Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Dünyada ve ülkemizde sen derece popüler olan oyun platformlarından neredeyse hepimiz bir oyun almışızdır. Fakat birçok oyuncu, bir oyunu satın aldıktan sonra kararını değiştirerek iade etmek isteyebiliyor. Steam gibi platformlar da oyun iade etme için kullanıcılarına şans tanıyor.

Bu işlem bazen oyunculara sıkıntı çıkartabiliyor. Bu sorunun temeli ise Steam’in gerekçe olarak gördüğü iade koşulları diyebiliriz. İade koşulları sağlandığı sürece Steam her ne kadar sorun çıkarmasa da iade işlemi pek de kısa sürmüyor.

Peki iade koşulları nedir ve Steam oyun iade etme nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bilmemiz gerekenlere bir göz atalım.

Steam’de Neden Oyun İade Edilir?

Steam, önceden de bahsettiğimiz gibi oyunların satışının yapıldığı online bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de birçok oyuncu oyun satın alım işlemlerini bu platform üzerinden gerçekleştiriyor. Ancak oyuncular önceden araştırdığı bir oyunu satın aldıktan sonra hayal kırıklığına uğrayabiliyor.

Bu noktada Steam, kullanıcılarının memnuniyet seviyelerini artırabilmek için kullanıcılarına oyun iade seçeneği sağlıyor. Böylece kimi oyuncu verdiği ücreti geri almak için iade işlemine başvuruyor. Ancak iade süreci, biraz uzun bir süreç olduğu için oyuncular arasında yanlış anlaşılmalar olabiliyor.

Oyuncuların satın aldıkları oyunları iade etmeleri için çok sayıda sebep mevcut. Örneğin oyuncu, aldığı oyunda birçok bug’la karşı karşıya kalabiliyor. Bunun sonucunda oyunun oynanabilirlik seviyesi oldukça düşüyor. Bir başka iade sebebi ise oyunun online modundaki hileler oluyor. Özellikle online modu için alınan oyunlar, hileler sebebiyle oynanılmaz duruma gelebiliyorlar. Bundan dolayı oyuncular, aldıkları oyunları iade etmek isteyebiliyorlar.

Kısacası oyuncular, çeşitli sebeplerden dolayı Steam’de aldıkları oyunlar için iade sürecine başvurabiliyor. Steam, kullanıcılarına kolay bir şekilde oyun iade etme şansı tanıyor. Bunun yanı sıra bu süreç, kolay olduğu kadar Steam’in politikaları gereği uzun sürebiliyorlar. Bu noktada Steam’in sunduğu iade etme işleminde birkaç adım var. Bunlardan birisi de iade etme koşulları. Peki, Steam’in istediği iade koşulları neler?

Steam Oyun İade Etme Koşulları Neler?

Dünyanın en büyük oyun platformlarından Steam, kullanıcılarına oyun iade şansı tanıyarak oyuncuların memnuniyet seviyesini ciddi ölçüde arttırıyor. Fakat bu imkanı suistimal etmek isteyen kişiler de olabiliyor. Bundan dolayı Steam’in her iade işlemini kabul etmediğini baştan belirtelim. Steam, platformdaki bu özelliğin gerektiği gibi kullanılması için bazı şartlar belirledi.

Bu doğrultuda Steam’de oyun iade etmek isteyen kişilerin platform tarafından belirlenmiş olan şartlara uyum sağlamaları gerekiyor. İşte Steam’in oyun iade etmek için belirlediği koşullar şunlardır:

  1. Oyunun satın alındığı tarihin ardından en fazla 2 hafta (14 gün) geçmiş olması gerekiyor. Eğer oyun 2 haftadan uzun bir süredir kütüphanenizde yer alıyorsa iade işlemi yapamıyorsunuz.
  2. İade edilmek istenen oyunun en fazla 2 saat oynanmış olması lazım. 2 saati aşkın oynama süresi Steam tarafından kabul edilmiyor.
  3. Eğer satın aldığınız oyunda herhangi bir hile sebebiyle yasaklandıysanız Steam iade işleminizi kabul etmiyor.
  4. Ön sipariş olarak aldığınız bir oyunu, oyunun çıkışına kadar geri iade etme imkanı sunan Steam, oyunun çıkışının ardından 2 saat ve 2 hafta kuralını sabit tutuyor. Kısacası ön sipariş konusunda da Steam aynı tutumunu koruyor.
  5. Son olarak eğer oyunu başka bir platformdan satın aldıysanız iade işlemini Steam üzerinden yapma şansınız yok. Örneğin Epic Games üzerinden aldığınız bir oyun her ne kadar Steam’de de mevcut olsa da iade işleminizi Steam üzerinden yapamıyorsunuz.

Eğer Steam tarafından belirtilen bu koşulları sağlıyorsanız Steam, oyun iade talebinizi genellikle kabul etmektedir. Bunun sonucunda şirket, oyunun tutarını Steam cüzdanınıza veya satın almış olduğunuz karta iade etmektedir. Peki Steam oyun iade etme işlemi nasıl yapılır?

Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Steam, geliştirdiği özellikleri kolay kullanışlı bir şekilde kullanıcılarına sağlıyor. Çünkü Steam, dünya genelinde en çok kullanılan oyun platformlarının başında geliyor. Bundan dolayı platform geliştiricileri, kullanıcılarının geliştirmiş oldukları özelliklerden kolay bir şekilde faydalanmalarını istiyorlar.

Bu kapsamda Steam oyun iade etme işlemi de birkaç oldukça basit adımdan oluşuyor. Belirtmiş olduğumuz gibi Steam’de oyun iade edebilmek için bazı koşulları sağlamak gerekiyor. Bundan dolayı ilk olarak iade koşullarını yerine getirip getirmediğinize dikkat etmelisiniz. Eğer iade etme koşullarını karşılayabildiyseniz gelin birlikte Steam oyun iade etme nasıl yapılır bakalım.

Öncelikle Steam’in sahip olduğu ana paneli açmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ‘’Kütüphane’’ sekmesinde sahip olduğunuz oyunları göreceksiniz. Ardından iade etmek istediğiniz oyunun üzerine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza çıkan ekranın sağ tarafındaki ‘’Bağlantılar’’ sekmesine ve ardından da ‘’Destek’’ seçeneğine geçiş yapın.

Steam-Oyun-Iade-Etme

Destek kısmına ulaştığınızı varsayarak diğer adıma geçelim. Bu adımda yapmak istediğiniz işlemler arasında iade et seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sonrasında Steam, iade süreciyle alakalı bazı bilgileri paylaşmanızı talep edecek.

Destek kısmında oyunu iade etmek istemenizin sebebini soran seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bu adımda ise Steam’in sunmuş olduğu durumlardan birisini seçerek iade işlemine devam etmeniz gerekiyor. İade sebebinizi seçtikten sonra ise Steam size yardım talebi ve iade seçenekleri sunacaktır. Eğer iade yapıp verdiğiniz ücreti geri almak istiyorsanız iade seçeneğine tıklamanız gerekecektir.

Steam-Oyun-Iade-Etme-Secenekleri

İade işlemini seçtikten sonra Steam cüzdanınıza kayıtlı olan kredi kartına iade seçeneklerinden birini seçmeniz gerekecek. Ardından ‘’İsteği Gönder’’ seçeneği ile talebinizi iletebilirsiniz. Eğer iade koşullarına karşılamış iseniz Steam talebinizi değerlendirecek ve iade işleminizi yapacaktır.

Steam’in Para İade Etmesi Ne Kadar Sürüyor?

Steam kullanıcıları, platformda yer alan iade etme özelliğinden kolay bir şekilde faydalanabiliyorlar. Bu noktada kullanıcılar, özelliği kullandıktan sonra bazı konularda merak içerisine girebiliyorlar. Kullanıcılar, ilk olarak iadelerinin kabul edilip edilmeyeceğini merak ediyorlar.

Steam tarafından belirlenen koşulları sağlıyorsanız iade talebiniz büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır. Fakat bu noktada Steam’in oldukça seçici davrandığını bilmeniz gerekiyor. Yani şirket, iade koşullarından bir tanesi bile sağlanmıyorsa iade talebine olumsuz yanıt veriyor. Bunun yanı sıra bazı durumlarda Steam, iade koşulları sağlansa bile olumlu dönüş yapmayabiliyor. Bundan dolayı Steam tarafından belirlenen koşulları tam anlamıyla sağladığınıza emin olmalısınız.

Koşulları sağladığınıza emin olarak iade başvurusu yaptıktan sonra Steam’den gelecek bilgilendirmeyi beklemeniz gerekiyor. Şirket, iade koşullarını tamamen sağlayan kullanıcılarına kısa bir sürede geri dönüş sağlıyor. Steam, sürecin bilgilendirmesini mail üzerinden yapıyor. Bundan dolayı Steam’de oyun iadesine başvurduysanız süreci takip etmek için mailleriniz kontrol etmeniz gerekiyor.

Eğer Steam’den iade konusunda olumlu bir geri dönüş aldıysanız şirket, bu noktadan sonra ücretinizi kısa sürede tarafınıza iade edecektir. Steam cüzdan iadesini seçtiyseniz şirket, iade talebi onaylanır onaylanmaz ücreti cüzdanınıza yatırmaktadır. Bunun yanı sıra kartınıza iade edilmesini talep ettiyseniz süreç uzayabilmektedir. Steam, banka hesabınıza iade talebini hızlı bir şekilde iletmektedir. Fakat bankaların işleyişleri gereği karta yapılan iadelerin tamamlanması, iade talebi onaylandıktan sonra 1 haftayı bulabilmektedir.

Hediye Olarak Gelen Bir Oyun Nasıl İade Edilir?

Steam, kullanıcılarına platformdaki arkadaşlarına hediye oyun ve içerik gönderme imkanı da sağlıyor. Bu sayede Steam kullanıcıları, diledikleri oyunu ve içeriği arkadaşlarına hediye olarak gönderebiliyorlar. Kullanıcılar, hediye gönderirken de bazı konuları merak ediyorlar. Örneğin Steam kullanıcıları, hediye olarak gelen bir oyunu iade etme hakkına sahipler.

Steam platformunda bir arkadaşınız tarafından hediye oyun aldıysanız da kabul edilemediği sürece hediyenizi iade edebiliyorsunuz. Eğer hediye kabul edildiyse ve iade edilmek isteniyorsa oyunu hediye alan kişi iade sürecini başlatabiliyor. Bu süreçte de aynı iade koşulları söz konusu diye ekleyelim.

İndirilebilir İçerik İade Edilebilir mi?

Oyunlar çıkışlarının ardından oyuna ek olarak DLC paketleri çıkarıyor. Böylece firmalar oyunun devamlılığını koruyor ve oyun güncel kalmayı başarıyor. Peki, DLC paketlerinde iade işlemi nasıl oluyor ve iade yapabiliyor muyuz?

Steam Oyun İade Etme

DLC paketleri, bazı durumlarda oyuncular için hayal kırıklığı yaratabiliyorlar. Bundan dolayı Steam, kullanıcılarını mağdur etmemek adına DLC paketlerinde de iade kabul etmektedir. Fakat şirket, bu noktada da bazı koşullar kapsamında hizmet veriyor. DLC iade etmek istediğinizde, Steam’in normal iade koşullarını karşılamanız gerekiyor.

Yani Steam’in belirlemiş olduğu iade koşulları, aslında tüm içeriklerde geçerli diyebiliriz. Bundan dolayı DLC paketleri için de durum aynı diyebiliriz. Eğer satın aldığınız DLC paketi de 2 saatten az bir sürede oynandıysa iade talebinizi gönderebiliyorsunuz. Kısacası DLC içerikler için de iade durumu aynı.

Steam Cüzdanıma İade Edilen Parayı Geri Alabilir miyim?

Steam, iade süreçlerini hızlandırmak için genellikle para iadelerini kullanıcılarının Steam cüzdanlarına yapmaktadır. Bu durum, belirttiğimiz gibi iade sürecini hızlandırmaktadır. Fakat bazı Steam kullanıcıları, bu durumdan memnun kalmayabiliyorlar. Çünkü kullanıcılar, paralarının banka kartlarına iade edilmesini talep ediyorlar.

Şirket, yakın zamanda bu konu hakkında harekete geçerek gerekli şartları sağlayan kişilerin para iadelerini banka kartları üzerinden almalarını sağladı. Bundan dolayı bazı Steam kullanıcıları, cüzdanıma iade edilen parayı hesabıma geri alabilir miyim diye merak ediyorlar.

Steam bu konuda da bazı koşullar ile bizi karşılıyor. Eğer gerekli şartları sağlarsanız Steam, cüzdanına attığınız veya iade edilen parayı geri alabilme hakkı tanıyor. Eğer bakiye üzerinde işlem yapmadıysanız 14 gün içinde işleminizi iptal edebilirsiniz. Ancak Steam tarafından belirlenen gerekli koşulları sağlamadığınızda iade sürecinden faydalanamayacağınızı hatırlatalım.

Steam Oyun İade Konusunda Büyük Kolaylık Sağlıyor

Dünyanın en büyük oyun platformlarından olan Steam, uzun yıllardır oyun satışında liderliğini devam ettiriyor. Bu başarının arkasındaki sebep ise Steam’in sağladığı kolaylıklar diyebiliriz. Şirket, kullanıcılarının memnuniyet seviyesini artırabilmek için her geçen gün yeni özellikler geliştiriyor. Steam tarafından geliştirilen özelliklerden birisi de oyun iade etme özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Steam, oyun iade etme özelliği konusunda oldukça iyi işler çıkarıyor. İade koşulları sağlandığı sürece Steam neredeyse hiçbir oyuncuyu mağdur etmiyor. Her ne kadar ücret iadesindeki süreç oyunculara uzun gelse de gelişmiş ödeme yöntemleriyle Steam bu sorunu da çözmek için çalışmalarına devam ediyor.

Sizler için hazırladığımız detaylı bilgiler içeren Steam oyun iade etme rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde sizler için Steam’deki oyun iade etme sürecinin tüm adımları detaylı bir şekilde açıkladık. Böylece sizler de rehberimizde yer alan adımları takip ederek Steam’de yer alan içeriklerinizi gerekli koşulları sağlamanız şartıyla kolaylıkla iade edebilirsiniz.

Peki siz Steam’in sağladığı oyun iade etme özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Steam iade sürecinde en çok kolaylık sağlayan oyun platformu olmayı başardı mı? Sizler de Steam’in oyun iade etme özelliği hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.