Steam Cevher Ne İşe Yarar? Steam Cevher Nedir?

Steam, dünyanın en popüler dijital oyun platformlarının başında geliyor. Birçok oyuncu, Steam üzerinden oyun oynamayı tercih ediyor. Bundan dolayı Steam, kullanıcıları için çeşitli özelliklere sahip. Bunlardan birisi de cevher oluyor. Fakat cevherin ne olduğu ve ne işe yaradığı, çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyor. Bundan dolayı Steam kullanıcıları, cevher ne işe yarar diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Steam’de yer alan cevherin ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağız. Bundan önce Steam hakkında birkaç bilgi vermek daha doğru olacaktır. Çünkü Steam, artık sadece basit bir oyun platformu olmaktan çıktı. Platform, günümüzde oyun konsollarından VR gözlüklere kadar birçok alanda hizmet veriyor. Bundan dolayı ilk olarak Steam nedir, neler yapar sorularına cevap vermek daha doğru olacaktır.

Steam Nedir?

Valve tarafından geliştirilen Steam, ilk olarak 2003 yılında piyasaya çıktı. Platform, dijital bir oyun platformu olarak geliştirdi. Valve, platformu geliştirirken oyuncuların hem oyunlara erişebildikleri hem de diğer oyuncularla iletişim kurabildikleri bir platform geliştirmeyi hedefledi. Nitekim şirket, bu konuda beklenenden daha da başarılı oldu diyebiliriz.

Platformda birçok oyun mevcut. Bunun yanı sıra Steam, aynı zamanda oyun paketleri ve bilgisayar yazılımları da içeriyor. Bu sayede platform, kullanıcılarına oldukça kapsamlı bir dijital platform olarak hizmet veriyor.

Günümüzde neredeyse her şey dijitalleşmeye başladı. Bundan dolayı dijital platformların önemi de gittikçe artıyor. Steam, son verilere göre aylık 120 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bunun yanı sıra Steam, geçtiğimiz yıllarda 24.8 milyon kişinin platformu aynı anda kullanmasıyla rekor kırmıştı.

Platformun bu kadar geniş çaplı kullanılmasının en temel sebebi platformda yer alan oyun ve programlar oluyor. Yakın zamanda açıklanan verilere göre Steam’de 35 binden fazla oyun mevcut. Bunun yanı sıra platformda yaklaşık 25 bin tane de DLC ve bilgisayar yazılımları bulunuyor. Bu sayede Steam, kullanıcılarına oldukça çeşitli ürün kategorileri sunmayı başarıyor.

Steam, Türkiye’de Kullanılıyor mu?

Steam, Türkiye’de de çok fazla kullanılıyor. Çoğu oyuncu ve bilgisayar kullanıcısı, oyun oynamak ve bilgisayar programlarını kullanabilmek için Steam’i tercih ediyor. Bunun yanı sıra bahsettiğimiz gibi Steam, bir iletişim platformu olmayı da amaçlıyor. Bundan dolayı bilgisayar ve mobil kullanıcılar, Steam üzerinden arkadaşlarıyla sohbet edebiliyorlar.

Platformun Türkiye’de çok sık kullanılmasının bir diğer sebebi de Türk Lirası desteği oluyor. Bilindiği üzere çoğu dijital platform, dolar endeksli hizmet veriyor. Bundan dolayı bazı yazılım veya oyunlar çok maliyetli olabiliyorlar. Steam, bunun önüne geçebilmek için hizmet verdiği bölgelerde ayrı bir fiyatlandırma yapmayı tercih ediyor. Yani aslında şirket, bazı bölgelerde sabit kur mantığıyla fiyatlandırma yapmaya çalışıyor.

Steam Nedir

Böylece yazılımlar veya oyunlar, dolar bazlı çok pahalı olsalar da Steam’in fiyatlandırma sistemi sayesinde biraz daha alınabilir fiyat seviyesinde oluyorlar. Bu durum da tabii ki kullanıcıları oldukça memnun ediyor. Ancak fiyatlandırma politikası tabii ki biraz geliştiricilere de bağlı.

Çünkü Steam, kullanıcılarını memnun etmeye çalışırken geliştiricileri de mağdur etmek istemiyor. Bundan dolayı bölgesel fiyatlandırmaya uymak istemeyen geliştiriciler, diledikleri şekilde fiyatlandırma yapabiliyorlar.

Steam Güvenli midir?

Steam’in çok popüler bir dijital platform olduğundan bahsettik. Platform, içerdiği oyun ve yazılımlarla oldukça popüler bir konumda yer alıyor. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar, platformun güvenilirliğinden şüphe ediyorlar. Sonuçta Steam, dijital bir ortamda satış yapılan bir platform. Bundan dolayı kullanıcılar, kart bilgilerinin güvenliği başta olmak üzere birçok konuda güvenlik endişesi yaşıyorlar.

Öncelikle ödeme konusunda güvenlik endişesi yaşayan okuyucularımızı bilgilendirelim. Steam, kullanıcılarına birçok ödeme yöntemi sunuyor. Kullanıcılar, kullandıkları banka ve kredi kartları ile platform üzerinden doğrudan ödeme yapabiliyorlar.

Bunun dışında Steam, kullanıcılarına alternatif olarak BoaCompra üzerinden ödeme imkânı da sunuyor. Böylece Steam üzerinden ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar, BoaCompra üzerinden ödeme yapabiliyorlar.

Steam Güvenli midir

Son olarak platform, bilindiği üzere hediye kartlarına sahip. Steam kullanıcıları, anlaşmalı noktalardan hediye kartlarını alabiliyorlar. Böylece kullanıcılar, kartlar üzerindeki kod ile Steam üzerinden alışveriş yapabiliyorlar.

Kullanıcıların güvenlik endişesi yaşadıkları bir diğer noktada da oyunların ve yazılımların lisanslı olup olmadığı oluyor. Steam, geliştiricilere oyunlarını ve yazılımlarını platforma ekleyip satabilme imkânı sunuyor. Böylece platformda yer alan oyun ve yazılımlar, doğrudan geliştiriciler veya yayıncılar tarafından platforma eklenmiş oluyorlar.

Kısacası Steam üzerinden aldığınız oyun ve yazılımların lisansı konusunda endişe yaşamanıza gerek yok. Çünkü belirttiğimiz gibi Steam’de yer alan oyun ve yazılımların çoğu, direkt yayıncıları tarafından platforma ekleniyor.

Steam Cevher Nedir ve Ne İşe Yarar?

Steam, oyuncu ve bilgisayar kullanıcılarının ilgisini çekebilmek adına birçok özelliğe sahip. Örneğin platformda atölye ve pazar gibi alanlar mevcut. Pazar kısmında kullanıcılar, oyunlar ve Steam ile ilgili ögeleri satın alıp satabiliyorlar. Pazar kısmında satılan ögelerden birisi de “Cevher” oluyor. Bundan dolayı çoğu Steam kullanıcısı, cevher nedir ve ne işe yarar diye merak ediyor.

Steam’de yer alan cevher, 2014 yılında platforma eklendi. Valve, cevheri temel olarak Steam’de maddi karşılığı olan bir öge olması amacıyla geliştirdi. Nitekim Valve, bu konuda oldukça başarılı da oldu diyebiliriz.

Cevherler, maddi değerlerinin yanı sıra Steam profilleri için de oldukça önemliler. Çünkü cevherler, aynı zamanda hızlandırma paketlerini almak için de etkili oluyorlar. Bilindiği üzere Steam’de oyun kartları mevcut. Oyuncular, belirli sayıda oyun kartı biriktirdikten sonra oyun rozeti alabiliyorlar. Hızlandırma paketleri de bu kartların biriktirilmesine yardımcı oluyor.

Çünkü hızlandırma paketleri, oyunculara rastgele kart kazanma imkânı sağlıyor. Böylece oyuncular, rozet kazanmak için ihtiyaçları olan kartlara daha hızlı bir şekilde erişmiş oluyorlar. Steam, profil derecesi arttıkça hızlandırma paketi düşme ihtimalini de artırıyor. Bu yüzden Steam profil dereceniz ne kadar yüksek olursa hızlandırma paketi kazanma şansınız da o kadar fazla.

Kısacası Steam cevher, Steam profilinizi geliştirmek için oldukça önemli. Çünkü bir noktadan sonra oyunlarda kart kazanmak oldukça zor oluyor. Hatta bazı oyunlar, belirli bir seviyeden sonra oyuncularına kart vermemeye başlıyor.

Bu durumlarda oyuncular için iki seçenek mevcut. Bunlardan birisi Steam pazardan ihtiyaç duydukları kartları satın almak diğer seçenek ise cevherler ile hızlandırma paketi satın almak oluyor.

Peki Steam cevher nasıl kazanılır? Gelin yazımızın devamında bu sorunun cevabına hep birlikte daha yakından bakalım.

Steam Cevher Nasıl Kazanılır?

Steam’de yer alan cevherin öneminden bahsettik. Cevherin ne işe yaradığını öğrenen kişiler, devamında peki cevheri nasıl kazanacağım diye merak ediyorlar. Steam, kullanıcılarına cevher kazanmak için çeşitli yöntemler sunuyor.

Bu yöntemlerin ilki para ile cevher almak oluyor. Steam’de yer alan pazardan bahsetmiştik. Kullanıcılar, bu pazardan Steam ve oyunlarda kullanabilecekleri ögeleri satın alabiliyorlar. Cevher de satın alınabilen ögelerden birisi oluyor. Steam kullanıcıları, pazar üzerinden 1000 tane cevheri yaklaşık 4 TL’ye satın alabiliyorlar.

Steam Cevher Nedir ve Ne İşe Yarar

Tabii ki cevherlerin fiyatı satıcılara bağlı olarak değişiyor. Örneğin bazı kullanıcılar 1000 tane cevheri 100 TL’den satışa koyarken bazı kullanıcılar ise aynı miktardaki cevherleri 1 TL’den satışa koyuyorlar.

Zaten Steam pazarındaki sistemden dolayı sipariş vermek istediğinizde satıştaki ögenin en ucuz fiyatını görebiliyorsunuz. Bu yüzden cevher almak isterseniz piyasada en ucuz cevherin kaç TL’ye satıldığını görebilirsiniz.

Bir diğer cevher kazanma yöntemi de kart dönüştürme sistemi oluyor. Bahsettiğimiz gibi Steam’de oyun ve yazılımlarda kartlar mevcut. Hatta Steam, bazı durumlarda kendi ögelerini de kart olarak oyunculara dağıtıyor. Oyuncular, kullanmadıkları kartları cevherlere dönüştürebiliyorlar. Böylece oyuncular, kullanmadıkları kartları cevhere dönüştürerek cevherler ile hızlandırma paketleri satın alabiliyorlar.

Eğer Steam cevherine para vermek istemiyorsanız sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü bahsettiğimiz gibi bazı oyunlarda kart düşürmek çok zor olabiliyor. Bundan dolayı kartları cevhere hızlıca dönüştürebilmek için biraz fazla oyununuz olması gerekiyor. Bunun dışında oynadığınız oyunlarda sabırlı davranarak kart düşürmeye çalışmanız gerekiyor.

Hile ile Cevher Kazanılabiliyor mu?

Cevherlerin öneminden bahsettik. Bunun yanı sıra cevher kazanmanın biraz zahmetli bir iş olduğuna da değindik. Bazı Steam kullanıcıları, bu zahmete katlanmak istemiyorlar. Bunun dışında bu kullanıcılar, para vererek de cevher almak istemiyorlar. Bu noktada kullanıcıların başvurduğu yöntem hile kullanmak oluyor. Peki gerçekten hile ile cevher kazanılabiliyor mu?

Piyasada bu konuda çok iddialı yazılımlar ve siteler mevcut. Bu site ve yazılımlar, kullanıcılarına bot mantığıyla cevher kazandırdıklarını belirtiyorlar. Fakat bu platformlar aslıda iddia ettikleri kadar başarılı değiller.

Çünkü Steam, botlara karşı koruma yöntemleri geliştirdi. Bundan dolayı bot mantığıyla çalışan platformlar, cevher kazandırma konusunda başarısız oluyorlar. Bunun dışında başka yöntemlerle çalışan hileler de bu konuda başarısız oluyorlar. Belirttiğimiz gibi cevherler, profillerin yükselmesi için oldukça önemli. Bu yüzden Valve, cevher hileleri konusunda oldukça tedbirli davranıyor.

Herhangi bir yerde çalışma garantili cevher botu gibi yazılımlar veya siteler görürseniz ilgi göstermemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu platformlar, genel olarak Steam hesap bilgilerini talep ederek hesapları ele geçirmeyi hedefliyorlar. Eğer hesabınızın koruma seçenekleri zayıfsa bu platformlar maalesef kolay bir şekilde hesabınızı ele geçirebiliyorlar.

Genel Değerlendirme

Genel olarak bakacak olursak Steam, dünya genelindeki en çok kullanıcıya sahip dijital platformların başında geliyor. Platform, sunduğu çeşitli özelliklerin yanı sıra sahip olduğu oyun ve yazılımlar ile kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor. Platformun sahip olduğu özelliklerden birisi de cevher oluyor.

Cevher, aslında Steam’deki bir para birimi diyebiliriz. Kullanıcılar, cevher ile platformda yer alan oyun kartlarına erişebiliyorlar. Oyun kartları, kullanıcıların rozet kazanmaları için oldukça önemli. Belirli bir kart sayısına ulaşan oyuncular, o oyunun rozetini alabiliyorlar. Fakat bazı oyunlar, oyunculara kart konusunda sıkıntı çıkartabiliyor.

Steam Cevher

Bu noktada devreye ilk olarak pazar giriyor. Steam kullanıcıları, pazar üzerinden eksik olan kartlarını satın alabiliyorlar. Fakat kartlara para vermek istemeyen kişiler, cevher yardımıyla kartlara erişebiliyorlar. Cevher, temel olarak kullanıcılara hızlandırma paketleri alma konusunda yardımcı oluyor. Hızlandırma paketi ise kullanıcılara seçtikleri oyunda rastgele 3 kart kazanma imkanı sunuyor.

Cevher kazanmanın çeşitli yöntemleri mevcut. Bunlardan birisi pazar üzerinden para ile cevher paketi almak oluyor. Bunun dışında kullanıcılar, envanterlerinde yer alan fakat kullanmadıkları kartları dönüştürerek cevher kazanabiliyorlar.

Son olarak en çok merak edilen konulardan birisi de hile ile cevher kazanılıp kazanılamayacağı oluyor. Bazı platformlar, bot üzerinden cevher kazandırabileceklerini iddia ediyorlar. Fakat Steam, aldığı önlemler doğrultusunda bot üzerinden cevher kazanılmasına izin vermiyor.


Sizler için hazırlamış olduğumuz Steam cevher rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için Steam cevher ne işe yarar, nasıl kazanılır ve hile ile cevher kazanılabilir mi sorularına cevap vermeye çalıştık.

Bunlar dışında Steam hakkında genel bir bilgilendirme yaptık. Sizler de Steam cevheri hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.