Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede? – 2022

İnternet, günümüz dünyasının olmazsa olmaz araçlarının başında geliyor. İnsanlar, gündelik yaşamlarında birçok işlemlerini internet üzerinden hallediyorlar. İnternet söz konusu olunca kullanıcılar normal olarak hızlı bir internet deneyimi yaşamak istiyorlar. İnternet hızı, temel olarak ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyorlar. Bundan dolayı çoğu internet kullanıcısı, acaba dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede diye merak ediyor.Neredeyse tüm internet kullanıcıları, hızlı bir internet bağlantısına sahip olmak isterler. Çünkü internet bağlantısı hızı arttıkça normal olarak kullanıcıların deneyim seviyesi de artıyor. Bizler de bu yazımızda en hızlı internete hangi ülkelerin sahip olduğunu inceleyeceğiz.

Tabii ki dünyanın en hızlı interneti hangi ülkede sorusuna cevap vermeden önce internet hızı ne işe yarar, internet hızı nasıl ölçülür sorularına cevap vermek daha doğru olacaktır.

İnternet Hızı Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet hızı, temel olarak internet sunucunuz ile cihazlarınız arasındaki bağlantı hızını temsil etmektedir. Yani aslında internette yaptığınız işlemlerin hızını, internet hızınız belirliyor. İnternet hızı, dünya genelinde megabit yani Mbps ile ölçülmektedir.

Bir internet paketi satın almaya karar verdiğimizde Mbps değeri arttıkça paket fiyatının da arttığını görürüz. Bu durum aslında internetin kalitesiyle alakalı diyebiliriz. Yani Mbps değeri arttıkça sizin internet deneyim kaliteniz artacak. Bundan dolayı paket fiyatınız da artacak.

Mobil operatörler ise genel olarak internet hızı yerine kota endeksli internet paketleri satmaktadırlar. Yani bir mobil operatörde, bir internet paketi satın almaya karar verdiğinizde genellikle size sunulan seçeneklerin hepsinde sabit bir internet hızı veriliyor.

Bundan dolayı mobil operatörlerde internet hızı, paketten çok kapsama alanına göre değişiyor. Eğer kullandığınız mobil operatörün hizmet ağı kuvvetliyse, yüksek hızda bir internet kullanabilirsiniz. Tabii ki bu noktada kullanılan ağ teknolojisi de önemli.

Örneğin 4G teknolojisini kullanan bir kullanıcı, genellikle 3G teknolojisini kullanan bir kullanıcıya göre daha yüksek hızda internet kullanabiliyor. Bu yüzden internet hızınız, kullandığınız internet paketi, abone olduğunuz telekomünikasyon şirketi ve ağ teknolojisine göre değişiyor diyebiliriz.

İnternet Hızı Oyunlarda Önemli midir?

İnterneti en aktif kullanan kullanıcı grubunun başında oyuncular geliyor diyebiliriz. Özellikle online oyunları oynayan kişiler için internet oldukça önemli. Bundan dolayı oyuncular, çoğunlukla internet hızım oyun performansımı etkiliyor mu diye merak ediyorlar.

Online oyuncular için ping değeri oldukça önemlidir. Ping, verilerin sunucu ve cihazlar arasındaki aktarım süresini temsil etmektedir. Bu durumu şöyle örnekleyebiliriz. CS:GO oynadığınızı düşünelim. Düşmanınızı gördünüz ve ateş etmek istediniz. Siz ateş ettiğinizde merminin hedefe ulaşma süresi, ping değerinize bağlı. Yani ping değeri, özellikle online oyun oynayan oyuncuların oyun deneyimini direkt etkiliyor.

Peki ping değeri, internet hızıyla bağlantılı mı? Birçok kullanıcı, bu sorunun cevabının evet olduğunu düşünür. Çünkü sanal dünyadaki genel algı, ne kadar hızlı internet kullanıyorsan o kadar kaliteli internetin vardır şeklinde oluyor. Fakat ping konusunda işler pek de öyle değil.

İnternet Hızı Oyunlarda Önemli midir

Ping değeri, internet hızı ve paket kalitesinden çok sunucu kalitesi ve sunucuya olan uzaklığınıza bağlı. Bundan dolayı düşük ping değerleri almak istiyorsanız abone olduğunuz internet sağlayıcısının sunucuları güçlü ve yeni olmalı. Aksi taktirde verilerin aktarım süresi uzayacaktır. Bundan dolayı oyunlarda yüksek ping değerleri alacaksınızdır.

Yüksek hızlı bir internet paketi aboneliğiniz varsa fakat bağlı olduğunuz sunucular eski veya kötüyse maalesef ping konusunda hüsrana uğrayacaksınız. Bundan dolayı internet hızı, oyunlar için çok önemli bir aktör değil.

Tabii ki yüksek internet hızına sahip olmanız genel olarak sizi memnun edecektir. Fakat oyun için internet bağlantılarında önemli olan faktörü sorguluyorsanız bunun cevabı hız değeri değil ping değeri olacaktır.

İnternet Bağlantı Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet hızı, kullanıcıların internet deneyimini direkt etkilemektedir. Bir şey indirmek, video veya film izlemek istediğinizde internet hızınız oldukça önemli bir role sahip. Çünkü internet hızınız ne kadar yüksek olursa yapmak istediğiniz işlemleri daha hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Bu noktada kullanıcılar, internet bağlantı hızımı nasıl ölçerim diye merak ediyorlar. İnternet kullanıcıları, birçok platform üzerinden internet hızlarını ücretsiz olarak ölçebiliyorlar. Bizler de rehberimizde sizler için en popüler ve başarılı internet hızı ölçme platformlarından örnekler vereceğiz.

Speedtest

Speedtest

Dünyanın en popüler internet hızı ölçme platformlarının başında Ookla tarafından geliştirilen Speedtest geliyor. Birçok internet sağlayıcısı, kendi hız ölçme platformlarında Ookla tarafından geliştirilen arayüzü kullanmayı tercih ediyorlar. Bundan dolayı platform, dünya genelinde birçok kişi tarafından kullanılıyor.

Platformda, kullanıcıların hız testi için kullanabilecekleri birçok özellik mevcut. Bunun yanı sıra Speedtest, hem mobil hem de bilgisayar platformlarında ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor.

Fast

En İyi İnternet Hız Testi Platformları - Fast

Bir diğer popüler internet hız testi platformu ise fast.com oluyor. Platform, Netflix tarafından geliştirildi. Fast.com, verdiği değerler ile doğruluk payı en yüksek platformlardan birisidir. Bundan dolayı platform için en çok kullanılan ve en başarılı hız testi platformlarından birisi diyebiliriz.

Platformun kullanımı oldukça kolay. Hatta o kadar kolay ki kullanıcılar siteye girdikleri an indirme hızlarını görebiliyorlar. Bunun yanı sıra platform, bir süre sonra kullanıcılarına ping ve yükleme değerlerini de gösteriyor.

Kullanıcılar, platformu ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar. Ayrıca Android ve iOS kullanıcıları, platformun mobil uygulamasını uygulama marketlerinden indirerek kullanabiliyorlar.

Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede?

Birçok internet kullanıcısı, dünyanın en hızlı interneti acaba hangi ülkede diye bir kez de olsa merak etmiştir. Aslında bu sorunun cevabı, belirli aralıklarla değişiyor. Çünkü ülkeler ve telekomünikasyon şirketleri, gelişen teknolojiye ayak uydurarak belirli aralıklarla altyapı ve internet ağı iyileştirmeleri yapıyorlar.

Bundan dolayı en hızlı internete sahip ülkelerin sıralaması belirli aralıklarla değişiyor. Bunun yanı sıra bazı kişiler, bu sıralama nasıl yapılıyor diye merak ediyorlar. İnternet hız testi ölçme platformlarından bahsetmiştik.

Bu platformlardan Ookla tarafından geliştirilen Speedtest, belirli aralıklarla ülkeler arası hız testi yapıyor. Ookla tarafından yapılan bu test, ülkeler arası sıralama yapmak için yeterli oluyor. Bunun dışında tabii ki kurumsal yerler, kendilerinin ve hizmet verdikleri ülkelerin durumunu görebilmek adına belirli kurumlara hız testi yaptırıp sonuçlarını kullanıcılarıyla paylaşıyorlar.

Fakat biz bu yazımızda Ookla tarafından paylaşılan verileri kaynak alacağız. Gelin şimdi hep birlikte Ookla tarafından yapılan testlere göre en hızlı internetin hangi ülkelerde olduğuna bakalım.

Sabit Ağda En Hızlı İnternet Hangi Ülkelerde?

Sabit ağ, internet kullanıcıları için oldukça önemli. Evlerimizde kullandığımız internet ağından tutun okullarımızdaki internet ağlarına kadar hepsi sabit ağa girmektedir. Bundan dolayı aslında neredeyse herkes bir sabit ağ kullanıcısı diyebiliriz.

Peki dünyanın en hızlı sabit ağı, hangi ülkelerde? Belirttiğimiz gibi Ookla tarafından yapılan testlerin sonuçları, neredeyse her testte farklılık göstermektedir. Fakat ortalama bir sonuç almak istediğimizde ilk 5’de bulunan ülkeler neredeyse aynı kalıyor diyebiliriz. İşte dünyanın en hızlı sabit ağını kullanan ülkeler:

  1. Singapur: Listenin ilk sırasında Singapur yer alıyor. Teknoloji anlamında ileri bir seviyede bulunan Singapur, sabit ağ hızıyla da bunu kanıtlıyor. Ülkedeki ortalama indirme hızı 207.61 Mbps olurken yükleme hızı ise 173.32 Mbps olarak ölçüldü.
  2. Şili: Güney Amerika ülkelerinden birisi olan Şili, internet konusunda en başarılı ülkelerin başında gelmektedir. Çünkü Şili’deki sabit ağ kullanıcıları, ortalama olarak 200.01 Mbps indirme hızına ve 95.79 Mbps yükleme hızına sahipler.
  3. Tayland: En hızlı sabit ağa sahip ülkelerden birisi de Tayland oluyor. Tayland, sabit ağ için yapılan hız testlerinde genellikle üst sıralarda yer alıyor. Çünkü yapılan testlerde ülkedeki sabit ağda ortalama indirme hızı 189.64 Mbps, yükleme hızı ise 154.70 Mbps olarak ölçüldü.
  4. Hong Kong: Çin’e bağlı bir bölge olan Hong Kong, ortalama internet hızıyla vatandaşlarını memnun ediyor diyebiliriz. Yapılan testlerde, ülkedeki sabit ağda ortalama indirme hızı 181.70 Mbps, yükleme hızı 124.70 Mbps olarak sonuçlandı.
  5. Danimarka: Toprak olarak birçok ülkeye göre küçük olmasına rağmen dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Danimarka, internet konusunda da oldukça başarılı. Yapılan testlerde ülkedeki sabit ağda ortalama indirme hızı 166.11 Mbps, yükleme hızı ise 94.44 Mbps olarak tespit edildi.

Mobil Ağda En Hızlı İnternet Hangi Ülkelerde?

Mobil ağlar, en az sabit ağlar kadar önem kazanmaya başladılar. Hatta birçok kişi, sabit ağdan çok mobil ağları kullanmayı tercih ediyorlar. Bundan dolayı ülkelerdeki ortalama mobil ağ hızı da oldukça önemli.

Mobil ağda en hızlı internete sahip olan ülkeler, sabit ağdaki ülkelere göre biraz farklı. Mobil ağların daha çok kullanılmaya başlanması, telekomünikasyon şirketlerinin ve ülkelerin bu konudaki altyapılarını geliştirmeye ağırlık vermelerine sebep oluyor. Bundan dolayı en hızlı mobil ağa sahip ülkeler listesi, üst sıralarda olmasa da genel olarak çok fazla değişiyor.  1. Birleşik Arap Emirlikleri: Mobil ağda en hızlı internete sahip ülkelerin başında Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Ülkedeki mobil ağda ortalama indirme hızı 134.48 Mbps olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra yükleme hızı ise 22.36 Mbps olarak karşımıza çıkıyor.
  2. Katar: Dünyanın en hızlı mobil ağına sahip ülkelerden birisi de Katar oluyor. Test sonuçlarına göre Katar’da mobil ağlar ortalama 129.36 Mbps indirme, 22.86 Mbps yükleme hızı sunuyorlar.
  3. Norveç: Norveç de mobil ağ konusunda vatandaşlarını mutlu etmeyi başarıyor. Çünkü yapılan testlerde ülkedeki mobil ağlarda ortalama 116.17 Mbps indirme, 16.11 Mbps yükleme hızı verildiği tespit edildi.
  4. Güney Kore: Teknolojinin en hızlı geliştiği ülkelerden birisi de Güney Kore diyebiliriz. Ülke, internet konusunda da oldukça başarılı. Öyle ki Güney Kore vatandaşları, ortalama indirme hızı 111.94 Mbps ve yükleme hızı 14.04 Mbps olan mobil ağ hizmetinden faydalanıyorlar.
  5. Suudi Arabistan: Arap yarımadasının en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan, internet konusunda son yıllarda büyük gelişmeler gösteriyor. Bunun sonucunda ülke, yapılan testlerde mobil ağda en hızlı ülkelerden birisi olmayı başardı. Ülkedeki mobil ağlarda indirme hızı ortalama 105.42 Mbps olurken yükleme hızı ise 17.65 Mbps olarak ölçüldü.

Türkiye İnternet Hızı Sıralamasında Kaçıncı Sırada?

Türkiye İnternet Hızı Sıralamasında Kaçıncı Sırada

Türkiye’de yaşayan neredeyse tüm internet kullanıcıları, dünyanın en hızlı interneti ile Türkiye’deki internet hızı arasındaki farkı merak ediyorlar. Gelin hep birlikte yapılan testlerde ortaya çıkan ortalama internet hızını inceleyelim. Daha sonra bu verilerle Türkiye’deki internet hızlarını kıyaslayalım.

Ookla tarafından yapılan testlerde, mobil ağlarda ortalama indirme hızı 30.75 Mbps olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra yükleme hızı ise 8.78 Mbps olarak ölçüldü. Öncelikle bu değerlerin ortalama değerler olduğunu unutmayın.

Yapılan testlerde, Türkiye’deki mobil ağlarda ortalama indirme hızı 32.17 Mbps olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra Türkiye’de mobil ağlardaki hız ortalaması için yapılan testlerde yükleme hızı 13.09 Mbps olarak sonuçlandı.

Test sonuçları incelendiğinde Türkiye’deki mobil ağ, dünyanın en hızlı 58.interneti olarak karşımıza çıkıyor. Test sonuçlarına göre ülkemizde ortalama mobil ağ hızları, dünya genelindeki mobil ağ hızlarının üstünde kalıyor. Ancak mevcut internet hızı, birçok gelişmiş ülkenin oldukça altında kalıyor.

Bunun yanı sıra Ookla, sabit ağlarda dünya genelinde ortalama 63.46 Mbps indirme, 27.06 Mbps yükleme hızı tespit edildiğini açıkladı. Türkiye’deki test sonuçları ise maalesef yine ortalamanın altında kaldı.

Çünkü Türkiye’deki sabit ağlarda ortalama indirme hızı 29.09 Mbps olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra yükleme hızı ise yapılan testlerde 5.72 Mbps olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye, bu hızlarla en hızlı sabit ağa sahip ülkeler sıralamasında 101.olmayı başardı.


Sizler için hazırlamış olduğumuz internet hızı rehberi, burada sona eriyoruz. Bu yazımızda sizler için internet hızı nedir, neden önemlidir sorularını cevaplarken aynı zamanda dünyanın en hızlı interneti hangi ülkelerde sorusuna da cevap vermeye çalıştık. Tabii ki bu sıralamadan bahsederken Türkiye’nin sıralamadaki yerine de değindik.

Sizler de internet hızı hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.