SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çoğumuz diğer insanlarla iletişim kurmak için akıllı telefonları kullanıyoruz. SMS de iletişim kurmak için tercih edilen popüler yöntemlerden biri. Ancak kısa mesaj olarak bildiğimiz SMS’ler zaman zaman can sıkıcı hale gelebiliyor. Bu durumda ise SMS engelleme işleminin nasıl yapıldığı merak ediliyor. Peki istemediğiniz SMS’leri engellemek mümkün mü? Bu SMS’leri nasıl engellersiniz?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte SMS engelleme nasıl yapılır sorusunu ele alacağız. İçeriğimizde istemediğiniz SMS’leri engellemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden söz edeceğiz. Hem Android hem de iOS cihazlar için bu işlemi nasıl yapacağınızı adım adım açıklayacağız. Aynı zamanda e-Devlet ve İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden istenmeyen SMS engelleme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize hızlı bir giriş yapalım.

SMS Engelleme Nedir?

Yaşadığımız dünyada teknoloji oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. Hepimizin tanık olduğu bu gelişmeler hayatımızın her alanını etkiliyor ve değiştiriyor. Bunlardan biri elbette iletişim. Çünkü teknoloji, insanlarla iletişim kurmak iççin tercih edebileceğimiz seçenekleri de değiştirdi ve çeşitlendirdi. Öyle ki şu anda insanlarla iletişim kurmak için tercih edebileceğimiz pek çok yöntemden söz etmek mümkün.

Telefonların, özellikle de akıllı cep telefonlarının hayatımıza girmesinin bunda etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Artık hemen hemen hepimiz iletişim kurmak için bu cihazları kullanıyoruz. Böylece sevdiklerimiz, iş ya da okul arkadaşlarımız ile oldukça kısa süre içerisinde haberleşebiliyoruz. Üstelik bunu ister sesli, istersek de yazılı ya da görüntülü olarak rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz.

Tüm bu iletişim yöntemleri için farklı uygulama ya da yazılımlar kullanmak mümkün. Ancak her ne kadar bu konuda seçeneklerimiz çoğalmış olsa da kısa mesaj (SMS) kullanımının hala oldukça yaygın olduğu bir gerçek. Uzun süredir hayatımızda olan bu iletişim yöntemi karşımızdaki kişi ile saniyeler içinde iletişim kurmamıza olanak tanıyor.

Hepimizin telefonuna gün içinde sayısız SMS geldiğini söylemek mümkün. Çünkü yalnızca gerçek kişiler değil, markalar, bankalar ya da çeşitli kuruluşlar da iletişim kurmak adına kısa mesaj göndermeyi tercih ediyor. Böylece müşteriler ile yeni bilgileri, değişiklikleri ya da çeşitli kampanyaları kısa sürede paylaşmaları mümkün hale geliyor.

Ancak bu yöntemin yaygın bir şekilde kullanılması pek çok kişiyi rahatsız etmeye başlamış halde. Çünkü aldığımız SMS’ler arasında istenmeyen pek çok SMS de bulunuyor. Bu durumun oldukça can sıkıcı olduğu bir gerçek. Bu nedenle de istenmeyen SMS alan pek çok kişi bu SMS’lerden nasıl kurtulacağını merak ediyor.

Eğer siz de onlardan biriyseniz endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu SMS’lerden kurtulmak için telefonunuzun engelleme özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece SMS almak istemediğiniz kanalları engelleyerek telefonunuza istemediğiniz mesajların gelmesini durdurabilirsiniz.

SMS Engellemek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Rehberimizde de bahsettiğimiz üzere SMS’leri engellemeniz mümkün. Bu işlemi yapmak için akla gelen ilk yöntem mesaj kaynağına verilen onayı kaldırmak olsa da bu çoğu zaman karmaşık bir işlem olabiliyor. Çünkü aldığımız SMS’ler için genellikle SMS’i gönderen tarafa herhangi bir kanal üzerinden iletişim izni vermiş oluyoruz. Ancak korkmayın, akla gelen ilk yöntem bu olsa da SMS’leri engellemek için kullanabileceğiniz tek yöntem bu değil.

Her gün onlarcasını aldığınız spam mesajları engellemek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem var. İçeriğimizin bu kısmında sizler için 4 farklı istenmeyen SMS engelleme yönteminden söz edeceğiz. Böylece sizin için uygun olan yöntemi bularak istemediğiniz tüm SMS’leri kolaylıkla engelleyebilirsiniz. Gelin ilk yöntem ile içeriğimize devam edelim.

Yöntem 1: Android Cihazlar için SMS’leri Engelleme

Günümüzde teknolojik cihazlarda farklı işletim sistemlerinin kullanıldığını görmek mümkün. Bunlardan biri de Android işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu işletim sistemini kullanan cep telefonları ise oldukça yaygın. Siz de bir Android kullanıcısıysanız ve artık almak istemediğiniz SMS’ler varsa cihazınızda SMS’leri engellemeniz mümkün. İstemediğiniz SMS’leri kullandığınız Android cihaz üzerinden kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Pek çok Android cihaz Google Mesajlar üzerinden SMS gönderimi sağlıyor. Bu uygulama başta olmak üzere Android’deki mesajlar uygulamaları üzerinden ise SMS’leri oldukça pratik bir şekilde engellemek mümkün. Üstelik bunu yalnızca saniyeler içinde yapabilirsiniz. Siz de gelen spam SMS’leri engellemek istiyorsanız bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Mesajlar” uygulamasına girin.
 • Ardından artık SMS almak istediğiniz görüşmeyi bulun.
 • Bu görüşme üzerinde parmağınızı bir süre basılı tutun. Böylece görüşmenin sağ üst kısmında farklı seçenekler ile karşılaşacaksınız.
 • Bu seçenekler arasında göreceğiniz “Üç Nokta” seçeneğine dokunun.
 • Ardından açılan küçük menü üzerinden “Engelle” seçeneğini seçin. Böylece o görüşmeden bir daha SMS almayacaksınız.

Yöntem 2: iOS Cihazlar için SMS’leri Engelleme

Android işletim sisteminin yanı sıra iOS da günümüzde akıllı cep telefonlarında sıklıkla gördüğümüz bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. iOS cihazlar da oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Tıpkı Android kullanıcıları gibi pek çok iOS kullanıcısı da istenmeyen SMS’lerden kurtulmanın yolunu arıyor. Bu durumda olan pek çok kişi iPhone SMS engelleme nasıl yapılır sorusunu araştırıyor.

Eğer siz de bir iPhone kullanıcısı iseniz ve bazı görüşmelerden SMS gelmesini engellemek istiyorsanız bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu şekilde hem mesajın kimden geldiğini bildiğiniz hem de mesajın kaynağını bilmediğiniz görüşmeleri engelleyebilir ya da filtreleyebilirsiniz. Gelin bunu nasıl yapacağınıza daha yakından göz atalım.

Belirli Bir Kişiden Gelen SMS’leri Engelleme

Eğer engellemek istediğiniz SMS’lerin kaynağının kim olduğunu biliyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Böyle bir durumda gelen SMS’leri doğrudan engelleyebilirsiniz. Bu sayede engellemiş olduğunuz numaradan gelen tüm SMS’leri kesebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise aşağıdaki adımları izlemek:

istenmeyen SMS engelleme
 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz iPhone cihaz üzerinden “Mesajlar” uygulamasına girin.
 • Ardından engellemek istediğiniz kişi ya da numarayı bulun ve bu kaynak ile olan mesajlarınızı açın.
 • Mesajların hemen üstünde yer alan isme tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak ekran üzerinde göreceğiniz seçenekler arasından “Bilgi” seçeneğine dokunun.
 • Son olarak açılan menü üzerinde alt kısımlarda göreceğiniz “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine tıklayın. Bu sayede belirlemiş olduğunuz kişiden bir daha SMS almayacaksınız.

Kaynağını Bilmediğiniz SMS’leri Filtreleme

iOS cihazlar, kullanıcılarına yalnızca kaynağı belirli SMS’leri engelleme özelliğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların kaynağını bilmedikleri SMS’leri filtrelemesine de olanak tanıyor. Bu sayede mesajları engelleyemeseniz bile bu mesajlardan gelen bildirimleri kapatmanız mümkün hale geliyor. Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan menü üzerinden “Mesajlar” bölümüne gidin.
 • Bu kısımda karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Mesaj Filtreleme” seçeneğini seçerek devam edin.
 • Açılan ekran üzerinden “Bilinmeyenleri Filtrele” seçeneğini aktif hale getirin.

Yöntem 3: e-Devlet Üzerinden İstenmeyen SMS Engelleme

Pek çok marka, kurum ya da kuruluş çeşitli bilgileri haber vermek amacı ile SMS göndermeyi tercih ediyor. Bu durumun ilgilileri için oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar böyle olsa da zaman zaman can sıkıcı olduğu ise bir gerçek. Çünkü bu mesajlar sürekli olarak gönderiliyor. Öyle ki kimi zaman bir gün içinde onlarca gereksiz SMS alıyoruz.

İstemediğiniz bu SMS’leri teker teker görüşmeleri engelleyerek sonlandırmanız mümkün. Ancak bunun çok daha kolay bir yolu mevcut. e-Devlet üzerinden istemediğiniz ve spam olarak nitelendirilen görüşmeleri kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi mobil uygulama üzerinden yapamayacağınızı belirtmekte fayda var. Bu işlem için aşağıdaki adımları izlemeniz ise yeterli olacaktır:

 • İlk olarak “e-Devlet Resmi Web Sitesi“ne gidin. Ardından TC kimlik numaranız ve size özel e-Devlet şifreniz ile platforma giriş yapın. Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesi üzerinden başvuruda bulunarak kişisel şifrenizi temin edebilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra ana sayfada karşınıza çıkacak olan arama çubuğuna “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” yazarak aratın.
 • Arama sonucunda göreceğiniz seçenekler arasından “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (Ticaret Bakanlığı)” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Açılan sayfada ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni İletişim Adresi Ekle” seçeneğine tıklayarak işlem yapmak istediğiniz numarayı ekleyin.
 • Telefon numarasını ekledikten hemen sonra numaranın sağ kısmında “Onayları Yönet” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklamanız halinde size SMS göndermesini onayladığınız tüm kaynakları görüntüleyebilirsiniz.
 • SMS almak istemediğiniz kaynağı bularak “Onayları Düzenle” kısmına tıklayarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden onayınızı kaldırabilir ve belirlediğiniz kaynaktan SMS almayı durdurabilirsiniz.

Yöntem 4: İleti Yönetim Sistemi (İYS) Üzerinden SMS Engelleme

E-Devlet platformunun yanı sıra İleti Yönetim Sistemi üzerinden de istemediğiniz SMS’leri engellemeniz mümkün. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz internet tarayıcı üzerinden “İleti Yönetim Sistemi” yazarak aratın.
 • Ardından İleti Yönetim Sistemi’nin resmi web sitesini açın. Açılan ana sayfa üzerinde sağ üst köşede göreceğiniz “Vatandaş Girişi” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan aydınlatma metnini okuyun ve ardından sağ üst kısımdaki “Çarpı” işaretine dokunarak devam edin. Böylece karşınıza giriş yapma ekranı çıkacaktır.
 • Giriş yapma ekranı üzerinde iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bu ekran üzerinden dilerseniz e-Devlet üzerinden giriş yapabileceğiniz gibi, dilerseniz de telefon numaranızı kullanarak girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ekranda gerekli yere telefon numaranızı girdikten sonra “Doğrulama Kodu Gönder” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Ardından SMS onayı vermiş olduğunuz tüm kaynakları kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Böylece SMS almak istemediğinizin kaynağın onayını düzenleyerek iptal edebilirsiniz.
e devlet SMS engelleme

SMS Engelleme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Cep telefonları günümüzde iletişim kurmak için sıklıkla kullanılan cihazlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu cihazlar üzerinden iletişim kurmak için tercih edilebilecek pek çok farklı yöntemden söz etmek ise mümkün. Teknolojide yaşanan gelişmelerin bunda payı büyük. Ancak her ne kadar iletişim kurmak için farklı yöntemler geliştiriliyor olsa da SMS göndermek hala kullanılıyor.

Yalnızca insanlar değil farklı markalar, siteler, kurum ve kuruluşlar da iletişim kurmak ve duyuru yapmak adına SMS kullanmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca hemen hemen herkes gün içinde pek çok SMS alıyor. Bu durum ise oldukça can sıkıcı olabiliyor. Ancak gelmesini istemediğiniz SMS’leri engelleyerek bu durumdan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte SMS engelleme işlemini nasıl yapacağınızı açıklamaya çalıştık. İçeriğimizde bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz 4 farklı yöntemden söz ettik. İşleminizi kolayca halledebilmeniz için tüm yöntemleri adım adım açıkladık. Siz de kendinize uygun olan yöntemi tercih ederek istemediğiniz SMS’leri oldukça kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.