılık gelen ve tasarım olarak da işlevsel olarak da benzerlik gösteren ofis yazılımıdır. Gelişmiş analiz, grafik ve yüksek işlevli hesap tablosu gibi özelliklerin hepsini kapsar. Matematiksel, istatistiksel ve diğer tüm kullanımlar için 300’ün üzerinde işlevi vardır. Program içerisinde gelişmiş özellikleri kullanmak için rehberlik eden sihirbazlar vardır. Dosyaları Excel biçiminde kaydedebilirsiniz. Calc, tablolarını PDF veya HTML olarak dışarı aktarabilirsiniz.

Impress – Sunum

LibreOffice Impress
LibreOffice Impress anasayfası.

Impress, zengin medya içeriğine sahip sunum materyalleri oluşturulmasını sağlayan bir sunum aracıdır. Impress ile kolayca ve hızlıca sunumlar hazırlayabilirsiniz. Microsoft Office’deki PowerPoint ile benzerlik gösterir ve kullanımı gerçekten basittir. Özel efektler ve canlandırma gibi genel ofis sunum araçlarını sağlar. Microsoft PowerPoint ile uyumludur. Ayrıca sunumlarınızı Macromedia Flash (SWF) gibi grafik biçimlerinde kaydedebilmenize de olanak sağlar.

Draw – Çizim

LibreOffice Draw
LibreOffice Draw anasayfası.

Bu ofis paketi kullanıcıların göz kamaştırıcı çizimler ve grafikler ile belgelerini geliştirmelerine olanak sağlayan bir çizim programıdır. Teknik çizimler, posterler vb. şeyler üretmek için ideal bir programdır. Bu çizim programı, kullanıcılar ögeleri çizerken boyutları otomatik olarak hesaplayabiliyor ve böylece bağlantı noktalarını kolaylıkla tamamlayabiliyorsunuz. Ayrıca görselleri farklı formatlara dönüştürebilir ve küçük resim oluşturup galeriye kaydedebilir.

Base – Veri Tabanı

LibreOffice Base
LibreOffice Base anasayfası.

LibreOffice’in bu programı, veri tabanı oluşturmak için ve veritabanı yönetimi için yapılmıştır. Sistem, yaygın olarak kullanılan MySQL/MariaDB, PostegreSQL ve Access gibi veritabanı motorları için yerel sürücüler sunar. Varsayılan olarak BaseHSQLDB veritabanı motorunu kullanır. Program ayrıca kullanıcıların diğer veritabanı motorlarına bağlanabilmelerine olanak sağlar. Basit ve kullanışlı bir arayüzü vardır. Günlük veritabanı işleri için önceden tanımlanmış bir çok tablo seçeneği sunuyor.

Math – Formül Editörü

LibreOffice Math
LibreOffice Math anasayfası.

Math, LibreOffice’in denklemleri ve formülleri metin, tablo, sunu vb. belgelere eklemek için kullanılan programıdır. Normal zamanda yazı yazarken kullanılan karakterler dışında matematikte kullanılan integraller, kesirler, üsler gibi sembollerle karmaşık işlemler oluşturmanıza ve bunları diğer belgelere eklemenize olanak sağlar. Tek başına da (yapılan işlemleri herhangi bir belgeye aktarmadan) bir formül düzenleyici olarak kullanılabilir.

OpenDocument Format (Açık Belge Biçimi)

LibreOffice programları, Calligra, Apache OpenOffice gibi birçok ofis programı tarafından desteklenen, XML tabanlı, tamamen açık olan OpenDocument Format’ı tüm özellikleriyle kullanmanıza olanak sağlıyor. OpenDocument dosyaları, ZIP sıkıştırma dosyalarını destekler ve belgelerinizin bellekte daha az yer kaplamasını sağlar. Sonuç olarak, lisans ücreti ödemeden, belgelerinizi ve verilerinizi farklı işletim sistemlerine ve programlara aktarabilirsiniz.

LibreOffice, Microsoft Office’in ücretsiz bir alternatifidir. Kullanımı kolaydır ve genel olarak çoğu ihtiyacınızı karşılar. Büyük, küçük, orta ve serbest işletmelere ve normal kullanıcılara hitap eder. Yine de kullanmaya başlamadan işiniz için kullanacağınız özellikleri kontrol etmenizde fayda var.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.