Oculus Quest 2 Tanıtımı Yanlışlıkla Yayınlandı

Facebook’un sahip olduğu Oculus markasının önümüzdeki sene çıkarması beklenen VR cihazı Oculus Quest 2 hakkında bir tanıtım videosu yayınlandı. Facebook Blueprint adresinde yayınlanan videoda, cihazın tam tanıtımı gösterildi. Daha sonra içerik siteden kaldırıldı. Bu durum Oculus Quest 2 tanıtımı yanlışlıkla yayınlandı olarak yorumlandı.

Videoda aktarıldığı üzere Oculus Quest 2’nin kurulumu ve kullanımı oldukça kolay. Yeni VR kullanıcıları içinse bu cihazın harika bir başlangıç olduğu belirtiliyor. Kafa bandını takıp çıkarmanın kolay olduğu ve cihazın oldukça hafif olduğu vurgusu yapılıyor.

Cihaz 6 GB‘lık bir RAM kullanıldığı ve Qualcomm Snapdragon XR2 işlemciye sahip olduğu söyleniyor. Oculus Quest 2’nin her göz için neredeyse 2K’lık bir çözünürlük sunduğu yani 4K’ya yakın bir değerde olduğu ekleniyor. Tüm bunlara ek olarak 256 GB‘a kadar depolama desteği de sunuyor.

Quest 2’de bulunan bir başka özellik ise 3 boyutlu ses oluyor. Bulunduğunuz pozisyona göre sesin konumu da değişiyor. Üstelik bazı uygulamalar cihazın kumandası olmadan, Quest 2’yi kullanmanıza izin veriyor.

Videoda bahsedilen bir diğer konu ise Quest 2’nin devasa kütüphanesi oluyor. İçinde onlarca uygulama barındıran cihaz, Quest’e ait tüm uygulama ve oyunları kullanmayı da engellemiyor. 360 derece videolar, Netflix, konserler gibi değişik kategorilerde uygulamalar da sunuluyor.

Belki de en önemli özellik cihazın all-in-one yani hepsi bir arada bir deneyim sunması oluyor. Herhangi bir konsol veya bilgisayara ihtiyacınız olmadan ya da kabloyla herhangi bir yere bağlanmadan cihazı kullanabiliyorsunuz. Sadece Oculus uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Etrafınızdaki objelere çarpmamak için VR’ı kullanacağınız alanı da belirleyebiliyorsunuz. Quest 2 bu alanın dışına çıkmanıza izin vermiyor.

Oculus Quest 2 Geliştirmeleri

Konuyla ilgili bir başka video daha yayınlandı. Videoda Quest 2’nin, eski Quest cihazıyla olan farkları anlatılıyor. Daha hafif ve küçük olması vurgulanan Quest 2’nin tanıtımıyla başlıyor. Kafa bandından kumandalara kadar her şeyin geliştirildiği belirtiliyor.

oculus-quest
Resim: Oculus

Diğer videoda olduğu gibi cihazın hepsi bir arada bir yapıya sahip olması vurgulanıyor. Diğer videodan farklı olarak kütüphaneyi genişletmenin bir yolunun bilgisayara bağlamak olduğu söyleniyor. Telefondaki uygulamadan kütüphaneye çeşitli uygulamalar yüklenip yüklenmediği ise bilinmiyor.

Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi. Tanıtımların paylaşıldığı sitenin Facebook’a ait olması, videoların sızdırılması ya da yanlışlıkla yüklenmesi ihtimali yerine Oculus Quest 2 için bir tanıtım stratejisi olabileceğini düşündürtüyor. Videolara şu anda siteden erişim bulunmuyor.

Cihazın tanıtım tarihinin çok yakında olacağı düşünülüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz. Sizce bu bir reklam stratejisi mi yoksa videolar gerçekten yanlışlıkla mı yüklendi? Oculus Quest 2 tanıtımı yanlışlıkla yayınlandı yorumları gerçek olabilir mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.