Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır? – 2021

Dünyada ve ülkemizde sen derece popüler olan oyun platformlarından neredeyse hepimiz bir oyun almışızdır. Fakat, birçok oyuncu bir oyunu satın aldıktan sonra kararını değiştirerek iade etmek isteyebiliyor. Steam gibi platformlar da oyun iade etme için kullanıcılarına şans tanıyor.Bu işlem bazen oyunculara sıkıntı çıkartabiliyor. Bu sorunun temeli ise Steam’in gerekçe olarak gördüğü iade koşulları diyebiliriz.

İade koşulları sağlandığı sürece Steam her ne kadar sorun çıkarmasa da iade işlemi pek de kısa sürmüyor.

Peki, iade koşulları nedir ve Steam oyun iade etme nasıl yapılır? Gelin hep birlikte bilmemiz gerekenlere bir göz atalım.

Steam’de Neden Oyun İade Edilir?

Steam önceden de bahsettiğimiz gibi oyunların satışının yapıldığı online bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple de birçok oyuncu oyun satın alım işlemlerini bu platform üzerinden gerçekleştiriyor.

Ancak oyuncular önceden araştırdığı bir oyunu satın aldıktan sonra hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Böylece, kimi oyuncu verdiği ücreti geri almak için iade işlemine başvuruyor. Ancak biraz uzun bir süreç olduğu için oyuncular arasında yanlış anlaşılmalar olabiliyor.

Bir başka sebep olarak ise satın alınan oyundaki hatalar oyuncuyu bezdirebiliyor. Böylece iade için bir başka sebep de oyuncuların karşısına çıkıyor. Sonuçta, buglarla dolu bir oyun oynamak zevki düşürebilir.

Bununla birlikte oyuncular iade sürecine başvurabiliyor. Ancak, bu süreç uzun olsa da oldukça basit. Steam’in sunduğu iade etme işleminde birkaç adım var. Bunlardan birisi de iade etme koşulları. Peki, Steam’in istediği iade koşulları neler?

Steam Oyun İade Etme Koşulları Neler?

Steam’in her iade işlemini kabul etmediğini baştan belirtelim. Bunun sebebi de Steam’in iade koşulları konusundaki katı tutumu diyebiliriz. Steam’in iade koşulları ise şöyle;

  1. Oyunun satın alındığı tarihin ardından en fazla 2 hafta (14 gün) geçmiş olması gerekiyor. Eğer oyun 2 haftadan uzun bir süredir kütüphanenizde yer alıyorsa iade işlemi yapamıyorsunuz.
  2. İade edilmek istenen oyunun en fazla 2 saat oynanmış olması lazım. 2 saati aşkın oynama süresi Steam tarafından kabul edilmiyor.
  3. Eğer satın aldığınız oyunda herhangi bir hile sebebiyle yasaklandıysanız Steam iade işleminizi kabul etmiyor.
  4. Ön sipariş olarak aldığınız bir oyunu oyunun çıkışına kadar geri iade etme imkanı sunan Steam, oyunun çıkışının ardından 2 saat ve 2 hafta kuralını sabit tutuyor. Kısacası, ön sipariş konusunda da Steam aynı tutumunu koruyor.
  5. Son olarak, eğer oyunu başka bir platformdan satın aldıysanız, iade işlemini Steam üzerinden yapma şansınız yok. Örneğin, Epic Games üzerinden aldığınız bir oyun her ne kadar Steam’de de mevcut olsa da iade işleminizi Steam üzerinden yapamıyorsunuz.

Eğer iade etme sürecinde bu koşulları karşılayabiliyorsanız Steam ücretinizle birlikte iadenizi kabul ediyor. Böylece iade işlemine başlayabiliyorsunuz. Peki, Steam oyun iade etme nasıl yapılır?

Steam Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Steam oyun iade etme işlemi de birkaç oldukça basit adımdan oluşuyor. Eğer iade etme koşullarını karşılayabildiyseniz gelin birlikte Steam oyun iade etme nasıl yapılır bakalım.

Öncelikle Steam’in sahip olduğu ana paneli açmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ‘’Kütüphane’’ sekmesinde sahip olduğunuz oyunları göreceksiniz. Ardından iade etmek istediğiniz oyunun üzerine tıklamanız gerekiyor.

Karşınıza çıkan ekranın sağ tarafındaki ‘’Bağlantılar’’ sekmesine ve ardından da ‘’Destek’’ seçeneğine geçiş yapın.

Steam-Oyun-Iade-Etme

Destek kısmına ulaştığınızı varsayarak diğer adıma geçelim. Destek kısmında oyunu iade etmek istemenizin sebebini soran seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bu adımda ise beğenmeme sebeplerinizden birini seçmeniz gerekli.

İade sebebinizi seçtikten sonra ise Steam size yardım talebi ve iade seçenekleri sunacaktır. Eğer iade yapıp verdiğiniz ücreti geri almak istiyorsanız iade seçeneğine tıklamanız gerekecektir.

Steam-Oyun-Iade-Etme-Secenekleri

İade işlemini seçtikten sonra Steam cüzdanınıza kayıtlı olan kredi kartına iade seçeneklerinden birini seçmeniz gerekecek. Ardından ‘’İsteği Gönder’’ seçeneği ile talebinizi iletebilirsiniz.
Eğer iade koşullarına karşılamış iseniz Steam talebinizi değerlendirecek ve iade işleminizi yapacaktır.

Steam’in Para İade Etmesi Ne Kadar Sürüyor?

İade koşullarını tamamladıktan ve ardından iade işlemlerinizi yaptıktan sonra Steam talebinizi değerlendiriyor. Eğer Steam, koşulları karşıladığınızı düşünürse e-posta ile size bildirecektir. Bu e-posta içinde ise ücret iadesi hakkında bilgi veriliyor.

Steam iade kararını verdikten sonra seçiminize göre 1 hafta içinde Steam cüzdanınıza ya da kredi kartınıza geri ödeme yapılıyor. Eğer ödemede bir gecikme olursa Steam destek ekibine ulaşabilirsiniz.

Hediye Olarak Gelen Bir Oyun Nasıl İade Edilir?

Steam platformunda bir arkadaşınız tarafından hediye oyun aldıysanız da kabul edilemediği sürece hediyenizi iade edebiliyorsunuz. Eğer hediye kabul edildiyse ve iade edilmek isteniyorsa oyunu hediye alan kişi iade sürecini başlatabiliyor. Bu süreçte de aynı iade koşulları söz konusu diye ekleyelim.

İndirilebilir İçerik İade Edilebilir mi?

Oyunlar çıkışlarının ardından oyuna ek olarak DLC paketleri çıkarıyor. Böylece firmalar oyunun devamlılığını koruyor ve oyun güncel kalmayı başarıyor. Peki, DLC paketlerinde iade işlemi nasıl oluyor ve iade yapabiliyor muyuz?

Steam Oyun İade Etme

DLC paketleri için de durum aynı diyebiliriz. Eğer satın aldığınız DLC paketi de 2 saatten az bir sürede oynandıysa iade talebinizi gönderebiliyorsunuz. Kısacası, DLC içerikler için de iade durumu aynı.

Steam Cüzdanıma Attığım Parayı Geri Alabilir miyim?

Steam bu konuda da bazı koşullar ile bizi karşılıyor. Üstelik, bu durumda da Steam cüzdanına attığınız parayı geri alabiliyorsunuz. Eğer bakiye üzerinde işlem yapmadıysanız 14 gün içinde işleminizi iptal edebilirsiniz.

Ancak, Steam tarafından belirlenen gerekli koşulları sağlamadığınızda iade sürecinden faydalanamayacağınızı hatırlatalım.

Steam Oyun İade Konusunda Büyük Kolaylık Sağlıyor

Steam, uzun yıllardır oyun satışında liderliğini devam ettiriyor. Bu başarının arkasındaki sebep ise Steam’in sağladığı kolaylıklar diyebiliriz.

Özellikle iade işlemi konusunda Steam oldukça iyi işler çıkarıyor. İade koşulları sağlandığı sürece Steam neredeyse hiçbir oyuncuyu mağdur etmiyor. Her ne kadar ücret iadesindeki süreç oyunculara uzun gelse de gelişmiş ödeme yöntemleriyle Steam bu sorunu da çözecektir.

Sizler için hazırladığımız Steam oyun iade etme . Peki, siz Steam’in sağladığı kolaylıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Steam iade sürecinde en çok kolaylık sağlayan oyun platformu olmayı başardı mı? Sizce Steam hangi konularda kendini geliştirmeli? Görüşleriniz ve sorularınız için yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.