İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızı Artırma Rehberi

Kullandığınız internet sizi memnun etmiyorsa kolayca uygulayarak internetinizi hızlandırabileceğiniz internet hız artırma yöntemlerini sizler için derledik. Hazırladığımız rehber sayesinde “İnternet Hızı Nasıl Artırılır?” sorusuna artık yanıt bulabileceksiniz.

İnternet Hızı için Modeminizin Konumu

Eğer internetiniz evinizin, işyerinizin her yerinde kullanılıyorsa sinyallerin her yere dağıtılabilmesi için modemi tam merkeze koymakta fayda var. Bunun için tek yapmanız gereken uzun bağlantı kabloları edinip modeminizi uygun konuma getirmek.

Aynı zamanda çoğumuzun modemi maalesef yerde konumlanıyor. Oysa gerek modeminizdeki sinyallerin aşağı doğru eğilimi, gerek yerinizi oluşturan beton, metal gibi katı maddelere sinyallerin etki edememesi gibi nedenler internetinizi yavaşlatıyor olabilir. Modeminizi direkt yere koymak yerine yüksek bir yerde konumlandırmak, saydığımız nedenlerden dolayı daha faydalı olacak, internetinizi hızlandırmanıza yardım edecektir.

Bunu hepimiz yapıyor olsak da tekrar söylemekte fayda var: İnternetin daha sık kullanıldığı bir yer varsa modeminizi burada konumlandırmanız güçlü sinyaller edinmenizi, internetinizi daha hızlı kullanmanızı sağlar. Bu sayede modemimizin sinyalleri duvarlarımızda bulunan yalıtım malzemelerinden etkilenmemiş olur.

Peki modeminizin sinyal gücünün diğer elektronik eşyalarınızla bir ilgisi olabileceğini düşünmüş müydünüz? Modeminizin etrafında bulunan ve elektromanyetik sinyal yayan her elektronik eşyanız, aslında siz farkında olmadan internet hızınızı düşürüyor. Bu yüzden telefonunuzu, bilgisayarınızı, televizyonunuzu modeminizden uzak tutmakta fayda var.

Sinyal Dağıtıcı ve Sinyal Genişletici Kullanın

Sinyal dağıtıcı cihazlar, ethernet kablosu ve internet bağlantınızın olduğu ana modem cihazına bağlanır. Bu bağlantıdan sonra sinyal dağıtıcı cihazlar yapılandırılır ve internet bağlantınız daha güçlü şekilde dağıtılabilir. Evinizde veya işyerinizde internet bağlantınızın zayıf olduğu bölgelerde internete girmeniz artık daha kolay olacaktır.

Sinyali genişleten ve prize takılan cihazlar da işinize yarayabilir. Eğer sinyal gücünün erişilmediği alanlara uzun bağlantı kabloları çekmek zor olacaksa bu cihazları prize takıp kullanmak zaten işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

İnternet Hızı için Modeminizi Güncel Tutun

Modeminizin yazılımının da güncel tutulması, en son sürümün kullanılması tabii ki internet hızınızı etkilemektedir. Modem arayüzünden yapılan firmware güncellemesinin en son sürümünü modeminizin markasının sitesinden kolaylıkla bulup indirebilirsiniz.

Ayrıca modeminizi birkaç yılda bir değiştirmek internet hızınızı artıracaktır. Modemlerimiz her gün her saat çalıştığı için maalesef biraz daha hızlı performanslarını kaybedebiliyorlar.

İnternete Bağlı Olduğunuz Cihaz Sayısını Azaltın

Çoğu insan artık internete farklı cihazlardan aynı anda bağlanabiliyor. Eğer kullanmadığınız telefonunuz, tabletiniz, bilgisayarınız internete hala bağlı ise bağlantılarını kesin. Modem sinyalinizin sadece o an kullandığınız cihazınıza odaklanması internet hızınızı da bir hayli artırabilir.

İnternet Bağlantınızın Nerede Güçlü Olduğuna Bakın

Modem sinyalinizin evinizin, işyerinizin tam olarak neresinde güçlü olduğuna bakın. Bunu çeşitli programlar üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kullanımının kolay olmasından dolayı Windows için inSSIDer Office programını sizler için önerebiliriz. Programı resmi internet sitesinden kolaylıkla indirip kurabilir, sonrasında modeminizin sinyalinin dağılımını görebilirsiniz.

İnternet Hız Ölçme Nasıl Yapılır? (İnternet Hızı Testi)

Son olarak tüm bunları uyguladıktan sonra internet hızınızın artıp artmadığını aşağıdaki sitelerden kontrol edebilirsiniz.

İnternet Hızı Artırma Konusunda Tecrübeleriniz Neler?

Ödediğimiz faturalar karşılığında hak ettiğimiz internet hızına sahip olamamak gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Listelediğimiz öneriler dışında “İnternet Hızı Nasıl Artırılır?” sorusuna cevap verecek başka önerileriniz var ise, bizimle paylaşabilirsiniz.

Dünya’nın En Popüler İnternet Siteleri yazımızı da okumak için tıklayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Araştırmayı seven, araştırdıkça paylaşmayı daha çok seven biri.