Elon Musk Kimdir? PayPal, Tesla, SpaceX

Dünyanın en başarılı elektrikli araç üreticilerinden Tesla, projeleriyle adından sıkça söz ettiren SpaceX, en yaygın elektronik ödeme sitelerinden biri olan PayPal. Bu üçünün ortak noktası ise tabii ki Elon Musk. Bu yazımızda, bu başarılı şirketlerin arkasındaki isim olan Elon Musk kimdir, sizlerle paylaşacağız.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da doğmuş bir iş adamıdır. Güney Afrikalı bir mühendis babaya ve Kanadalı manken bir anneye sahip olan Musk, küçüklüğünden beri okumaya oldukça ilgilidir. Erken yaşlarında sık sık hayallerinde kaybolan Elon’un, duyma sıkıntısı yaşadığı düşünülmüş, hatta bu konuda bir hekime bile danışılmıştır.

Yaklaşık 10 yaşlarındayken Musk’ın ebeveynleri boşanmıştır. Bu dönemlerde bilgisayarlara olan merakı başlamıştır. Kendi kendine programlama öğrenmiş ve 12 yaşında ilk yazılımı olan Blastar isimli bir oyun yaratmıştır. Daha sonra bu oyunu bir bilgisayar dergisine satmıştır. Çocukluğu boyunca kardeşleriyle birlikte Güney Afrika’da yaşayan Elon, 17 yaşına geldiğinde Kanada’ya gitmiştir. Güney Afrika’daki zorunlu askerlikten kaçabilmek ve Amerika’da bulunan imkanlardan faydalanabilmek için, annesi sayesinde Kanada vatandaşı olmuştur.

Elon-Musk-kimdir
Resim: Pinterest

Eğitim

Babasının ısrarlarına rağmen Güney Afrika’da okumak yerine, Kanada’daki Queen’s University’de eğitimine başlamıştır. 1992’de ise Musk’ın yolu ABD’ye düşer ve Pensilvanya Üniversitesi’nde Fizik ve İşletme okumaya başlar. Buradan 1997’de buradan mezun olur. Bu yıllar arasında Silikon Vadisinde stajyer olma fırsatı da yakalamıştır. Bir enerji depolama start-up’ında ve Rocket Science Games adlı bir oluşumda staj fırsatı elde etmiştir.

Musk’ı işe alan kişilerden biri olan ve daha sonra Apple’da da çalışmış Bruce Leak, Elon’ın sonsuz bir enerjiye sahip olduğunu ve bir şeylerin nasıl çalıştığını keşfetmekten korkmadığını belirtmiştir.

Fizik doktorası programı için 1995’te Stanford Üniversitesi’nden kabul alan Musk, başladıktan iki gün sonra okumaktan vazgeçmiştir. Bunun sebebi olarak ise İnternetin daha fazla potansiyeli olduğunu düşündüğünü belirtmiştir ve ilk şirketi olan Zip2’yu kurmuştur.

Zip2

1995 yılında kardeşi Kimbal ile çevrim içi bir şehir rehberi olan Zip2 şirketini kurmuştur. Bu şirket The New York Times ve Chicago Tribune gibi basın devlerine içerik satmaya başlamış ve 1999 yılında şirket, Compaq tarafından satın alınmıştır. 307 milyon dolarlık fiyatın, %7’lik payı olan 22 milyon dolar Elon Musk’ın cebine girmiştir.

X.com ve PayPal

Elon, kazandığı paranın 10 milyon doları ile çevrim içi finans hizmetleri sağlayan X.com’un kurucu ortaklarından birisi olmaya karar vermiştir. Daha sonra bu şirket Confinity ile birleşmiş ve ortaya elektronik ödeme servisi PayPal çıkmıştır. 2002 yılının Ekim ayında PayPal, eBay şirketi tarafından 1.5 milyar dolara satın alınmış ve Elon Musk bu satıştan 165 milyon dolarlık bir pay almıştır.

2017 yılında, X.com alan adını PayPal’dan, ne kadar olduğu açıklanmayan bir ücret karşılığında satın almıştır. X.com’un kendisinde manevi bir değeri olduğunu da belirtmiştir.

SpaceX

Elon, bu maceranın ardından 2002 yılında, üçüncü şirketi olan Uzay Araştırma Teknolojileri Şirketini (İng. Space Exploration Technologies Corporation) yani SpaceX’i kurmuştur. Musk, insanlığın devam edebilmek için diğer gezegenlere de yayılması gerektiğini düşünmektedir.

Uzay roketleri yapmanın maliyetli bir iş olduğunu düşünen Elon, ucuz maliyetle roket yapabilmek için bu şirketi kurmuştur.

İlk olarak 2006 yılında fırlatılan Falcon 1 ve 2010 yılında fırlatılan Falcon 9, şirketin ilk iki roketi olarak kaydedilmiştir. Bundan yıllar sonra, ilk olarak 2018’de fırlatılan Falcon Heavy, beraberinde kırmızı bir Tesla Roadster’ı da uzaya götürmüştür.

SpaceX bunların haricinde, 2020 yılında ISS’e iki adet astronot gönderen Dragon’un sahibidir.

Elon-Musk-kimdir
Resim: SpaceX

Elon verdiği bir röportajda, 2008 yılında SpaceX’in neredeyse battığını da dile getirmiştir. Artan maliyetleri karşılamak için Tesla ve SpaceX şirketlerine parasının tamamını yatırdığını ifade eden Musk, Falcon 1 roketinin üç kere başarısız olması nedeniyle, iki şirketin de iflasın kenarından döndüğünü belirtmiştir.

Elon, uzay yolculuklarında tasarruf için başka bir yöntem daha geliştirmiştir. Kalkışa geçirilen roketlerin tekrar kullanılabilmesi için bir fırlatma rampasına inmesini sağlamıştır. Elon Musk’ın bir başka projesi ise, dünyada uzak mesafeler arasında kısa süreli yolculuklar yapabilmektir.

Ayrıca şirket, yörüngeye Starlink isimli bir uydu göndererek erişimin güvenilir olmadığı, pahalı olduğu veya tamamen kullanılamadığı yerlere yüksek hızlı internet sunmayı da hedeflemiştir.

Tesla

Elon Musk’ın yöneticisi olduğu bir diğer şirket ise elektrikli araç üreticisi Tesla’dır. Dünyanın en çok kullanılan elektrikli araç markalarından biri olan Tesla, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından 2003 yılında Tesla Motors adıyla kurulmuştur. Elon Musk şirkete yüklü miktarlarda yatırım yapmış ve şirkete dahil olmuştur.

2006 yılında Tesla, ilk modeli olan Roadster’ı tanıtmıştır. Bu araç tek şarj ile 394 km yol gidebilmekte ve saatte 100 km hıza 4 saniyeden kısa bir sürede çıkabilmektedir. 2012 yılında ise şirket, Sedan kasa tipi bir araç olan Model S’in üretimine başlamıştır. 2013 yılında da yılın aracı seçilmiştir.

Tesla Model S Resim: Tesla

2017 yılında Tesla, ABD’nin en değerli araç üreticisi seçilmiştir. Ayrıca bu yılda, daha uygun fiyatlı bir araç olan Model 3 üretilmeye başlanmış ancak üretim aşamasındaki gecikmeler 2019 yılına kadar devam etmiştir.

Bunların haricinde 2015 yılında Model X piyasaya sürülmüş, 2019 yılında Model Y ve CyberTruck adlı iki model daha tanıtılmıştır.

Diğer Şirketler

Elon bu dev şirketlerin yanında, başka şirketlerle de anılmaktadır. Tesla modellerinin bataryalarını üreten enerji şirketi SolarCity, 2006 yılında Elon ve kuzenleri Lyndon ve Peter Rive tarafından kurulmuştur.

Daha sonra Tesla şirketi tarafından satın alınan bu şirketin amacı; elektrikli araçları ve güneş enerjisini kullanarak küresel ısınmanın önüne geçmektir.

Elon Musk’ın bir başka projesi olarak Hyperloop gösterilebilir. Elon, yeraltında oluşturulacak tünellerden geçen kapsüller aracılığıyla, saatte 700 mil hızla yolculuk yapılabilecek bir projesi olduğunu belirtmiştir. Ancak SpaceX ve Tesla’nın yoğunlukları arasında bu projeye gereken ilgiyi gösteremediğini ifade etmiştir.

Musk’a ait bir başka şirket ise The Boring Company’dir. Trafikte sıkıştığı bir gün canının sıkıldığını ve yere bir tünel açmaya başlayacağından bahsettiği bir Tweet göndermiştir. Bunun üzerine, yerin altından geçen tüneller ile, trafik yoğunluğunu azaltmayı hedeflediği bu projenin ilk testlerini SpaceX binasının bulunduğu arazide gerçekleştirmiştir. Son üretilen test arazisi ise Hawthorne’dadır. Şirket ayrıca sattığı alev makineleri ile ses getirmiştir.

GIF: The Boring Company

Elon ayrıca, insan beynini bilgisayarlara bağlamak için beyin-makine arayüzleri geliştiren Neuralink’in de CEO’sudur.

Özel Hayatı

Iron Man 2 filminde ufak bir rolü vardır.

Özellikle bu aralar COVID-19 hakkında yaptığı açıklamalar ile kimilerinden destek görmüş, kimilerini ise hayrete düşürmüştür. Sosyal medyayı oldukça aktif olarak kullandığı da bilinmektedir. En son doğan çocuğuna verdiği “X Æ A-II” ismi de sosyal medyada bir hayli konuşulmuştur.

“Elon Musk kimdir?” sorusunun cevabı ise, verdiği tartışmaya açık demeçler bir kenara bırakıldığında, projelerinde son derece istekli ve başarmak için her şeyi deneyen bir kişi olarak verilebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.