Cortana Nedir?

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Microsoft, kullanıcılarını memnun edebilmek için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda şirket, yakın zamanda Cortana ile teknoloji kullanıcılarının karşısına çıktı. Bazı ülkelerde oldukça popüler bir hizmet olan Cortana, her geçen gün daha da gelişmeye devam ediyor. Ancak bu hizmetin ne olduğunu bilmeyen kişiler, Cortana nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Cortana nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bu hizmetin özelliklerinin neler olduğunu açıklayacağız. Böylece sizler de hazırlamış olduğumuz rehberimizi inceleyerek Cortana ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz.

Cortana Nedir?

Sesli kişisel asistanlar, günümüz teknolojisinde en çok kullanılan hizmetlerin başında gelmektedir. Çünkü bu asistanlar, teknoloji kullanıcılarının yaşamlarını önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Teknoloji geliştiricileri, bu asistanlar üzerinden kullanıcılarına çeşitli özellikler sunuyorlar. Bu şirketlerden birisi de Microsoft olarak ön plana çıkmaktadır.

Microsoft, dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olan teknoloji şirketlerinden birisidir. Bundan dolayı şirket, kullanıcılarının hizmetlerindeki deneyimlerini geliştirebilmek için çeşitli hizmetler geliştiriyor. Bu kapsamda Microsoft, 2014 yılında Cortana ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Her ne kadar Cortana, 2014 yılında tanıtılmış olsa da Microsoft bu konudaki çalışmalarını 2009 yılında başlattı. Şirket yetkilileri, gelişen teknolojiyle birlikte sanal asistanların popülerleşeceğini öngördüler. Bunun sonucunda Microsoft, hızlı bir şekilde kişisel asistan teknolojisi üzerinde çalışacak olan bir ekip kurdu. Şirket, Cortana isminin bir oyun serisi olan Halo’dan esinlendiğini belirtiyor.

Microsoft, Cortana üzerine çalışmalarına başladığı zaman Windows Phone adındaki telefon serisini de üretiyordu. Bundan dolayı şirket için ilk etapta mobil cihazlarında yer alan bir sesli asistan geliştirmek öncelik oldu. Bu doğrultuda Cortana, ilk etapta Windows Phone’larda kullanılabilen bir asistan olarak tanıtıldı.

Teknoloji devi, Cortana’yı bir süre sadece Windows Phone’lar üzerinde geliştirdi. Ancak daha sonrasında Microsoft, Cortana’nın kapsamını genişletme kararı aldı. Böylece Cortana, 2015 yılında Windows 10’da da kullanıma sunuldu. Microsoft, bu hamleyle birlikte geliştirmiş olduğu sesli kişisel asistanı çoğu kullanıcısına sunmuş oldu.

Microsoft, Cortana’yı geliştirdikten sonra sistem üzerindeki çalışmalarına hız verdi. Böylece şirket, kısa sürede bu hizmetine birçok özellik ekledi. Bu sayede Cortana, dünyanın bazı ülkelerinde teknoloji kullanıcılarının yaşamlarını önemli ölçüde kolaylaştıran bir sesli kişisel asistan halini aldı.

Cortana Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde teknoloji üreticileri, kişisel asistanlara büyük önem vermektedirler. Çünkü insanlar, yeni bir teknolojik cihaz almaya karar verdiklerinde o cihazda bir asistan desteği olup olmadığına dikkat etmektedirler. Bu yüzden teknoloji üreticileri de hem yeni müşteriler kazanmak hem de mevcut müşterilerinin memnuniyet seviyesini artırabilmek için kişisel asistanlar üzerine çalışmaktadırlar.

Microsoft, çoğu rakibine göre sesli kişisel asistan hizmetini daha yakın tarihte geliştirdi. Buna rağmen şirket, dünya genelinde yüksek kullanıcı sayılarına ulaşmayı başardı. Bu noktada Microsoft tarafından Cortana için geliştirilen özellikler, teknoloji kullanıcılarının asistana ilgi göstermelerini sağladı.

Teknoloji kullanıcılarının Cortana ile yapabildikleri işlemler, temel olarak şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

Kapsamlı Bir Hatırlatma Sistemine Sahip

Eğer günlük planlarınızı hatırlatacak bir asistana ihtiyaç duyuyorsanız Cortana, bu noktada işlerinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Çünkü Cortana, kapsamlı bir hatırlatma sistemine sahip. Microsoft tarafından geliştirilen asistan üzerinden kendinize notlar oluşturabiliyorsunuz.

Cortana Özellikleri Nelerdir

Daha sonrasında Cortana’ya aldığınız not hakkında size hatırlatma yapmasının talimatını verebiliyorsunuz. Bu noktada Cortana’ya tarih ve saat bilgisi de belirtebiliyorsunuz. Böylece belirtmiş olduğunuz gün ve saat geldiğinde Cortana, almış olduğunuz notu sizlere hatırlatmaktadır.

Tarayıcıda Kolaylıkla Arama Yapabilirsiniz

Microsoft, geliştirmiş olduğu hizmetleri genellikle birbirleriyle entegre bir şekilde kullanıcılarına sunmayı tercih etmektedir. Bu doğrultuda şirket, Cortana’yı Edge ile entegre bir şekilde kullanıcılarına sunmaktadır. Yani Windows kullanıcıları, Edge üzerinden arama yapmak istediklerinde Cortana’yı kullanabilmektedirler.

Bunun yanı sıra Windows kullanıcıları, Cortana üzerinden hava durumu öğrenmek, yol tarifi almak gibi işlemlerini de yapabilmektedirler. Bu sayede Cortana, Windows kullanıcılarına çok kapsamlı bir asistanlık hizmeti vermektedir.

Bazı Akıllı Cihazlarınızı ve Hizmetlerinizi Kontrol Edebilirsiniz

İnsanların gündelik yaşamlarında kullandıkları birçok ürün, teknolojikleşmeye başladı. Bu doğrultuda teknoloji şirketleri, akıllı cihazların kullanımını kolaylaştıran hizmetler geliştiriyorlar. Microsoft da bu doğrultuda Cortana’yı bazı akıllı cihazlara ve hizmetlere entegre etti.

Örneğin Microsoft, Cortana’yı Alexa’ya entegre etti. Bu sayede Alexa kullanıcıları, kullanmış oldukları hizmet sırasında Cortana’yı kullanabilmektedirler. Microsoft, kullanıcılarının diğer cihazlardaki kullanımını da kolaylaştırabilmek adına Cortana’yı yaygınlaştırmaya çalışmaktadır.

Cortana Hangi Ülkelerde ve Cihazlarda Mevcut?

Sesli kişisel asistanların kullanımı, her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Teknoloji kullanıcıları, bu asistanların sunmuş oldukları özelliklerden dolayı asistanları kullanmak istemektedirler. Durumun farkında olan Microsoft, Cortana’yı yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Belirtmiş olduğumuz gibi şirket, bu hizmeti ilk olarak Windows Phone kullanıcılarına sundu.

Ancak Windows Phone’un beklenen ilgiyi görmemesi ve Microsoft’un Cortana’yı yaygınlaştırmak istemesi, bu hizmetin ilk etapta Windows 10 kullanıcılarına sunulmasını sağladı. Bunun yanı sıra şirket, Microsoft Band ve Windows Karma Gerçeklik hizmetlerine de Cortana’yı entegre etti.

Microsoft, mobil kısmında ise Windows Phone 8.1 kullanıcılarına Cortana’yı sundu. Şirket, hizmeti geliştirdiği ilk dönemlerde Android ve iOS kullanıcıları için de Cortana’yı geliştirdi. Bu doğrultuda Microsoft, bu işletim sistemlerine uygun uygulamaları da uygulama marketinde yayınladı. Ancak Microsoft, 2021 yılından itibaren mobil kullanıcılar için sağlamış olduğu Cortana desteğini sonlandırmaya karar verdi.

Sesli kişisel asistanlar için asistanın sahip olduğu dil seçenekleri, asistanın kullanıcı sayısını doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda Microsoft, Cortana’nın dil seçeneklerini çeşitlendirmeye çalışıyor. Günümüzde şirket, bu hizmet üzerinden kullanıcılarına İngilizce, Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Portekizce dil seçeneklerini sağlıyor.

Bunun yanı sıra Microsoft, Cortana’yı şu ülkelerde kullanıcılarıyla buluşturmaktadır:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • Kanada
 • Avustralya
 • Hindistan
 • Almanya
 • İtalya
 • İspanya
 • Fransa
 • Çin
 • Brezilya
 • Japonya

Microsoft, Cortana’yı şimdilik sınırlı sayıdaki ülkelerde kullanıma sunmaktadır. Çünkü şirket, bu hizmeti en kapsamlı ve doğru şekilde kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bundan dolayı Microsoft, Cortana’nın destek sağlamış olduğu tüm dil seçeneklerini kusursuz şekilde geliştirmeye çalışıyor. Bu durum da Cortana’da yer alan dil seçeneklerini ve Microsoft’un hizmeti sunmuş olduğu ülke sayısını önemli ölçüde sınırlandırmaktadır.

Cortana Türkiye’de Kullanılabiliyor mu?

Microsoft, Cortana’nın kullanıcı sayısını sürekli artırmaya çalışmaktadır. Bu kapsamda şirket, sesli asistanına yeni özellikler eklemektedir. Bunun yanı sıra Microsoft, Cortana’nın sahip olduğu dil seçeneklerini ve desteklediği ülke sayısını artırmaya çalışmaktadır. Türkiye’deki Microsoft kullanıcıları, Cortana’yı kullanıp kullanmayacaklarını merak etmektedirler.

Microsoft, Cortana için Türkçe dil desteği geliştirmeyi tercih etmedi. Bundan dolayı Cortana’nın mevcut sürümünde Türkçe seçeneği mevcut değil. Bu durumdan dolayı Microsoft, Cortana’yı Türkiye’deki kullanıcılarına sunmadı.

Cortana Hangi Ülkelerde ve Cihazlarda Mevcut

Ancak Türkiye’deki Microsoft kullanıcıları, Cortana’nın sağlamış olduğu hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Bunun için Windows kullanıcılarının, kullanmış oldukları cihazın bölgesini ve dilini değiştirmeleri gerekmektedir. Yani kullanıcılar, cihazlarını Cortana desteği bulunan bir ülkedeymiş gibi göstermeleri durumunda seçmiş oldukları ülkenin dili üzerinden Cortana’dan faydalanabilmektedirler.

Microsoft, yakın zamanda Türkiye’deki kullanıcıları için Cortana’ya Türkçe dil desteği ekleyip eklemeyeceğini açıklamadı. Bundan dolayı Cortana’nın Türkçe desteği alıp almayacağı henüz net olarak bilinmemektedir. Fakat şirket, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya yönelik yeni hamleler atmaktadır.

Ayrıca şirket, sesli asistan hizmeti veren rakiplerinden de geri kalmamaya çalışmaktadır. Türkiye’deki teknoloji kullanıcıları da sesli kişisel asistan hizmetlerinden fazlasıyla faydalanmaktadırlar. Bundan dolayı Microsoft, Cortana için Türkiye’yi de hedef ülkelerden birisi haline getirebilir.

Cortana Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Cortana tehlikeli mi?

Teknoloji kullanıcıları, geliştirilen hizmetlerden faydalanırken güvenliklerini korumak istemektedirler. Bu kapsamda Microsoft, kullanıcılarının gizlilik ve güvenliğini olabildiğince tehlikeye atmamaktadır. Şirket, Cortana kullanıcılarının ses ve kişisel verilerini korumaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Cortana ile yapılabilecek bazı işlemler, kullanıcıların gizlilik ve güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Bundan dolayı Cortana’yı güvenilir bir şekilde kullanmak, bir noktadan sonra kullanıcıların kullanımına bağlıdır.

Cortana ne işe yarar?

Cortana, Microsoft tarafından geliştirilen bir sesli kişisel asistandır. Yani Microsoft kullanıcıları, Cortana üzerinden çeşitli işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedirler. Kullanıcılar, bu asistanı tıpkı gerçek bir asistan gibi işlemlerini planlamak, hatırlatmak için kullanabilmektedirler. Microsoft, kullanıcılarının kullanabildikleri özellikleri sürekli geliştirmeye çalışmaktadır.

Cortana hangi ülkelerde var?

Microsoft, genel olarak geliştirmiş olduğu hizmetlerin çoğunu global olarak kullanıcılarına sunmaya çalışıyor. Ancak Cortana için şirket, farklı bir politika izliyor. Çünkü Microsoft, Cortana’da destek verdiği dil seçeneklerini kendisi geliştiriyor. Bundan dolayı Microsoft, kullanıcılarına kusursuz bir hizmet verebilmek adına bu hizmeti belirli ülke ve dil seçenekleriyle sınırlandırıyor. Cortana, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Hindistan, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Çin, Brezilya ve Japonya’da kullanılabilmektedir.

Cortana Türkçe dil desteği ne zaman gelecek?

Microsoft, güncel Cortana sürümünde kullanıcılarına Türkçe dil desteği sağlamıyor. Şirket, ilk etapta kullanıcılarına İngilizce, Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve Portekizce dil seçenekleri sağlamayı tercih etti. Bunun yanı sıra Microsoft, Türkiye’deki kullanıcıları için Türkçe dil desteği sağlayıp sağlamayacağını açıklamadı.

Cortana silinir mi?

Cortana, Windows 10 ile birlikte Microsoft kullanıcılarıyla buluştu. Bu doğrultuda şirket, Cortana’yı Windows 10’a dahili bir şekilde entegre etmeyi tercih etti. Cortana, bazı bölgelerde kullanılamadığı için bazı Windows kullanıcıları, Cortana’yı silmek istemektedirler. Bu noktada Microsoft, kullanıcılarına kolaylık sağlayarak Cortana’yı kolay bir şekilde silme imkanı sağlamaktadır.

Cortana Nedir: Genel Değerlendirme

Sesli kişisel asistanlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaygınlaşmaya devam ediyorlar. Bu asistanlar, teknoloji kullanıcılarının hayatlarını oldukça kolaylaştırıyorlar. Bundan dolayı şirketler, geliştirmiş oldukları asistanları kullanıcılarına sunuyorlar. Bu şirketlerden birisi de Microsoft olarak ön plana çıkıyor. Microsoft, 2014 yılında Cortana adındaki sesli kişisel asistanını kullanıcılarıyla buluşturdu.

Microsoft, Cortana ile kusursuz bir hizmet vermeyi hedefliyor. Bundan dolayı şirket, günümüzde kısıtlı sayıda ülkede sınırlı sayıdaki dil seçeneği ile hizmet veriyor. Bu kapsamda Microsoft, şimdilik Türkiye’de Türkçe Cortana desteği sağlamıyor.

Cortana her ne kadar dünya genelinde Windows 10 ile birlikte yaygınlaşmaya başlasa da bu asistanın ne olduğunu bilmeyen teknoloji kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Bundan dolayı bazı teknoloji kullanıcıları, Cortana nedir ve ne işe yarar diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Cortana nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ayrıca Cortana’nın kullanılabildiği ülkeler ve diller konusunda da bilgilendirme yaptık. Böylece rehberimizi inceleyerek Cortana ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Cortana rehberimiz burada sona eriyor. Her geçen gün daha da popülerleşen kişisel asistan hizmeti Cortana ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.