Starlink Nedir?

İnternet, günümüzde neredeyse tüm ülkelerde kullanılabilmektedir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet servis sağlayıcılarının sayısında da artış yaşanıyor. Bu doğrultuda son zamanlarda adından fazlasıyla söz ettiren internet hizmetlerinin başında Starlink geliyor. Ancak bu popüler hizmetin ne olduğunu bilmeyen kişiler, Starlink nedir diye merak ediyorlar.

Her geçen gün daha da popülerleşen ve yaygınlaşan Starlink, geleceğin internet teknolojilerine de ışık tutuyor. Bundan dolayı teknoloji meraklıları, Starlink’e büyük ilgi gösteriyorlar. Peki Starlink nedir ve dünya genelinde neden bu kadar ilgi görüyor? Bu yazımızda sizler için Starlink ile ilgili merak edilenlere cevap vermeye çalışacağız.

Starlink Nedir?

Elon Musk, çeşitli projeleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. İnsanlar, Musk’ı genellikle PayPal, Tesla gibi projeleriyle bilmektedirler. Ancak Elon Musk, bu projelerin yanı sıra son yıllarda uzay çalışmalarına da büyük önem veriyor. Bu doğrultuda Musk tarafından 2002 yılında kurulan SpaceX, günümüzde en büyük uzay şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

SpaceX, uzay hakkında çok ciddi araştırmalar ve çalışmalar yapıyor. Bundan dolayı özellikle teknoloji takipçileri, SpaceX tarafından yapılan çalışmalara genel olarak hakimler. SpaceX tarafından geliştirilen en önemli projelerin başında da Starlink geliyor.

İnternet, günümüzün vazgeçilmez teknolojilerinin başında gelmektedir. Dünya genelinde internet altyapıları ciddi seviyelere ulaştılar. Ancak bazı kişiler için bu altyapılar bile artık yetersiz gelmektedir. SpaceX, tam da bu düşünceyle bir uydu interneti projesi geliştirmeye karar verdi. 2015 yılında gündeme gelen proje, hızlı bir şekilde planlandı.

SpaceX, 2019 yılında Starlink’in ilk 60 uydusunu uzaya fırlattı. Böylece Starlink projesi, 2019 yılında resmi olarak hayata geçirilmiş oldu. SpaceX, Starlink üzerinde yaptığı çalışmalara 2020 ve 2021 yılında hız verdi. Böylece şirket, 2022 yılında 3236 aktif Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirmeyi başardı.

Starlink, teknoloji meraklıları için heyecanlandırıcı bir proje olurken bilim insanları için ise tedirgin edici bir proje olarak ön plana çıkıyor. Çünkü bazı bilim insanları, dünya yörüngesine yerleştirilen Starlink uydularının uzayda kirlilik yaratacağını savunuyorlar. Bunun yanı sıra bazı bilim insanları da bu uyduların çarpışma risklerinin bulunduğunu da belirtiyorlar. Bundan dolayı Starlink projesi için heyecanlananlar kadar terdirgin olan kişiler de bulunuyor.

Starlink Ne Kadar Hızlı?

SpaceX, Starlink projesini hem hızlı internet hizmeti sağlayabilmek hem de günümüzde kullanılan internet altyapılarının değişimine öncelik sağlayabilmek için geliştirdi. Günümüzde kullanılan altyapı sisteminde internetin kullanımı, okyanuslardan geçen fiber optik kablolar sayesinde mümkün olmaktadır. Ancak bu sistemin maliyeti sürekli artış göstermektedir. Ayrıca bu sistem üzerinden dünyanın her yerine aynı internet hizmetini sunmak oldukça zor olmaktadır.

SpaceX, Starlink internet hizmetini kullanıcılarına geliştirmiş oldukları bağlantı kiti üzerinden sağlamaktadır. Starlink kitinde Starlink bağlantı ve güç kablosu, WiFi ve çanak yönlendiricisi ve tabii ki Starlink alıcı çanağı yer almaktadır. Kitte yer alan Starlink çanağı sayesinde SpaceX, Starlink hizmetini doğrudan kullanıcılarına sağlamaktadır. Böylece SpaceX, Starlink projesinin hedeflerinden birisi olan altyapı sistem değişikliğini gerçekleştirmeyi başardı.

Starlink Ne Kadar Hızlı

SpaceX’in bir diğer amacı da dünya genelinde stabil ve hızlı internet bağlantısını insanlara sağlamaktır. Bundan dolayı Starlink ne kadar hızlı diye merak edebilirsiniz. Starlink’in hız değerleriyle alakalı çeşitli test sonuçları mevcut. Bu sonuçlardan en güveniliri ise Ookla tarafından paylaşılan veriler oluyor.

Ookla, 2022 yılında Amerika kıtasında hizmet sağlayan internet sağlayıcılarının ortalama hızlarını analiz etti. Buna göre Starlink’in 2022 yılında Kuzey Amerika kıtasındaki en hızlı sunucusunda ortalama 112 Mbps indirme ve 10.62 Mbps yükleme değerleri tespit edildi. Bunun yanı sıra bu sağlayıcının ping değeri ise ortalama 98 olarak kayıtlara yansıdı. Güney Amerika’daki en hızlı sunucu ise Brezilya’da yer alan sunucu oldu. Bu sunucuda ortalama 128 Mbps indirme ve 27 Mbps yükleme değerlerine ulaşıldı.

Ayrıca aynı rapora göre Starlink, 2022 yılında Avrupa kıtasında Portekiz’e ortalama 123 Mbps indirme ve 29 Mbps yükleme değerleri sağladı. Böylece ortalama değerler baz alındığında Starlink, 2022 yılında Avrupa kıtasında en yüksek interneti Portekiz’e sağlamış olarak gözüküyor. Rapora göre Starlink, 2022 yılında hem Avrupa hem de Amerika kıtasında diğer internet sağlayıcılarından yüksek hızda internet sağladı.

Starlink Hangi Ülkelerde Kullanılabiliyor?

SpaceX, Starlink’i dünya genelinde kullanılabilir bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Günümüzde Starlink, 45 ülkede aktif olarak hizmet veriyor. Şirket, 2022 yılında bu ülkelerde toplam 1 Milyon kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı. SpaceX, hizmet vereceği ülkeleri belirli bir plana göre belirliyor. Bu doğrultuda şirket, öncelikli olarak Amerika ve Avrupa kıtasındaki ülkelere ağırlık verdi. Bu doğrultuda Starlink, günümüzde Amerika ve Avrupa kıtalarının neredeyse tamamında kullanılabilir durumdadır.

Bunun yanı sıra SpaceX’in planları dışında gelişen durumlar da mevcut. Örneğin şirket, İran’da henüz Starlink hizmetini sunmayı planlamıyordu. Ancak İran’da yaşanan toplumsal sorunlardan ötürü SpaceX, hızlı bir şekilde İran’da da hizmet vermeye başladı. Aynı şekilde şirket, Ukrayna için önümüzdeki senelerde plan yaparken Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı 2022 yılı içerisinde Starlink’i Ukrayna’da aktif hale getirdi.

SpaceX, internetin günümüzde vazgeçilmez teknolojilerden birisi olduğunu ve insanların internetten mahrum kalmamaları gerektiğini vurguluyor. Bundan dolayı şirket, önümüzdeki dönemlerde olası toplumsal sorunlar ve savaşlarda insanlara yardımcı olabilmek adına Starlink’i hızlı bir şekilde aktif edeceklerini belirtiyor.

SpaceX, hizmet verdiği ülkelerde sabit bir fiyat politikası uyguluyor. Şirket, birçok internet hizmet sağlayıcısı gibi aylık ödeme planıyla kullanıcılarına hizmet veriyor. Bunun yanı sıra Starlink kullanıcıları, hizmet almaya başlamadan önce kit ücreti de ödüyorlar.

Starlink tarafından belirlenen güncel fiyatlara göre aylık abonelik ücreti 110$ olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra tek seferlik ödenen maliyet tutarı ise 599$ olmaktadır. Bunun yanı sıra Starlink’in iş yerleri için sağladığı internet hizmeti de mevcut. Bu hizmetin tek seferlik maliyet tutarı 2.500$ ve aylık ücreti de 500$ olmaktadır.

SpaceX, sağlamış olduğu internet hizmetinden oldukça emin. Öyle ki şirket, Starlink kullanıcılarının hizmetlerinden memnun kalmamaları durumunda abone oldukları 30 gün içerisinde para iadesi alabileceklerini belirtiyor.

Starlink Türkiye’de Kullanılabilecek mi?

Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı, özellikle mobil internet ağlarının gelişmesiyle birlikte hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Bundan dolayı Türkiye’de hizmet veren internet servis sağlayıcıları, altyapı çalışmalarına ağırlık verdiler. Günümüzde Türkiye’nin birçok şehrinde ve ilçesinde fiber internet kullanmak mümkün. Buna rağmen yüksek hızlı ve sabit bağlantılı internet sunulamayan bölgeler de mevcut. Bundan dolayı Starlink nedir sorusunun cevabını öğrenen kişiler, bu hizmeti Türkiye’de kullanıp kullanmayacaklarını merak ediyorlar.

SpaceX’in günümüzde aktif olarak Starlink hizmeti sağladığı 45 ülke içerisinde Türkiye yer almıyor. Ancak SpaceX, geçtiğimiz senelerde 2022 yılı içerisinde Türkiye’de de hizmet sağlamaya başlayacaklarını duyurmuştu. Şirket, bir süre sonra planlanan tarihi 2023’ün son çeyreği olarak güncelledi. Fakat günümüzde gelinen noktada SpaceX, Türkiye’de Starlink hizmetini sağlayacağı tarihi belirtmemeyi tercih ediyor.

Starlink Türkiyede Kullanılabilecek mi

SpaceX, Starlink’i kullanmak isteyen kişilerin hizmet durumunu sorgulayabilecekleri bir sistem geliştirdi. Bu sistem üzerinden SpaceX, Starlink’in aktif olduğu ve olacağı ülkeleri harita üzerinden gösteriyor. Şirket, bu haritada hizmet vermeyi planladığı ülkelerde hizmetin ne zaman aktif olacağını da söylüyor. Nitekim Türkiye de haritada hizmet verilecek ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Türkiye’de hizmetin aktifleştirileceği tarih ise belirsiz olarak gözüküyor.

SpaceX, bu haritayı sürekli güncellemeye çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, yakın zamanda hizmet vereceği ülkeleri harita üzerinden güncelliyor. Eğer sizler de Türkiye’de Starlink hizmetinin ne zaman sunulacağını merak ediyorsanız buraya tıklayarak SpaceX tarafından oluşturulan hizmet haritasına erişim sağlayabilirsiniz.

SpaceX’in Starlink için Gelecek Planları Nelerdir?

SpaceX, uzay konusundaki çalışmalarını geliştirerek sürdürmeye devam ediyor. Bu doğrultuda şirket Starlink’in geleceğini de büyük bir dikkatle planlıyor. SpaceX, ilk olarak Starlink’i daha çok ülkede kullanılabilir hâle getirmeyi hedefliyor. SpaceX tarafından paylaşılan bilgilere göre Starlink, 2023 yılında Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Kenya, Mısır, Moritanya gibi Afrika ülkelerinde aktif hale gelecek. Bunun yanı sıra şirket, Amerika ve Asya kıtalarında da henüz Starlink hizmeti sağlanamayan birçok ülkeye 2023 yılında hizmetin sağlanacağını belirtiyor.

Ancak SpaceX’in hizmetin kapsamını genişletme planları bununla sınırlı değil. Şirket, 2022 yılında Almanya merkezli GSM şirketi olan T-Mobile ile görüşmeler gerçekleştirdi. Ortaya çıkan bilgilere göre T-Mobile, Starlink uydularını kullanarak mobil kullanıcılara hızlı internet hizmeti sağlayacak. Nitekim Elon Musk, 2023 yılında Starlink’in mobil hatlar üzerinden de kullanılabilir olacağını doğruladı.

Ayrıca SpaceX, hizmetin kullanıcı sayısını ve popülerliğini genişletmek için çeşitli iş birlikleri de gerçekleştiriyor. Şirket, 2022 Katar Dünya Kupası’nda Starlink uydularının çeşitli alanlarda kullanılmasını sağladı. SpaceX, Starlink hizmetinin geleceği için önümüzdeki senelerde de bu tür iş birlikleri gerçekleştirecek gibi duruyor.

SpaceX, bir yandan hizmetin popülerliğini artırmaya çalışırken bir yandan da Starlink uyduları üzerine çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Şirket, yörüngeye yerleştireceği uydular sayesinde insanlara düşük gecikme hızında internet sürmeyi hedefliyor.

Bu doğrultuda SpaceX, proje tamamlanınca 42.000 Starlink uydusunu kullanmayı planlıyor. Ancak tabii ki şirketin bazı uydu fırlatmaları, başarısız sonuç verebiliyor. Bunun yanı sıra bir Starlink uydusunun yaklaşık 5 senelik bir ömrünün bulunduğu belirtiliyor. Bundan dolayı SpaceX, uydular üzerinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Starlink Nedir: Genel Değerlendirme

İnsanlar için vazgeçilmez bir konuma gelen internet, gelişmeye devam ediyor. Teknoloji şirketleri, insanlara daha hızlı ve stabil internet bağlantısı sunabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu şirketlerden birisi de SpaceX olarak ön plana çıkıyor. SpaceX, Starlink adını verdiği uydu interneti projesini geliştirdi. Şirket, bir süredir proje kapsamında teknoloji kullanıcılarına internet hizmeti de sağlıyor. Ancak Starlink projesini bilmeyen kişiler, Starlink nedir diye merak ediyorlar.

SpaceX, Starlink projesi kapsamında dünya genelinde insanlara daha hızlı ve uygun fiyatlı internet sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda şirket, uydu internet hizmetini kendi kitleri aracılığıyla kullanıcılarına sağlıyor. Bu kitlerin işlevselliği sayesinde SpaceX, hızlı bir şekilde hizmet ağını genişletti. Bunun yanı sıra SpaceX, acil durumlarda internet erişimi sağlanamayan bölgelerde hızlı bir şekilde altyapıyı uygun hâle getirerek Starlink hizmeti de sağlamaktadır.

Günümüzde 1 milyondan fazla kullanıcı sayısına sahip olan Starlink, henüz Türkiye’de kullanıma sunulmadı. SpaceX, internet hizmetinin 2023 yılında Türkiye’de kullanıma sunulacağını açıklamıştı. Ancak son durumda şirket, hizmetin sunulacağı tarihi belirtmemeyi tercih ediyor. SpaceX, Starlink’in aktif olduğu ülkelerin sayısını sürekli artırmaya çalışıyor.

Hatta SpaceX, 2022 yılı içerisinde Starlink hizmetini mobil ağlara da taşımayı planladı. Böylece Elon Musk tarafından yapılan son açıklamalara göre Starlink, 2023 yılından itibaren mobil ağ desteği de sağlayacak. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda şirketin birkaç sene içerisinde Türkiye’de de Starlink hizmeti sağlaması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.