Sanal Gerçeklik Gözlüğü Önerileri: En İyi VR Gözlük – 2021

Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde oyun sektöründe de önemli adımlar atıldı. Bu adımlardan biri de VR teknolojisi diyebiliriz. Oyunculara daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunan VR gözlükler, oyun sektöründe Valve sayesinde büyük bir gelişme yaşadı. Peki, VR destekli oyunlara ulaşmak için en büyük adım olan VR gözlükler ne durumda, merak ediyorsunuzdur. Biz de, sizlere yardımcı olmak için en iyi VR gözlükleri bir arada toplamak istedik. Önerileri paylaşmaya geçmeden, sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce nelere dikkat edilmeli, hep birlikte bakalım.Sanal Gerçeklik Gözlüğü Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bir teknolojik ürün alacaksınız, önce ihtiyacınızı belirlemek iyi bir adım olacaktır. Aksi halde, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir ve iade gibi zorlayıcı süreçlerle uğraşabilirsiniz. VR gözlükler için de durum aynı.

Dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. İşte, sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

En İyi VR Gözlükleri

Hangi Platformlarda Oynayacağınıza Karar Vermelisiniz

PlayStation ve Xbox firmalarının özel oyunları olduğu gibi, VR gözlükleri de kendilerine özel oyunlara sahip. Eğer tercihiniz PlayStation tarafında ise PlayStation uyumlu bir sanal gerçeklik gözlüğü almanız sizin yararınıza olacaktır. Öte yandan, Steam’de mevcut VR oyunları ilginizi çekiyorsa tercihiniz o yönde olmalıdır.Yenileme Hızı

Eğer oynayacağınız oyunun zevkini sonuna kadar deneyimlemek istiyorsanız yenileme hızı oldukça önemli bir nokta. Çünkü, yenileme hızı görüntü kalitesinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Oyun sırasında görüntülerdeki bozulmaların en büyük sebebi olan düşük yenileme hızları, kimi zaman oyun deneyiminin yarıda kalmasına sebep oluyor. Bu yüzden, bir sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce 90 Hz yenileme hızından düşük bir cihazı tercih etmemenizi öneririz.

Takip Sistemi

VR gözlüklerden iyi bir performans almak istiyorsanız sistemi kuracağınız odanın VR gözlüğü tarafından iyi bir şekilde tanındığına emin olun. Bu sayede, oyun içindeki dinamik hareketler daha keskin bir yapıda olacaktır.

Ayrıca, bir sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce odanızı ona göre şekillendirmeniz ve takip sistemi başarılı bir gözlük tercih etmeniz yararınızadır.

Bu anlattıklarımıza en uygun gördüğümüz cihazları da sizlerle paylaştık. Daha iyi bir tercih yapmanız için bir araya getirdiğimiz cihazlar ise şöyle:

Oculus Quest 2

Oculus Quest 2

Fiyat: 5.190 TL – 7.000 TL

Sanal gerçeklik gözlüğü önerileri listemizin ilk sırasında Oculus Quest 2 bulunuyor. Oculus Quest 2 için en göz alıcı nokta 1832×1920 çözünürlüğe sahip olması diyebiliriz. 90 Hz yenileme hızının yanında böyle yüksek bir çözünürlüğe sahip olması müthiş performansların işareti gibi duruyor. Önceden de bahsettiğimiz 90 Hz gibi bir yenileme hızının önemini vurgulayan bir cihaz Oculus Quest 2.

Bir başka göze çarpan özelliği ise cihazın sık sık güncelleme alıyor olması. Herhangi ufak bir hatanın çabucak düzeliyor olması büyük bir artı. Sahip olduğu Snapdragon XR2 sayesinde herhangi bir güncellemede de performans kaybı yaşamıyorsunuz.

Cihaz ayrıca, bilgisayardan kablolu bir şekilde kullanılabilir durumda. Oculus Link sayesinde bunu kolay bir şekilde yapabiliyor ve oyun deneyimini üst seviyede yaşayabiliyorsunuz.

PlayStation VR

Playstation VR

Fiyat: 3.000 TL

VR desteği artık PC oyuncuları için oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilir halde. Ancak, konsol tarafında çeşitlilik oldukça az. Yeni bir konsol olan PlayStation 5’in de gelmesiyle birlikte, konsol için VR destekli cihazların artma ihtimali oldukça yüksek.

Neredeyse konsol tarafında rakipsiz olan PlayStation VR, 960×1080 çözünürlük ile geliyor. Her ne kadar çözünürlüğü pek yüksek olmasa da 120 Hz yenileme hızı sayesinde bu eksiyi nötr hale getiriyor. 100 dereceye kadar alan takip sistemiyle de oldukça iyi iş çıkarıyor.

Üstelik, ayrı olarak sahip olduğu kamera sayesinde de oyun çeşitliliği oldukça iyi durumda. Cihaz PS4 ve PS4 Pro için üretilmiş olsa da PS5’i de destekler durumda.

Oculus Rift S

Oculus Rift S sanal gerçeklik gözlüğü önerileri

Fiyat: 6.000 TL

Bir başka Oculus cihazı olan Oculus Rift S de kardeşi gibi oldukça iyi bir performans sergiliyor. Fiyatı Oculus Quest 2’ye göre biraz yüksek olan cihaz tahmin edeceğiniz gibi daha gelişmiş özelliklere sahip.

Oculus Quest 2’nin çıkışı ile birlikte fiyatında ufakta olsa düşüş yaşayan cihaz, PC için en iyi tercih diyebiliriz. Kablosuz bir şekilde PC ile bağ kurması sizin için önemli ise Oculus Rift S ilk tercihlerinizden biri olmalıdır.

Cihaz, 80 Hz yenileme hızına sahip. Bu, 90 Hz yenileme hızından düşük de olsa, gözlük oldukça iyi bir performans veriyor. 110 derece alan takibiyle de oldukça geniş açılara sahip Oculus Rift S. Geniş açılara ulaşabilen alan takibi, cihazın en öne çıkan özelliği.

HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos sanal gerçeklik gözlüğü önerileri

Fiyat: 9.000 TL

Fiyatı rakiplerine göre biraz yüksek olan cihaz son günlerde yayıncılar arasında oldukça popüler hale geldi. HTC firması, VR konusunda oldukça iddialı bir şekilde ilerliyor. Ürettikleri cihazlar da bu durumu gösterir şekilde. HTC, iki farklı model olan Vive ve Vive Pro ile oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştı. Ancak, son çıkan Vive Cosmos’un satış rakamlarında diğer modellerden geri kalır bir yanı yok.

2880×1770 çözünürlüğe sahip cihaz rakiplerine kıyasla son derece başarılı. Valve firmasının da desteğiyle, görüntülerdeki bozulmaları en aza indiren gözlük 90 Hz yenileme hızına sahip. 90 Hz ve 2880×1770 çözünürlüğü bir arada görmek VR için büyük bir devrim diyebiliriz.

Ayrıca cihaz, diğer rakiplerine göre oldukça rahat. Cihazı kafanıza yerleştirme sırasında neredeyse hiçbir zorlukla karşılaşmıyorsunuz. Uzun süreli deneyimlerin ardından baş kısmında bir rahatsızlık bırakmıyor. Bunlara ek olarak cihaz, kablosuz şarja sahip.

Oyun çeşitliliğine gelecek olursak, HTC bu konuda oldukça geniş bir kataloğa sahip. Sahip olduğu uygulamalar sayesinde oyun sayısı son derece fazla.

Son olarak, bu cihazı telefonunuzdaki oyunlarla da kullanmak mümkün.

Valve Index

Valve Index sanal gerçeklik gözlüğü önerileri

Fiyat: 33.000 TL

Sanal gerçeklik gözlüğü önerileri listemizdeki en pahalı cihaz olan Valve Index, yurtdışında 1000 dolarlık bir etiket ile bizi karşılıyor. Valve, Half-Life: Alyx ile VR’ı desteklediğini göstermişti. Bu cihaz ise Valve tarafında bizi daha fazla oyunun beklediğini gösterir nitelikte.

Belki de VR tarafında en iddialı olan cihaz 2880×1600 çözünürlük ile geliyor. Yenileme hızı ise 120 Hz ile oldukça yüksek. Cihaz alan takip sistemi dışında el hareketlerinizi de oldukça iyi şekilde takip ediyor. Böylece, her hareketinizi algılayan bu cihaz gecikmeleri en aza indiriyor.Cihaza ek parça eklemek isteyecek olursanız HTC’nin Vive serisi ile uyumlu diye de ekleyelim. Biraz pahalı da olsa eğer en iyi VR gözlük ne diye merak ediyorsanız, sorunuzun cevabı şüphesiz Valve Index.

VR Gözlükler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Oyun sektörüne giriş için biraz pahalı cihazlar olsa da farklı bir oyun deneyimi için VR gözlükleri tercih edebilirsiniz. Birçok yayıncının da kullanmasıyla birlikte popüler olan bu cihazlar gelecekte oyun sektörüne yön verecek gibi duruyor.

Peki, siz VR gözlüklerin fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce VR gözlükleri bu parasının karşılığını veriyor mu? En beğendiğiniz VR gözlük hangisi oldu? Gelecekte oyunlar sadece VR teknolojisine bağlı kalabilir mi?

Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.