OpenSea Nedir?

Dijital varlıkların sayısı ve popülerliği her geçen gün artış göstermeye devam ediyorlar. Dijital varlıklar, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına NFT kavramını getirdiler. NFT’lere gösterilen ilginin artış göstermesi, NFT pazar yerlerinin oluşmasını sağladı. Bu pazar yerlerinden en çok kullanılanlarının başında ise OpenSea geliyor. Ancak bu platforma hakim olmayan kişiler, OpenSea nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için son zamanların en popüler platformlarından birisi haline gelen OpenSea nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Fakat bu platforma değinmeden önce NFT ile ilgili bilgi vermek daha doğru olacaktır. Çünkü OpenSea, temel olarak NFT üzerine kurgulanan bir platformdur.

Bundan dolayı OpenSea’nin tam olarak nasıl bir platform olduğunu anlayabilmek için NFT hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Gelin şimdi hep birlikte ilk olarak NFT daha sonrasında OpenSea nedir sorularının cevaplarına daha yakından bakalım.

NFT Nedir?

İnternetin hızla gelişmesiyle birlikte insanlar, çeşitli işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmeye başladılar. Hatta gelinen noktada sanat eserleri bile dijital ortamda sergilenmeye başlandı. Bundan dolayı insanlar, bir süre sonra dijital ortama aktardıkları değerli verilerini koruma altına alma ihtiyacı hissettiler.

Blockchain teknolojisinin gelişmesi, dijital ortamda yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Çünkü blockchain sayesinde internet kullanıcıları, dijital ortamda verileri daha güvenilir bir şekilde saklamaya başladılar. Hatta geliştirilen özel şifreleme yöntemleri, internette yer alan çeşitli verileri eşsiz bir hâle bile getirdiler.

NFT, tam olarak bu noktada internet kullanıcılarının karşısına çıkmaya başladı. Non-fungible token, Nitelikli Fikri Tapu, teknolojisi dijital varlıkların benzersiz olmalarını sağladı. Çünkü bu veri birimi, verilerin dijital ortamda türünün tek örneğine dönüşmesini sağlıyorlar.

Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanması, NFT’ye gösterilen ilgiyi önemli ölçüde artırmıştır. Özellikle sanatçılar, yaptıkları sanat eserlerini dijital ortamda satabilmek için NFT teknolojisinden faydalanmaya başladılar. Bunun yanı sıra çeşitli blok zincirleri NFT üzerinde çalışmalarına hız kazandırdılar. Böylece NFT, günümüzde büyük bir hacimle internet kullanıcılarının karşısına çıkan bir pazar halini aldı.

NFT pazarı hâlâ gelişmeye devam ediyor. Bundan dolayı bazı teknoloji kullanıcıları, bu pazara karşı ön yargılı davranabiliyorlar. İnsanların bir kısmı, bu pazarı güvenilir bulmamaktadır. Bundan dolayı NFT pazarı üzerinden yatırım yapan insan sayısı henüz çok büyük kitlelere ulaşmadı.

Fakat paylaşılan son verilere göre NFT pazarında ciddi ticaretlerin gerçekleştiğini belirtebiliriz. Çünkü paylaşılan verilere göre bu pazarda gerçekleştirilen ticaretin hacmi, 200 milyon doların üstüne çıktı. Bundan dolayı NFT pazarı için hâlâ gelişmeye devam eden ancak ciddi bir ticaret hacmi bulunan bir pazar diyebiliriz.

OpenSea Nedir?

İnternet ortamında ticaret yapmak başta güvenlik olmak üzere çeşitli riskler barındırmaktadır. Özellikle ticareti yapılacak ürün, dijital bir ürünse güvenlik riskleri daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı NFT ticareti yapmak isteyen kişiler, ticaretlerini güvenilir platformlar üzerinden yapmayı tercih etmektedirler. Bu noktada 2017 yılında Devin Finzer ve ortağı Alex Atallah, NFT ticareti yapmak isteyen kişiler için OpenSea platformunu kurdular.

OpenSea, temel olarak NFT ticareti yapılan bir platform olarak kurgulandı. Bu platform sayesinde dileyen kişiler NFT’lerini sergileyebiliyorlar. Bunun yanı sıra NFT satın almak isteyen kişiler, platform üzerinden diledikleri NFT’leri kolaylıkla satın alabiliyorlar.

Dünyanın ilk NFT pazaryeri olarak dikkat çeken OpenSea, süreç içerisinde yüksek düzeyde kullanıcı sayısına ulaştı. NFT’lere gösterilen ilginin her geçen gün artması ve bu alanda bulunan pazar yeri sayısının az olması platformu popüler bir hale getirdi. Günümüzde OpenSea, en çok tercih edilen NFT pazaryeri olarak dikkat çekmektedir.

OpenSea Nedir

OpenSea, kullanıcılarına 2 milyondan fazla koleksiyon sunuyor. Bunun yanı sıra platformda 80 milyondan fazla NFT mevcut. NFT’lere gösterilen ilginin sürekli artması, sitede yer alan koleksiyon ve NFT parçalarının sayısını da artırıyor. OpenSea, başarılı bir şekilde büyümek için kendisini sürekli geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda platformun günümüzde 200’den fazla çalışanı mevcut.

Güçlü bir ekibe sahip olan OpenSea, bu gücünü çeşitli verilerle göstermeyi başarıyor. Dünyanın en büyük NFT pazaryeri olan platform, son verilere göre yaklaşık 15 milyon dolarlık bir pazar değerine ulaştı. Bu durumun en büyük sebebi tabii ki platformun NFT pazaryeri olarak geliştirilen ilk platform olması oluyor.

Bunun yanı sıra OpenSea ekibinin kullanıcı memnuniyetini temel alarak çeşitli özellikler geliştirmesi, platformun değerinin her geçen gün artmasını sağladı. Günümüzde OpenSea, sunmuş olduğu özelliklerle NFT ticareti yapmak isteyenler için en başarılı pazaryerlerinin başında gelmektedir.

OpenSea Nasıl Kullanılır?

Dijital ortamda eşsiz bir ürüne sahip olmak çoğu internet kullanıcısının ilgisini çekiyor. Bunun yanı sıra eşsiz eserlerini dijital ortamda satarak yüksek gelirler elde etmek birçok kişiye çok cazip geliyor. Bundan dolayı NFT pazar yerlerine gösterilen ilgi her geçen gün artış göstermektedir. NFT pazarında alıcı veya satıcı olarak bulunmak isteyen kişiler, kullanabilecekleri pazar yeri arayışına giriyorlar. Bu noktada birçok kişinin tercihi OpenSea’den yana oluyor.

OpenSea, sunmuş olduğu çeşitli özellikler ile NFT pazarında rol almak isteyen kişilerin ilgisini çekiyor. Fakat bu pazar ve OpenSea hakkında bilgisi olmayan kişiler, OpenSea nasıl kullanılır diye merak ediyorlar. OpenSea üzerinden NFT satmak veya satın almak için öncelikle üyelik oluşturmak gerekiyor.

OpenSea’de üyelik oluşturmanın ilk şartı, kripto para cüzdanına sahip olmaktır. Çünkü bu platform üzerinden gerçekleşen ticaretlerin hepsi, kripto para cüzdanları üzerinden gerçekleşmektedir. Bundan dolayı OpenSea üzerinden ticaret yapmak istiyorsanız öncelikle bir kripto para cüzdanınız bulunmalıdır.

Kripto para cüzdanı oluşturmak oldukça kolaydır. OpenSea, Metamask başta olmak üzere birçok popüler kripto para cüzdanını destekliyor. Sizler de OpenSea tarafından desteklenen herhangi bir kripto para cüzdanı üzerinden hesabınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

OpenSea destekli kripto para cüzdanlarından hesap açtıktan sonra yapmanız gereken çok basit. OpenSea, kendi üyelik sistemi üzerinden kripto para cüzdanı ile OpenSea hesabınızı otomatik olarak entegre ediyor. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem, platform üzerinden yeni bir hesap oluştur seçeneğine tıklamak olacak. Bu noktada OpenSea, sizlerden kripto para cüzdanı bilgilerinizi isteyecek.

Bilgilerinizi girerek cüzdanınızı bağladıktan sonra OpenSea hesabınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Profilinizi oluşturduktan sonra OpenSea üzerinden NFT ticaretinizi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

OpenSea’nin Avantajları Nelerdir?

OpenSea nedir sorusunun cevabını öğrenen kişiler, bu platforma ilgili detaylara hakim olmak istemektedirler. Çünkü NFT pazarında aktif rol almak için bu pazar hakkında önemli bilgileri öğrenmek gerekmektedir. OpenSea’nin dünya genelindeki en büyük NFT pazarı olduğunu belirtmiştik. Bundan dolayı birçok kişi, ilk etapta insanların neden OpenSea’yi tercih ettiklerini öğrenmek istemektedirler.

OpenSea, kullanıcılarına çok çeşitli avantajlar sunmaktadır. İlk olarak platformun oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olduğunu belirtebiliriz. OpenSea, sahip olduğu kullanışlı ve basit arayüzü sayesinde kullanıcılarının kolaylıkla NFT ticareti yapmalarını sağlıyor. Bunun yanı sıra OpenSea, kolay bir üyelik sistemine sahip. NFT ticareti yapmak isteyen kişiler, platforma hızlı ve kolay bir şekilde üye olabiliyorlar.

NFT pazarında çeşitlilik büyük önem taşımaktadır. Bu noktada OpenSea, kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Çünkü OpenSea, en çok NFT ve koleksiyona sahip olan pazar yeri olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca OpenSea, ücret kısmında da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Çeşitli NFT pazar yerleri, kullanıcılarından yüksek komisyonlar almaktadırlar.

Bunun yanı sıra OpenSea, minimum işlem ücreti ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Platform, kullanıcılarından yaptıkları işlemin %2.5 tutarında işlem ücreti almaktadır. Bu da NFT pazar yerleri tarafından alınan en düşük işlem ücretlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir.

Son olarak OpenSea, kullanıcılarına en çok ödeme opsiyonu sunan NFT pazarlarının başında gelmektedir. Kullanıcılar, platform üzerinden çeşitli kripto paraları kullanarak ödeme yapabilmektedirler. Bu sayede OpenSea, geniş bir ticaret hacmine sahiptir.

Platform geliştiricileri, NFT ticareti yapan kişilerin dikkatlerini çekebilmek adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyorlar. Bu doğrultuda OpenSea, her geçen gün gelişmeye devam eden bir NFT pazar yeri olarak dikkatleri üzerine topluyor.

OpenSea Güvenilir mi?

İnternet ortamında ticaret yapmak bazı kişiler için oldukça tehlikeli gelmektedir. Çünkü dijital ortamda dolandırıcılık vakaları çok sayıda yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra güvenilir olmayan platformlarda yapılan ticaretler, ticaret yapan kişilerin bilgilerini ciddi tehlikeye atmaktadır. Bundan dolayı NFT ticareti yapmayı düşünen kişiler, OpenSea güvenilir mi diye merak etmektedirler.

OpenSea, NFT ticareti yapılmasına olanak tanıyan ilk pazar yeri olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra platform, sunmuş olduğu özelliklerle NFT ticareti için en uygun platformlardan birisidir. Ancak NFT ticareti yapmayı düşünen kişiler, bu niteliklerden önce platformun güvenilir olup olmadığını sorgulamaktadırlar.

OpenSea, NFT ticareti yapacak kişiler için en güvenilir platformlardan birisidir. Çünkü platform, kullanıcılarının güvenliği için çeşitli güvenlik özellikleri geliştirmiştir. Bu sayede OpenSea, kullanıcılarına platform üzerinden güvenle NFT ticareti yapma imkanı sunmaktadır.

OpenSea Güvenilir mi

Ayrıca platform, ödeme konusunda da kullanıcılarına güven vermektedir. Çünkü OpenSea, dünya genelinde en çok ödeme seçeneğine sahip olan NFT pazar yerlerinin başında gelmektedir. Bu sayede kullanıcılar, NFT ticaretlerini kendileri için en uygun ödeme yöntemi üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

Tabii ki dijital ortamdaki birçok platform gibi OpenSea üzerinden yapılan ticaretlerde de sorun olabilmektedir. Bu noktada platform yetkilileri, platformda yaşanan sorunları minimum düzeye indirmeyi hedefliyor. Bunun için de OpenSea geliştiricileri, her geçen gün platformu daha da güvenilir bir hale getirmeye çalışıyorlar.

Dünyanın en popüler NFT platformlarından olan OpenSea, sunmuş olduğu özelliklerle NFT ticareti yapan çok sayıda kişinin ilgisini çekmektedir. Bundan dolayı platform, güvenilir NFT ticareti konusunda da kullanıcılarını ikna etmeyi başarmaktadır.

Fakat belirttiğimiz gibi neredeyse tüm ticaret platformlarında olduğu gibi OpenSea üzerinden yapılan ticaretlerde de belirli bir risk oranı bulunmaktadır. Bu yüzden OpenSea üzerinden NFT ticareti yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Genel Değerlendirme

NFT, her geçen gün popülerleşmeye devam ediyor. Bunun sonucunda NFT’lere gösterilen ilgi de büyümektedir. Günümüzde NFT’lere gösterilen ilginin sonucunda NFT ticaretleri ortaya çıkmıştır. Dijital ortamda güvenilir NFT ticareti yapılabilmesi için de çeşitli platformlar mevcut. Bu platformlardan birisi de OpenSea olarak karşımıza çıkıyor.

2017 yılında kurulan OpenSea, dünyanın en büyük NFT ticaret platformu olarak dikkat çekmektedir. Platform, sahip olduğu NFT’ler ve koleksiyonlar ile ticaret yapmak isteyen kişileri fazlasıyla memnun etmektedir. Bunun yanı sıra platformda yer alan ve her geçen gün daha da gelişen özellikler, NFT ticareti yapan kişilere kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı OpenSea’nin kullanıcı sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Fakat NFT ticareti yapmak isteyen fakat OpenSea hakkında bilgisi bulunmayan kişiler de mevcut. Bizler de bu yazımızda OpenSea hakkında bilgisi bulunmayan kişiler için OpenSea nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra OpenSea üzerinden NFT ticaretinin nasıl yapılacağını da anlattık.

Sizler için hazırlamış olduğumuz OpenSea rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de OpenSea hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.