Sanal Gerçeklik Gözlüğü Önerileri: En İyi VR Gözlük – 2022

Günümüzde, gelişen teknoloji sayesinde oyun sektöründe de önemli adımlar atıldı. Bu adımlardan biri de VR teknolojisi diyebiliriz. Oyunculara daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunan VR gözlükler, oyun sektöründe Valve sayesinde büyük bir gelişme yaşadı. Peki, VR destekli oyunlara ulaşmak için en büyük adım olan VR gözlükler ne durumda? Sizlere yardımcı olmak için en iyi VR gözlükleri bir arada topladık. Önerileri paylaşmaya geçmeden, sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce nelere dikkat edilmeli, hep birlikte bakalım.Sanal Gerçeklik Gözlüğü Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bir teknolojik ürün alacaksınız, önce ihtiyacınızı belirlemek iyi bir adım olacaktır. Aksi halde, istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir ve iade gibi zorlayıcı süreçlerle uğraşabilirsiniz. VR gözlükler için de durum aynı.

Dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. İşte, sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

En İyi VR Gözlükleri

Hangi Platformlarda Oynayacağınıza Karar Vermelisiniz

PlayStation ve Xbox firmalarının özel oyunları olduğu gibi, VR gözlükleri de kendilerine özel oyunlara sahip. Eğer tercihiniz PlayStation tarafında ise PlayStation uyumlu bir sanal gerçeklik gözlüğü almanız sizin yararınıza olacaktır. Öte yandan, Steam’de mevcut VR oyunları ilginizi çekiyorsa tercihiniz o yönde olmalıdır.

Yenileme Hızı, Çözünürlük ve Görüş Açısı

Eğer oynayacağınız oyunun zevkini sonuna kadar deneyimlemek istiyorsanız yenileme hızı oldukça önemli bir nokta. Çünkü, yenileme hızı görüntü kalitesinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Oyun sırasında görüntülerdeki bozulmaların en büyük sebebi olan düşük yenileme hızları, kimi zaman oyun deneyiminin yarıda kalmasına sebep oluyor. Bu yüzden, bir sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce 90 Hz yenileme hızından düşük bir cihazı tercih etmemenizi öneririz.

Buna ek olarak görüntü çözünürlüğü de önemli bir faktör olarak dikkat çekiyor. Eğer daha iyi bir performans almak istiyorsanız çözünürlük açısından da yüksek modeller tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca görüş açısının önemini de atlamamak gerekir. Oyunların sağladığı atmosfere daha iyi uyum sağlamanıza yarayacak yüksek dereceli bir görüş açısıyla VR deneyiminizi katlayabilirsiniz.

Takip Sistemi

VR gözlüklerden iyi bir performans almak istiyorsanız sistemi kuracağınız odanın VR gözlüğü tarafından iyi bir şekilde tanındığına emin olun. Bu sayede, oyun içindeki dinamik hareketler daha keskin bir yapıda olacaktır.

Ayrıca, bir sanal gerçeklik gözlüğü almadan önce odanızı ona göre şekillendirmeniz ve takip sistemi başarılı bir gözlük tercih etmeniz yararınızadır.

Bu anlattıklarımıza en uygun gördüğümüz cihazları da sizlerle paylaştık. Daha iyi bir tercih yapmanız için bir araya getirdiğimiz cihazlar ise şöyle:

Oculus Quest 2

Oculus Quest 2

Fiyat: 7.190 TL – 9.400 TL

Sanal gerçeklik gözlüğü önerileri listemizin ilk sırasında Oculus Quest 2 bulunuyor. Oculus Quest 2 için en göz alıcı nokta 1832×1920 çözünürlüğe sahip olması diyebiliriz. 90 Hz yenileme hızının yanında böyle yüksek bir çözünürlüğe sahip olması müthiş performansların işareti gibi duruyor. Önceden de bahsettiğimiz 90 Hz gibi bir yenileme hızının önemini vurgulayan bir cihaz Oculus Quest 2.

Bir başka göze çarpan özelliği ise cihazın sık sık güncelleme alıyor olması. Herhangi ufak bir hatanın çabucak düzeliyor olması büyük bir artı. Sahip olduğu Snapdragon XR2 sayesinde herhangi bir güncellemede de performans kaybı yaşamıyorsunuz. Bunun yanında 6 GB kapasiteli bir belleğe ve Adreno 650 GPU’ya sahip olduğunu da belirtelim.

Cihaz ayrıca, bilgisayardan kablolu bir şekilde kullanılabilir durumda. Oculus Link sayesinde bunu kolay bir şekilde yapabiliyor ve oyun deneyimini üst seviyede yaşayabiliyorsunuz.

Üründe altı adet eksen takibi ve dört adet takip kamerası yer alıyor. Bu araçları sayesinde hem baş hem de el takibi yaptığını belirtelim. Bunun yanı sıra üründe 3D ses desteği de yer alıyor. Üstelik gözlükle kullanıma da uygun.

HP Reverb G2

Fiyat: 7.200 TL

VR gözlük önerilerimize HP Reverb G2 modeliyle devam ediyoruz. 2020 yılında bilgisayar ile kullanım için tanıtılan HP Reverb G2, piyasadaki fiyat performans ürünleri arasında yer alıyor. Bağımsız çalışma desteği bulunmayan bu ürünün ağırlığı ise yaklaşık olarak yarım kilogram.

LCD görüntü desteği sağlayan cihazda göz başına 2160×2160 piksel bulunuyor. Toplam çözünürlük ise 4320×2160 olarak ifade ediliyor. Ürünün yenileme hızı ise 90 Hz şeklinde belirtiliyor. Ayrıca lens mesafesi ve göz bebeği mesafesinin ayarlanabildiğini belirtelim. Cihazın sunduğu görüş açısı ise 114 derece olarak açıklanıyor.

Hareket takibi için altı eksen ve dört takip kamerası HP Reverb G2’de yer alıyor. Buna ek olarak 3D ses, dahili mikrofon, hoparlör ve gözlük ile kullanım desteği de üründe mevcut. Type-C bağlantısı ile kullanılan cihazın kablo uzunluğu ise 6 metre. SteamVR ve Microsoft MR ile uyumlu olduğunu da eklemekte fayda var.

HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos sanal gerçeklik gözlüğü önerileri

Fiyat: 13.500 TL

HTC firması, VR konusunda oldukça iddialı bir şekilde ilerliyor. Ürettikleri cihazlar da bu durumu gösterir şekilde. HTC, iki farklı model olan Vive ve Vive Pro ile oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştı. Ancak, son çıkan Vive Cosmos’un satış rakamlarında diğer modellerden geri kalır bir yanı yok.

2880×1770 çözünürlüğe sahip cihaz rakiplerine kıyasla son derece başarılı. Valve firmasının da desteğiyle, görüntülerdeki bozulmaları en aza indiren gözlük 90 Hz yenileme hızına sahip. 90 Hz ve 2880×1770 çözünürlüğü bir arada görmek VR için büyük bir devrim diyebiliriz.

Hareket takibi konusunda baş ve el hareketlerini takip ettiğini söylemek mümkün. Bunun için altı adet takip kamerası bulunduruyor. Ayrıca altı eksen takip ettiğini de söylemek gerek. Gözlük ile kullanıma uygun cihazda dahili bir hoparlör ve mikrofon da yer alıyor.

Ayrıca cihaz, diğer rakiplerine göre oldukça rahat. Cihazı kafanıza yerleştirme sırasında neredeyse hiçbir zorlukla karşılaşmıyorsunuz. Uzun süreli deneyimlerin ardından baş kısmında bir rahatsızlık bırakmıyor. Bunlara ek olarak cihaz, kablosuz şarja sahip.

Oyun çeşitliliğine gelecek olursak, HTC bu konuda oldukça geniş bir kataloğa sahip. Sahip olduğu uygulamalar sayesinde oyun sayısı son derece fazla. Üstelik ürünün SteamVR desteği bulunduğunu da belirtelim. Son olarak, bu cihazı telefonunuzdaki oyunlarla da kullanmak mümkün.

HTC Vive Focus Plus

htc-vive-focus-plus

Fiyat: 14.000 TL

Sanal gerçeklik gözlüğü önerileri listemizde yer alan bir başka HTC modeli ise HTC Vive Focus Plus oluyor. Diğer modellerden farklı olarak Oculus Quest 2 gibi bu cihazın da bağımsız çalışma desteği olduğunu belirtelim.

Ürünün görüntü sağladığı panel tipi AMOLED olarak ifade ediliyor. Göz başına 1440×1600 pikse çözünürlük sağlayan cihazın toplam çözünürlük değeri ise 2880×1600 olarak belirtiliyor. Ayrıca 110 derece görüş açısı ve 75 Hz ekran yenileme hızı desteği üründe yer alıyor. Bunun yanı sıra görüntü yansıtma desteğini de belirtmekte fayda var.

Ürünü bilgisayar ile ya da bağımsız olarak çalıştırmak mümkün. Snapdragon 835 çip setine sahip cihazda Kryo 280 CPU ve Adreno 540 GPU yer alıyor. 32 GB depolama alanı ve 4 GB bellek kapasitesini de belirtmek gerek.

Her ne kadar ürün genel özellikleri ile Oculus Quest 2’nin arkasında kalsa da bir alternatif olarak listeye eklediğimizi belirtelim. Viveport desteği ile oyun oynamak da mümkün diye ekleyelim.Sony PlayStation VR2

Sony-PlayStation-VR2

Fiyat: Henüz açıklanmadı

2022 senesinde tanıtımı gerçekleşen Sony PlayStation VR2 en iyi VR gözlükler listemizde yer alıyor. Ürünün teknik özelliklerinin yanı sıra şık tasarımı ile de göz doldurduğunu söylemek mümkün.

Sony bu gözlükte göz başına 2000×2040 piksel çözünürlük desteği eklemeyi tercih ediyor. Toplam çözünürlük ise 4000×2040 olarak ifade ediliyor. Ayrıca bir önceki nesilde olduğu gibi 120Hz yenileme hızı da ürünün görüntü özellikleri arasında yer alıyor. Buna ek olarak 110 derecelik bir görüş açısı ile sunulduğunu da belirtelim. Cihazın görüntüleme yöntemi ise OLED olarak ifade ediliyor.

Ürünün kullanım alanı PlayStation olarak ifade ediliyor. Göz takibi için kızılötesi kameraya sahip olan PS VR2, gözlük ve kontrol cihazı takibi için ise dört adet gömülü kamera bulunduruyor. Hareket algısı için ise altı eksenli bir sistemi bulunduğu belirtiliyor.

Bunların haricinde AUX çıkışı, dahili mikrofon ve hoparlör, gözlük ile kullanım ve USB Type-C desteği cihazda yer alıyor. Ancak bu ürünün henüz satışa çıkmadığını belirtelim. Ayrıca fiyatı da henüz açıklanmadı. Fakat özellikleri ile en iyi VR gözlük önerileri listemize girmeye hak kazanıyor.

HTC Vive Cosmos Elite

htc-vive-cosmos-elite

Fiyat: 17.000 TL

En iyi VR gözlük önerilerimize başka bir HTC modeliyle devam ediyoruz. HTC Vive Cosmos Elite modeli şirketin 2020 yılında çıkardığı bir gözlük olarak dikkat çekiyor. Ancak bağımsız çalışma desteğinin bulunmadığını belirtelim.

LCD paneli ile göz başına 1440×1700 piksel çözünürlük sunan cihazın toplam çözünürlüğü ise 2880×1700 piksel olarak ifade ediliyor. Bunun yanı sıra 110 derece görüş açısı ve 90 Hz ekran yenileme hızı da ürünün görüntü özellikleri arasında yerini alıyor.

Cihazın bilgisayar ile kullanım için uygun olduğu belirtiliyor. SteamVR ve Viveport ile uyumlu çalışan ürünün çift el kullanımlı bir kumanda tipi mevcut. Baş ve el takibi için dört adet kameraya sahip olan cihaz altı eksende harekete olanak sağlıyor. Ayrıca dahili hoparlör ve mikrofon desteği de üründe yer alıyor. 3D ses desteği ile de daha yoğun ve gerçekçi bir atmosfer sunduğunu belirtelim.

Valve Index

Valve Index sanal gerçeklik gözlüğü önerileri

Fiyat: 37.000 TL

Sanal gerçeklik gözlüğü önerileri listemizdeki en pahalı cihaz olan Valve Index, yurtdışında 1000 dolarlık bir etiket ile bizi karşılıyor. Valve, Half-Life: Alyx ile VR’ı desteklediğini göstermişti. Bu cihaz ise Valve tarafında bizi daha fazla oyunun beklediğini gösterir nitelikte.

Belki de VR tarafında en iddialı olan cihaz 2880×1600 çözünürlük ile geliyor. Yenileme hızı ise 144 Hz ile rekor seviyede yüksek. Cihaz alan takip sistemi dışında el hareketlerinizi de oldukça iyi şekilde takip ediyor. Böylece, her hareketinizi algılayan bu cihaz gecikmeleri en aza indiriyor. Ürünün sunduğu görüş açısı ise 130 derece olarak belirtiliyor.

Tüm bu görüntü özelliklerine sahip cihazın bağımsız çalışamadığını ifade etmek gerek. Ancak tabii ki de SteamVR desteği ile yüzlerce oyuna ulaşmak mümkün. Üstelik üründe 5 metre uzunluğunda bir kablo bulunuyor. Ayrıca üründe altı adet takip kamerası yer alıyor. Dahili hoparlör ve mikrofon desteğinden de bahsetmek gerek.

Cihaza ek parça eklemek isteyecek olursanız HTC’nin Vive serisi ile uyumlu diye de ekleyelim. Biraz pahalı da olsa eğer en iyi VR gözlük ne diye merak ediyorsanız, sorunuzun cevabı şüphesiz Valve Index.

VR Gözlükler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Oyun sektörüne giriş için biraz pahalı cihazlar olsa da farklı bir oyun deneyimi için VR gözlükleri tercih edebilirsiniz. Birçok yayıncının da kullanmasıyla birlikte popüler olan bu cihazlar gelecekte oyun sektörüne yön verecek gibi duruyor.

Peki siz VR gözlüklerin fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce VR gözlükleri bu parasının karşılığını veriyor mu? En beğendiğiniz VR gözlük hangisi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.