Öğrenci İndirimi: En İyi Teknoloji Fırsatları – 2022

Pek çok şirket, ürün ve hizmetlerini öğrencilere indirimli olarak sunuyor. Üniversiteye dönüş için; teknolojik cihazlar, yazılımlar ve online hizmetlere uygun şartlarla sahip olmanız adına, Türkiye’de de geçerli olan en iyi öğrenci indirimi ve teknoloji fırsatlarını listeledik.

Üniversite yıllarının hayatımızın en iyi yılları olduğu söylenir. Ancak öğrenciler ders kitapları, yeme, içme ve ara sıra arkadaşlarla geziler için devamlı para harcamak durumunda kalır. Öğrenci olduğunuzda para sıkıntısı çekmeniz de gayet doğaldır.

Üstelik, bu finansal stres, derslerinizi geçme baskısını hissetmenizle daha da artabilir. Bu noktada dünyaca ünlü bazı düşünceli şirketler sizin elinizden tutuyor ve ürünleri veya hizmetleri için sundukları öğrenci indirimi ile sizi mükemmel teknolojik fırsatlarla bir araya getiriyorlar.

Apple Öğrenci İndirimi

apple-ogrenci-indirimi

Apple birçok ülkede öğrencilere ve eğitimcilere özel indirimler uygulamaktadır. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor. Apple Türkiye’de satılan ürünlerinde yaklaşık %10’a varan indirim fırsatı sağlamaktadır. Üstelik bu indirimler arasında çok satılan Mac ve iPad gibi cihazlar da yer alıyor.

Şirket geçtiğimiz sene ABD, İngiltere ve Avrupa’daki öğrenciler için belirlenen spesifik cihazları satın aldıklarında ücretsiz bir Apple AirPods seti sunmaya başlamıştı. Üniversite öğrencisi veya bir eğitmenseniz yeni bir MacBook veya iPad satın aldığınızda ücretsiz bir çift AirPods sahibi olabiliyordunuz. Ancak bu kampanya şimdilik sona erdi. Gelecek dönemde benzer bir fırsat ile karşılaşmamız mümkün.

Ürünleri, online olarak veya bir Apple Satış Mağazasından alabilirsiniz. Online olarak satın alıyorsanız, öğrenci kimliğinizi doğrulamanıza gerek yok. Fakat, bir Apple Mağazasından satın alıyorsanız, öğrenci kimliğinizi göstererek öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Apple’ın, eğitim indirimi kullanarak belirli aralıklarla satın alınabilecek ürün sayısını sınırladığını unutmamalısınız. Bu sınırlar; yılda bir masaüstü, yılda bir Mac mini, yılda bir dizüstü bilgisayar ve her yıl iki iPad’i içeriyor. Ayrıca öğrenci indirimiyle yılda iki adet aksesuardan fazla alışveriş yapmak da mümkün değil.

An itibariyle önemli birkaç fırsat ise şu şekilde:

  • iPad 9. Nesil – 7.199 TL yerine 6.767 TL
  • iPad Pro – 16.999 yerine 16.319 TL
  • iPad Air – 12.799 TL yerine 11.838 TL
  • MacBook Air – 25.999 TL yerine 23.999 TL
  • MacBook Pro – 27.999 TL yerine 25.999 TL
  • iMac – 26.999 TL yerine 25.379 TL

Buna ek olarak Apple Music hizmetinde de bir indirim sağladığını belirtmekte fayda var. Üniversite öğrencileri Apple Music hizmeti için 9.99 TL ödeme şansına sahip. Normal şartlarda bireysel üyelik ücretinin 19.99 TL olduğunu belirtelim. Yani Apple %50’lik bir indirim imkanı tanıyor. Bu indirimin maksimum 48 aya kadar sürdüğünü de belirtmekte fayda var.

Apple’ın öğrenci promosyonlarıyla alışveriş yapın.

Spotify Öğrenci İndirimi

spotify öğrenci indirimi

Spotify, en popüler müzik ve podcast dinleme platformları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda öğrenci indirimi sunan belli başlı birkaç şirketten biridir. Öğrenci indirimi ile Premium üyelik öğrencilere, normal fiyatı üzerinden yüzde 50 indirimli sunuluyor. Şu anlık bu ücret 8,99 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Şirket zaman zaman ilk 3 ay ücretsiz deneme fırsatı ya da bir aylık deneme kampanyası da uygulayabiliyor. Şimdi ise bir aylık ücretsiz aboneliğin ardından ayda 8.99 TL’ye öğrenci üyeliği oluşturmak mümkün oluyor.

Kaydolmak için Spotify web sitesini ziyaret edin, normal hesap bilgilerinizi kullanarak veya Facebook üzerinden Spotify’da oturum açın. Öğrenci olduğunuzu öğrenci kimliğiniz veya mail adresiniz ile kanıtlamak için doğrulama uygulamasını tamamlayın.

İndirimler 12 aylık olduğu için öğrencilerin, bu 12 ayın sonunda üyeliklerini yenilemeleri gerekmektedir. Böylece indirimden faydalanmaya devam edebilirler.

Şu anda bir Premium üyeliğe sahip olan fakat indirimden faydalanmayan öğrenciler, Spotify web sitesinden bilgi alarak bir sonraki yenileme tarihinde indirimden faydalanmaya başlayabilirler. Yani, ödemelerini öğrenci indirimini kullanarak gerçekleştirmeye başlayabilirler.

Hatırlatmak isteriz ki; öğrenciler indirimi öğrenmeden önce ödemesini yaptıkları Premium aylar için para iadesi alamamaktadırlar. Ayrıca, Spotify bu kampanyayı sadece üniversite ve yüksek öğrenim öğrencileri için sunuyor. Bu nedenle lise ve daha alt kademelerde okuyan öğrenciler kampanyadan faydalanamıyor.

Spotify Premium’u öğrenci indirimi ile satın alın.

Adobe – Öğrenciler ve Eğitimciler İçin

adobe öğrenci indirimi creative cloud
Resim: Adobe

Adobe, zengin multimedya ve yaratıcılık yazılım ürünleri sunan bir platformdur. Bu ürünleri öğrencilere ve eğitimcilere indirimli olarak deneyimleme şansı vermektedir. Özellikle Adobe araçlarını ve uygulamalarını sıklıkla kullanması gereken bölümler için bu kampanyanın mükemmel bir fırsat olduğunu söyleyelim.

Özel indirim ile öğrenciler veya eğitimciler, tam paket bir Creative Cloud aboneliğinde yüzde 33’ün üzerinde indirim hakkı kazanıyor. Paket kapsamında 20’den fazla Adobe uygulamasına tam erişim ve 100 GB bulut depolama alanı aylık 125,08 TL’den satışa sunuluyor.

Paket kapsamında sunulan Adobe uygulamaları arasında Photoshop ve Illustrator gibi çok sevilen fotoğraf düzenleme uygulamaları bulunuyor. Buna ek olarak Premiere Pro ve After Effects ile video düzenlemek de bu paket sayesinde mümkün. Ayrıca Acrobat Pro, InDesign ve Lightroom gibi uygulamalar da paket kapsamında sunulan popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

Üyelikler, Spotify uygulamasında olduğu gibi 12 aylıktır. 12 ayın sonunda öğrencilerin veya eğitimcilerin üyeliklerini yenilemeleri gerekmektedir. Ayrıca Adobe’un öncesinde ücretsiz yedi günlük deneme sürümü imkanı sunduğunu da belirtmekte fayda var.

Okul tarafından verilen bir e-posta adresine sahip olanlar, satın alma sırasında anında doğrulanacaktır. Ad, kurum adı ve güncel tarih (okul kimlik kartı, transkript, öğrenim faturası veya hesap özeti) içeren bir belge de doğrulama için işinizi görecektir. Yalnızca bu indirimin ilk yıl için geçerli olduğunu bilmenizde fayda var. İkinci yıldan itibaren abonelik 187,62 TL’lik bir fiyata sahip.

Öğrenciler için Adobe Creative Cloud satın alın.

Microsoft 365 – Eğitim Mağazası

microsoft-365-ücretsiz

Microsoft, birden çok fırsatı ve indirimi içeren kendi Öğrenci Mağazasına sahiptir. Yazılım tarafında ise, öğrenci Office 365’i ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Aynı zamanda indirimli bir şekilde Windows lisansı da satın almak mümkün. Bunun haricinde Microsoft Mağazası için %10 indirim sunulduğu da ifade ediliyor.

Microsoft’un Eğitim Mağazası, hem donanım hem de yazılım satın alımlarında değişkenlik gösteren birçok indirim sunuyor. Bu sayede öğrencilerin teknolojiye ulaşması konusunda destekçi bir şirket olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Office 365’i ücretsiz olarak indirmek için birkaç ön koşul bulunuyor. Bunlardan ilki tabii ki öğrenci olmak. Ancak daha önemlisi bağlı bulunduğunuzu enstitü ya da kurumun Microsoft ile anlaşmış olması gerekiyor. Bu nedenle her öğrencinin Office 365’i ücretsiz olarak kullanabileceğini söylemek pek doğru değil.

Eğer okulunuz kampanyaya kayıtlıysa okul e-postanız ile Microsoft 365’i ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bu, Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve hatta Microsoft Teams’e ücretsiz olarak erişmenizi sağlar.

Microsoft 365’i ücretsiz olarak indirin.

YouTube Premium Öğrenci Üyeliği

youtube-premium-öğrenci-üyeliği

Öğrenciler için ekstra indirim yapan bir başka platform ise YouTube oluyor. Günlük hayatta en çok ziyaret edilen web siteleri arasında yer alan YouTube, Premium üyelikler için öğrencilere ekstra indirim yapıyor. Bu sayede öğrenciler Premium avantajlarını daha uygun fiyata kullanma şansı yakalıyor.

Bilindiği üzere YouTube Premium ile birçok avantaj sağlanıyor. Bunların arasında reklamsız bir YouTube deneyimi en öne çıkan avantaj oluyor. Ayrıca Premium üyelik kapsamında YouTube Music üyeliği de kullanıcılara tanınıyor. Böylece müzik dinlemek için de ek bir platforma üye olma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Ayrıca Premium hesaplar mobil uygulamalarda arka planda oynatma özelliğini de kullanıyor. Tüm bunlara ek olarak çevrimdışı video izlemek de Premium hesap ile mümkün. Ancak bunun için videoları önceden indirmek gerekiyor.

YouTube öğrenci üyeliği sayesinde, öğrenciler neredeyse yarı yarıya indirimli üyelik hakkına sahip olabiliyor. An itibariyle öğrenci üyeliğinden faydalanan kullanıcılar 16,99 TL yerine 9,99 TL ödüyorlar. SheerID sistemi ile doğrulama gerçekleştiren platforma okul bilgileriyle giriş yapmak mümkün.

YouTube Premium Öğrenci Üyeliği satın alın.

Samsung – Eğitim Kampanyası

samsung öğrenci indirimi

Samsung, öğrencilere ve eğitimcilere farklı kategorilerde çeşitli indirimler sunuyor. Öğrencilerin, online alışveriş sırasında .edu veya .k12, e-postaları ile kaydolmaları gerekiyor. Böylece öğrenci indiriminden kolaylıkla faydalanabilirler.

Samsung’un öğrenci indirimleri için izlenmesi gereken birkaç adım mevcut. Bunlardan ilki yukarıda bahsettiğimiz gibi okul e-posta adresiyle siteye üye olmak. Sonrasında ise e-posta adresine gelen bağlantı ile üyeliği doğrulamanız gerekiyor. Ardından öğrenci fırsatlarından yararlanmak mümkün.

Samsung birçok ürününde öğrenci indirimleri sağlıyor gibi gözüküyor. Üstelik bu ürünler arasında telefon, televizyon, tablet ve SSD gibi kategoriler bile mevcut. Ayrıca ücretsiz teslimat da kampanya kapsamında öğrencilere sunulan avantajlar arasında yer alıyor.

Samsung’un bu kampanyası sadece Türkiye’de geçerlidir. Şirket, başka ülkelerde de farklı eğitim kampanyaları yürütüyor.

Samsung’un öğrenci indirim programı ile satın alın.

BluTV Öğrenci İndirimi

blutv-ogrenci-kampanyasi

Öğrenciler için özel indirim sağlayan bir başka platform ise Türkiye’de kurulmuş olan BluTV oluyor. Aydın Doğan Yalçındağ tarafından kurulan BluTV birçok dizi ve filme ev sahipliği yapıyor. Ayrıca dünya çapında pek çok beğenilen dizi ve film de BluTV üzerinden izlenebiliyor. BluTV’nin orijinal yapımlarının da oldukça beğeni topladığını belirtelim.

BluTV öğrenci aboneliğinden faydalanmak için yalnızca bir e-posta adresine ihtiyacınız var. Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve “edu.tr.” içeren bir e-posta adresine sahipseniz BluTV kampanyasından faydalanabilirsiniz. Bu e-posta adresini sitedeki kutucuğa girdikten sonra gelen kod ile üye olabilirsiniz.

BluTV kampanyası sayesinde üyelik neredeyse %50 indirimli bir şekilde sunuluyor. Normal şartlarda 34,90 TL olan ücret indirim ile 17,90 TL’ye düşüyor.

BluTV öğrenci indiriminden yararlanmak için tıklayın.

Sizin Öğrenci İndirimi Tavsiyeleriniz Var mı?

Gördüğünüz gibi, öğrencilere ve eğitmenlere, değerli indirimler sunan birçok şirket var. Ülkemizde faaliyet gösteren en önemli şirketleri ve platformları sizler için bir araya toplamaya çalıştık. İlerleyen dönemde bu şirketlerin sayısının daha da artacağını umuyoruz. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz veya önerileriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.