Silinen Numaraları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Telefonlar pek çoğumuzun hayatında önemli rol oynuyor. Günümüzde hemen hemen her işimizi telefon üzerinden halletmek mümkün. Ancak telefonların en önemli işlevi hala iletişim kurmak olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden telefonlar yalnızca arama ya da mesaj yolu ile iletişim kurmamıza olanak tanıyordu. Ancak şu anda kullandığımız cihazlar aracılığı ile farklı şekillerde iletişim kurabilmemiz mümkün hale gelmiş durumda. Peki ya iletişim kurmak için kullandığımız numaralar silinirse? Silinen numaraları geri getirme mümkün mü?

Telefonlar aracılığı ile birine ulaşmanın en temel yolu numaralar. Ancak kimi zaman rehberimizde kayıtlı olan numaraların silinmesi söz konusu olabiliyor. Eğer numaralarınız bir şekilde silindiyse korkmayın, numaralarınızı geri getirmek için yapabileceğiniz yöntemler mevcut.

Bu içeriğimizde sizlere silinen numaraları geri getirme yöntemlerinden bahsettik. İçeriğimizin devamında hem Android hem de iPhone telefonlar için kullanabileceğiniz yöntemleri bulabilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişi bir cep telefonuna sahip. Pek çok işimizi telefonlar aracılığı ile hallediyor olsak da telefon kullanmamızın temel amacı diğer insanlar ile iletişim kurmak olarak karşımıza çıkıyor. Mobil cihazlar aracılığı ile sesli, görüntülü ya da mesaj yolu ile farklı insanlarla iletişim kurabilmemiz mümkün hale geliyor. Böylece istediğimiz kişilere çok kısa süre içerisinde ulaşabiliyoruz. Bu iletişimi sağlayabilmek için ise kullandığımız temel bir şey var: Telefon numaraları.

Telefon kullanarak biri ile iletişim kurabilmek için onun telefon numarasına sahip olmamız gerekiyor. Böylece karşımızdaki kişinin numarası aracılığı ile onunla görüntülü, sesli ya da yazılı olarak kolay bir şekilde iletişim kurabiliyoruz.

Bir başkasından almış olduğumuz telefon numaralarını ise cihazlarımızın “rehber” olarak adlandırılan bölümlerine kaydederek saklıyoruz. Telefonlarımıza kaydettiğimiz numaralar aracılığı ile istediğimiz kişilere hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz.

Her ne kadar telefon numaraları rehberimizde kayıtlı halde duruyor olsa da kimi zaman silinmesi de mümkün olabiliyor. Zaman zaman yanlışlıkla numaraları silebiliyor ya da cihaz değişikliği sırasında önceden kayıtlı olan numaraları kaybedebiliyoruz.

Telefon rehberimizde bulunan numaraların yanlışlıkla silinmesi ise bazı problemleri beraberinde getirebiliyor. Bu durumu yaşamış olanlar rehberden silinen numarayı geri getirme işleminin mümkün olup olmadığını merak ediyor.

Bir şekilde telefon rehberinizde kayıtlı olan numaraları kaybetmiş olabilirsiniz. Ancak eğer kaybettiğiniz bu numaraları geri getirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsetmekte fayda var. Bu yöntemler kullandığınız cihazın işletim sistemine göre farklılık gösteriyor.

Hem Android hem de iPhone telefonlarda silinmiş olan numaraları geri getirmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. İçeriğimizde ilk olarak Android telefonlarda kayıtlı numaraları geri getirme yöntemlerine yer vereceğiz.

silinen numaraları geri getirme

Android Telefonlarda Kayıtlı Numaraları Geri Getirme Yöntemleri

Günümüzde pek çok marka mobil cihazlarında Android işletim sistemini kullanıyor. Android cihazlar ile iPhone cihazlar için telefondan silinen numaraları geri getirme yöntemleri ise değişkenlik gösteriyor. İçeriğimizin bu bölümünde sizlere Android telefonlarda kayıtlı olan numaraları nasıl geri getirebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Eğer Android işletim sistemi kullanan bir cihaz kullanıyorsanız ve telefon rehberiniz silindiyse bu bölümü okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Android telefonlarda silinmiş olan numaralarınızı geri getirmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden söz etmek mümkün. Size uygun olan yöntemi tercih ederek sorununuzu gidermeyi deneyebilirsiniz. Vakit kaybetmeden Android işletim sistemine sahip cihazlarda numaraları nasıl geri getirebileceğinizi açıklamaya başlayalım.

Silinen Numaralar için Gmail Hesabınızı Kullanın

Eğer kayıtlı numaralarınız silindiyse ve Android bir cihaz kullanıyorsanız denemeniz gereken ilk yöntem Google hesabınız ile numaralarınızı kurtarmak. Bu yöntem ile oldukça pratik bir şekilde kaybettiğiniz numaraları geri getirebilmeniz mümkün.

Ancak bu yöntemin yalnızca rehberinizi Gmail hesabınız ile senkronize etmeniz halinde işe yaradığını söylemeden geçmemek gerekiyor. Kaydettiğiniz numaralarınız Google hesabınızda yedekleniyorsa vakit kaybetmeden aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz:

 1. İlk olarak bilgisayar üzerinden kişilerinizi geri yüklemek istediğiniz Gmail hesabında oturum açmanız gerekiyor.
 2. Ardından çılan ekranın sağ üst köşesinde ayarlar simgesinin yanında bulunan “Google uygulamaları” isimli butona tıklamalısınız. Böylece karşınıza Google tarafından hizmete sunulan bazı uygulamaların yer aldığı bir liste çıkacaktır.
 3. Açılan liste üzerinden “Kişiler” seçeneğine tıklayın. Bu, sizi Google Kişiler uygulamasına götürecektir.
 4. Google Kişiler arayüzü sol tarafta seçebileceğiniz pek çok seçeneği birlikte sunmaktadır. Bu seçenekler arasından “Çöp kutusu” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.
 5. Açılan sayfada silinmiş olan numaralar karşınıza çıkacaktır. Hangi numaraları rehberinize geri yüklemek istiyorsanız onlara tıklayarak “Kurtar” yazısını seçmelisiniz. Ardından işlemi onaylayarak numara geri getirme işini tamamlayabilirsiniz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz kurtarma işlemini geri getirmek istediğiniz tüm numaralar için uygulamanız mümkündür. Ancak hatırlatmakta fayda var, Google silmiş olduğunuz numaraları yalnızca 30 gün süre ile çöp kutusunda saklıyor.

Silinen Numaralar için SIM Kartınızı Kullanın

Google hesabınızın yanı sıra SIM kartınız aracılığı ile de silinen numaralarınızı geri getirmeniz mümkündür. Rehberinizde kayıtlı olan numaraların SIM kartınıza yedekliyor olmanız halinde bu seçeneği kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek kaybettiğiniz numaraları geri getirebilirsiniz:

 1. İlk olarak telefonunuzun “Kişiler” bölümünü açmanız gerekiyor.
 2. Ardından numaralarınızı geri getirmek için rehber ayarlarını açmalısınız.
 3. Ayarlar bölümünde karşınıza rehberiniz ile ilgili yapabileceğiniz şeylere ilişkin bir liste çıkacaktır. Bu liste üzerinden “İçe/Dışa Aktar” seçeneğine tıklamalısınız.
 4. Açılan sayfa üzerinden “SIM ögesinden içe aktar” seçeneğine dokunmalısınız. Böylece SIM kartınıza kaydettiğiniz tüm numaraları karşınızda görebileceksiniz.
 5. Karşınıza çıkan numaralar arasından geri getirmek istediklerinizi seçenek “İçe aktar” demeniz yeterli. Bu şekilde işlemi onaylayarak kolay bir şekilde dilediğiniz numaraları geri getirebilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanın

Telefonunuzdan silinen tüm numaraları getirmek için üçüncü taraf yazılımlardan da yardım alabilirsiniz. Yalnızca numaralarınızı değil, kayıp olan pek çok dosya tipini geri getirmek için kullanabileceğiniz yazılımlar mevcut. Bu yazılımlar ile henüz yedeklemediğiniz numaraları geri getirebilmeniz de mümkün.

Ancak bu işlemler için güvenilir bir yazılım tercih etmenizde fayda var. Bu nedenle araştırma yapmadan herhangi bir uygulamayı yüklememenizi tavsiye ediyoruz. Silinen numaraları geri getirme işlemi için sıklıkla kullanılan uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • UltFone Android Data Recovery Tool
 • Tenorshare Android Data Recovery
 • Dr.Fone Data Recovery

Kullanabileceğiniz Alternatif Yöntemler

Eğer herhangi bir numarayı yanlışlıkla kaybettiyseniz bu numarayı bulmak için farklı yöntemlerden de yardım alabilirsiniz. Örneğin; sildiğiniz numara ile önceden bir mesajlaşma ya da arama kaydınız bulunuyorsa bu kayıtları numarayı geri getirmek için kullanabilirsiniz.

silinen numaraları geri getirme

iPhone’da Kayıtlı Numaraları Geri Getirme Yöntemleri

İçeriğimizin bu kısmına kadar Android kullanıcıları için numaraların nasıl kurtarılabileceğini açıkladık. Ancak kullandığınız cihaz Android değil iOS işletim sistemiyle çalışıyorsa numaralarınızı geri getirmek için kullanmanız gereken yöntemler değişiyor. Bu işlem için de kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden söz edebilmek mümkün.

Silinen Numaralar için iTunes Kullanın

iPhone silinen numaraları geri getirme işlemi için iTunes kullanabilirsiniz. Böylece kolaylıkla silinen numaralarınızı rehberinize getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 1. iTunes ile numaralarınızı geri getirmek için ilk adım cihazınızı bir bilgisayara bağlamaktır. Ardından iTunes uygulamasını açmanız gerekmektedir.
 2. Karşınıza çıkan sayfada sağ üst köşede bulunan iPhone simgesine tıklamalısınız. Böylece karşınıza bir geri yükleme butonu çıkacaktır.
 3. Bu butona tıklayarak açılan bölümde geri yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçmelisiniz. Seçtiğiniz yedekleme verileri ise güncel verileriniz üzerine kaydediliyor. Ardından işleminiz tamamlanmış oluyor.

Silinen Numaralar için iCloud Kullanın

Kullandığınız iPhone cihazlarından silinen numaraları geri getirme işlemi için kullanabileceğiniz bir diğer yol ise iCloud kullanmaktır. Ancak bunun için cihaz verilerinizin iCloud ile senkronizasyonu olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde bu yöntem ile verilerinizi kurtaramazsınız. Verileriniz iCloud üzerinden yedekleniyorsa aşağıdaki adımları izleyerek numaralarınızı kurtarabilirsiniz:

 1. İlk olarak cihazınızı sıfırlayarak yeniden başlatmanız gerekmektedir.
 2. Ardından kurulum işlemini başlatmalısınız. Bu aşamada ise yedekleme kurtarma seçeneğini işaretlemelisiniz.
 3. Bu sayede yedeklemeniz tekrar yüklenecek ve cihazınız bu şekilde başlatılacaktır.

Kullanabileceğiniz Alternatif Yöntemler

Elinizdeki iPhone cihazlar için de yine kayıp verilerinizi geri getirmek için kullanabileceğiniz üçüncü taraf uygulamalar mevcuttur. Güvenilir bir yazılım bularak numaralarınızı ve kaybolan diğer verilerinizi geri getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra silinmiş olan numaralar ile geçmiş zamanda mesajlaşma ya da arama gibi verileriniz üzerinden numaraları bulmayı deneyebilirsiniz. Arama geçmişiniz ya da mesajlarınız aracılığı ile silinen numaraları bulabilirsiniz.

Samsung Cihazlar için Silinen Numaraları Geri Getirme

Samsung cihazlarda kaybolan numaraları geri getirmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler de bulunmaktadır. Bu markanın kullanıcıları bu yöntemler kullanarak verilerini kurtarmayı deneyebilir.

silinen numaraları geri getirme

Samsung Cloud

Samsung Cloud, kullanıcıların numaralarını geri getirmesini sağlayan ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Cihazlarınızda Samsung Cloud ile işlem yapmak için ise aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1. İlk olarak cihazınızda bulunan “Ayarlar” kısmına girmelisiniz.
 2. Açılan sayfa üzerinden “Hesaplar ve yedekleme” bölümünü seçmelisiniz. Ardından karşınıza “Samsung Cloud” seçeneği çıkacaktır.
 3. Cloud’u açtıktan sonra “Telefon ve kişiler” seçeneğine dokunun.
 4. Eşitle isimli butonu açmanızı ardından verilerinizi geri yüklemek için bir seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğe tıklayarak silinen numaralarınızı geri getirme işlemini yapabilirsiniz.

Smart Switch Mobile

Numaralarınızı geri getirmek için kullanabileceğiniz Smart Switch Mobile ürünü yalnızca SD karta yedekleme yapıyor olmanız halinde işinize yarayacaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz:

 1. İlk olarak uygulamayı başlatın. Ardından açılan ekranın sağ üst köşesinde göreceğiniz “SD kart” seçeneğine tıklayın.
 2. Karşınıza çıkacak olan “Yedekle ve geri yükle” seçeneğini kullanarak önceden yaptığınız yedeklemeleri dosya tiplerini seçerek geri getirebilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme: Genel Değerlendirme

Telefon numaraları insanların birbirlerine kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için dünyanın her yerinde kullanılıyor. İstenmeyen bir durum olsa da zaman zaman telefonlarımızda bulunan numaralar silinebiliyor. Bu durum cihaz değişikliğinden kaynaklı olabileceği gibi yanlışlıkla da gerçekleşebiliyor. Özellikle önemli bir numarayı kaybettiğimiz zaman ise onu geri getirmemiz önem taşıyor. Bu problemi yaşayan pek çok kişi silinen numaraları geri getirme yöntemlerini merak ediyor.

Silinen numaraları geri getirmek için kullanabileceğiniz yöntemler cihazın işletim sistemine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Dolasıyla Android cihazlar için farklı, iPhone cihazlar için farklı yöntemler kullanmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra Samsung da kullanıcılarına kaybolan verilerini kurtarabilmeleri için özel ürünler sunuyor.

Bu yöntemleri kullanarak kaybettiğiniz numaralarınızı geri getirebileceğiniz gibi üçüncü parti yazılımlar kullanabilmeniz de mümkün. Güvenilir yazılımlar ile yalnızca numaraları değil kaybettiğiniz diğer verileri de kolaylıkla kurtarabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte silinen numaraları geri getirme için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklamaya çalıştık. İçeriğimizde hem Android hem de iPhone cihazlarınızda kullanabileceğiniz yöntemlere yer verdik. Aynı zamanda Samsung cihazlar için özel olarak sunulan yöntemlere de değindik.

Ancak fark edeceğiniz üzere birçok sistem senkronizasyon ve yedekleme sayesinde bu işlemi sağlıyor. Bu nedenle cihazınızı ve verilerinizi yedeklemeniz bu işlem için büyük önem taşıyor.

Hazırlamış olduğumuz içeriği okuyarak numaralarınızı geri getirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sizler de aşağıda yer alan yorumlar kısmında soru ve düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.